Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να επισυνάπτουν κείμενα σχετικά με ρολόγια τους ή γενικά κείμενα που έχουν να κάνουν με τον μαγικό κόσμο της ωρολογοποιίας
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1027 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από cupra73 »

Δηλαδη η steinhart που εχει πολλα hommage μοντελα (τυχαιο παραδειγμα που μου ηρθε πρωτο στο μυαλο) θεωρειται μαιμου και αυτοι που τα κατασκευαζουν και τα πουλανε (απολυτως νομιμα και οχι στην black market) ειναι εμποροι μαιμουδων;

Η αληθεια ειναι οτι η ρολεξ με το sub εδωσε πρωτη το σχημα, τις ιδιοτητες και τον ορισμο του diver, πολλες εταιριες επωνυμες (Ελβετικες και Ιαπωνικες) ομως στην συνεχεια εφτιαξαν τα ρολογια τους πανω σε αυτο το προτυπο, οπως κανανε και πολλοι (επισης επωνυμοι) για να φτιαξουν "πιλοτους" πανω στα σχεδια της iwc και παει λεγοντας, ολοι αυτοι πως χαρακτηριζονται; η μηπως (οι μετεπειτα αντιγραφεις) επειδη ειναι ακριβες και επωνυμες εταιριες και πουλανε ποιοτητα και μαρκετινγκ δεν κατηγοριοποιουνται εκει;

Αυτο που θελω να καταληξω ειναι πως οι εννοιες hommage και replica πλεον μεσα απο τις εξελιξεις πρεσβευουν διαφορετικα πραγματα, με τους μεν δημιουργους hommage λογω νομιμης διακινησης τους να εχουν "καθαρη" την φωλια τους και με τους δε "replica" makers επειδη μοστραρουν και το brand της κοπιας που παρουσιαζουν και πουλανε με μη παραδοσιακους-νομιμους τροπους να βρισκονται στο στοχαστρο....

Αληθεια αν ο ορισμος replica (πιστο αντιγραφο) δεν ειναι το συνωνυμο της μαιμουδιας (παντα με κατωτερη ποιοτητα) τοτε ποια ορολογια (αγγλιστι προφανως) θα μπορουσε να χαρακτηρισει καλυτερα τον τροφεα μπανανων ετσι ωστε να ειναι πιο σωστη η ανωτερω κατηγοριοποιηση; (και να μην νοιωθουν ενοχοι οσοι λογο χρηματων δεν μπορουν να αποκτησουν το γνησιο και καταφευγουν σε τριτες λυσεις ειτε λεγεται hommage ειτε οτι αλλο).
Άβαταρ μέλους
VC222
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 11:52 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 18 times
Been thanked: 320 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από VC222 »

Αντιγραφή σχεδίου (=design) λέγεται όταν μιμείσαι ένα στυλ ρολογιού. Αν η Bulova όπως δεκάδες άλλες Εταιρείες έβγαζαν και από ένα μοντέλο στο στυλ "Submariner" δεν πρέπει να θεωρείται και κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας....

Αντιγραφή με το λογότυπο και όλα τα εμφανή στοιχεία ενός μοντέλου (μαζί με το διακριτικό της Εταιρείας) θεωρείται αντιγραφή (κόπια) και είναι παράνομη.

Αν μιλάμε για τους όρους replica & homage σε γενικές γραμμές συμφωνώ αν και η ακρίβεια όρων δεν είναι και η πιο σημαντική πια ειδικά σήμερα που διαβάζεις διάφορα στο Ιντερνετ και θα πρέπει να είσαι προσεκτικός/-ή έτσι κι αλλιώς με το τι διαβάζεις (BTW η IWC δεν έχει τη μοναδική αξίωση στην έννοια pilot watch όπως και το Submariner στην έννοια dive watch).

