Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από markosgr28 »

Όλοι ζορίζονται, όλοι βλέπουν τις δυσκολίες, που αυξάνονται, αλλά πολλοί δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι υπάρχουν και ΠΟΛΥ χειρότερα.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Argo982001 (Τετ Ιούλ 01, 2015 8:07 am)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από Argo982001 »

Σωστός Μάρκο!Είναι πολλοί που ψήφιζαν τα καλα χρόνια το Τσοβόλα δώστα όλα και όταν είδαν που οδηγηθήκαμε είπανε οτι παραπλανήθηκαν,δανείστηκαν και κατά χρεώθηκαν και όταν κατάλαβαν τι έγινε είπαν οτι τους εξαπάτησαν οι τράπεζες ,ψήφιζαν για ρουσφέτια ,μετά ψήφισαν τα λεφτά υπάρχουν του ΓΑΠ και πάλι εξαπατήθηκαν,μετά οι ίδιοι άνθρωποι ψήφισαν τα Ζαπεια και σα κερασάκι στη τούρτα ψήφισαν την ελπίδα που έρχεται ,τα πουλιά που κελαηδούνε και τα σκησίματα του μνημονίου με ενα άρθρο και ενα νόμο και πάλι εξαπατήθηκαν....Ξερεις τι κοινό εχουν όλοι αυτοί??ποτε δεν αναρωτήθηκαν τι ειναι τελικά και εξαπατούνται τόσο εύκολα?μηπως ειναι και λιγο ...οχι και τόσο έξυπνοι ?? Αυτοι ειναι και οι πολλοί που οπως λες δεν καταλαβαίνουν οτι υπάρχουν και χειρότερα,που ξύπνησε ο Κολοκοτρωνης μέσα τους .....Και όπως είπε ο Χαριλαος όλοι αυτοι εχουν μια ψήφο οπως εχω κι εγώ και εσυ ...
Γινομαι εριστικός και ενδεχομένως να προσβάλω κάποιους αλλα εδώ που φτάσαμε ας λέμε τα πράγματα με το όνομα τους...
These users thanked the author Argo982001 for the post (total 3):
Franco (Τετ Ιούλ 01, 2015 8:33 am) • gerogian (Τετ Ιούλ 01, 2015 9:47 am) • Megalos (Τετ Ιούλ 01, 2015 9:25 pm)
Rating: 23.08%
Άβαταρ μέλους
Charilaos
Δημοσιεύσεις: 1167
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2014 12:53 pm
Has thanked: 440 times
Been thanked: 1487 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από Charilaos »

Argo982001 έγραψε:Σωστός Μάρκο!Είναι πολλοί που ψήφιζαν τα καλα χρόνια το Τσοβόλα δώστα όλα και όταν είδαν που οδηγηθήκαμε είπανε οτι παραπλανήθηκαν,δανείστηκαν και κατά χρεώθηκαν και όταν κατάλαβαν τι έγινε είπαν οτι τους εξαπάτησαν οι τράπεζες ,ψήφιζαν για ρουσφέτια ,μετά ψήφισαν τα λεφτά υπάρχουν του ΓΑΠ και πάλι εξαπατήθηκαν,μετά οι ίδιοι άνθρωποι ψήφισαν τα Ζαπεια και σα κερασάκι στη τούρτα ψήφισαν την ελπίδα που έρχεται ,τα πουλιά που κελαηδούνε και τα σκησίματα του μνημονίου με ενα άρθρο και ενα νόμο και πάλι εξαπατήθηκαν....Ξερεις τι κοινό εχουν όλοι αυτοί??ποτε δεν αναρωτήθηκαν τι ειναι τελικά και εξαπατούνται τόσο εύκολα?μηπως ειναι και λιγο ...οχι και τόσο έξυπνοι ?? Αυτοι ειναι και οι πολλοί που οπως λες δεν καταλαβαίνουν οτι υπάρχουν και χειρότερα,που ξύπνησε ο Κολοκοτρωνης μέσα τους .....Και όπως είπε ο Χαριλαος όλοι αυτοι εχουν μια ψήφο οπως εχω κι εγώ και εσυ ...
Γινομαι εριστικός και ενδεχομένως να προσβάλω κάποιους αλλα εδώ που φτάσαμε ας λέμε τα πράγματα με το όνομα τους...
Φίλε μου η βασική διαφορά σε αυτό που λέω εγώ με αυτό που διατύπωσες εσύ είναι πως απαξιώνεις όλους τους άλλους σαν apriori λάθος - φταίχτες - ηλίθιους ή ανίκανους. Αφού λοιπόν εσύ τα ήξερες ή τα έβλεπες από "τότε" ποιά είναι η προσπάθειά σου για να τους διορθώσεις ή να τους ενημερώσεις? Η απραξία κάποιου που βλέπει και ξέρει αλλά δεν κάνει τίποτα είναι νομίζω χειρότερη από την πράξη όλως αυτών που όντως ηλιθιωδώς πέσανε στις παγίδες. Και για να μην το εκλάβεις σαν προσωπική επίθεση σε εσένα προσθέτω και τον εαυτό μου στην ίδια κατηγορία εκείνων που με την απραξία τους τα κάνανε ...........


