ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από τον υπόλοιπο κόσμο
Άβαταρ μέλους
SNK
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2012 12:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από SNK »

Το πραράδειγμα του ρολογιού με τα ρουμπίνια χωρίς κοιλότητα, το αναφέρω ως παράδειγμα κακού φινιρίσματος, και προς θεού δεν υπερασπίζομαι το κακό φινίρισμα, (ειδικά αν το πλήρώνει κανείς χαχα). Θαύμα είναι και για μένα που δουλευει τόσο καλά, ίσως το έχει αγγίξει ένας μικρός άγγελος, ίσως να το απειλεί η τρόικα, δε ξέρω... τα ρόμπερτ πάντως έχουν πολλές φορές ανώτερο φινίρισμα, αλλά προφανώς και δεν είναι αυτό που λέμε υψηλή ωρολογοποιία... Που είναι δυσπρόσιτη για όλους πλέον...
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από aris911 »

Wostep έγραψε:Εάν έχεις την καλοσύνη ρίξε καμμία φωτογραφία να καταλάβω τι εννοείς καταπληκτικά φινιρίσματα .
Δες προσεκτικα και θα καταλαβεις.
Επισης δες το πως ειναι καρφωμενο το ινκαμπλοκ του μπαλανσιε της πανω πλευρας. Δες και συγκριναι τα κοψιματα των γεφυρων.
[rimg]http://img32.imageshack.us/img32/8034/dsc05962m.jpg[/rimg]

[rimg]http://img818.imageshack.us/img818/9351/dsc05963u.jpg[/rimg]
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από Wostep »

Προφανώς και δεν έχει καμμία σχέση με το ρολόι που πόσταρε ο φίλος μας .
Πάλι έχει θέματα για εμένα αλλά πρέπει να παραδεχτώ ότι για κινέζικο είναι μια χαρά .
bobyboy
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 1:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από bobyboy »

Wostep έγραψε:Προφανώς και δεν έχει καμμία σχέση με το ρολόι που πόσταρε ο φίλος μας .
Πάλι έχει θέματα για εμένα αλλά πρέπει να παραδεχτώ ότι για κινέζικο είναι μια χαρά .

Τότε σίγουρα μπορούμε να πούμε ότι και η γνήσια ΕΤΑ της Panerai έχει θέματα!!!
Δεν βλέπω καμμία διαφορά με την αντίστοιχη Χ-ΧΙ της Panerai.
Αν είναι πράγματι κινέζικη τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά στους Κινέζους, έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο!
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από Wostep »

bobyboy έγραψε:
Wostep έγραψε:Προφανώς και δεν έχει καμμία σχέση με το ρολόι που πόσταρε ο φίλος μας .
Πάλι έχει θέματα για εμένα αλλά πρέπει να παραδεχτώ ότι για κινέζικο είναι μια χαρά .

Τότε σίγουρα μπορούμε να πούμε ότι και η γνήσια ΕΤΑ της Panerai έχει θέματα!!!
Δεν βλέπω καμμία διαφορά με την αντίστοιχη Χ-ΧΙ της Panerai.
Αν είναι πράγματι κινέζικη τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά στους Κινέζους, έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο!
Προφανώς και θα ήσουν ωρολογοποιός αν έβλεπες την διάφορα απο μια φωτο!
Άβαταρ μέλους
SNK
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2012 12:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από SNK »

και επίσης δεν έστειλα και φωτογραφία του μηχανισμού, που να το έκανα!! το τι θυμίζει στον καθένα είναι άλλη ιστορία, ο πατέρας της κοπέλας μου, πήρε απο την ελβετία ένα τσέπης κουάρτζ (συγχωρέστε με που δεν θυμάμαι εταιρία), και όταν το άνοιξα για να του βάλω μπαταρία, ο μηχανισμός μου θύμισε τα διακοσμητικά τσέπης που πουλάνε στις "αντικερί" (ναι έχω και τέτοια σαβούρα χοχοχο), και το πλήρωσε ο ανθρωπος 200 ευρώ περίπου... Οπως είπα, ο κάθε ένας μπορεί να δει, ωρολογοποιός η μη, πως οι εταιρίες, που βάζουν τη φίρμα πάνω στο ρολόι, δεν κατασκευάζουν οι ίδιες τους μηχανισμούς τους, (εκτός απο κάποιες λίγες, πανάκριβες εταιρίες, η τισσό ας πούμε δε φτιάχνει πια η ίδια τους μηχανισμούς της, το όνομα πληρώνεις). Ενας ωρολογοποιός αν το πιάσει στο χέρι του, πάλι δεν μπορεί να πει απο ποια χώρα είναι,αν δεν έχει χαρακτηριστικά, μπορεί να κρίνει αντικειμενικά εαν είναι καλός μηχανισμός ή μη. Και στην περίπτωση των ρομπερτ, ξέρω τι μηχανισμό έχουν, απο πού είναι δεν ξέρω, ούτε και ένας φίλος ωρολογοποιός μπορούσε να μου πει απλά κοιτώντας τη μηχανή...