Οι Ελβετοί καλά κάνουν και φτιάχνουν θεσμούς (κι εμείς με τον ΕΟΜΜΕΧ!) αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι και η ουσία ακόμα και έαν απαντάνε μέσα σε μισή ώρα στα email. Όλοι μα όλοι και ειδικά οι Ελβετοί σκέφτονται τις πωλήσεις και την διαφήμιση. Το γεγονός ότι η Ελβετία παραμένει Νο.1 στο τομέα του ρολογιού αναγκαστικά θα φέρει και παρασιτικά φαινόμενα όπως η παραγωγή "μαίμουδων". Αντιγράφονται πια τα πάντα ακόμα και φάρμακα....το μεγάλο πρόβλημα κατ' εμένα είναι ότι οι κόπιες είναι πια εξαιρετικές! ΑΝ κοπιάρανε 1:1 και τις μηχανές θα είχαμε πολύ σοβαρό θέμα. Αλλά όσο το μάρκετινγκ αλλα και η τεχνολογία ξεκινάνε από την Ελβετία θα έχουν προβάδισμα. Εγώ είμαι πεπεισμένος ότι η ROLEX δεν "έχασε" από τα αντίγραφα όπως ούτε και η Cartier (οι 2 πιο αναγνωρίσιμες κοπιαρισμένες Εταιρείες).

Εγώ δεν είμαι a priori αντίθετος στην αντιγραφή σε καταναλωτικά αγαθά όπως τα ρολόγια. Και αν θελήσω να είμαι απόλυτος (=δίκαιος) θα πρέπει πρώτα να ξεκινήσω από τους Ελβετούς, τους Γερμανούς και τους Έλληνες και μετά θα έπιανα το Hong Kong και υπόλοιπους μαιμουδιάρηδες....

Οι μαιμούδες "χαλάνε" τη πιάτσα τελικά ή μήπως και τη φτιάχνουν (σήμερα) ;;; :surprise:
camen
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 06, 2011 1:42 am
Has thanked: 55 times
Been thanked: 186 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από camen »

VC222 έγραψε: Οι μαιμούδες "χαλάνε" τη πιάτσα τελικά ή μήπως και τη φτιάχνουν (σήμερα) ;;; :surprise:
Μηπως???...
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Ο σεβασμός των πνευματικών δικαιωμάτων του δημιουργού είναι βασική αξία του πολιτισμού μας.

Κάποιοι δεν την καταλαβαίνουν.

Το να γράφεις vc222 ότι τα αντίγραφα είναι ...εξαιρετικά δεν έχει νόημα.

Το να αντιγράψεις το Αξιον Εστί δεν είναι δύσκολο. Δεν αντιστοιχεί με το να το έχεις γράψει.

Αν τώρα το πουλάς για δικό σου...

Το αν η Adobe βγαίνει χαμένη ή κερδισμένη απο το ότι εκατομμύρια χρησιμοποιούν το Photoshop σπασμένο, δεν με κάνει να αισθάνομαι μα....κας όταν το αγοράζω στο Πλαίσιο.

Είμαι βέβαια δημιουργός χιλιάδων πραγμάτων.

Δεν ξέρω πως νιώθει κάποιος που δεν δημιούργησε ποτέ τίποτα.

Φιλικά

Κωστής
Άβαταρ μέλους
VC222
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 11:52 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 18 times
Been thanked: 320 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από VC222 »

CS-VIW έγραψε:...

Δεν ξέρω πως νιώθει κάποιος που δεν δημιούργησε ποτέ τίποτα.

...
Αγαπητέ Κωστή,

πολλοί προσπαθούν να επιβιώσουν απλά. Εμείς είμαστε πολύ τυχεροί που δεν είμαστε σε τέτοιο επίπεδο και για αυτό και δεν μπήκαμε ποτέ στη διαδικασία του κοπιαρίσματος (πλην "ιδεών" και της εκπαίδευσης καθεαυτής).

Αν δεν υπήρχε ζήτηση δεν θα υπήρχαν μαιμούδες. Αυτό που ανέφερα στο ποστ μου αφορούσε την ποιότητα της κόπιας-μαιμούς. Παλιά έβλεπες μαιμού Sub και γελούσες, σήμερα πρέπει να ανοίξεις το ρολόι για να το ξεχωρίσεις.

Ξέρω ότι έχω αιρετική αποψη αλλά δεν κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου. Το αν είναι η βάση του πολιτισμού μας η πνευματική ιδιοκτησία δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Προτιμώ την καλαισθησία όποια και αν είναι αυτή.
Ο φτωχός κατά 98% θα παραμείνει φτωχός και οικονομικά και πνευματικά. Σήμερα υπάρχει πρόσβαση στην πληροφορία (υποτίθεται) αλλά δεν βλέπω το επίπεδο να ανεβαίνει και πολύ, ακόμα και σε δυτικές χώρες.

