Τελωνείο

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Τελωνείο

Δημοσίευση από ggli »

Εχουμε και συνέχεια ,
Επικοινώνησε ο πωλητής με τη FedEx US, ώστε να μάθει το πόσο επιστροφής απο Ελλάδα ,
250$ !!!!!!!!
ggli
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12447
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5155 times

Re: Τελωνείο

Δημοσίευση από markosgr28 »

Προσωπικά πιστεύω το να επιστραφεί και να σου ξανα έρθει με USPS είναι η χειρότερη επιλογή.

Αν η διαφορά είναι μικρή, δώσε τα χρήματα στη fedex. Είναι εκβιασμός, το ξέρω, το έχω περάσει, αλλά εκεί βασίζονται και αυτοί. Θα πάρουν τα χρήματα άδικα, αλλά τουλάχιστον θα γίνει η δουλειά και θα κλείσει το θέμα.

Εμένα η διαδικασία με κόστος αποθήκευσης, αμοιβή επιτροπής και αμοιβή courier, μου είχε βγει 225€ και μου ήρθε μια στοίβα με αποδείξεις, όπου ήταν εντελώς γελοίο. Για να το πάρουν από το ράφι 2€, για να το ανοίξουν 3€, για να το αφήσουν στο ράφι 2.5€ και κάτι τέτοια χαζά.

Αν η διαφορά δεν είναι πολύ μεγάλη, προσωπικά θα έκανα αυτό, αλλιώς θα το σκεφτόμουν να το εκτελωνίσω εγώ, αν ήταν δυνατόν και δεν έχανα πολλές μέρες στο τελωνείο, γιατί στη Fedex δε θα κάνουν κόλπα, λόγω συναδελφικής αλληλεγγύης, σε εσένα είναι πιθανό να κοιτάξουν να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη, πουλώντας εξυπνάδα οι τύποι, όπως έκαναν σε εμένα, όπου μια φορά που τόλμησα να πάρω τον τελωνειακό να ρωτήσω σε τι φάση βρίσκεται το δέμα μου, χωρίς να υπάρξει διαπληκτισμός, μου είπε ότι μου έχει κάνει μήνυση ήδη για λαθρεμπόριο!!!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Τελωνείο

Δημοσίευση από ggli »

Μάρκο μετα την ενημέρωση για το κόστος επιστροφής , ο εκτελωνισμος ειναι μονόδρομος , αν το κάνω μόνος προς το παρόν το κόστος ειναι στα 130€, χωρίς αποθηκευτρα κ.α.
Τους έχω ικανούς να με χρεώσουν και την άρνηση αποδοχής προσφοράς παρότι θα το εκτελωνισω τελικα αλλα μόνος .
Θα προσπαθήσω να αποφύγω τα φυλακτρα μιας και μόλις σήμερα το έμαθα λόγω της προσφοράς και της τεχνικής που ακολουθούν να στέλνουν ειδοποίηση στο τέλος της μέρας ώστε να περνάνε οι μέρες τζάμπα .
ggli
Άβαταρ μέλους
Marine master
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2010 1:33 am
Has thanked: 27 times
Been thanked: 78 times

Re: Τελωνείο

Δημοσίευση από Marine master »

Το σίγουρο είναι πως θα το εκτελωνίσεις τελικά μόνος σου και άμεσα. Το να φύγει πίσω είναι ότι χειρότερο, δεν σου λέει κανένας πως δεν θα χαθεί, πως θα στο ξαναστείλει (αγορά από watchuseek κόβω) κλπ.
Το να πληρώσεις αποθήκευση λόγω άρνησης δεν παίζει, στην τελική στείλε νέα courier για το γαμώτο να το πάρει και να το παραδώσει στον τελώνη. Φυσικά το οτι χρεώνουν με ύπουλες μεθόδους τους το κοινοποιείς με συστημμένο γράμμα, 3 ευρώ αξία, και μην ξεχάσεις να στραφείς εναντίων του υπαλλήλου (στο γράμμα όχι στα χέρια φυσικά), πιάνει πάντα στα μεγάλα μαγαζιά. Και κανένα Γαλλικό επί τόπου δεν βλάπτει.