και σε άλλο θέμα, φτάσαμε 2012, δεν είναι πια τόσο δύσκολο να φτιαχτούν αξιοπρεπή ρολόγια, με μικρό μπάτζετ απο μια μικρή εταιρία... ακόμη και τα ρουμπίνια όπως είπαμε χάσαν την αξία τους αφού φτιάχνονται πια στο εργαστήριο. Προφανώς και θα βλέπουμε ρολόγια κινέζικα, τιμπουκτιανά, κτλπ πολύ πιο αξιοπρεπή από ότι περιμένουμε. αυτό κάνει η τεχναλογία, μειώνει το κόστος και αυξάνει την αποδοτικότητα.
bobyboy
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 1:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από bobyboy »

Wostep έγραψε:
bobyboy έγραψε:
Wostep έγραψε:Προφανώς και δεν έχει καμμία σχέση με το ρολόι που πόσταρε ο φίλος μας .
Πάλι έχει θέματα για εμένα αλλά πρέπει να παραδεχτώ ότι για κινέζικο είναι μια χαρά .

Τότε σίγουρα μπορούμε να πούμε ότι και η γνήσια ΕΤΑ της Panerai έχει θέματα!!!
Δεν βλέπω καμμία διαφορά με την αντίστοιχη Χ-ΧΙ της Panerai.
Αν είναι πράγματι κινέζικη τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά στους Κινέζους, έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο!
Προφανώς και θα ήσουν ωρολογοποιός αν έβλεπες την διάφορα απο μια φωτο!
Ακόμα δεν μας έχεις πει ποια η διαφορά ή τα θέματα όπως λες, εφόσον το μάτι σου κόβει!!!
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από Wostep »

Νομίζω ότι το θέμα ξεφεύγει και δεν θα μπορέσεις ποτε να καταλάβεις την ποιότητα ενός φινιρίσματος , τα μέταλλα του και τη δουλειά που έχει χρειαστεί για να φτιαχτεί . Δεν θα μιλήσω για ρύθμιση και διαφοροποιήσεις .
Διότι όλα αυτά φαντάζουν ξένα όταν δεν κάνεις το συγκεκριμένο επάγγελμα .
Πάρε το πανεραι βάλε κ αυτο δίπλα κ ίσως δεις κάποια διάφορα .
Είναι πολλά που πρέπει να σκεφτείς κ ειλικρινά δεν έχω το χρόνο να μπαίνω σε τέτοιες λεπτομέρειες .
Όταν δεις μέταλλα τέτοιων μηχανών να "ξεφλουδιζουν" μετά το πλυντήριο θα καταλάβεις κ την ποιότητα .
Δεν σε παρεξηγώ γιατι δεν γνωρίζεις .
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από aris911 »

Wostep έγραψε:Νομίζω ότι το θέμα ξεφεύγει και δεν θα μπορέσεις ποτε να καταλάβεις την ποιότητα ενός φινιρίσματος , τα μέταλλα του και τη δουλειά που έχει χρειαστεί για να φτιαχτεί . Δεν θα μιλήσω για ρύθμιση και διαφοροποιήσεις .
Διότι όλα αυτά φαντάζουν ξένα όταν δεν κάνεις το συγκεκριμένο επάγγελμα .
Πάρε το πανεραι βάλε κ αυτο δίπλα κ ίσως δεις κάποια διάφορα .
Είναι πολλά που πρέπει να σκεφτείς κ ειλικρινά δεν έχω το χρόνο να μπαίνω σε τέτοιες λεπτομέρειες .
Όταν δεις μέταλλα τέτοιων μηχανών να "ξεφλουδιζουν" μετά το πλυντήριο θα καταλάβεις κ την ποιότητα .
Δεν σε παρεξηγώ γιατι δεν γνωρίζεις .
Ωπα αλλα εδω θα πρεπει να πουμε τα πραγματα οπως εχουν.
Ουτε στο πλυντηριο ξεφλουδιζουν (δοκιμασμενο προσωπικα).
Τα μεταλλα ειναι αριστα δοκιμασμενα και η επιπλατινωση ειναι αρκετα αποδεκτη.
Και το αμπλιτιουντ ειναι στις 310 μοιρες. (Βαλε μια ΕΤΑ 6497 και μετα τα λεμε).
Και ολα αυτα τα γραφω γιατι χαιρομαι με τους Κινεζους μιας και αυτοι θα ειναι η τιμωρια τον Ελβετων που εχουν παρακαβαλισρι το καλαμι
και χρεωνουν οτι θελουν. Και οχι μονο αυτο αλλα σου κανουν και τον δυσκολο στις παραγγελιες.
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από aris911 »

Και δες και μια ΕΤΑ 6497 η οποια αγοραστηκε απο Ελλαδα στο ποσο τον 180 ευρω πριν μηνες και μετα πες.
Και η μια εχει 18.000 ενω η αλλη ειναι στις 21.000
Τι να λεμε τωρα. Δεν υπαρχει μετρο προς συγκριση.
[rimg]http://img850.imageshack.us/img850/7191/dsc02520p.jpg[/rimg]

ΥΓ. Προσεξε λιγακι τα χαλια που εχουν στο κοψιμο και οι δυο γεφυρες.
Και του μπαρλιε και των ροδων. Και για αυτα τα χαλια ζηταγανε 180 ευρω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aris911 την Δευ Ιαν 30, 2012 4:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση