Γνώμες για τις Ρωσικές εταιρείες...

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από τον υπόλοιπο κόσμο
Άβαταρ μέλους
TZAG
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 5:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γνώμες για τις Ρωσικές εταιρείες...

Δημοσίευση από TZAG »

markosgr28 έγραψε:Έχοντας υπάρξει κάτοχος περισσοτέρων από 50 ρώσικων μηχανικών ρολογιών στο παρελθόν (vostok, Poljot, Volmax), δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ.
Γιατί τώρα δεν τα έχεις;; :magn:
μόλις πάνω από τη Θάλασσα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8660 times

Re: Γνώμες για τις Ρωσικές εταιρείες...

Δημοσίευση από Megalos »

Μαρκο φιλε μου πολυ ωραια οντως η συλλογη σου.. οπως ειπε ο TZAG τωρα δεν τα εχεις ?
παντως εκτος απο Doxa fun εχεις παρεα και τον TZAG στο russian fun club :cheer: :cheer:
θα πω παλι γραψε μας κατι περισσοτερο για τα ρωσσικα αποκτηματα σου και τις εμπειριες σου
για αυτα .. :book:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Γνώμες για τις Ρωσικές εταιρείες...

Δημοσίευση από markosgr28 »

Megalos έγραψε:Μαρκο φιλε μου πολυ ωραια οντως η συλλογη σου.. οπως ειπε ο TZAG τωρα δεν τα εχεις ?
παντως εκτος απο Doxa fun εχεις παρεα και τον TZAG στο russian fun club :cheer: :cheer:
θα πω παλι γραψε μας κατι περισσοτερο για τα ρωσσικα αποκτηματα σου και τις εμπειριες σου
για αυτα .. :book:
Όπως αναφέρω στο αρχικό post, τώρα έχω κρατήσει λιγότερα από 10 (κυρίως Vostok, ένα vodolaz και ένα sturmanskie, αν δεν ξεχνάω κάποιο).

Μόλις βρω χρόνο θα γράψω περισσότερα και θα ανεβάσω φώτο από ρώσικα Poljot, vostok και Volmax ρολόγια που είχα. Προς το παρόν, φώτο από το vodolaz και το sturmanskie που έχω τώρα

Vodolaz
Εικόνα

Σε σύγκριση με το γνωστό Seiko SKX007, για να καταλάβετε το μέγεθος! Είναι ότι μεγαλύτερο έχω δει σε ρολόι
Εικόνα

Volmax Sturmanskie Gagarin 42mm version (with Poljot 31681, μου άρεσε τόσο πολύ που είχα πάρει 3!, τώρα έχω κρατήσει το ένα)

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8660 times

Re: Γνώμες για τις Ρωσικές εταιρείες...

Δημοσίευση από Megalos »

καλα Μαρκο το vodolax δεν ειναι ρολογι :ha: ειναι ασπιδα :ha:
το strumaskie ομως ωραιοτατο φιλε :good: :cheer:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Γνώμες για τις Ρωσικές εταιρείες...

Δημοσίευση από markosgr28 »

Megalos έγραψε:καλα Μαρκο το vodolax δεν ειναι ρολογι :ha: ειναι ασπιδα :ha:
το strumaskie ομως ωραιοτατο φιλε :good: :cheer:
Το Vodolaz υποτίθεται ότι το χρησιμοποιούσαν και ως βαρίδι για την κατάδυση (σοβαρά, έτσι έχω διαβάσει!). Επίσης δεν έχει αντικραδασμικό σύστημα και μηχανισμό από επιτραπέζιο ρολόι, φυσικά κουρδιστό, για αυτόματο ούτε λόγος! Ήταν φτιαγμένο μόνο για μέσα στο νερό. Δεν μπορώ να με φανταστώ να το φοράω, αλλά είναι από τα αγαπημένα μου. Τα χαρτιά του λένε ότι είναι του 1965, αλλά σύμφωνα με ειδικούς σε άλλο φορουμ, πρέπει να είναι γύρω στο 80.

Το Sturmanskie είναι επετειακό για τα 40 χρόνια από την πτήση του Yuri Gagarin στο διάστημα. Το γράφει στην πλάκα με κόκκινα γράμματα, δυστυχώς στη φώτο δε φαίνονται. Είχε κυκλοφορήσει και σε έκδοση 40mm, αλλά αυτό μου αρέσει καλύτερα, τα 40mm είναι σχετικά λίγα για τον καρπό μου.
Εικόνα
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Γνώμες για τις Ρωσικές εταιρείες...