Η Ευρώπη δείχνει ακόμα τον δρόμο αλλά φοβάμαι ότι το υπερκέρδος σε συνδυασμό με την αλαζονεία (μας) είναι η μεγαλύτερη απειλή. Μετά έρχεται ο φόβος και η αναδίπλωση.

Φιλικά,

Κωνσταντίνος
These users thanked the author VC222 for the post (total 3):
Franco (Δευ Μαρ 23, 2015 4:19 pm) • Megalos (Δευ Μαρ 23, 2015 9:26 pm) • i palios (Δευ Μαρ 23, 2015 10:04 pm)
Rating: 23.08%
i palios
Δημοσιεύσεις: 2275
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1733 times
Been thanked: 978 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από i palios »

camen έγραψε:
VC222 έγραψε: Οι μαιμούδες "χαλάνε" τη πιάτσα τελικά ή μήπως και τη φτιάχνουν (σήμερα) ;;; :surprise:
Μηπως???...
Απο μια μερια οι μαιμουδες την φιαχνουν την πιατσα και διαφημιζουν το ρολοι,η Ρολεξ προπαντως καθως και αλλα ρολογια μ αυτον τον τροπο παιρνουν για μενα μεγαλη διαφημηση, μια μαιμου μπορει να χαρακτηρισει ενα ρολοι.
Ξερεις τι σημαινει να παει πανω απο εναν ασχετο τυπο απο ρολογια ενας γυφτος πχ και να του πει << φιλε εχω για σενα ενα Ρολεξ φτηνο παρτω>> αυτο ηταν-- ο ασχετος τυπος απο τωρα και στο εξης εμαθε τι θα πει Ρολεχ
Φανταστειτε το αυτο καθως κι αλλα τετοια στον μεγαλο βαθμο που συμβαινουν. :cheer:
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Αγαπητέ Κωνσταντίνε

ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΚΑΙ ΦΤΩΧΟΙ
Προφανώς και δεν είναι καταδικασμένοι οι μη ευνοημένοι κοινωνικά να μείνουν στο περιθώριο. Τα παραδείγματα είναι πολλά και αν το 2% μόνο ξεχωρίζει στους μη έχοντες, το 2% ξεχωρίζει και στους έχοντες – το αποδεικνύει και διεθνής έρευνα για την καινοτομία που φανερώνει ότι μόνο το 2% του πληθυσμού είναι σε θέση να καινοτομεί στα 42 του χρόνια!…

ΟΙ ΤΥΧΕΡΟΙ
«Τυχεροί» είμαστε όλοι οι εν ζωή, αλλά το πόσο αυτό που είναι ο καθένας μας το οφείλει στην τύχη πρέπει να είσαι αρκετά κοντά σε κάποιον για να το γνωρίζεις.

Η ΖΗΤΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΙΜΟΥΔΩΝ
Αν δεν υπήρχε ζήτηση κλεμμένων κινητών δεν θα υπήρχαν και κλέφτες κινητών, αλλά αυτό δεν κάνει την πράξη αυτή αποδεκτή.

Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ
Είναι αλήθεια ότι ελάχιστοι αντιλαμβάνονται την ποιότητα με έναν πιο ολοκληρωμένο τρόπο. Αν σταθούμε στο ότι και το αυθεντικό Hublot και το μαϊμού έχουν λουράκι από καουτσούκ και ότι και τα δυο έχουν ατσάλινες βίδες, τότε έχεις δίκιο. Αν τώρα προχωρήσουμε στο πως κατασκευάζεται και σε τι ελέγχους υπόκειται το καουτσουκένιο λουράκι της Hublot και το ότι το καουτσούκ της μαϊμούς είναι αγορασμένο από χώρες με πυρηνικά απόβλητα και βέβαια δεν ελέγχεται, ή ότι την βίδα την βιδώνει στο Hublot ένας Ελβετός που σπούδασε ωρολογοποιός ενώ στην μαϊμού ένα πεντάχρονο κινεζάκι που δουλεύει μέρα-νύχτα για ένα πιάτο ρύζι…

LIKE
Και το ότι το σχόλιό σου πήρε δυο likes είναι μια απόδειξη πόσο έτοιμοι είναι πολλοί να αποδεχτούν αυτή την «ρεαλιστική» - απαράδεκτη κατά τη γνώμη μου – πραγματικότητα.

