Περί Ρωσικών ρολογιών...

Άβαταρ μέλους
IronHawk
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 10:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 966 times

Re: Περί Ρωσικών ρολογιών...

Δημοσίευση από IronHawk »

Megalos έγραψε:καλωσορησες Βαγγελη και καλα ποσταρισματα :sh:
παρα πολυ ομορφο ολα τα ρωσικα κομματια που εχεις ...ωραια συλλογη ... και βεβαια εχουμε αρκετα μελη που τους αρεσουν τα ρωσικα ρολογια ,
με πρωτο και καλυτερο απο οτι βλεπεις τον Μαρκο , που ομολογω οτι δεν θυμομουν οτι ειχε τοσα μα τοσα πολλα ρωσικα ρολογια
Εχουμε επισης κανει και μια ομαδικη αγορα στο παρελθον το Amphibia Vostok τα οποια και χαραξαμε με τα nick name των μελων .
οποτε μπορεις να μας πεις κατι περισσοτερο για το καθε ενα απο τα κομματια αυτα και τι το χαρακτηριζει πιο πολυ απο τα αλλα .
Κώστα, είναι αυτό το "κάτι" που τα κάνει να ξεχωρίζουν! Οι Ρώσοι από τα οπλικά τους συστήματα έως τα ρολόγια τους, έχουν τον τρόπο να δημιουργούν κάτι πολύ έξω από τα καθιερωμένα! Έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία που ότι και να φτιάξουν είναι πολύ έξω από τα δυτικά πρότυπα!

Στην περίπτωση των ρολογιών εχω λατρέψει την κάσα της σειράς 90ΧΧΧ, ενώ ο τρόπος κουρδίσματος, αίσθηση κορώνας είναι μοναδικός!

- Τα 090659 και 90662 τα αγόρασα για το σχήμα της κάσας και της γενικής σχεδίασης! Στο δε 090659 τοποθέτησα Μesh Shark από το strapcode, που κόστισε περισσότερο από το ρολόι!
- To 0118BA μου αρεσε για το υπέροχο dial.
- Από την άλλη το TURBINA 2416-236602D αποτελεί την πρώτη στροφή σε ποιο δυτικό προσανατολισμό! Με ριζικές αλλαγές τόσο σε bezel και crown.
- Το Komandirskie 211398 το επέλεξα για την κουρδιστή μηχανή του!

Επόμενη επιλογή θα είναι Slava!
These users thanked the author IronHawk for the post:
Megalos (Τρί Ιούλ 26, 2016 9:58 pm)
Rating: 7.69%
Vangelis (aka IronHawk)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nick10
moderator
Δημοσιεύσεις: 10701
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 5:12 pm
Has thanked: 6420 times
Been thanked: 10772 times
Επικοινωνία:

Re: Περί Ρωσικών ρολογιών...

Δημοσίευση από nick10 »

Πολύ ωραία συλλογή Βαγγέλη :cheer: :sh: :sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Fb: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/

Το γούστο μου είναι απλό, διαλέγω πάντα το καλύτερο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12446
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5155 times

Re: Περί Ρωσικών ρολογιών...

Δημοσίευση από markosgr28 »

Megalos έγραψε:αυτο το poljot chronograph το ειχες Μαρκο ?
Εικόνα
Αυτό όχι φίλε Κώστα.

Είχα το Strela το μαύρο που έβαλες μετά. Το είχα πάρει και δώσει 3 φορές. Από τα πιο όμορφα ρολόγια που έχουν περάσει από τα χέρια μου και από τα λίγα, ελάχιστα θα έλεγα που μετάνιωσα που έδωσα (αυτό, το Β CA titanium και το Doxa Sharkhunter έχω μετανιώσει που έδωσα από όσα έχω δώσει ως τώρα όλα αυτά τα χρόνια).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12446
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5155 times

Re: Περί Ρωσικών ρολογιών...