Ποτέ FedEx και DHL παιδιά. Αλλά να γνωρίζετε πως και τα δέματα της USPS πλέον σταματάνε όταν έρχονται από έμπορο. Εχω πληρώσει 2 φορές, μόνο το ΦΠΑ βέβαια στα ΕΛΤΑ αλλά πλήρωσα πάντως.
Όταν αγοράζουμε και υπάρχει κίνδυνος τελωνείου, δηλώνουμε δώρο ή ότι άλλο και ζητάμε τα χαρτιά και τα κουτιά να έρθουν λίγο καιρό μετά σε κάποιο φίλο μας, ας πληρώσουμε 50 ευρώ για μια ακόμη μεταφορική.
Αν σταματήσει το δέμα, όλοι κοιτάνε να φάνε, ο τελικός αποδέκτης είναι με πλέον δέσμιος του κάθε επιτήδιου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Τελωνείο

Δημοσίευση από ggli »

Marine master έγραψε:Το σίγουρο είναι πως θα το εκτελωνίσεις τελικά μόνος σου και άμεσα. Το να φύγει πίσω είναι ότι χειρότερο, δεν σου λέει κανένας πως δεν θα χαθεί, πως θα στο ξαναστείλει (αγορά από watchuseek κόβω) κλπ.
Το να πληρώσεις αποθήκευση λόγω άρνησης δεν παίζει, στην τελική στείλε νέα courier για το γαμώτο να το πάρει και να το παραδώσει στον τελώνη. Φυσικά το οτι χρεώνουν με ύπουλες μεθόδους τους το κοινοποιείς με συστημμένο γράμμα, 3 ευρώ αξία, και μην ξεχάσεις να στραφείς εναντίων του υπαλλήλου (στο γράμμα όχι στα χέρια φυσικά), πιάνει πάντα στα μεγάλα μαγαζιά. Και κανένα Γαλλικό επί τόπου δεν βλάπτει.

Ποτέ FedEx και DHL παιδιά. Αλλά να γνωρίζετε πως και τα δέματα της USPS πλέον σταματάνε όταν έρχονται από έμπορο. Εχω πληρώσει 2 φορές, μόνο το ΦΠΑ βέβαια στα ΕΛΤΑ αλλά πλήρωσα πάντως.
Όταν αγοράζουμε και υπάρχει κίνδυνος τελωνείου, δηλώνουμε δώρο ή ότι άλλο και ζητάμε τα χαρτιά και τα κουτιά να έρθουν λίγο καιρό μετά σε κάποιο φίλο μας, ας πληρώσουμε 50 ευρώ για μια ακόμη μεταφορική.
Αν σταματήσει το δέμα, όλοι κοιτάνε να φάνε, ο τελικός αποδέκτης είναι με πλέον δέσμιος του κάθε επιτήδιου.
Συμφωνω το σίγουρο ειναι ότι θα το κάνω μόνος ,
Δεν είχα ποτε πρόβλημα με USPS , αν ήξερα ότι θα το στείλει με FedEx θα τον απετρεπα, δυστυχώς έχουν στήσει έτσι το παραμύθι που να πληρώνεις οπως και να εχει.
Σκέφτομαι να κάνω καταγγελία στην γενικη γραμματεία καταναλωτή για τις ύπουλες μεθόδους που χρησιμοποιούν , το θέμα ειναι να την κάνω τώρα ή αφού το πληρώσω και το πάρω;
ggli
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Τελωνείο

Δημοσίευση από ggli »

οριστε το αντικείμενο του αίσχους, τα ονόματα έχουν σβήσει .

ΑΘΗΝΑ
21/8/2013
Προς:εμένα
Αγαπητέ Κε

Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας σας αποστέλλω την ανάλυση των εξόδων του
εκτελωνισμού για τις φορτωτικές:
796439023199
Υπάλληλος
2103538021
ΠΟΣΟ


ΔΑΣΜΟΙ/ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ
97,00
ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ
Δ.Ε.Τ.Ε.
2,00
ΣΥΝΗΜΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ
Δ.Ε.Χ.Ε.
0,00
Ε.Ε.Π.Α.
0,00
ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ
0,00
ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ
15,00
ΑΜΟΙΒΗ
82,41
ΜΕΤΑΦΟΡΑ
0,00
ΣΥΝΟΛΟ
196,41
Σας ενημερώνω ότι το συνολικό κόστος του εκτελωνισμού ανέρχεται στο ποσό των