Σε έναν κόσμο που το 98% είναι μεταπράτες ευνοείται ακριβώς οτιδήποτε δεν είναι δημιουργικό, ενώ αυτομάτως η πλειοψηφία δεν έχει κανέναν ενδοιασμό να στρατευθεί εναντίον όσων εξακολουθούν να δημιουργούν και να «δικαιολογήσει» τους αντιγραφείς των δημιουργών.

Πριν λίγες ημέρες ένα μέλος ανέβασε ένα σάιτ ωρολογοποιίας ως πολύ ενδιαφέρον. Είναι ένα σάιτ που παίρνει αυτά που έγραψαν οι άλλοι και τα αναπαραγάγει. Σε όλους άρεσε. Ξέρεις γιατί; Κανείς δεν έχει συνείδηση ότι αν ευνοείς κάποιον που αναμεταδίδει και όχι κάποιον που είναι δημιουργός ο ίδιος, ωθείς τις εταιρείες να υποστηρίζουν οικονομικά αυτόν που δεν παράγει αλλά αντιγράφει. Ο πραγματικός δημιουργός θα χάσει τους επισκέπτες του (όλοι θα διαβάζουν τα κείμενα στο σάιτ που τα αντιγράφει) και μια μέρα θα κλείσει. Τότε και ο μεταπράτης δεν θα έχει τι να βάλει…

Το έγραψε ο Κώστας Βαρώτσος στο πολύ ωραίο άρθρο του στο WOW, σήμερα μας είναι πολύ πιο εύκολο να εκτιμήσουμε το έργο Τέχνης μέσω της αντιγραφής του, παρά απ’ ευθείας από το ίδιο το έργο Τέχνης.

Πολλοί αν ερωτηθούν θα σου πουν ότι η Τζοκόντα είναι …σοκολατάκι.

ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΥΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ... Είναι η δική μου θέση.

Φιλικά

Κωστής
These users thanked the author CS-VIW for the post:
Megalos (Δευ Μαρ 23, 2015 10:48 pm)
Rating: 7.69%
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

i palios έγραψε:
camen έγραψε:
VC222 έγραψε: Οι μαιμούδες "χαλάνε" τη πιάτσα τελικά ή μήπως και τη φτιάχνουν (σήμερα) ;;; :surprise:
Μηπως???...
Απο μια μερια οι μαιμουδες την φιαχνουν την πιατσα και διαφημιζουν το ρολοι,η Ρολεξ προπαντως καθως και αλλα ρολογια μ αυτον τον τροπο παιρνουν για μενα μεγαλη διαφημηση, μια μαιμου μπορει να χαρακτηρισει ενα ρολοι.
Ξερεις τι σημαινει να παει πανω απο εναν ασχετο τυπο απο ρολογια ενας γυφτος πχ και να του πει << φιλε εχω για σενα ενα Ρολεξ φτηνο παρτω>> αυτο ηταν-- ο ασχετος τυπος απο τωρα και στο εξης εμαθε τι θα πει Ρολεχ
Φανταστειτε το αυτο καθως κι αλλα τετοια στον μεγαλο βαθμο που συμβαινουν. :cheer:
Πρωτότυπη ιδέα, να χρησιμοποιείται η παραγωνγή μαιμούδεν ως διαφημιστικό τρυκ γνωριμίας καινούργιων προιόντων με το αγοραστικό κοινό - που κατά τη γνώμη σου ενημερώνεται από τους γύφτους;;;;

Μέχρι στγιμής υπάρχει μόνο το αντίστροφο. Οι μαιμουδιάρηδες κλέβουν τα επιτυχημένα προιόντα.

Είναι πάντως απίστευτη η ευρηματικότητα του ανθρώπου προκειμένου να χλευάσει οτιδήποτε έχει επιτυχία.

Το έγραψα και πιο πάνω ότι εγώ δεν αισθάνομαι μ...κας όταν αγοράζω το γνήσιο Photoshop, ούτε χρησιμοποιώ ως άλοθι ότι η Adobe βγαίνει ευνοημένη από τα εκατομμύρια σπασμένα προγράμματά της που αλλιώς δεν θα τα ήξερε ούτε η μαμά του ιδιοκτήτη - σύμφωνα με το άλοθι αυτών που αγοράζουν μόνο μαιμούδες.

Η εργασία πρέπει να πληρώνεται.
Κωστής
Άβαταρ μέλους
VC222
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 11:52 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 18 times
Been thanked: 320 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από VC222 »

Αγαπητέ συνονόματε,

επειδή το θέμα είναι μεγάλο και σοβαρό δεν θα μπω σε λεπτομερειακές αναλύσεις σχετικά με τις ρέπλικες-μαιμούδες για 2 λόγους:

1) αφορά σε κάτι "απαγορευμένο" σε αυτό το φόρουμ (σωστό και σεβαστό!). Δεν μπορώ ούτε να ανεβάσω φωτογραφίες από την εκπληκτική μαιμού Hublot που παράγει το κινεζάκι που αναφέρεις αλλά ούτε και φωτογραφίες από τις συνθήκες που εργάζονται (και δεν αμοίβονται όπως πρέπει) οι Αφρικανοί για να να εξορύξουν χρυσό και διαμάντια για να τα αγοράσουν στο Αμστερνταμ και τη Ζυρίχη για ρολόγια ΥΩ και κοσμήματα, φαντάζομαι ξέρετε όλοι για τι μιλάω....

2) έχω κουραστεί από τις αναλύσεις περί ηθικής και "σωστό-λάθος". Αρκετά ακούω καθημερινά συζητήσεις-αναλύσεις από γνώστες της πολιτικής και της παγκοσμιοποίησης. Μην μπλέκεις σε παρακαλώ τον Ελύτη και τον Da Vinci και άλλους δημιουργούς με το patent pending και τις αντιγραφές ρολογιών.
Επειδή έχω κι εγώ τα χρονάκια μου και παλιότερα ήμουνα ΠΟΛΥ σίγουρος για την αλήθεια και το σωστό- τα οποία πια αμφισβητώ κάθετα- θα ομολογήσω ότι ακολουθώ πια άλλο δρόμο. Δεν συμφωνώ με πολλά πράγματα που συμβαίνουν αλλά τα αποδέχομαι γιατί αποδέχομαι την ανθρώπινη φύση. Το τι είναι δημιουργία και τι όχι είναι πολύ λεπτό θέμα. Όταν ο άνθρωπος αρρωστήσει σκέφτεται ότι τα υλικά αγαθά είναι άχρηστα. Όταν γίνει καλά ξανακάνει τα ίδια. Όταν είναι νέος θέλει ένα ρολόι, μεσήλικας ένα αναγνωρίσιμο ρολόι και όταν γεράσει τίποτα πια.
Ο άνθρωπος έχει ακόμα χιλιάδες χρόνια εξέλιξης μπροστά του και δεν διαφέρουμε σαν όντα και πολύ από το Μεσαίωνα (αλλά και το Διαφωτισμό :smile_glossa: ) παρά τη πρόοδο της επιστήμης και τεχνολογίας παραγωγής. Πριν 10 χρόνια ήμουν στη Δαμασκό, την αρχαιότερη πόλη στο κόσμο (έμοιαζε με την Αθήνα..), σήμερα έχουμε χιλιάδες παιδιά νεκρά σε ένα Εμφύλιο πόλεμο εκεί. Κολλητή μου (Ερυθρός Σταυρός) πήγαινε μέχρι το 2014 στη Δαμασκό και έμενε σε 5αστερο ξενοδοχείο (!) και δεν την άφηναν να πάει να δει που έγιναν βομβαρδισμοί ενώ διαχειριζόταν εκατομύρια Ευρωπαικών και Αμερικανικών βοηθειών - οπότε και παραιτήθηκε η καημένη - ήταν και μισή Ελβετίδα όπως εγώ και δεν καταλάβαινε πως γίνεται αυτό να συμβαίνει....αλλά πια όλα ήταν προδιαγεγραμμένα (για όσο βέβαια δεν είναι τα δικά μας παιδιά που σκοτώνονται εκτός αν πολεμάνε το "κακό" για λογαριασμό του Κράτους).