Δημοσίευση από markosgr28 »

IronHawk έγραψε:
Megalos έγραψε:καλωσορησες Βαγγελη και καλα ποσταρισματα :sh:
παρα πολυ ομορφο ολα τα ρωσικα κομματια που εχεις ...ωραια συλλογη ... και βεβαια εχουμε αρκετα μελη που τους αρεσουν τα ρωσικα ρολογια ,
με πρωτο και καλυτερο απο οτι βλεπεις τον Μαρκο , που ομολογω οτι δεν θυμομουν οτι ειχε τοσα μα τοσα πολλα ρωσικα ρολογια
Εχουμε επισης κανει και μια ομαδικη αγορα στο παρελθον το Amphibia Vostok τα οποια και χαραξαμε με τα nick name των μελων .
οποτε μπορεις να μας πεις κατι περισσοτερο για το καθε ενα απο τα κομματια αυτα και τι το χαρακτηριζει πιο πολυ απο τα αλλα .
Κώστα, είναι αυτό το "κάτι" που τα κάνει να ξεχωρίζουν! Οι Ρώσοι από τα οπλικά τους συστήματα έως τα ρολόγια τους, έχουν τον τρόπο να δημιουργούν κάτι πολύ έξω από τα καθιερωμένα! Έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία που ότι και να φτιάξουν είναι πολύ έξω από τα δυτικά πρότυπα!

Στην περίπτωση των ρολογιών εχω λατρέψει την κάσα της σειράς 90ΧΧΧ, ενώ ο τρόπος κουρδίσματος, αίσθηση κορώνας είναι μοναδικός!

- Τα 090659 και 90662 τα αγόρασα για το σχήμα της κάσας και της γενικής σχεδίασης! Στο δε 090659 τοποθέτησα Μesh Shark από το strapcode, που κόστισε περισσότερο από το ρολόι!
- To 0118BA μου αρεσε για το υπέροχο dial.
- Από την άλλη το TURBINA 2416-236602D αποτελεί την πρώτη στροφή σε ποιο δυτικό προσανατολισμό! Με ριζικές αλλαγές τόσο σε bezel και crown.
- Το Komandirskie 211398 το επέλεξα για την κουρδιστή μηχανή του!

Επόμενη επιλογή θα είναι Slava!
Θα συμφωνήσω απόλυτα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: Περί Ρωσικών ρολογιών...

Δημοσίευση από Megalos »

IronHawk έγραψε:
Megalos έγραψε:καλωσορησες Βαγγελη και καλα ποσταρισματα :sh:
παρα πολυ ομορφο ολα τα ρωσικα κομματια που εχεις ...ωραια συλλογη ... και βεβαια εχουμε αρκετα μελη που τους αρεσουν τα ρωσικα ρολογια ,
με πρωτο και καλυτερο απο οτι βλεπεις τον Μαρκο , που ομολογω οτι δεν θυμομουν οτι ειχε τοσα μα τοσα πολλα ρωσικα ρολογια
Εχουμε επισης κανει και μια ομαδικη αγορα στο παρελθον το Amphibia Vostok τα οποια και χαραξαμε με τα nick name των μελων .
οποτε μπορεις να μας πεις κατι περισσοτερο για το καθε ενα απο τα κομματια αυτα και τι το χαρακτηριζει πιο πολυ απο τα αλλα .
Κώστα, είναι αυτό το "κάτι" που τα κάνει να ξεχωρίζουν! Οι Ρώσοι από τα οπλικά τους συστήματα έως τα ρολόγια τους, έχουν τον τρόπο να δημιουργούν κάτι πολύ έξω από τα καθιερωμένα! Έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία που ότι και να φτιάξουν είναι πολύ έξω από τα δυτικά πρότυπα!

Στην περίπτωση των ρολογιών εχω λατρέψει την κάσα της σειράς 90ΧΧΧ, ενώ ο τρόπος κουρδίσματος, αίσθηση κορώνας είναι μοναδικός!

- Τα 090659 και 90662 τα αγόρασα για το σχήμα της κάσας και της γενικής σχεδίασης! Στο δε 090659 τοποθέτησα Μesh Shark από το strapcode, που κόστισε περισσότερο από το ρολόι!
- To 0118BA μου αρεσε για το υπέροχο dial.
- Από την άλλη το TURBINA 2416-236602D αποτελεί την πρώτη στροφή σε ποιο δυτικό προσανατολισμό! Με ριζικές αλλαγές τόσο σε bezel και crown.
- Το Komandirskie 211398 το επέλεξα για την κουρδιστή μηχανή του!

Επόμενη επιλογή θα είναι Slava!
ευχαριστω Βσγγελη για τις αναλυτικες ενημερωσεις ... ολα εχουν την δικη τους ιστορια ....πραγματικη ο τροπος κατασκευης των ρωσων ειναι διαφορετικος και
δημιουργουν αποτελεσματα αξιοπιστα και μακρας διαρκειας ζωης ...
να μας τα ποσταρεις οποτε μπορεις να τα χαιρομαστε και εμεις
και ευχομαι συντομα το Slava :cheer:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
IronHawk
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 10:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 966 times

Re: Περί Ρωσικών ρολογιών...

Δημοσίευση από IronHawk »

markosgr28 έγραψε:Γεια σου φίλε Βαγγέλη,
Και σε εμένα ασκούν γοητεία τα Ρώσικα ρολόγια, για τους λόγους που αναφέρεις.
Παλαιότερα είχα φτάσει να έχω περίπου 50-60 και συνολικά έχουν περάσει από τα χέρια μου περίπου 70-80. Τώρα δεν έχω κανένα, παρόλο που ακόμα τα βλέπω με ενδιαφέρον, μου αρέσει η διαφορετικότητα και η ιστορία τους. Το αν θα πάρω στο μέλλον? Πιθανό πολύ, παρολο που η συλλογή μου τώρα έχει στραφεί σε άλλο προσανατολισμό.

Την εικόνα την έχω ξανανεβάσει πριν καιρο, την ανεβάζω πάλι, για να πάρεις μια εικόνα:
Εικόνα

Να πω ότι έχω μαύρο scuba dude το φορούσα αρκετά συχνά για μια δεκαετία, πάντα στη θάλασσα και ειχε φάει πολύ χτύπημα. Στο τέλος κάτι χάλασε στο μηχανισμό, δεν άξιζε η επισκευή και έγινε αντικατάσταση μηχανισμού, οπότε το έδωσα με νέα μηχανή. Η αντοχή του πάντως ήταν αξιοθαυμαστη. Επίσης, φορούσα για μεγάλο διάστημα μηχανικούς χρονογράφους, μετά το γύρισα στα αυτόματα καταδυτικά, τώρα γενικά έχω μόνο 1 χρονογράφο (είχα περίπου 15 ρώσικους κουρδιστούς, σε κάποιο νήμα εδώ τους ειχα ανεβάσει όλους παλαιότερα, αλλά δεν έχω ομαδική τους) και αυτόν για συγκεκριμένη χρήση. Ίσως η αλλαγή στα αυτόματα καταδυτικά από τους χρονογράφους ήταν η αιτία που τελικά αποχωρίστηκα τα ρώσικα, αφού εκτός των vostok ήθελα και κάτι με λίγο καλύτερη ποιότητα στην κάσα. Και οι χρονογράφοι που είχα μια χαρά, πολύ ευχαριστημένος. Δεν ήθελα όμως πλέον χρονογράφους, δεν ήθελα πλέον κουρδιστά και έγινε η στροφή σε κάτι άλλο.
Μάρκο δεν γνωρίζω άλλον που να είχε αγοράσει τόσο πολλά ρωσικά!

Είναι γεγονός ότι τα ρολόγια αυτά δεν έχουν το φινίρισμα ενός ελβετικού ή Ιαπωνικού! Για παράδειγμα το πρώτο πράγμα που έκανα με το που παραλάμβανα ένα Vostok ήταν να αντικαταστήσω αμέσως τον μπρασελέ/λουρακι με κάτι ποιο ποιοτικό! Έστω και αν αυτό ξεπερνούσε την αξία του ρολογιου!

Για παράδειγμα σήμερα είδα στο site της SLAVA το Specnaz της σειράς Ataka σε μπλέ!

Εικόνα

Παρότι δεν θεωρείται "καθαρόαιμο" μιας που η μηχανή του είναι μια Miyota 2115 quartz, παρόλα αυτά μου άρεσε πάρα πολύ!
Το αγόρασα μέσα από το site του ίδιου του κατασκευαστή!
These users thanked the author IronHawk for the post:
Megalos (Τετ Ιούλ 27, 2016 10:12 pm)
Rating: 7.69%
Vangelis (aka IronHawk)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: Περί Ρωσικών ρολογιών...

Δημοσίευση από Megalos »

IronHawk έγραψε:
Μάρκο δεν γνωρίζω άλλον που να είχε αγοράσει τόσο πολλά ρωσικά!

Είναι γεγονός ότι τα ρολόγια αυτά δεν έχουν το φινίρισμα ενός ελβετικού ή Ιαπωνικού! Για παράδειγμα το πρώτο πράγμα που έκανα με το που παραλάμβανα ένα Vostok ήταν να αντικαταστήσω αμέσως τον μπρασελέ/λουρακι με κάτι ποιο ποιοτικό! Έστω και αν αυτό ξεπερνούσε την αξία του ρολογιου!