Δημοσίευση από marios_ch »

Το strumaskie φίλε είναι όλα τα λεφτά....!!! :cheer:
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Γνώμες για τις Ρωσικές εταιρείες...

Δημοσίευση από marios_ch »

βολτάροντας στο νετ έπεσα πάνω σε αυτό και μου άρεσε αρκετά....

για πέστε κάτι παιδιά......... Ηλία - Μάρκο...... ???????

Image

Image

400 euro...... ;)
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Γνώμες για τις Ρωσικές εταιρείες...

Δημοσίευση από stavros_ch »

Ωραιος bi compax χρονογραφος...!
Και σε καλη τιμη..!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Γνώμες για τις Ρωσικές εταιρείες...

Δημοσίευση από markosgr28 »

Το συγκεκριμένο είναι η βελτιωμένη έκδοση των 42mm (πιο λεπτοί και μεγάλοι σε μήκος δείκτες). Στις απλές εκδόσεις των 40mm, η εσωτερική στεφάνη που περιστρέφεται με την κορώνα στο 10 είχε μεγάλο τζόγο και έκανε θόρυβο στο χέρι, σα να μην πήγαινε κάτι καλά με το μηχανισμό. Το 40άρι το είχα παλιά. Το 42 όχι. Πολύ όμορφο το συγκεκριμένο, γιατί είναι και αρκετά ξεχωριστό σε συνδυασμό χρωμάτων. Το 42 θα είναι ακόμα καλύτερο, κρίνοντας κατά αντιστοιχία από τη διαφορά που είχε το Guri Gagarin που είχα και στις 2 εκδόσεις.

Από μηχανισμό είναι αυτός που έχουν όλα τα volmax με κουρδιστό χρονογράφο, ο Poljot 3133. Κάποια έχουν παραλλαγές με εικοσιτετράωρη κλίκακα ώρας με τρίτο υποκαντράν στο 6 (31681, κλπ.). Προσωπικά προτιμώ αυτή την έκδοση, γιατί θεωρώ ότι το τρίτο υποκαντράν δεν πολυχρειάζεται, προσθέτει μόνο πολυπλοκότητα και είναι περισσότερο για λόγους εμφάνισης. Ο μηχανισμός είναι αρκετά ανθεκτικός και αξιόπιστος. Από χρονομετρία είναι μέτριος, αλλά με λίγη προσπάθεια στη ρύθμιση μπορεί να έχει αρκετά καλά αποτελέσματα.

Γενικά σε κουρδιστό χρονογράφο είναι πολύ καλή επιλογή, σε σχέση με την τιμή του, αφού γενικά το ρολόι θα μπορούσε άνετα να συγκριθεί με ρολόγια μεγαλύτερης κατηγορίας κόστους. Αυτό αφορά όλη την κατασκευή, η οποία για το κόστος και την κατηγορία που ανήκει το ρολόι είναι πολύ καλή. Προσωπικά μου αρέσει πολύ και η bead blasted κάσα, όπως αυτή της φωτογραφίας. Το συγκεκριμένο είχε κυκλοφορήσει και με γυαλισμένη, αλλά δε μου άρεσε τόσό. Θα έλεγα ότι τα 400€ είναι αρκετά καλά για αυτό το ρολόι, γνωρίζοντας όμως τι παίρνεις. Δεν είναι Seiko χρονογράφος για μεγάλο στραπάτσο, χτυπήματα, κλπ. Για καθημερινή κανονική χρήση είναι μια χαρά. Από Ελληνική αντιπροσωπεία κάνει πολύ παραπάνω και πιστεύω ότι εδώ είναι παράλογα ακριβό και δεν αξίζει τα χρήματα που ζητάνε. Α, κάτι τελευταίο, για κάποιο λόγο η σειρά aviator της volmax είναι κορυφαίο lume, ενώ τα Sturmanskie μέτριο. Τα Sturmanskie όμως είναι πιο κομψά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Γνώμες για τις Ρωσικές εταιρείες...

Δημοσίευση από snapper »

Ευχαριστουμε πολυ Μαρκο... :sh:
Απάντηση