ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

για να χαλαρωνουμε
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Δημοσίευση από marios_ch »

The American

Image

ΥΠΟΘΕΣΗ
Όταν μία αποστολή στη Σουηδία πάει στραβά, ο Jack (George Clooney), ένας επαγγελματίας εκτελεστής, θα καταφύγει στην κεντρική Ιταλία. Εκεί θα πρέπει να οργανώσει, χωρίς να τραβήξει την προσοχή των ντόπιων, τη επόμενη δουλειά που σκοπεύει να είναι και η τελευταία του. Από κυνηγός, όμως, τώρα έχει μετατραπεί σε κυνηγημένο, καθώς οι ανοιχτοί λογαριασμοί επιστρέφουν και απαιτούν ξεκαθάρισμα. Όπως πάντα, μόνος ανάμεσα σε αγνώστους που αδυνατεί να εμπιστευτεί, ο Jack αναζητά τη λύτρωση για τις πράξεις μιας ολόκληρης ζωής. Δύο από αυτούς τους αγνώστους όμως, ένας παπάς (Paolo Bonacelli) και μία όμορφη πόρνη, η Clara (Violante Placido), αποτελούν ίσως τη μόνη υπενθύμιση ότι μπορεί να υπάρξει διέξοδος από την παλιά του ζωή. 'Ο Αμερικάνος', βασισμένος σε νουβέλα του Martin Booth ('A Very Private Gentleman') και σεναριακή διασκευή του Rowan Joffe, αποτελεί ένα μυσταγωγικό οδοιπορικό, μία εγκάρσια τομή στα κατάβαθα της ψυχής ενός μοναχικού ήρωα, αντιπρόσωπου ενός διαρκώς απειλούμενου είδους - όπως και οι πεταλούδες που θαυμάζει - ενός είδους που απειλείται αδιάλειπτα από το δόγμα 'ζεις από το σπαθί, πεθαίνεις από το σπαθί'. Με τον Clooney πιθανώς στην κορυφαία ερμηνεία της καριέρας του, ο Corbijn βρίσκει στο πρόσωπό του τον κατάλληλο τραγικό ήρωα, που καλύπτεται από ένα βαρύ πέπλο αμφιβολίας και μυστηρίου, ισορροπώντας πνιγηρά ανάμεσα στο θανάσιμο κίνδυνο και την κρυφή ελπίδα για μία νέα αρχή. Οι χαρακτήρες που τον περιβάλλουν (εξαιρετικοί τόσο ο Bonacelli όσο και το φλογερό θηλυκό δίδυμο Placido - Reuten), όλοι τους απειλητικοί με τον δικό τους τρόπο, ορίζουν το ανθρώπινο πλέγμα μέσα στο οποίο ο Jack - ή Mr. Butterfly κατά την Clara - βρίσκεται παγιδευμένος, αναζητώντας την κάθαρση και το νόημα της ζωής, με φόντο τη γραφική επαρχία του Abruzzo.


[youtube][/youtube]


Την ανακάλυψα τελικά και ετοιμάζω να την δω....... :-)
Ανυπομονώ να δω τις σκηνές με το speedy που φοράει ο Clooney....... :?
Σχόλια όταν τελειώσει, από οτι βλέπω πάντως οι απόψεις διαφέρουν.....
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Δημοσίευση από marios_ch »

Η ταινία πολύ ωραία παιδιά, ωραία τοπία, χωρίς πολλούς διαλόγους αλλά εκπληκτική ερμηνεία από τον Clooney......
Η πλοκή κάπως συνηθισμένη.....

Φυσικά το speedy δίνει ρέστα καθώς εμφανίζεται ξεκάθαρα σε αρκετές σκηνές και καθηλώνει το μάτι....... ;)

Συστήνεται ανεπιφύλακτα........
Άβαταρ μέλους
vaggol
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τετ Σεπ 29, 2010 11:51 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Δημοσίευση από vaggol »

VIWOW έγραψε:Είναι παλιό, απλά εμένα με ενδιαφέρει γιατί παίζω τσέλο...