Εμείς θα δείξουμε με τους καλούς τρόπους μας τον δρόμο στο "διψασμένο" Κινέζο; Όταν το Παρίσι και τα καλά μαγαζιά του έχει γεμίσει Ρώσους και όχι αυτούς που αγαπάνε τη τέχνη και τη ζωή αλλά τους μαφιόζους και παρατρεχάμενους; Οι Ελβετούληδες πέταξαν έξω από τη χώρα το γιο του Καντάφι γιατί ήταν νταής αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε...αν έχεις λεφτά αγοράζεις οικία πολλών τετραγωνικών στη λίμνη του Como και καλά γηρατειά χωρίς φασαρία. :photogr:

Επίσης αν θελουμε να στηρίξουμε αυτούς που παράγουν όπως αναφέρεις ας στείλουμε και ένα email στην A*ple να κατεβάσει τη τιμή του Iphone 6 στα 99 Euro - τόσο πολύ R&D πια θα πληρώνουμε.;

Δεν θα πάρω άλλο, ευχαριστώ. Δεν με ενδιαφέρει η δημιουργία όπως με μαθαίνουν άλλοι ότι είναι ενδεδειγμένη και "καθαρή". 'Εφαγα χρόνια στα ΑΕΙ ακούγοντας την απάτη (του αγγλοσαξωνικού κυρίως συστήματος) περί προστιθέμενης αξίας-παραγωγικότητας-ανταγωνισμού και τελευταία και του πιο ωραίου (after china)> βιώσιμη ανάπτυξη (sustainable development). Από όρους γεμίσαμε για να περιγράφουμε ακόμα και το αυτονόητο...διαχείριση ρίσκου, bail out, leverage και άλλα καλούδια :surprise:

Επέτρεψέ μου να μεταπράττω, να εμπορεύομαι, να τεμπελιάζω αλλά να έχω χρόνο να κάνω αυτό που μου κατεβαίνει στο κεφάλι...οι δημιουργικότεροι ας συνεχίστε τη πορεία σας και την πρωτοπορία και δεν θα αποτρέψω κανέναν. Εγώ αρκούμαι σε πιο απλούς ανθρωπους αρκεί να έχουν χιούμορ και αγάπη για τη ζωή και το όμορφο και ας μην ξέρουν και πάρα πολλά.

Τα υπόλοιπα από κοντά σε κάποια συνάντηση του forum χωρίς βέβαια να φοράω κάποιο προιόν κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας. :sh:

Κωννος (vc222)
These users thanked the author VC222 for the post (total 5):
ggli (Τρί Μαρ 24, 2015 8:52 am) • Franco (Τρί Μαρ 24, 2015 10:35 am) • Megalos (Τρί Μαρ 24, 2015 9:43 pm) • Σπύρος (Τρί Μαρ 24, 2015 11:35 pm) • Vagos.ts (Πέμ Μαρ 26, 2015 9:57 pm)
Rating: 38.46%
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Καταλαβαίνεις προφανώς Κωνσταντίνε ότι η απλότητα, το χιούμορ, η αγάπη (το πάθος επίσης) για τη ζωή και το όμορφο, αλλά και η δυνατότητα να κάνουν ότι θέλουν (με την καλή έννοια του όρου μάλιστα) είναι κατ' εξοχήν χαρακτηριστικά των δημιουργικότερων ανθρώπων.

Gérald Genta, Issey Miyake, George Daniels, Mathias Buttet, Χατζηκυριάκος-Γκίκας... δεν υστερούσαν σε τίποτα στα παραπάνω απο την πωλήτρια ή τον ιδιοκτήτη του σούπερ μάρκετ της γειτονιάς μου.

Το γράφω γιατί από την τελευταία πρότασή σου μοιάζει να θεωρείς το χιούμορ, την αγάπη για τη ζωή κλπ ασυμβίβαστη με την δημιουργικότητα και προνόμιο των μη δημιουργικών.

Αυτή η εικόνα του ανατολίτη ανθρώπου που είναι αποσυνδεδεμένος με τον Χρόνο - για την ακρίβεια είναι καθηλωμένα στο παρελθόν, έχει μεγάλη απήχηση σε χώρες σαν την δική μας, με τα γνωστά αποτελέσματα στην παραγωγικότητα.

Φιλικά

Κωστής
Απάντηση