Sent from my iPad using Tapatalk
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από Argo982001 »

Χαριλαε πιστευω να θυμάσαι οτι πριν ελαχίστων μηνών μεχρι και σημερα οποίος μιλούσε γι αυτα ηταν απλά καταστροφολόγος..
Το εχω γενικεύσει παρα πολυ μιλώντας για ηλίθιους και έξυπνους και ειναι πολυ ισοπεδωτικό και λαθος αυτό αλλά αφου το πάμε έτσι θα σου πω το εξής :Ποτέ μην μαλώνεις-διαφωνείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
Όταν έτυχε να κανω προσπάθεια να <<ενημερώσω>> όπως είπες , σπάνια γιατί δε θεωρώ οτι ειμαι άξιος να ενημερώσω ,σέβομαι τις απόψεις του άλλου και ειναι υπεύθυνος γι αυτές αλλά όταν συνέβαινε μέσα από συζήτηση ξερεις τι γινόταν?Έχανα....

Υγ: Δε μου αρεσει η τροπή που έδωσα στη συζήτηση γιατι το γενίκευσα πάρα πολύ και αυτο εξ ορισμού είναι λάθος.Για να μη παρεξηγούμαστε αναφέρομαι σε πολυ συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων και όχι στο σύνολο των ανθρώπων που ειναι υπέρ της μίας ή της άλλης άποψης ..
gerogian
Δημοσιεύσεις: 2907
Εγγραφή: Δευ Φεβ 27, 2012 11:29 pm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 2771 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από gerogian »

