ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ....Ε-ΒΑΥ ....PAYPAL....

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
gep
Δημοσιεύσεις: 2960
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5923 times
Been thanked: 4080 times

Re: ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ....Ε-ΒΑΥ ....PAYPAL....

Δημοσίευση από gep »

VC222 έγραψε:
gep έγραψε:Και τις δύο φορές που είχα να κάνω με τελωνείο στην Αθήνα μου ζήτησαν την πληρωμή μέσω PayPal για να υπολογίσουν τους δασμούς. Το τελικό κόστος και τις δύο φορές ήταν περίπου 30% της τιμής αγοράς.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Προσοχή: o αγοραστής δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει κανένα στοιχείο. Μόνο ότι δηλώσει ο πωλητής. Το τελωνείο υπολογίζει βάσει της δήλωσης αυτής ή όπως κάνουν τώρα βάσει "στατιστικής αξίας".
Αν τα λεφτά που στείλατε με paypal είναι περισσότερα της δήλωσης του πωλητή να μην προσκομίσετε κανένα στοιχείο.

Πιο είναι το νόημα να κάνουμε δήλωση CN22 σαν πωλητές. Δηλαδή αν γράφω gift, θα ζητήσουν από αγοραστή αποδεικτικό εορτής του ή επετείου...μην τρελλαθούμε εντελώς. Αν κάποιος αγοράσει από επίσημο καταστημα εξωτερικού με τιμολόγιο στα έγγραφα, τι αλλο να προσκομίσω σαν αγοραστής.;

Μου έχει τύχει να μου ζητάει επιμόνως με email εκτελωνίστρια μεγάλης Εταιρείας Courier και της είπα απλά να προχωρήσει βάσει δήλωσης πωλητή.
"Εγώ δεν έχω στείλει λεφτά έξω με paypal" :robo: x:
Ευχαριστώ πολύ γιά την πληροφόρηση,
Έχεις και άλλους τέτοιους άσσους στο μανίκι σου; :-)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
IronHawk
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 10:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 966 times

Re: ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ....Ε-ΒΑΥ ....PAYPAL....

Δημοσίευση από IronHawk »

Αυτό το θέμα με το τελωνείο έχει ξεφύγει εντελώς!
Vangelis (aka IronHawk)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
VC222
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 11:52 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 18 times
Been thanked: 322 times

Re: ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ....Ε-ΒΑΥ ....PAYPAL....

Δημοσίευση από VC222 »

gep έγραψε:Ευχαριστώ πολύ γιά την πληροφόρηση,
Έχεις και άλλους τέτοιους άσσους στο μανίκι σου; :-)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Ναι έχω κι άλλους, βέβαια την έχω "πατήσει" και αρκετές φορές... πρέπει να τα ζυγίζεις τα πράγματα...

Το δύσκολο είναι ότι αν γίνουν όλα μηχανογραφημένα, θα γίνεται όλο πιο δύσκολο να "κρυφτείς". Μας σώζει το γεγονός της ταχύτητας που αλλάζει ο κόσμος και στο ηλεκτρονικό εμπόριο γενικά. Νομίζω ότι τα Ταχυδρομεία είναι στα όρια της κατάρρευσης μαζί με τα Τελωνεία, σε λίγο θα μπορούμε μόνο να στέλνουμε κανένα ρολόι πληρώνοντας 40+ ΕURO την αποστολή....
gep
Δημοσιεύσεις: 2960
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5923 times
Been thanked: 4080 times

Re: ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ....Ε-ΒΑΥ ....PAYPAL....

Δημοσίευση από gep »

VC222 έγραψε:
gep έγραψε:Ευχαριστώ πολύ γιά την πληροφόρηση,
Έχεις και άλλους τέτοιους άσσους στο μανίκι σου; :-)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Ναι έχω κι άλλους, βέβαια την έχω "πατήσει" και αρκετές φορές... πρέπει να τα ζυγίζεις τα πράγματα...

Το δύσκολο είναι ότι αν γίνουν όλα μηχανογραφημένα, θα γίνεται όλο πιο δύσκολο να "κρυφτείς". Μας σώζει το γεγονός της ταχύτητας που αλλάζει ο κόσμος και στο ηλεκτρονικό εμπόριο γενικά. Νομίζω ότι τα Ταχυδρομεία είναι στα όρια της κατάρρευσης μαζί με τα Τελωνεία, σε λίγο θα μπορούμε μόνο να στέλνουμε κανένα ρολόι πληρώνοντας 40+ ΕURO την αποστολή....
Ωραίος,
Επειδή εγώ δεν είμαι μέσα στα πράγματα απλά σταμάτησα τις διαδικτυακές αγορές. Την πάτησα δύο φορές, τρίτη δεν την ξαναπατάω. Στο τέλος αυτοί θα χάσουν.


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12530
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ....Ε-ΒΑΥ ....PAYPAL....

Δημοσίευση από markosgr28 »

gep έγραψε:
VC222 έγραψε:
gep έγραψε:Και τις δύο φορές που είχα να κάνω με τελωνείο στην Αθήνα μου ζήτησαν την πληρωμή μέσω PayPal για να υπολογίσουν τους δασμούς. Το τελικό κόστος και τις δύο φορές ήταν περίπου 30% της τιμής αγοράς.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Προσοχή: o αγοραστής δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει κανένα στοιχείο. Μόνο ότι δηλώσει ο πωλητής. Το τελωνείο υπολογίζει βάσει της δήλωσης αυτής ή όπως κάνουν τώρα βάσει "στατιστικής αξίας".
Αν τα λεφτά που στείλατε με paypal είναι περισσότερα της δήλωσης του πωλητή να μην προσκομίσετε κανένα στοιχείο.

