Flashlights

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Δυστυχώς φίλε μου δεν έχω msn.

Οι διαφορές είναι πραγματικά αμελητέες και με γυμνό ματι δεν πρόκειται να τις αντιληφθείς ποτέ, ούτε καν αν βάλεις τους δύο φακούς δίπλα-δίπλα.
Επίσης, εχω την αίσθηση ότι το 50% μεγαλύτερη αυτονομία που ανακοινώνει η fenix για τον R5 είναι υπερεκτιμημένο μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο πιο αποδοτικό αυτό το led σε σχέση με το προηγούμενο.
Έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 fenix αυτής της κατηγορίας. Αυτή τη στιγμή έχω τον TA20 με το selector ring και είμαι πολύ ευχαριστημένος για τη χρήση που τον θέλω. Η fenix ισχυρίζεται 200 μέτρα απόσταση για τον συγκεκριμένο. Ούτε κατά διάνοια δεν ισχύει. Το χρήσιμο φως φτάνει στα 70-80 μέτρα που είναι ούτως η άλλως πάρα πολύ για κάθε περίπτωση. Το hot spot άλλωστε σε αυτή την απόσταση έχει μεγαλώσει πάρα πολύ για να δώσει φως μακρύτερα.

Αν μένεις Αθήνα, ο Δήσιος (batteries.gr) έχει φυσικό κατάστημα στο κέντρο. Μπορείς να πας εκεί και να αποφασίσεις επι τόπου ποιός σου κάνει. Έχει και display models με μπαταρίες μέσα που μπορείς να περιεργαστείς, να τσεκάρεις τα modes και αναλόγως να πράξεις.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
JimiSS
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 10:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από JimiSS »

Δυστυχώς δεν μένω Αθήνα! Δεν πειράζει μόλις έκανα την παραγγελία και πήρα τον TK12 XP-G R5 και θέλω να πιστεύω πως έκανα το καλύτερο deal!! Μένει να το επιβεβαιώσω όταν έρθει! Ελπίζω να μην κάνει πάνω από 24 ώρες γιατί θα σκάσω! Να ευχαριστίσω και όσους με βοήθησαν στο να κάνω την καλύτερη επιλογή για μένα! Θα έχετε νέα μόλις τον παραλαβωωωωωωωωω!! :rose
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Καλορίζικος. Με το καλό να τον δεχτείς και αναμένουμε εντυπώσεις.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Flashlights

Δημοσίευση από snapper »

Αμαν...τι εγινε εδω μεσα .....λιγο ελειψα.... :-)

.....Πολλα θεματα αναλυσατε...μπραβο... :good:

....Θοδωρη,,,αρχηγος...σε ευχαριστω ..... :-)

.....JimiSS...καλοριζικος... :sh: ....δεν υπαρχει περιπτωση να μετανιωσεις την αγορα σου.... :good:
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42448
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38887 times
Been thanked: 8430 times

Re: Flashlights

Δημοσίευση από Megalos »

JimmiSS καλως να το δεχτεις και να μας πεις εντυπωσεις ... μετα απο τρομερο φροντιστηριο απο τον Θοδωρη
δεν υπαρχει περιπτωση να μην κανεις καλη επιλογη ....ευχαριστουμε Θοδωρη :sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Flashlights

Δημοσίευση από snapper »

Koubilaihan έγραψε:
Ένα mode που για μένα έχει πολύ νόημα, αλλά δυστυχώς η, κατά τα άλλα συμπαθέστατη Fenix, σνομπάρει, είναι το πραγματικό low low. Μιλάμε για 0,2-0,6 lumens. Έχω φακό που κρατάει αναμμένος 40 μέρες σε αυτό το mode και είναι ότι μου χρειάζεται για να περιπλανηθώ μέσα στο σπίτι χωρίς να ενοχλήσω τη γυναίκα μου που κοιμάται, να τσεκάρω τον γιό μου στην κούνια, να διαβάσω ένα βιβλίο, και όλα αυτά χωρίς να χαλάσω τη νυχτερινή μου όραση που έχει προσαρμοστεί στο σκοτάδι, κάτι που γίνεται αμέσως μόλις ανάψω ένα φακό 5 lumens. Για πολλούς αυτό δεν είναι απαραίτητο, αλλά εγώ πλέον, φακό χωρίς low low δεν αγοράζω.


