CASIO & G-SHOCK

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1028 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από cupra73 »

Καλά όλα τα παραπάνω, αλλά αν το πάμε από θέμα τιμής πόσο έχει ένα gshock και πόσο ένα panerai η ένα jlc;
Εκεί είναι που η πλακέτα και ο υγρός κρύσταλλος παίρνουν τα ηνία λόγω κόστους και ευκολίας απόκτησης και έχει κερδίσει την πλειοψηφία του κοινού....ακόμη και ο πιο ψαγμένος με τα μηχανικά ρολόγια (ακριβά και μη) έχει ένα gshock στην συλλογή του όχι μόνο γιατί είναι μόδα η έχει ωραία χρώματα αλλά για να έχει ένα ρολόι το οποίο δεν θα φοβηθεί αν το βάλει στις λάσπες η όταν θα κόψει ξύλα ότι θα πάθει κάτι και θα τρέχει μετά να πληρώνει 500ευρα για επισκευή και σέρβις....
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από aris911 »

cupra73 έγραψε:Καλά όλα τα παραπάνω, αλλά αν το πάμε από θέμα τιμής πόσο έχει ένα gshock και πόσο ένα panerai η ένα jlc;
Εκεί είναι που η πλακέτα και ο υγρός κρύσταλλος παίρνουν τα ηνία λόγω κόστους και ευκολίας απόκτησης και έχει κερδίσει την πλειοψηφία του κοινού....ακόμη και ο πιο ψαγμένος με τα μηχανικά ρολόγια (ακριβά και μη) έχει ένα gshock στην συλλογή του όχι μόνο γιατί είναι μόδα η έχει ωραία χρώματα αλλά για να έχει ένα ρολόι το οποίο δεν θα φοβηθεί αν το βάλει στις λάσπες η όταν θα κόψει ξύλα ότι θα πάθει κάτι και θα τρέχει μετά να πληρώνει 500ευρα για επισκευή και σέρβις....
Βασικα εγω εδωσα απαντηση στην απορια του Μαρκου για το αν οι ελβετικες εταιριες κανουν τετοια τεστ όπως στο πρωτο βιντεο.
Το κοστος αποκτησης είναι άλλο θεμα.
Τεστ γινεται ακομα και στην 6497 που την αγοράζεις πλεον και με 80-100 ευρω. Και εκει το κοστος ζημιας σε ρολοι με τετοια μηχανη δεν εχει 500 ευρω.
Τωρα για το ποιος εχει και τι είδους γνωστης είναι αυτος που εχει και CASIO στην συλλογη του αυτό δεν το συζητησα και είναι θεμα γουστου.
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από ggli »

Ωραίο Άρη το βίντεο, όντως τα τεστ ειναι δυναμικά,
Θα συμφωνήσω με τον cupra73,
Αλήθεια αγοράζει κανείς ρολόι χιλιάδων ευρώ για να του συμπεριφέρεται ως g shock? ακόμα κι αν ξέρει τα τεστ που περνάνε ?
Η απάντηση ειναι όχι , όπως είπε και ο Μάρκος για το deep sea, όχι σε πισίνα δεν το βάζουν , ούτε πλύσιμο χεριών.
Αυτο όμως ειναι άλλη κουβέντα για άλλο νήμα ,
Η μαγεία του g shock, ειναι οτι με χαμηλό κόστος κτήσης έχεις ένα ρολόι τανκ που δεν σε νοιάζει κι αν χαλάσει .για την ακρίβεια παίρνεις δυο τρία να έχεις κάβα .
These users thanked the author ggli for the post (total 2):
Megalos (Σάβ Ιούλ 19, 2014 9:38 pm) • cupra73 (Κυρ Ιούλ 20, 2014 12:16 am)
Rating: 15.38%
ggli
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από aris911 »

