CASIO & G-SHOCK

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1028 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από cupra73 »

Megalos έγραψε:Εμένα μου αρέσει πολυ :rose ειναι αδιάβροχο και έχει παρα πολλές ρυθμισεις
Η τιμη του πρέπει να δούμε αν ο φέρουν Ελλάδα και πόσο θα ειναι !
Κι εγώ το γλυκοκοιτάω για όταν σκάσει μύτη..... :cheer:
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 183 times
Been thanked: 219 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από DragonAce »

dimRHO έγραψε:
DragonAce έγραψε:http://www.ablogtowatch.com/did-casio-g ... tch-right/

" onclick="window.open(this.href);return false;
ελπίζω να πουλήσουν καλά, οι παραδοσιακοί G-Shockers δε νομίζω να τα προτιμήσουν, ούτε αυτοί που αγόραζαν Casio με 30€ και είχαν ένα πολύ αξιόπιστο, ακριβέστατο, ανθεκτικό και αδιάβροχο ρολόι με μπαταρία για 10 χρόνια!
λογικά οι πρώτες σειρές θα έχουν κάποιες "παιδικές ασθένειες", πιστεύω όμως ότι οι ιάπωνες έχουν πολλούς άσους στο μανίκι αλλά το πάνε λάου λάου...
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από dimRHO »

DragonAce έγραψε:
dimRHO έγραψε:
DragonAce έγραψε:http://www.ablogtowatch.com/did-casio-g ... tch-right/

" onclick="window.open(this.href);return false;
ελπίζω να πουλήσουν καλά, οι παραδοσιακοί G-Shockers δε νομίζω να τα προτιμήσουν, ούτε αυτοί που αγόραζαν Casio με 30€ και είχαν ένα πολύ αξιόπιστο, ακριβέστατο, ανθεκτικό και αδιάβροχο ρολόι με μπαταρία για 10 χρόνια!
λογικά οι πρώτες σειρές θα έχουν κάποιες "παιδικές ασθένειες", πιστεύω όμως ότι οι ιάπωνες έχουν πολλούς άσους στο μανίκι αλλά το πάνε λάου λάου...
Casio με παιδικές ασθένειες δε θυμάμαι, αλλά κάποια πράγματα σίγουρα θα βελτιωθούν μελλοντικά, όπως και σε όλα τα αντικείμενα.
ΓΑΠ
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 9:31 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από ΓΑΠ »

Παιδιά είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τη βοήθεια σας.Είμαι κάτοχος εδώ και 26 χρόνια περίπου ενός Casio dw 5700(the sting).Το συγκεκριμένο ρολόϊ δουλεύει μέχρι και τώρα απροβλημάτιστα.Το καπάκι του όμως είναι σπασμένο σε κομμάτια πλέον.Γνωρίζει κάποιος να μου πει πού μπορώ να βρω καπάκι για να το αναπαλαιώσω;Έχω ψάξει σε ξένα sites και αυτά που βρίσκω είναι απομιμήσεις.Το μόνο αυθεντικό που βρήκα στο ebay κοστίζει 55ευρώ.Αξίζει η αναπαλαίωση του συγκεκριμένου ρολογιού ;;Δεν έχω άλλο casio vintage ρολόϊ και θα ήθελα να το φτιάξω γιατί μου θυμίζει τη παιδική μου ηλικία.
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1028 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από cupra73 »

Στο ebay αυτό που είδες είναι σετ με το λουράκι του και η τιμή είναι λογικοτατη οπότε εφόσον θες να ζωντανέψει ξανά εξωτερικά το ρολόι σου go for it. ;)
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42640
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39328 times
Been thanked: 8506 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από Megalos »

καλωσορησες φιλε ΓΑΠ .. ο Γιωργο ειναι γνωστης και πιστευω οτι η συμβουλη του θα σου φανει χρησιμη
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
ΓΑΠ
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 9:31 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από ΓΑΠ »

Καλώς σας βρήκα παιδιά!!Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Διάβασα για το συγκεκριμένο ρολόϊ και τα σπάνια εώς δυσεύρετα καπάκια και γι'αυτό ήθελα να σας ρωτήσω.Θα προχωρήσω στην αγορά των ανταλλακτικών από το ebay τελικά από ισπανία και όχι από βραζιλία(απομίμηση) και όταν με το καλό τελειώσω την αναπαλαίωση του ρολογιού μου θα ποστάρω φωτογραφίες να μου πείτε την άποψη σας.
These users thanked the author ΓΑΠ for the post:
Megalos (Τρί Φεβ 23, 2016 9:24 pm)
Rating: 7.69%
ΓΑΠ
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 9:31 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από ΓΑΠ »

Φίλε Γιώργο μόλις είδα ότι θα χρειαστώ και μία βίδα για το καπάκι του dw5700.Γνωρίζεις αν μπορώ να βρω από Ελλάδα ή πρέπει να ψάξω ανταλλακτικό πάλι από εξωτερικό;
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12472
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5159 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από markosgr28 »

ΓΑΠ έγραψε:Καλώς σας βρήκα παιδιά!!Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Διάβασα για το συγκεκριμένο ρολόϊ και τα σπάνια εώς δυσεύρετα καπάκια και γι'αυτό ήθελα να σας ρωτήσω.Θα προχωρήσω στην αγορά των ανταλλακτικών από το ebay τελικά από ισπανία και όχι από βραζιλία(απομίμηση) και όταν με το καλό τελειώσω την αναπαλαίωση του ρολογιού μου θα ποστάρω φωτογραφίες να μου πείτε την άποψη σας.
Καλώς όρισες και από εμένα φίλε μου. Πολύ θα χαρώ να δω το τελικό αποτέλεσμα στο ρολόι σου!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1028 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από cupra73 »

ΓΑΠ έγραψε:Φίλε Γιώργο μόλις είδα ότι θα χρειαστώ και μία βίδα για το καπάκι του dw5700.Γνωρίζεις αν μπορώ να βρω από Ελλάδα ή πρέπει να ψάξω ανταλλακτικό πάλι από εξωτερικό;
Καλημέρα, σε οποιονδήποτε τεχνίτη είναι κοντά σου και να πας θα βρεις βίδα ακριβώς στα μέτρα που θέλεις,υπάρχουν μπόλικες με το ίδιο σπείρωμα και μήκος, δεν είναι σπάνιες και δεν τις φοράνε μόνο τα casio, οπότε μην σε αγχώνει αυτό με ελάχιστο ψάξιμο κάτι θα βρεις, οι τεχνίτες τις έχουν στα συρτάρια τους από περισσεύματα με το κιλό που λέμε....στην χειρότερη και επειδή δεν θυμάμαι τι βίδες έχει το δικό σου πόσταρε μια φώτο από τη βίδα με διαστάσεις σπειρώματος (πάχος και μήκος) και θα το ψάξουμε περαιτέρω.
Απάντηση