Corum

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Corum

Δημοσίευση από marios_ch »

CORUM honored by Robb Report Magazine

CORUM has been honored with Robb Report Magazine's 2011 Best of the Best award in the Women's Watches category. In order to properly recognize this prestigious occasion, two VIP Dinners were held to celebrate the Golden Bridges collection, one in Houston and one in Palm Beach. Corum CEO, Antonio Calce, from La Chaux-de-Fonds, Switzerland, was proud to accept the award at both dinners.

Image

Image

http://news.watchprosite.com/?show=foru ... fi=112&s=0
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Corum

Δημοσίευση από antonis_ch »

Ωραια πραματα!
lovefist2001
Δημοσιεύσεις: 1532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2009 10:19 am
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1026 times

Re: Corum

Δημοσίευση από lovefist2001 »

Ωραιο το καταδυτικο αλλα παρα πολυ παχι νομιζω.
Άβαταρ μέλους
Harry 22
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 3:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Corum

Δημοσίευση από Harry 22 »

Καλημέρα σε όλους!!
Εχθές το βράδυ έτυχε να πετύχω σε παρέα ένα Corum Admiral Cup 48 Chrono,δηλαδή αυτό:

Image

Μιλάμε ότι το ρολόι δεν έχει καμία σχέση από κοντά σε σχέση με τις φωτό που κυκλοφορούν στο net.

Το ρολόι είναι απλά....... Γ Ε Λ Ο Ι Ο!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Από που να ξεκινήσει κανείς..
Το μέγεθος(48mm) σε συνδυασμό με το πάχος του το κάνουν να φαίνεται(ακόμα και αν έχει κανείς τον καρπό του King-Kong!!)σαν να έχει φορέσει κάποιος 20άρες ζάντες σε παλιό Mini Cooper....
Το λουράκι με τις γωνίες,εντείνει το φαινόμενο και πέρα της κάσας,συνεχίζοντας το φαινόμενο περιμετρικά του καρπού.Ο δε τοκάς κάνει άνετα και για πόρπη ζώνης παντελονιού και μάλιστα για υπέρβαρους συναθρώπους μας....
Το λουράκι μετά τον τοκά,έχει δύο εξογκώματα στα οποία πάει και φωλιάζει το θυλάκι για το περισευούμενο λουρί όταν το φοράμε.Ως εκ τούτου το λουρί που περισσεύει φωλιάζει αμέσως μετά τον τοκά και στην περίπτωση που δεν είσθε ο Γκρισίννο με καρπό 30cm,το λουράκι που περισσεύει κρέμεται σαν ζαβό...
Τα δε poussoirs,κορώνα και τα αντίστοιχα προστατευτικά εκτός ότι φαίνονται σαν να έχουν πρηστεί από το πολύ γυμναστήριο(σε συνδυασμό πάντα με "φάρμακο"..)είναι γεμάτα γωνίες,που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ το ρολόι να φορεθεί με σακάκι,πουκάμισο ή φούτερ και απευθύνεται τελικά,μόνο σε ηλιοκαμένους παιδαράδες ναυαγοσώστες του Baywatch που το φοράνε μόνο με το μαγιό τους...
Το καπάκι διαθέτει μία μεγάλη σφραγίδα και διάφορα άλλα καλούδια περιμετρικά,τα οποία "σηκώνουν" κι'άλλο το ρολόι(πέρα από το ονομαστικό πάχος των 18,2mm)!!!
Όλα αυτά διαπιστώθηκαν πρίν(!!!) φορέσω το ρολόι....
Όταν το φόρεσα(να σημειωθεί ότι ο καρπός μου είναι 20cm-φοράω το ρολόι στο δεξί χέρι-)και είμαι από τα άτομα που θα χαρακτήριζε κανείς,αθλητικούς τύπους-με ότι συνεπάγεται αυτό-,το ρολόι φάνταζε σαν να είχα βάλει λουράκι σε ένα τάπερ και να το φόρεσα!
Άβολο πέρα για πέρα το λουρί και ειδικά κατά την διαδικασία του φορέματος,με τον τοκά-τέρας.

Κλείνοντας να πώ ότι το ρολόι μου άφησε τις χειρότερες εντυπώσεις(πέρα από τα οποιαδήποτε τεχνικά και ποιοτικά κριτήρια) και για άλλη μιά φορά διαπίστωσα ότι κανένα,μα κανένα ρολόι δεν πρέπει να επιλέγεται πρός αγορά πρίν το φορέσουμε/δοκιμάσουμε και δούμε από κοντά....

Ζητώ συγγνώμη σε όσους τυχερούς(?) το κατέχουν,για την καυστική κριτική,αλλά μάλλον θα με καταλαβαίνουν.....
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Corum

Δημοσίευση από stavros_ch »

Καλα εκανες και το ειπες Χαρη.
Τελικα το να δεις και να φορεσεις ενα ρολοι πριν την αγορα ειναι νομος απαραβατος.
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Corum

Δημοσίευση από eisenberg »

Τοσο χαλια ε? :(
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Corum

Δημοσίευση από marios_ch »

ενα μειον ακομα πστευω ειναι το οτι ηταν και ο χρονογραφος και εδωσε μεγαλυτερη αισθηση στο ρολοι........

αλλά και παλι για να σου κανει τοσο κακη εντυπωση πρεπει να ηταν πολυ χαλια.....