Πιο είναι το νόημα να κάνουμε δήλωση CN22 σαν πωλητές. Δηλαδή αν γράφω gift, θα ζητήσουν από αγοραστή αποδεικτικό εορτής του ή επετείου...μην τρελλαθούμε εντελώς. Αν κάποιος αγοράσει από επίσημο καταστημα εξωτερικού με τιμολόγιο στα έγγραφα, τι αλλο να προσκομίσω σαν αγοραστής.;

Μου έχει τύχει να μου ζητάει επιμόνως με email εκτελωνίστρια μεγάλης Εταιρείας Courier και της είπα απλά να προχωρήσει βάσει δήλωσης πωλητή.
"Εγώ δεν έχω στείλει λεφτά έξω με paypal" :robo: x:
Ευχαριστώ πολύ γιά την πληροφόρηση,
Έχεις και άλλους τέτοιους άσσους στο μανίκι σου; :-)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Ενδιαφέρουσα πληροφορία.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
VC222
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 11:52 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 18 times
Been thanked: 322 times

Re: ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ....Ε-ΒΑΥ ....PAYPAL....

Δημοσίευση από VC222 »

Καλημέρα!

Αν μπορείτε, να αγοράζετε από χώρα του ΕΟΧ (βασικά ΕΕ). Αν αγοράσει κάποιος ακριβό ρολόι ή κινητό από Ασία ή Αμερική το πιθανότερο είναι να πληρώσει και ΦΠΑ και δασμούς και να είναι σαν να το αγόρασε από Ελλάδα. Μπορείς βέβαια να ζητήσεις (ευγενικά γιατί δεν είναι υποχρέωσή του) να δηλώσει μικρότερη αξία και να μην βάλει τιμολόγιο μέσα στο πακέτο. Στα μεταχειρισμένα (π.χ. vintage ρολόγια) είναι πιο απλά τα πράγματα αλλά πάλι μπορεί να πληρώσεις δασμούς που καμμιά φορά μπορεί να φτάσουν συνολικά και το 40% της δηλωθείσας αξίας. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι αξίζει να αγοράσεις πράγματα που δεν βρίσκεις Ελλάδα ή πράγματα που είναι πραγματικά πολύ πιο φτηνά.

Ενδιαφέρον είναι επίσης ότι πολύ σπάνια ελέγχουν εμπορέυματα από Τουρκία, χώρες πρώην Σοβιετικής Ενωσης, Μέση Ανατολή και ξεχασμένες χώρες όπως Βενεζουέλα, Χιλή κοκ...δεν έχω πληρώσει ποτέ δασμούς για αποστολές από τέτοιες χώρες (συνήθως η αξία ήταν γύρω στα 30-60 δολλάρια).
These users thanked the author VC222 for the post (total 2):
Megalos (Παρ Μάιος 04, 2018 10:25 pm) • nick10 (Παρ Μάιος 04, 2018 11:04 pm)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42911
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39837 times
Been thanked: 8654 times

Re: ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ....Ε-ΒΑΥ ....PAYPAL....

Δημοσίευση από Megalos »

VC222 έγραψε:Καλημέρα!

Αν μπορείτε, να αγοράζετε από χώρα του ΕΟΧ (βασικά ΕΕ). Αν αγοράσει κάποιος ακριβό ρολόι ή κινητό από Ασία ή Αμερική το πιθανότερο είναι να πληρώσει και ΦΠΑ και δασμούς και να είναι σαν να το αγόρασε από Ελλάδα. Μπορείς βέβαια να ζητήσεις (ευγενικά γιατί δεν είναι υποχρέωσή του) να δηλώσει μικρότερη αξία και να μην βάλει τιμολόγιο μέσα στο πακέτο. Στα μεταχειρισμένα (π.χ. vintage ρολόγια) είναι πιο απλά τα πράγματα αλλά πάλι μπορεί να πληρώσεις δασμούς που καμμιά φορά μπορεί να φτάσουν συνολικά και το 40% της δηλωθείσας αξίας. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι αξίζει να αγοράσεις πράγματα που δεν βρίσκεις Ελλάδα ή πράγματα που είναι πραγματικά πολύ πιο φτηνά.

Ενδιαφέρον είναι επίσης ότι πολύ σπάνια ελέγχουν εμπορέυματα από Τουρκία, χώρες πρώην Σοβιετικής Ενωσης, Μέση Ανατολή και ξεχασμένες χώρες όπως Βενεζουέλα, Χιλή κοκ...δεν έχω πληρώσει ποτέ δασμούς για αποστολές από τέτοιες χώρες (συνήθως η αξία ήταν γύρω στα 30-60 δολλάρια).
ευχαριστουμε Κωνσταντινε για την ενημερωση αυτη που ειναι σημαντικη :sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
stefen
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τετ Μαρ 09, 2016 8:38 pm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 494 times

Re: ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ....Ε-ΒΑΥ ....PAYPAL....

Δημοσίευση από stefen »

Παιδιά από Αγγλία υπάρχουνε πλέον τίποτα δασμοί? Γνωρίζει κανένας?
gep
Δημοσιεύσεις: 2960
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5923 times
Been thanked: 4080 times

Re: ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ....Ε-ΒΑΥ ....PAYPAL....

Δημοσίευση από gep »

Από όσο ξέρω, όχι. Τουλάχιστον μέχρι να αποφασίσουν ποτέ και αν θα φύγουν

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12530
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ....Ε-ΒΑΥ ....PAYPAL....

Δημοσίευση από markosgr28 »

Καπου διάβασα οτι για εκτός ΕΕ δεν έχει επιβαρυνση εως 20 ευρω, απο 20-150 ευρω εχει ΦΠΑ και απο εκει και πανω ΦΠΑ και δασμους

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εικόνα
Απάντηση