Charilaos έγραψε:
Argo982001 έγραψε:Σωστός Μάρκο!Είναι πολλοί που ψήφιζαν τα καλα χρόνια το Τσοβόλα δώστα όλα και όταν είδαν που οδηγηθήκαμε είπανε οτι παραπλανήθηκαν,δανείστηκαν και κατά χρεώθηκαν και όταν κατάλαβαν τι έγινε είπαν οτι τους εξαπάτησαν οι τράπεζες ,ψήφιζαν για ρουσφέτια ,μετά ψήφισαν τα λεφτά υπάρχουν του ΓΑΠ και πάλι εξαπατήθηκαν,μετά οι ίδιοι άνθρωποι ψήφισαν τα Ζαπεια και σα κερασάκι στη τούρτα ψήφισαν την ελπίδα που έρχεται ,τα πουλιά που κελαηδούνε και τα σκησίματα του μνημονίου με ενα άρθρο και ενα νόμο και πάλι εξαπατήθηκαν....Ξερεις τι κοινό εχουν όλοι αυτοί??ποτε δεν αναρωτήθηκαν τι ειναι τελικά και εξαπατούνται τόσο εύκολα?μηπως ειναι και λιγο ...οχι και τόσο έξυπνοι ?? Αυτοι ειναι και οι πολλοί που οπως λες δεν καταλαβαίνουν οτι υπάρχουν και χειρότερα,που ξύπνησε ο Κολοκοτρωνης μέσα τους .....Και όπως είπε ο Χαριλαος όλοι αυτοι εχουν μια ψήφο οπως εχω κι εγώ και εσυ ...
Γινομαι εριστικός και ενδεχομένως να προσβάλω κάποιους αλλα εδώ που φτάσαμε ας λέμε τα πράγματα με το όνομα τους...
Φίλε μου η βασική διαφορά σε αυτό που λέω εγώ με αυτό που διατύπωσες εσύ είναι πως απαξιώνεις όλους τους άλλους σαν apriori λάθος - φταίχτες - ηλίθιους ή ανίκανους. Αφού λοιπόν εσύ τα ήξερες ή τα έβλεπες από "τότε" ποιά είναι η προσπάθειά σου για να τους διορθώσεις ή να τους ενημερώσεις? Η απραξία κάποιου που βλέπει και ξέρει αλλά δεν κάνει τίποτα είναι νομίζω χειρότερη από την πράξη όλως αυτών που όντως ηλιθιωδώς πέσανε στις παγίδες. Και για να μην το εκλάβεις σαν προσωπική επίθεση σε εσένα προσθέτω και τον εαυτό μου στην ίδια κατηγορία εκείνων που με την απραξία τους τα κάνανε ...........


Sent from my iPad using Tapatalk
Χαριλαε καλημερα και -ευχομαι σε ολους μας- καλο μηνα

Θεωρω οτι ο Βασιλης δεν μπορουσε να τα πει καλυτερα.Παντα καποιος αλλος μας φταιει.
Τη μια ο λαοπλανος πολιτικος μας που μας παραπλανησε,την αλλη ο αλλος ψευτης που μας ξαναπαραπλανησε,την τριτη ο καινουριος αφθαρτος και καθαρος πολιτικος που μας ξεγελασε και τελικα κι αυτος μας αποπλανησε κλπ.κλπ.Και εκδιδομενες να ειμασταν,απο την πολυ πλανη θα μας ειχαν ξεκ@λιασει!!! Αλλα δεν θα τους καθομασταν εμεις,αυτοι θα φταιγανε!!!Φτανει πια ελεος!!
Μας φταιει ο κακος ολλανδος,ο κακος γερμανος,ο κακος ο λυκος!!!!!Το μυαλο μας δεν φταει ποτε ρε Χαριλαε;
Οταν ολοι παιρναμε λεφτα με τη σεσουλα,χωρις να τα εχουμε δουλεψει,κανεις δεν αναρωτηθηκε πως γινεται αυτο; Οταν μονιμως ψηφιζαμε τον καθε καραγκιοζη που μας εταζε τον ουρανο με τ αστρα,δεν αναρωτιομασταν που θα τον βρει να μας τον δωσει;
Kαι μη μου πεις οτι δεν γνωριζαμε,διοτι μετριοπαθεις και αληθεις φωνες-αν και οχι παντοτε οι ιδιες-υπηρχανε που λεγανε τα πραγματα με το ονομα τους.
Αλλα δεν μας συνεφερε να τις ακουσουμε,σιγα μη δωσουμε σημασια.
Αλλα και παλι,μυαλο δεν βαζουμε.Αντι να σκυψουμε το κεφαλι και να προσπαθησουμε να μαζευτουμε,να ανασυγκροτησουμε κατ αρχην το μυαλο μας και δευτερευοντως τη χωρα μας,να μαθουμε τι σημαινει συνεπεια και αφου για μια ακομα φορα εχουμε διαλεξει τον ευκολο δρομο-11 δις :wistle: - ξαφνικα βλεπουμε οραματα με τη Μπουμπουλινα,το Νικηταρα ,το Μαρμαρωμενο Βασιλια, :smile:
Αλλα βεβαια,εδω που φτασαμε,δεν εχουμε και τιποτα να χασουμε!! ετσι δεν ειναι;
Πραγματικα ευχομαι για το καλο ολων μας,ο θεος της Ελλαδας, να βαλει το χερακι του,γιατι τα -πολυ- χειροτερα ερχονται!!!
These users thanked the author gerogian for the post (total 3):
Argo982001 (Τετ Ιούλ 01, 2015 11:44 am) • nick10 (Τετ Ιούλ 01, 2015 11:49 am) • Megalos (Τετ Ιούλ 01, 2015 9:28 pm)
Rating: 23.08%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από markosgr28 »

Η δημοκρατία είναι αυτό. Γίνεται αυτό που θέλει η πλειοψηφία (έστω οι περισσότεροι) και οι υπόλοιποι πρέπει να συμβιβάζονται με αυτό, άσχετα αν συμφωνούν. Δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά είναι το καλύτερο που έχουμε και που μπορεί να υπάρξει σε παγκόσμια κλίμακα.

Πολλές φορές ο κόσμος στην Ελλάδα (για αλλού δεν έχω άποψη) έχει κάνει λάθος επιλογές, από ότι φάνηκε από το αποτέλεσμα αργότερα. Το λυπηρό για εμένα είναι ότι δε διορθώνονται.... Παρασύρονται από το συμφέρον της στιγμής.... Και την πληρώνουν όλοι μετά.... Αυτό είναι το κακό....

Ο κόσμος φταίει, όχι οι πολιτικοί, άσχετα αν λένε ότι ο κόσμος έχει ένστικτο, μιλώντας για την πλειοψηφία πάντα. Αυτό φάνηκε ειδικά τελευταία σε κάποιες περιπτώσεις του παρελθόντος. Και δυστυχώς και σήμερα παρόμοια κατάσταση επικρατεί κατά τη γνώμη μου.....
These users thanked the author markosgr28 for the post (total 2):
Argo982001 (Τετ Ιούλ 01, 2015 12:18 pm) • Megalos (Τετ Ιούλ 01, 2015 9:29 pm)
Rating: 15.38%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Charilaos
Δημοσιεύσεις: 1167
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2014 12:53 pm
Has thanked: 440 times
Been thanked: 1487 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από Charilaos »

Μιας λοιπόν και όλοι συμφωνούμε, πως στο καλό γίνεται να διαφωνούμε?! lol
Απατηλή ερώτηση μιας και δεν διαφωνούμε πραγματικά αλλά βλέπω πως περιφερόμαστε σαν εφαπτομένες στον φαύλο κύκλο χωρίς όμως να είμαστε συνολικά μέσα στον κύκλο αυτό ( το μόνο κοινό σημείο με τον κύκλο είναι πάντα το σημείο επαφής - εκεί που παρασυρόμαστε αλλά δεν καμπυλώνουμε για να γίνουμε κύκλος και εμείς )!


Sent from my iPad using Tapatalk
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από Argo982001 »

Σωστός Μάρκο!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Argo982001 την Τετ Ιούλ 01, 2015 12:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από markosgr28 »

Argo982001 έγραψε:ουτε οι της κυβέρνησης δε θέλουν του δημοψήφισμα εκτός λίγων γραφικών εντός αυτής...
Με λύπη βλέπω ότι αυτοί κάνουν κουμάντο όμως..... και δεν υπάρχει καμιά αντίδραση από τους υπόλοιπους....
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Argo982001 (Τετ Ιούλ 01, 2015 12:32 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Που θα πάμε , τι νομίζετε ?

Δημοσίευση από eisenberg »

Μπορει να μου εξηγησει καποιος πειστικα γιατι ομως οι δανειστες δεν θελουν το δημοψηφισμα?
Γιατι λενε οτι ακυρωστε το και μετα συζηταμε ή παρτε θεση υπερ του ΝΑΙ και τοτε συζηταμε?
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Απάντηση