ggli έγραψε: Αλήθεια αγοράζει κανείς ρολόι χιλιάδων ευρώ για να του συμπεριφέρεται ως g shock? ακόμα κι αν ξέρει τα τεστ που περνάνε ?
Η απάντηση ειναι όχι , όπως είπε και ο Μάρκος για το deep sea, όχι σε πισίνα δεν το βάζουν , ούτε πλύσιμο χεριών.
Αν τα γλεντανε λεει.
Μαλλον δεν παρακολουθείς τα διαφορα προτζεκτ που ανεβαζω κατά καιρους.
Το αν ολοι εδώ μεσα προσεχουμε τα ρολογια μας να μην αποκτησουν καποια γρατζουνια αυτό δεν σημαινει ότι ισχυει και για την πλειοψηφια.
Εχω δει και εχω φτιαξει πανάκριβα ρολογια που ειχαν επανω του κοσμου τις γρατζουνιες.
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από ggli »

aris911 έγραψε:
ggli έγραψε: Αλήθεια αγοράζει κανείς ρολόι χιλιάδων ευρώ για να του συμπεριφέρεται ως g shock? ακόμα κι αν ξέρει τα τεστ που περνάνε ?
Η απάντηση ειναι όχι , όπως είπε και ο Μάρκος για το deep sea, όχι σε πισίνα δεν το βάζουν , ούτε πλύσιμο χεριών.
Αν τα γλεντανε λεει.
Μαλλον δεν παρακολουθείς τα διαφορα προτζεκτ που ανεβαζω κατά καιρους.
Το αν ολοι εδώ μεσα προσεχουμε τα ρολογια μας να μην αποκτησουν καποια γρατζουνια αυτό δεν σημαινει ότι ισχυει και για την πλειοψηφια.
Εχω δει και εχω φτιαξει πανάκριβα ρολογια που ειχαν επανω του κοσμου τις γρατζουνιες.
Άρη αν σε κάποιον το Rolex π.χ. έχει αντίστοιχη αξία όπως εμένα ένα seiko, ε θα το γλεντήςει και με το παραπάνω ,
Νομίζω όμως οτι οι περισσότεροι που έχουν ακριβά ρολόγια τα αγοράζουν λογω του εμβληματικού τους χαρακτήρα κι όχι της δραστηριότητας τους,
Για δραστηριότητες έχουν όλοι κι απο ένα seiko ή casio.
ggli
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από markosgr28 »

Φίλε Άρη ευχαριστώ για τις πολύ ενδιαφέρουσες και εντυπωσιακές πληροφορίες!!

Όλες οι απόψεις που έχουν γραφτεί είναι ενδιαφέρουσες και ανοίγουν θέματα.

Προσωπικά είμαι στη λογική να προσέχω τα ρολόγια μου και να φοράω άλλο ανάλογα με τη χρήση, για αυτό μου αρέσουν τα Gs. Πέρα από το θέμα της μόδας, με χαμηλό κόστος αντέχουν τα πάντα και κάτι να πάθουν δε χάλασε ο κόσμος, ευτυχώς δε μου έχει τύχει έως τώρα. Αν κάποια στιγμή κάτι πάθει όμως ένα άλλο ρολόι δε θα μου αρέσει να το έχω στο μυαλό μου αυτό. Ένα Poljot που είχα αρκετά παλιά με 3133 έπεσε από το χέρι μου και δεν έπεσε κάτω απευθείας το πρόλαβα και έπεσε στο παπούτσι, που κάπως μείωσε την κρούση, παρόλα αυτά σταμάτησε. Είχε στραβώσει ένας άξονας και μπλόκαρε ένα γρανάζι. Το ρολόι επισκευάστηκε, αλλά πάντα είχα λίγο το άγχος μη σταματήσει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είχα εμπιστοσύνη στην επισκευή. Ένα αντίστοιχο προσιτό ελβετικό μηχανικό ρολόι δεν ξέρω αν θα είχε θέμα σε αντίστοιχη φάση, από ότι διαβάζω σε φόρουμ του εξωτερικού πιθανώς ναι, ένα G δε θα είχε απολύτως κανένα θέμα, όπως δε θα είχε θέμα οποιοδήποτε με quartz μηχανισμό πιστεύω.