Για παράδειγμα σήμερα είδα στο site της SLAVA το Specnaz της σειράς Ataka σε μπλέ!

Εικόνα

Παρότι δεν θεωρείται "καθαρόαιμο" μιας που η μηχανή του είναι μια Miyota 2115 quartz, παρόλα αυτά μου άρεσε πάρα πολύ!
Το αγόρασα μέσα από το site του ίδιου του κατασκευαστή!
Βαγγελη καλως να το δεχτεις το νεο αποκτημα ... περιμενουμε και καρπισιες οταν το εχεις στα χερια σου
σκοπευεις να παρεις και μηχανικο Slava η οχι ?
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
IronHawk
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 10:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 966 times

Re: Περί Ρωσικών ρολογιών...

Δημοσίευση από IronHawk »

Megalos έγραψε:
IronHawk έγραψε:
Μάρκο δεν γνωρίζω άλλον που να είχε αγοράσει τόσο πολλά ρωσικά!

Είναι γεγονός ότι τα ρολόγια αυτά δεν έχουν το φινίρισμα ενός ελβετικού ή Ιαπωνικού! Για παράδειγμα το πρώτο πράγμα που έκανα με το που παραλάμβανα ένα Vostok ήταν να αντικαταστήσω αμέσως τον μπρασελέ/λουρακι με κάτι ποιο ποιοτικό! Έστω και αν αυτό ξεπερνούσε την αξία του ρολογιου!

Για παράδειγμα σήμερα είδα στο site της SLAVA το Specnaz της σειράς Ataka σε μπλέ!

Εικόνα

Παρότι δεν θεωρείται "καθαρόαιμο" μιας που η μηχανή του είναι μια Miyota 2115 quartz, παρόλα αυτά μου άρεσε πάρα πολύ!
Το αγόρασα μέσα από το site του ίδιου του κατασκευαστή!
Βαγγελη καλως να το δεχτεις το νεο αποκτημα ... περιμενουμε και καρπισιες οταν το εχεις στα χερια σου
σκοπευεις να παρεις και μηχανικο Slava η οχι ?
Θετικό.
Ψάχνω να βρω ποιο μηχανικό μου αρέσει.
Vangelis (aka IronHawk)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12446
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5155 times

Re: Περί Ρωσικών ρολογιών...

Δημοσίευση από markosgr28 »

IronHawk έγραψε:
markosgr28 έγραψε:Γεια σου φίλε Βαγγέλη,
Και σε εμένα ασκούν γοητεία τα Ρώσικα ρολόγια, για τους λόγους που αναφέρεις.
Παλαιότερα είχα φτάσει να έχω περίπου 50-60 και συνολικά έχουν περάσει από τα χέρια μου περίπου 70-80. Τώρα δεν έχω κανένα, παρόλο που ακόμα τα βλέπω με ενδιαφέρον, μου αρέσει η διαφορετικότητα και η ιστορία τους. Το αν θα πάρω στο μέλλον? Πιθανό πολύ, παρολο που η συλλογή μου τώρα έχει στραφεί σε άλλο προσανατολισμό.

Την εικόνα την έχω ξανανεβάσει πριν καιρο, την ανεβάζω πάλι, για να πάρεις μια εικόνα:
Εικόνα

Να πω ότι έχω μαύρο scuba dude το φορούσα αρκετά συχνά για μια δεκαετία, πάντα στη θάλασσα και ειχε φάει πολύ χτύπημα. Στο τέλος κάτι χάλασε στο μηχανισμό, δεν άξιζε η επισκευή και έγινε αντικατάσταση μηχανισμού, οπότε το έδωσα με νέα μηχανή. Η αντοχή του πάντως ήταν αξιοθαυμαστη. Επίσης, φορούσα για μεγάλο διάστημα μηχανικούς χρονογράφους, μετά το γύρισα στα αυτόματα καταδυτικά, τώρα γενικά έχω μόνο 1 χρονογράφο (είχα περίπου 15 ρώσικους κουρδιστούς, σε κάποιο νήμα εδώ τους ειχα ανεβάσει όλους παλαιότερα, αλλά δεν έχω ομαδική τους) και αυτόν για συγκεκριμένη χρήση. Ίσως η αλλαγή στα αυτόματα καταδυτικά από τους χρονογράφους ήταν η αιτία που τελικά αποχωρίστηκα τα ρώσικα, αφού εκτός των vostok ήθελα και κάτι με λίγο καλύτερη ποιότητα στην κάσα. Και οι χρονογράφοι που είχα μια χαρά, πολύ ευχαριστημένος. Δεν ήθελα όμως πλέον χρονογράφους, δεν ήθελα πλέον κουρδιστά και έγινε η στροφή σε κάτι άλλο.
Μάρκο δεν γνωρίζω άλλον που να είχε αγοράσει τόσο πολλά ρωσικά!