Θοδωρής.
....Για προτεινε κανένα και για μενα Θοδωρη.. ;) ..κατα προτιμηση...μικρο και οικονομικο σχετικα,... :-)

.....Και πρεπει να κανονισουμε συναντηση.. :? ...εχω και κατι περιοδικα να σου φερω...ισως σε ενδιαφερουν... ;)
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Δημήτρη, τα καλύτερα για σένα μόνο φίλε.

Αυτόν προτείνω με τα μπούνια αυτή την εποχή.

http://cgi.ebay.co.uk/ZebraLight-SC30-F ... 4715wt_905


Πάρε και ενα review.

http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... beamshots)

Εν ολίγοις, είναι κανονικός φακός και μαζί και φακός κεφαλής. 193 lumens στο high, 0,4 lumens στο low, λειτουργεί σε 3 επίπεδα τα οποία τα ορίζεις εσύ ως εξής:
High: 193 Lumens (0.9 hrs) or 105 Lumens (2 hrs)
Medium: 38 Lumens (12 hrs) or 21 Lumens (23 hrs)
Low: 4 Lumens (3.7 days) or 0.4 Lumens (21 days)

Φυσικά αδιάβροχος πολύ ανθεκτικός κτλ, εξαιρετικά μικρός, γενικώς τούμπανο... Έψησα ένα φίλο να τον πάρει και τον είδα από κοντά και ψιλοέπαθα, θα τον χτυπήσω στάνταρ.

Δεν είναι και πολύ οικονομικός (στο 50ρικο ευρώ) αλλά τα σπάει φίλε. Αν θέλεις κάτι πιο οικονομικό, μάλλον για 4sevens μεριά σε βλέπω πάλι, τα ξέρεις τα κατατόπια, έχει και κάτι ψιλοπροσφορές αυτήν την εποχή σε κάποια μοντέλα.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
JimiSS
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 10:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από JimiSS »

Αυτοί οι μικροί τελικά μικροί μόνο σε μέγεθος και αυτονομία είναι!! Απο φως είναι απλά τεράστιοι και αν βάλεις και το μεγεθος που σε προδιαθέτει για ψιλομούφα φως... τότε παθαίνεις την μεγάλη πλάκα σου!! Εγώ κατα τύχη είδα πως φωτίζει ο fenix pd10 με 220 lumens ( http://fonarik.com/test/indexen.php?mod ... e=1&mode=0 ) και έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Φαντάσου να τον δεις και απο κοντά! Θέλω και εγώ κάποια στιγμή να πάρω έναν καλό μικρό αλλά επειδή αυτός πέφτει λίγο ακριβούτσικος και έτσι και αλλιώς δεν θα είναι ο κύριως λέω να πάω εδω... http://www.4sevens.com/product_info.php ... ts_id=2197 Νομίζω οτι κάποιοι απο εδώ μέσα τον έχετε κιολας. Αλλά εν καιρώ.... ;)
mantilas
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 11:41 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Flashlights

Δημοσίευση από mantilas »

Αυτος ο lumapower d mini πρεπει να ειναι κορυφη,οταν βγει με xm-l λεντ μπορει και να τον χτυπησω,ειναι και upgrated με πολυ καλο throw χωρις δαχτυλιδια.
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Είμαστε στη συναυλία των U2, Ολυμπιακό στάδιο, πάνω διάζωμα. Κάποια στιγμή περιμένουμε να βγει το συγκρότημα, οπότε βγάζω τον mini cr2 και λέω σε ένα φίλο που καθόταν δίπλα, να φωτίσω λίγο τον κόσμο στην αρένα να κάνουμε πλάκα; Αυτός βλέποντας τον mini, ξεκαρδίζεται στα γέλια και καλά ότι αυτό ήταν το αστείο. Μόλις τον άναψα στο high, κόντεψε να πέσει από την κερκίδα από το σοκ, φώτιζε τον κόσμο στην αρένα για πλάκα, με ένα hot spot που είχε ανοίξει στα 10 μέτρα βέβαια, αλλά τα 'σκαγε κανονικότατα...

Mantilas ο d mini είναι εξαιρετικός, αλλά χρειάζεται 18650 για να δώσει αυτά που έχει. Δυστυχώς οι primaries δεν μπορούν να διαχειριστούν τόσο "τράβηγμα" ρεύματος τόσο γρήγορα. Επιπλέον δεν ξέρω και για το sst-50 που χρησιμοποιεί. Εξαιρετικό led, απίστευτα δυνατό, αλλά πολύ floody, σχεδόν χωρίς hot spot. όχι ότι είναι κακό αυτό, για edc ειδικά, είναι το είδος φωτός που προτιμώ.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Απάντηση