ROLEX

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Άβαταρ μέλους
Charilaos
Δημοσιεύσεις: 1167
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2014 12:53 pm
Has thanked: 440 times
Been thanked: 1487 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Charilaos »

Εεεεεεε!!!!!! ΟΧΙ και η ROLEX No1 σε πωλήσεις!!!!!!!!!!!
Ούτε ο Άδωνις δεν λέει τόσο μεγάλες ανακρίβειες!!!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
These users thanked the author Charilaos for the post:
dimRHO (Πέμ Ιουν 30, 2016 8:23 am)
Rating: 7.69%
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Argo982001 »

Από ρολόγια μιας τιμής και πανω (τα 2000+ με 3000 που θεωρω το entry level στο χώρο του καλού ελβετικού) ποια ειναι πρώτη?
Άβαταρ μέλους
Charilaos
Δημοσιεύσεις: 1167
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2014 12:53 pm
Has thanked: 440 times
Been thanked: 1487 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Charilaos »

Argo982001 έγραψε:Από ρολόγια μιας τιμής και πανω (τα 2000+ με 3000 που θεωρω το entry level στο χώρο του καλού ελβετικού) ποια ειναι πρώτη?
Εμ!!!!!
Για να δούμε τις επίσημες πωλήσεις των Εταιριών σε κομμάτια (ρολόγια) πρώτα και μετά ας βγάλουμε οποιοδήποτε συμπέρασμα.
Για εύρος τιμών κτλπ θα πρέπει να ψάξουμε πολύ πιο βαθιά και αναλυτικά.
Με στοιχεία όμως συγκεκριμένα.


Sent from my iPad using Tapatalk
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Argo982001 »

Θα μου πεις ποια είναι νο1 αφού σου εκανε τόση εντύπωση αυτό που είπα και το έβαλες και με κεφαλαία?Νομίζω έχεις την απάντηση και δεν καταλαβαίνω γιατί δε μου την έδωσες αμέσως στο προηγουμενο σου ποστ.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από markosgr28 »

Θυμίζω λίγο αυτό: https://monochrome-watches.com/business ... y-in-2014/" onclick="window.open(this.href);return false;

Σε ρολόγια αξίας πάνω από 4Κ$ πρώτη η Rolex σε πλήθος πωλήσεων, όχι σε τζίρο ή κέρδη.

Συνολικά είναι λογικό πιστεύω να μην είναι ψηλά σε πλήθος πωλήσεων αν και δεν έχω δει αντίστοιχα στατιστικά για την παγκόσμια αγορά. Και μόνο κρίνοντας από το ότι 1.7% της παγκόσμιας αγοράς είναι Ελβετικά, φαίνεται κάτι τέτοιο πολύ έντονα. Παρόλα αυτά οι Ελβετοί έχουν πάνω από 50% σε τζίρο, που είναι πολύ μεγάλο νούμερο. Τα δεδομένα του 2014. Μετά έχει αρχίσει μια πτώση (http://www.fhs.ch/eng/statistics.html" onclick="window.open(this.href);return false;) που συνεχίζεται έως σήμερα. Όχι μεγάλη, αλλά υπάρχει πτώση για τους Ελβετούς. Συνολικά η παγκόσμια αγορά δεν ξέρω που κινείται.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Τρί Ιουν 28, 2016 3:52 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42605
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39246 times
Been thanked: 8502 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Megalos »

θα βαλω και εγω καποια λινκ που απο οτι μπορω να καταλαβω η Rolex ερχεται πρωτη σε πωλησεις , ειδικα οπως το αρθρο
του Μαρκου , σε κομματια αξιας 4κ περιπου.
http://www.wthejournal.com/en/pages/swi ... ry-figures" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.statisticbrain.com/wrist-wat ... tatistics/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.statista.com/statistics/3038 ... worldwide/" onclick="window.open(this.href);return false;

ειδικα στο τελευταιο που εχει συνολικες πωλησεις μονον group την ξεπερνουν που εχουν σωρεια εταιρειων μεσα τους
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Argo982001 »

markosgr28 έγραψε:Θυμίζω λίγο αυτό: https://monochrome-watches.com/business ... y-in-2014/" onclick="window.open(this.href);return false;

Σε ρολόγια αξίας πάνω από 4Κ$ πρώτη η Rolex σε πλήθος πωλήσεων, όχι σε τζίρο ή κέρδη.
:cheer: :cheer: Έτσι Μάρκο! Εγω το έβαλα από 3000 και λιγο πιο κατω σαν αφετηρία διότι δε θυμόμουν ποια ειναι η ακριβής τιμή ρολογιων τυπου bb,north flag ,seamaster 300 κτλπ
Ειναι προφανές οταν γινονται αναφορές του τυπου και η κουτσή Μαρία ρολεξ ή έχει πήξει ο τόπος σε ρολεξ κτλπ αναφερόμαστε από τα high end ρολογια που θα συναντήσει κάποιος και οχι σε ρολογια των 200+- ευρώ που φοραει το 90φευγα % του κόσμου.Είναι αυτονόητο οτι στα HIGH END ρολόγια αναφερόμουν όταν είπα ότι η ρόλεξ είναι πρώτη και πραγματικά μου έκανε εντύπωση που ο Χαρίλαος αυτό το αμφισβήτησε...
Άβαταρ μέλους
Charilaos
Δημοσιεύσεις: 1167
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2014 12:53 pm
Has thanked: 440 times
Been thanked: 1487 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Charilaos »