Οπότε φίλε Άρη στα ακριβά ελβετικά μπορούμε να πούμε ότι ο μηχανισμός έχει αντοχή σε ταλαιπωρία αυτής της μορφής. Βέβαια τέτοιες δοκιμές δεν μπορούν να υποστούν τα ρολόγια αυτά χωρίς άλλες συνέπειες, γιατί δεν βοηθάει η κάσα. Στα Gs το υλικό και το σχήμα της κάσας είναι αυτό που επιτρέπει τα χτυπήματα και την ταλαιπωρία αυτή.

Για τα vostok που ανέφερες, το ξέρω το βίντεο από παλιά, αλλά όπως είπες, είναι περισσότερο διαφημιστικό και δεν αντιστοιχεί ακριβώς στην πραγματικότητα, παρόλο που προσωπικά είχα 1 amphibia που άντεξε για 10 χρόνια περίπου ο μηχανισμός αρκετή ταλαιπωρία (όχι βέβαια με καθημερινή χρήση) και μετά από 10 χρόνια αλλάχτηκε ο μηχανισμός, γιατί δεν είχε νόημα να επισκευαστεί, λόγω κόστους. Επίσης, ένα Invicta με Miyota 8215 για 2 χρόνια περίπου είχε τραβήξει πολύ ταλαιπωρία, χωρίς θέμα.

Αντίστοιχες πληροφορίες για άλλες εταιρίες, π.χ. Seiko, Citizen ή πιο προσιτά ελβετικά π.χ. με 2824-2 υπάρχουν?
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Κυρ Ιούλ 20, 2014 12:04 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από aris911 »

markosgr28 έγραψε:
Αντίστοιχες πληροφορίες για άλλες εταιρίες, π.χ. με 2824-2 υπάρχουν?
Μαρκο καλησπέρα.
Εγω εχω δει καποια βιντεο με τεστ σε 2824 και 2892 παντα σε επιπεδι φιρμας αλλα με την μηχανη χωρις καμια τροποποιηση. Αρα μπορεις να βγαλεις συμπερασματα σε επιπεδο μηχανης και όχι φιρμας η και τα δυο.
Αναλογα τι συμπερασματα θελει καποιος να βγαλει.
Για ΣΕΙΚΟ η άλλο γιαπωνεζικο δεν εχω τυχη να δω.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από markosgr28 »

aris911 έγραψε:
markosgr28 έγραψε:
Αντίστοιχες πληροφορίες για άλλες εταιρίες, π.χ. με 2824-2 υπάρχουν?
Μαρκο καλησπέρα.
Εγω εχω δει καποια βιντεο με τεστ σε 2824 και 2892 παντα σε επιπεδι φιρμας αλλα με την μηχανη χωρις καμια τροποποιηση. Αρα μπορεις να βγαλεις συμπερασματα σε επιπεδο μηχανης και όχι φιρμας η και τα δυο.
Αναλογα τι συμπερασματα θελει καποιος να βγαλει.
Για ΣΕΙΚΟ η άλλο γιαπωνεζικο δεν εχω τυχη να δω.
Οκ ευχαριστώ φίλε Άρη!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από Georges »

Πάρτε τώρα που γυρίζει... :BB:

http://www.ebay.com/itm/Casio-Mens-G-Sh ... 5667149d27" onclick="window.open(this.href);return false;



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από markosgr28 »

Georges έγραψε:Πάρτε τώρα που γυρίζει... :BB:

http://www.ebay.com/itm/Casio-Mens-G-Sh ... 5667149d27" onclick="window.open(this.href);return false;



Φιλικά Γιώργος
2200 $ έκανε το δικό μου :p τσάμπα είναι αυτό! Σε ερώτημα σε ξενο φόρουμ γιατί να κάνει τόσο, η απάντηση ήταν οτι οι συλλεκτες Gs είναι πιο τρελοί από τους συλλέκτες rolex
Εικόνα
Απάντηση