Όχι σαν την Jacqueline... Πολύ χειρότερα...

Δηλαδή για να καταλάβετε, αν αυτή είναι ένα grande complication με tourbillon, minute repeater, grande et petite sonnerie, perpetual calendar, equation of time, chrono rattrapante κλπ κλπ, εγώ είμαι ένα πλαστικό λουράκι, χωρίς την κάσα και τον μηχανισμό, δείκτες κλπ, που με έχει πατήσει αυτοκίνητο και είμαι μέσα στις λάσπες....

Τόσο καλά...

Φιλικά

Κωστής
Γρήγορα στον Άρη για επιδιόρθωση Κωστή! :ha:

Φιλικά,
Ευάγγελος
Άβαταρ μέλους
vaggol
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τετ Σεπ 29, 2010 11:51 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Δημοσίευση από vaggol »

Μία ταινία που μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ και την έχω δει πάνω από 10 φορές είναι το "Dead Poets Society" ("Ο κύκλος των χαμένων ποιητών") με τον Ρόμπιν Γουίλιαμς! Κάθε φορά που τη βλέπω όλο και κάτι καινούριο θα ανακαλύψω! Όσοι την έχουν δει ας τη σχολιάσουν!

Φιλικά,
Ευάγγελος
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Δημοσίευση από antonis_ch »

marios_ch έγραψε:Η ταινία πολύ ωραία παιδιά, ωραία τοπία, χωρίς πολλούς διαλόγους αλλά εκπληκτική ερμηνεία από τον Clooney......
Η πλοκή κάπως συνηθισμένη.....

Φυσικά το speedy δίνει ρέστα καθώς εμφανίζεται ξεκάθαρα σε αρκετές σκηνές και καθηλώνει το μάτι....... ;)

Συστήνεται ανεπιφύλακτα........
Μαριε βγηκε και σε DVD?
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Δημοσίευση από snapper »

Την κατεβασα και την ειδα και εγω...
Την περιμενα καλυτερη και με περισσοτερα πλανα στο speedy.....
...Αλλα γενικα... μια χαρα... :good:
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Δημοσίευση από Megalos »

απο το τρειλερ ωραια ταινια φαινεται .. εξ αλλου ο πρωταγωνιστης ειναι σουπερ ηθοποιαρα
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
vaguras
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 8:18 pm
Τοποθεσία: Glashuette (και μετά ξύπνησα!)
Has thanked: 0
Been thanked: 12 times

Re: ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Δημοσίευση από vaguras »

Συμφωνώ με το Δημήτρη. Μια καλούτσικη ταινία. Με ωραία φωτογραφία και σενάριο χιλιοπαιγμένο. Πέρα από τον Κλούνευ που έπαιξε αρκετά καλά, το speedy δεν έχει μεγάλο ρόλο. Βασικά η Κλάρα η κουκλάρα είναι όλα τα λεφτά x:
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Δημοσίευση από marios_ch »

antonis_ch έγραψε:
marios_ch έγραψε:Η ταινία πολύ ωραία παιδιά, ωραία τοπία, χωρίς πολλούς διαλόγους αλλά εκπληκτική ερμηνεία από τον Clooney......
Η πλοκή κάπως συνηθισμένη.....

Φυσικά το speedy δίνει ρέστα καθώς εμφανίζεται ξεκάθαρα σε αρκετές σκηνές και καθηλώνει το μάτι....... ;)

Συστήνεται ανεπιφύλακτα........
Μαριε βγηκε και σε DVD?
Αντώνη νομίζω οχι ακόμα....... ψάξε στο τορρεντ θα την βρεις......... ;)
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Δημοσίευση από marios_ch »

Ας βάλω και screenshots........... ;) The American 2010

Image

Image

Image
Απάντηση