Αν σκυλο ποιο ?

για να χαλαρωνουμε
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από Argo982001 »

Megalos έγραψε:
πες μου ομως πια η διαφορα μεταξυ του akita και του shiba ??
Μορφολογικα το μεγεθος,Ακιτα :58-70 cm 30-40+kg ,shiba 38-42cm 9-13kg .Στο χαρακτηρα τωρα,πολυ μεγαλη κουβεντα......Το ακιτα με μια λεξη ειναι ΣΚΥΛΟΣ με ολα τα γραμματα κεφαλαια ,το shiba απο την αλλη ειναι ,θα μπορουσα να πω,συνδιασμος σκυλου με γατα...δυσκολα πιανεται φιλος,δυσκολα αναγνωριζει αφεντικο(και αν...)πανω απ ολα ο εαυτος του....(ακουγονται ασχημα αυτα αλλα παραδοξως ειναι απιστευτα πλασματα να ζεις μαζι τους... :) Ειναι πολλα για να τα αναλυσω σε ενα ποστ...Παντως σιγουρα και οι δυο ειναι ιδιαιτερες ρατσες ,λογω,της καταγωγης τους,ειναι αρχεγονου τυπου σκυλια απλως το shiba ειναι στη κυριολεξια σα να εχεις ενα εξημερωμενο λυκακι (αλλωστε θεωρειται πως εχει το πιο κοντινο dna με τον αρχαιο λυκο,των προγονο των σκυλων...δλδ αν δεν ειναι η πιο αρχαια ρατσα ειναι στις 5 πιο αρχαιες ρατσες,μαζι με τα ακιτα)
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42626
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39307 times
Been thanked: 8502 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από Megalos »

ευχαριστω πολυ Βασιλη ... ενδιαφεροντα στοιχεια που δεν γνωριζα εγω τουλαχιστον :sh:
με αυτα βεβαια τα δεδομενα δεν θα ελεγα οτι θα ηθελα shiba ... το akita με ενδιαφερει περισσοτερο
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42626
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39307 times
Been thanked: 8502 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από Megalos »

Wostep έγραψε: Image

Beagle με μια διαφορά !!! Εγώ αυτό που τελικά διαπίστωσα είναι ότι το σπίτι δεν τα χωράει με τίποτα ....
καλα Νικο τι φατσουλα ειναι αυτη ... τρομερος ...
και δεν κρατιεται σπιτι ετσι ??
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από Wostep »

Άστα να πάνε ....
Λείπω αρκετές ώρες απτο σπίτι λόγω δουλειάς και όταν γυρίζω διαπιστώνω κάθε μέρα και κάτι καινούργιο ...
Να μην απαριθμήσω !
Κοίταξε τον και ας μείνουμε στο ότι είναι όμορφος :ha:
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42626
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39307 times
Been thanked: 8502 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από Megalos »

τρελλα λοιπον Νικο ....
Αληθεια Βασιλη εσυ σου δημιουργει προβληματα σπιτι οταν λειπεις αρκετα ?
αλλα και εσεις φιλοι μου ποιο σκυλι σας δεν σας δημιουργει-δημιουργουσε προβληματα
σπιτι μετα απο απουσια ωρων ??
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από stavros_ch »

Wostep έγραψε:Image

Image

Image

Image

Beagle με μια διαφορά !!! Εγώ αυτό που τελικά διαπίστωσα είναι ότι το σπίτι δεν τα χωράει με τίποτα ....
Χαχαχα τι κουκλι ειναι αυτο!
Φοβερη φατσα Νικο!
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από stavros_ch »

Οχι δαλματιας Κωστα.
Αμα μεινει μονο του μια μερα δρ ενα σπιτι μπορει και να το διαλυσει.
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 183 times
Been thanked: 219 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από DragonAce »

stavros_ch έγραψε:Οχι δαλματιας Κωστα.
Αμα μεινει μονο του μια μερα δρ ενα σπιτι μπορει και να το διαλυσει.
σωστά! τα δαλματίας είναι καθαρόαιμοι κυνηγοί! η ταινία έχει κανει κακό στη ράτσα!
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 183 times
Been thanked: 219 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από DragonAce »

marios_ch έγραψε:εμενα μου αρεσουν πολυ τα english bulldog.. πολυ θα ηθελα να εχω ενα στο μελλον...

μου αρεσει η ασχημια τους... ;) αν και εχω ακουσει οτι ειναι λιγο ευαισθητα και θελουν τρεξιμο.......

Image

Image

Image
έχεις δίκιο είναι ευαίσθητα (κυρίως στα μάτια - επιπεφικίτιδα δηλ δε θέλουνε αέρα), ευαίσθητη μύτη (ξεραίνεται) επίσης τα θηλυκά γεννάνε με καισαρική κατα 90% (μεγάλο κεφάλι - αδύναμοι κοιλιακοί μυς, γιαυτό είναι κ ακριβή σαν ράτσα)
οι καλύτερες εκτροφές λένε ότι είναι της ουγγαρίας αν κ είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές...
Μάριε ότι πληροφορία θες για τη ράτσα ευχαρίστως να βοηθήσω!
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 183 times
Been thanked: 219 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από DragonAce »

να τα χαίρεστε όλοι! δε μπορώ να βρω σκύλο που δε μαρέσει! το κάθε ένα έχει τη χάρη του!!!! όλα είναι πανέμορφα!!!!!

να προσθέσω κάτι σημαντικό! έχουν γίνει πολλές έρευνες σχετικά με τη σχέση ανθρώπου-σκύλου! όταν λένε ότι είναι ο καλύτερος φίλος μας, δεν είναι με τη στενή έννοια που εμείς το αντιλαμβανόμαστε! ο σκύλος είναι ο καλύτερος φίλος γιατί θέλει να μας προστατέψει αφιλοκερδώς! κ πώς το κάνει χωρίς εμείς να το αντιλαμβανόμαστε; απλά μαζεύει όλη την αρνητική ενέργεια που εκπέμπουμε μέσω της αύρας μας θέλοντας έτσι να μας προστατέψει. Σύμφωνα με τις έρευνες ένας καρκινοπαθής που έχει σκύλο θα είναι λίγο καλύτερα από έναν που δεν έχει. Ο σκύλος του άρρωστου ανθρώπου όμως, να διευκρινίσω, όχι απαραίτητα άρρωστου αλλά κ αγχωτικού, θα ζήσει λιγότερο διότι τραβάει όλη την αρνητική ενέργεια όπως προείπαμε κ την φορτώνεται! έτσι έχει διαπιστωθεί ότι όταν μιας ράτσας ο μέσος χρόνος ζωής είναι πχ 10 χρόνια, ο σκύλος που έχει άρρωστο αφεντικό ή αγχωτικό κλπ ζει πχ 8 χρόνια....

πραγματική αγάπη...
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Απάντηση