Πουθενά δεν ανέφερες τον περιορισμό τιμής πριν κάνω το σχόλιο.
Τώρα για τις στατιστικές που παρατίθενται έχω να πω μόνο ένα:
Για τι αριθμό ρολογιών μιλάμε συνολικά σε αυτή την κατηγορία τιμών σε σχέση με τα ρολόγια που πουλιούνται συνολικά;!
Γιατί δηλαδή η τιμή της στατιστικής να αρχίζει από 4000$ και να μην αρχίζει από 2850$;;;;;;;!!!!!!!
Σίγουρα τα ντοκυμαντέρ της National Geographic έρχονται πρώτα σε τηλεθέαση μεταξύ 05:00 έως 06:00 κάθε μέρα σε τηλεθεατές με μορφωτικό επίπεδο ΑΕΙ και πάνω. Αυτό όμως δεν λέει τίποτα από μόνο του.
Δεν υποτιμώ την ROLEX ή την National Geographic αλλά άλλο πράγμα "Νο 1 σε πωλήσεις η FERRARI" σκέτο και άλλο με την διευκρίνηση σε κατηγορία αυτοκινήτων πάνω από 100.000€ βιομηχανικής παραγωγής!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Argo982001 »

Χαριλαε τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται !Είναι προφανές ,όπως ειπα και πριν ,πως οι συζητήσεις που εχουν να κανουν με εκφράσεις τυπου ολοι ρολεξ φοράνε κτλπ αναφέρονται στα ρολογια κάποιας τιμής και πανω!!Η συζητηση ηταν πολύ συγκεριμενη για να χρειαστεί να γινει τετοια διευκρίνιση!!!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από markosgr28 »

Παίδες δε βλέπω λόγο αντιπαράθεσης εδώ. Κάποιος έβγαλε αυτά τα στοιχεία που λένε κάτι συγκεκριμένο. Αν είχαμε αντίστοιχα στοιχεία σε κάτι άλλο, θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε και σίγουρα θα μπορούσε να υπάρχει πιο χρήσιμη και πλήρης στατιστική από αυτή. Αυτό είναι το ένα θέμα.

Το άλλο είναι ποιος αγοράζει ή φοράει ένα ρολόι και γιατί. Ο καθένας θα πάρει ότι του αρέσει ή θέλει. Η rolex άσχετα με οτιδήποτε τεχνικό έχει από τις μεγαλύτερες αναγνωρισιμότητες ως εταιρία στα ρολόγια. Το αν είναι η καλύτερη επιλογή, σίγουρα θα υπάρξουν πολλές απόψεις και από πιο σχετικούς και συνειδητοποιημένους, όπως τους φίλους εδώ του φόρουμ και από άσχετους. Για όλα αυτά υπάρχει μια γενική αίσθηση ή αντίληψη από γνώμες που ακούμε από το γύρο περιβάλλον. Δεν έχει νόημα πιστεύω να πείσει κανείς κανένα γιατί δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο να πειστεί κανείς κατά τη γνώμη μου.

Απόψεις όπως τα φοράει και η κουτσή Μαρία, προσωπικά δε με επηρεάζουν, αν θέλω και έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω Rolex, θα το πάρω και ας το έχουν όλοι (πιστεύω θα το έχω επιλέξει με διαφορετικά όμως κριτήρια από τους υπόλοιπους), κάποιος άλλος μπορεί να θέλει κάτι που να είναι ξεχωριστό και διαφορετικό από τα συνηθισμένα, θεμιτό και σεβαστό, για αυτό υπάρχουν και όλες αυτές οι εταιρίες. Το αν είναι πρώτη σε πωλήσεις, προφανώς πρέπει να αφορά ένα εύρος τιμής πιστεύω και κάτι δείχνει για τη νοοτροπία του κόσμου, όπου ξαναγράφω οι περισσότεροι έχουν άλλα κριτήρια από άτομα που ενδιαφέρονται περισσότερο για το ρολόι, όπως οι φίλοι εδώ. Εμένα όμως δεν είναι το κριτήριο μου, για να πάρω κάτι τέτοιο ή όχι. Το ότι η Ferrari μπορεί να πουλάει όσο η Lada, δε σημαίνει ότι είναι συγκρίσιμα προϊόντα, ούτε δείχνει κάτι για το αν είναι καλά ή όχι. Αντίθετα ένα προϊόν που πουλάει πολύ καλά, π.χ. μια corolla κάτι δείχνει, δεν μπορεί όλος ο κόσμος να έχει κάνει λάθος επιλογή, αυτό μπορεί να είναι μόνο πρόσκαιρο. Όλες οι εταιρίες που έχουν γίνει γνωστές και υπάρχουν για καιρό, έγιναν κατά τη γνώμη μου όχι μόνο λόγω διαφήμισης και προώθησης, πρέπει να υπάρχει και το προϊόν και να είναι κάπως καλό. Βέβαια, όταν έρθει η αναγνωρισιμότητα, αρχίζει δυστυχώς και η υπερτιμολόγηση, όπως έχουμε νιώσει όλοι στα ρολόγια που έχουμε αγοράσει κατά καιρούς.
These users thanked the author markosgr28 for the post (total 4):
Franco (Τετ Ιουν 29, 2016 5:57 pm) • Megalos (Τετ Ιουν 29, 2016 10:36 pm) • Elio5 (Πέμ Ιουν 30, 2016 6:32 am) • dimRHO (Πέμ Ιουν 30, 2016 8:22 am)
Rating: 30.77%
Εικόνα
Απάντηση