Amphibia Moscow Classic

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από τον υπόλοιπο κόσμο
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Amphibia Moscow Classic

Δημοσίευση από eisenberg »

marios_ch έγραψε:Οπότε λέτε να το πάω σε ένα μάστορα να εκτιμήσει πρώτα την ζημιά και μετά να δω τι θα κάνω???
Αφου δεν θελεις να το ξαναστειλεις,δε βλεπω καποια αλλη λυση φιλε!
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Amphibia Moscow Classic

Δημοσίευση από marios_ch »

Ωραία λοιπόν ξέρει κανένας κάποιο με εμπειρία σε Ρωσικά ή που να κατέχει από αυτά???
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Amphibia Moscow Classic

Δημοσίευση από marios_ch »

Λοιπόν παιδιά έχω νέα σήμερα, πήγα το ρολόι σε ένα μάστορα το είδε και μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο από το να αλλάξει κορώνα, το θέμα όμως είναι ότι δεν υπάρχει η ίδια κορώνα αλλά άλλες πολύ πιο μικρές που δεν μου άρεσαν...
Μετά πήγα σε ένα άλλο μάστορα που μου έλεγε πάνω κάτω τα ίδια, αλλά δοκίμασαμε να ανοίξουμε λίγο το σπείρωμα της κάσας με μια πενσα για να μπορέσει να πιάσει πάνω η κορώνα, πράγμα το οποίο πέτυχε προς το παρών....
Με λίγη δυσκολία πάλι δηλαδή πιάνει πάνω αλλά τουλάχιστον βιδώνει και μπορώ να το φοράω άνετα...!!!!
Ας ελπίσω και πάλι να μην χρειαστεί να καταλήξω να του αλλάξω κορώνα....!!!!! Σας βάζω και μια φώτο...!!! :-)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Amphibia Moscow Classic

Δημοσίευση από eisenberg »

Μαριε γιατι δε στελνεις mail στον εμπορο που το αγορασες να σου στειλει μια κορωνα με αξονα?Δε νομιζω να ναι κατι δυσκολο...μετα το πας εδω στον τεχνιτη και στην αλλαζει! ;)
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
john_dweller
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 8:56 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Amphibia Moscow Classic

Δημοσίευση από john_dweller »

eisenberg έγραψε:Μαριε γιατι δε στελνεις mail στον εμπορο που το αγορασες να σου στειλει μια κορωνα με αξονα?Δε νομιζω να ναι κατι δυσκολο...μετα το πας εδω στον τεχνιτη και στην αλλαζει! ;)
Νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη δυνατή λύση.Από την περιγραφή του προβλήματος το πιθανότερο είναι να έχει "φάει"
σπείρες (threads) ο σωλήνας (tube) που βιδώνει η κορώνα.Δεν αποκλείω το γεγονός να έχει φάει βόλτες και ο άξονας της κορώνας αλλά στο μεγαλύτερο ποσοστό ο σωλήνας παρουσιάζει το πρόβλημα.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι ακριβώς διαπίστωσε ο ωρολογοποιός πως φταίει και τι ακριβώς άνοιξε με την πένσα.Συνήθως όταν τρώγονται οι σπείρες χρειάζεται αλλαγή ο σωλήνας που βιδώνει ο άξονας της κορώνας.
Μια πιο ίσως προχωρημένη λύση θα ήταν να βγάλει ο ωρολογοποιός τον σωλήνα να τον μετρήσει και να προσπαθήσεις να βρείς στο διαδίκτυο κάποιον ΟΕΜ με τις ίδιες διαστάσεις και με τις ίδιες σπείρες.Ίσως βέβαια χρειαστεί να χρησιμοποιήσει και κάποιο filler(thread opener) σε περίπτωση που ο σωλήνας που θα βρείς δεν έχει τις ίδιες σπείρες εξωτερικά για να βιδώσει στην κάσα,αλλά αυτό δεν είναι και πολυ δύσκολο για έναν τεχνίτη.
Ολα αυτά βέβαια στην περίπτωση που έχει πρόβλημα ο "σωλήνας" που βιδώνει η κορώνα πάνω.
If your watch loses or gains a few seconds a day don't freak out !!!remember there are 86,400 seconds in 24hours
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Amphibia Moscow Classic

Δημοσίευση από stavros_ch »

eisenberg έγραψε:Μαριε γιατι δε στελνεις mail στον εμπορο που το αγορασες να σου στειλει μια κορωνα με αξονα?Δε νομιζω να ναι κατι δυσκολο...μετα το πας εδω στον τεχνιτη και στην αλλαζει! ;)
Θα συμφωνησω με τον Θοδωρη. Αυτη ισως να ειναι η καλυτερη λυση.. Και ετσι ελπιζω να λυθουν τα προβληματα σου με αυτο το ρολοι..


Φιλικα, Σταυρος
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Amphibia Moscow Classic

Δημοσίευση από snapper »

Για να δουμε.....φτιαξτο και δωστο να ησυχάσεις...
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Amphibia Moscow Classic

Δημοσίευση από marios_ch »

eisenberg έγραψε:Μαριε γιατι δε στελνεις mail στον εμπορο που το αγορασες να σου στειλει μια κορωνα με αξονα?Δε νομιζω να ναι κατι δυσκολο...μετα το πας εδω στον τεχνιτη και στην αλλαζει! ;)
Θοδωρή θα το σκεφτώ αυτό και θα επικοινωνήσω με τον τύπο να δω τι μπορεί να γίνει...!!!
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Amphibia Moscow Classic

Δημοσίευση από marios_ch »

Γιάννη όπως είπα και πιο πάνω η κορώνα έχει φθαρεί από μέσα δεν είναι πρόβλημα του σωλήνα πάνω στον οποίο βιδώνει....
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Amphibia Moscow Classic

Δημοσίευση από marios_ch »

snapper έγραψε:Για να δουμε.....φτιαξτο και δωστο να ησυχάσεις...
Δημήτρη δεν το δίνω με TIΠOTA...!!!!
Είναι το πρώτο μου μηχανικό βλέπεις και με τα τόσα ζόρια το θέλω ακόμα παραπάνω...!!!! :ha:
Απάντηση