Είναι γεγονός ότι τα ρολόγια αυτά δεν έχουν το φινίρισμα ενός ελβετικού ή Ιαπωνικού! Για παράδειγμα το πρώτο πράγμα που έκανα με το που παραλάμβανα ένα Vostok ήταν να αντικαταστήσω αμέσως τον μπρασελέ/λουρακι με κάτι ποιο ποιοτικό! Έστω και αν αυτό ξεπερνούσε την αξία του ρολογιου!

Για παράδειγμα σήμερα είδα στο site της SLAVA το Specnaz της σειράς Ataka σε μπλέ!

Εικόνα

Παρότι δεν θεωρείται "καθαρόαιμο" μιας που η μηχανή του είναι μια Miyota 2115 quartz, παρόλα αυτά μου άρεσε πάρα πολύ!
Το αγόρασα μέσα από το site του ίδιου του κατασκευαστή!
Έτσι είναι και όταν τα αγόραζα οι τιμές ήταν πολύ προσιτές. Τα vostok amphibian ειχαν περίπου 30€, οι Poljot οι χρονογράφοι 150-200€ και οι Volmax 200-250€. Τώρα οι Volmax έχουν πάει πάνω από το διπλάσιο και τα vostok περίπου στο διπλάσιο και από κάποια μαγαζιά τριπλάσιο. Η διαφορά στην ποιότητα και το φινίρισμα αντικατοπτρίζεται στο κόστος ακόμα και σήμερα πιστεύω, γιατί έχουν ακριβύνει και όλα τα υπόλοιπα, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Ένας λόγος που σταμάτησα να μαζεύω είναι και αυτός. Το κόστος των vostok είχε πάει επικίνδυνα κοντά στα Γιαπωνέζικα φτηνά αυτόματα καταδυτικά και η διαφορά στην ποιότητα είναι σημαντική και εμφανής, οπότε δεν άξιζε πλέον. Μόνο τη γοητεία που έχουν λόγω διαφορετικότητας στην εμφάνιση και στην τεχνολογική προσέγγιση.

Όσο για τα μπρασελέ είναι τραγικά, δεν έχω δει κάτι χειρότερο.... Τα έβγαζα αμέσως ή γενικά δεν έπαιρνα με μπρασελέ, μόνο αν ήταν κάποιο που το ήθελα και δεν το έβρισκα σε άλλη έκδοση. Τα λουράκια όμως μου άρεσαν αξιοπρεπέστατα ήταν και μου έβγαζαν το καλοκαίρι με συχνή θάλασσα, παρόλο που γενικά κανένα ρολόι με λουράκι δε θα βουτούσα ποτέ, μόνο αυτά που δε με ένοιαζε και να χαλάσει το λουράκι. Όμως άντεχε αρκετά. Και έβαζα και άλλα λουράκια. Τα τελευταία 3 τα πούλησα με Hirsch λουράκια αφόρετα με κόστος όσο ή λίγο πάνω από το ρολόι και πρακτικά τα έδωσα περίπου όσο θα έδινα το ρολόι με το δικό του λουράκι.

Εδώ μια φωτο το ένα που βρήκα με το Hirsch carbon:
Εικόνα

Και εδώ με mesh που επίσης του πάει ωραια:
Εικόνα

Αυτή με το mesh πρέπει να είναι η πρώτη δοκιμή αυτού του ρολογιού με mesh, γιατί σε forum του εξωτερικού όλοι έλεγαν πως δεν το έχω σκεφτεί έως τώρα και τέτοια, ήταν περίοδο που δεν είχαν ακόμα αρχίσει να εμφανίζονται τα mesh σε ρολόγια, όπως σήμερα που είναι πλέον πάλι διαδεδομένα.

Και εδώ η τριάδα που φορούσα περισσότερο με καουτσούκ που επίσης πήγαινε πολύ ωραία:
Εικόνα
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Πέμ Ιούλ 28, 2016 10:45 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4986
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4345 times
Επικοινωνία:

Re: Περί Ρωσικών ρολογιών...

Δημοσίευση από gkblues »

Εικόνα


GK......
Απάντηση