ευρώ

συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α , εξόδων τελωνείου, με παράδοση την διεύθυνσή σας.
Το ποσό θα πρέπει να κατατεθεί σε έναν απ΄τούς πιο κάτω λογαριασμούς τραπεζών.
α) ALPHA BANK
Iban
BIC:
β) EUROBANK
IBAN:
BIC:
c) PIRAEUS BANK
IBAN:
BIC:
ΠΡΟΣΟΧΗ !!! - ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ : ORBIT COURIERS SA
Η αναγραφή του ονόματος του καταθέτη στη θέση (αιτιολογίας) είναι απαραίτητη .
Η αποστολή αντιγράφου του καταθετηρίου στο ΦΑΞ : 210 35 38 434 είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ.
Επίσης απαραίτητη είναι η εξουσιοδότηση με τα φορολογικά σας στοιχεία (ΑΦΜ-Δ.Ο.Υ),
(ακολουθεί σχετικό έντυπο) η οποία θα πρέπει να επιστραφεί στο ΦΑΞ : 210 35 38 434
Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας στo τηλέφωνo
210 35 43 043, ώρες λειτουργίας 08:00 ως 16:30.
*Σε περίπτωση μη αποστολής της αποδοχής τα φορτωτικά έγγραφα θα παραμείνουν στα γραφεία μας για μία
περίοδο 5 (πέντε ) εργάσιμων ημερών πριν την επιστροφή στον αποστολέα.
**Μετά την 3η ημέρα από την άφιξη , η παραμονή στην αποθήκη επιβαρύνεται με αποθήκευτρα.
***Σε περίπτωση μη αποδοχής της προσφοράς μας η οφειλή στην ORBIT COURIERS SA, για την παραλαβή
φορτωτικών εγγράφων, θα είναι 25,00 euro (+ΦΠΑ)
Αποδέχομαι την προσφορά σας
Με εκτίμηση,
ggli
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: Τελωνείο

Δημοσίευση από Megalos »

Γιάννη μου κουράγιο φίλε ..
Εγω λόγω της δουλειάς μου τα τραβάω περιπου καθημερινά :cry_1:
Και αυτα τα διάφορα έξοδα που χρεώνουν και πρέπει να τα περάσει το λογιστήριο
ξέρετε πως τα έχω βαφτίσει ? κερατιατικα :smile:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12447
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5155 times

Re: Τελωνείο

Δημοσίευση από markosgr28 »

ggli έγραψε:Σκέφτομαι να κάνω καταγγελία στην γενικη γραμματεία καταναλωτή για τις ύπουλες μεθόδους που χρησιμοποιούν , το θέμα ειναι να την κάνω τώρα ή αφού το πληρώσω και το πάρω;
Αυτό μην το κάνεις θα έλεγα. Τυπικά πιστεύω είναι νόμιμοι.

Και εγώ θα προχωρούσα όπως γράφεις.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
ggli (Πέμ Αύγ 22, 2013 8:58 am)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Τελωνείο

Δημοσίευση από ggli »

markosgr28 έγραψε:
ggli έγραψε:Σκέφτομαι να κάνω καταγγελία στην γενικη γραμματεία καταναλωτή για τις ύπουλες μεθόδους που χρησιμοποιούν , το θέμα ειναι να την κάνω τώρα ή αφού το πληρώσω και το πάρω;
Αυτό μην το κάνεις θα έλεγα. Τυπικά πιστεύω είναι νόμιμοι.

Και εγώ θα προχωρούσα όπως γράφεις.
Συνήθως όλα αυτα τα ψιλά γράμματα ειναι στο αέρα ,
Αν καταφέρω και πάω σήμερα θα δω τί θα αντιμετωπίσω κι αναλόγως θα πραξω.
ggli
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Τελωνείο

Δημοσίευση από ggli »

Megalos έγραψε:Γιάννη μου κουράγιο φίλε ..
Εγω λόγω της δουλειάς μου τα τραβάω περιπου καθημερινά :cry_1:
Και αυτα τα διάφορα έξοδα που χρεώνουν και πρέπει να τα περάσει το λογιστήριο
ξέρετε πως τα έχω βαφτίσει ? κερατιατικα :smile:
Οπως το λες Κώστα κερατιατικα, και καλα το τελωνείο , εκνευριζομαι αφάνταστα με την courier που λειτουργεί εκβιαστικά , δηλαδή τώρα που σε τσιμπησα θα σε μαδησω, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα , ότι και να επιλεξεις θα πληρώσεις σχεδόν τα ίδια , ειναι εξοργιστικό
ggli
Απάντηση