ενταξει ουτε εγω βρισκω αυτο το μοντελο ελκυστικό...... ;)
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Corum

Δημοσίευση από snapper »

... :ha: ....δεν τα γουσταρω καθολου..

Εκτος απο ενα diver... :good: ....ε Σταυρο...??... ;)
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: Corum

Δημοσίευση από Megalos »

Χαρη πολυ ενδιαφεροντα τα συμπερασματα σου ειδικα αφου εγιναν επι πραγματικου
και οχι απο διαβασμα η νετ φωτο κλπ
οντως αν δεν φορεθει ενα ρολοι δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Themis
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2011 4:03 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Corum

Δημοσίευση από Themis »

Harry 22 έγραψε:Καλημέρα σε όλους!!
Εχθές το βράδυ έτυχε να πετύχω σε παρέα ένα Corum Admiral Cup 48 Chrono,δηλαδή αυτό:
http://i675.photobucket.com/albums/vv11 ... co-020.jpg

Μιλάμε ότι το ρολόι δεν έχει καμία σχέση από κοντά σε σχέση με τις φωτό που κυκλοφορούν στο net.

Το ρολόι είναι απλά....... Γ Ε Λ Ο Ι Ο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Από που να ξεκινήσει κανείς..
Το μέγεθος(48mm) σε συνδυασμό με το πάχος του το κάνουν να φαίνεται(ακόμα και αν έχει κανείς τον καρπό του King-Kong!!)σαν να έχει φορέσει κάποιος 20άρες ζάντες σε παλιό Mini Cooper....
Το λουράκι με τις γωνίες,εντείνει το φαινόμενο και πέρα της κάσας,συνεχίζοντας το φαινόμενο περιμετρικά του καρπού.Ο δε τοκάς κάνει άνετα και για πόρπη ζώνης παντελονιού και μάλιστα για υπέρβαρους συναθρώπους μας....
Το λουράκι μετά τον τοκά,έχει δύο εξογκώματα στα οποία πάει και φωλιάζει το θυλάκι για το περισευούμενο λουρί όταν το φοράμε.Ως εκ τούτου το λουρί που περισσεύει φωλιάζει αμέσως μετά τον τοκά και στην περίπτωση που δεν είσθε ο Γκρισίννο με καρπό 30cm,το λουράκι που περισσεύει κρέμεται σαν ζαβό...
Τα δε poussoirs,κορώνα και τα αντίστοιχα προστατευτικά εκτός ότι φαίνονται σαν να έχουν πρηστεί από το πολύ γυμναστήριο(σε συνδυασμό πάντα με "φάρμακο"..)είναι γεμάτα γωνίες,που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ το ρολόι να φορεθεί με σακάκι,πουκάμισο ή φούτερ και απευθύνεται τελικά,μόνο σε ηλιοκαμένους παιδαράδες ναυαγοσώστες του Baywatch που το φοράνε μόνο με το μαγιό τους...
Το καπάκι διαθέτει μία μεγάλη σφραγίδα και διάφορα άλλα καλούδια περιμετρικά,τα οποία "σηκώνουν" κι'άλλο το ρολόι(πέρα από το ονομαστικό πάχος των 18,2mm)!!!
Όλα αυτά διαπιστώθηκαν πρίν(!!!) φορέσω το ρολόι....
Όταν το φόρεσα(να σημειωθεί ότι ο καρπός μου είναι 20cm-φοράω το ρολόι στο δεξί χέρι-)και είμαι από τα άτομα που θα χαρακτήριζε κανείς,αθλητικούς τύπους-με ότι συνεπάγεται αυτό-,το ρολόι φάνταζε σαν να είχα βάλει λουράκι σε ένα τάπερ και να το φόρεσα!
Άβολο πέρα για πέρα το λουρί και ειδικά κατά την διαδικασία του φορέματος,με τον τοκά-τέρας.

Κλείνοντας να πώ ότι το ρολόι μου άφησε τις χειρότερες εντυπώσεις(πέρα από τα οποιαδήποτε τεχνικά και ποιοτικά κριτήρια) και για άλλη μιά φορά διαπίστωσα ότι κανένα,μα κανένα ρολόι δεν πρέπει να επιλέγεται πρός αγορά πρίν το φορέσουμε/δοκιμάσουμε και δούμε από κοντά....

Ζητώ συγγνώμη σε όσους τυχερούς(?) το κατέχουν,για την καυστική κριτική,αλλά μάλλον θα με καταλαβαίνουν.....
Εμένα με την σειρά μου, μου φαίνεται ΓΕΛΟΙΟ να δίνεις τέτοιους χαρακτηρισμούς για ένα ρολόι, μόνο και μόνο επειδή δεν σου αρέσει και δεν σου κάθεται καλά στο χέρι.
Πρώτη φορά βλέπω τόσο αρνητικό review για ρολόι αξιοσέβαστης εταιρίας ΥΩ. Ούτε review για TIMEX να ήταν. Ποσό μάλλον να έχουν γραφτεί αυτά από έναν ωρολογόφιλο , ή μήπως δεν είσαι? ( γιατί έχω δει κάτι video που καταστρέφεις ρολόγια και το καυχάσαι)
www.youtube.com/watch?v=yHucogyOLw0
Απάντηση