Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Για τα αυτικικηντα -μηχανες αλλα και αεροπλανα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12419
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5144 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από markosgr28 »

Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον κείμενο, ευχαριστώ πολύ!

Ξύπνησε ατελείωτες παιδικές αναμνήσεις, ο πατέρας μου είχε ένα Simca 1100 πράσινο από όταν ήμουν 3 χρόνων μέχρι που μπήκα στο πολυτεχνείο, οπότε πρακτικά μεγάλωσα με αυτό το αυτοκίνητο. Ακόμα θυμάμαι τον χαρακτηριστικό ήχο του κινητήρα, τη όψη μπροστά που ήταν σα να βλέπεις χαρούμενο πρόσωπο, τη χαρακτηριστική πίσω πόρτα που έκανε γωνία, τα όργανα της jaeger, το ντουλαπάκι που άνοιγε από πάνω στο ταμπλό κλπ. Το συγκεκριμένο είχε υποστεί κυριολεκτικά τα πάντα όλα αυτά τα χρόνια, τα τελευταία χρόνια είχε σημαντική φθορά κυρίως στη λαμαρίνα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pugman
Δημοσιεύσεις: 2343
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2012 9:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1179 times
Been thanked: 1721 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από pugman »

Ωραίο κείμενο με αλήθειες.
Το simca 1100 το θυμάμαι, το είχε ένας θείος μου κ με τον ξαδελφο μου είμασταν κολλητοί οπότε είχα κάνει κάποια ταξίδια ως επιβάτης. Όπως κ το talbot το θυμάμαι σαν αυτοκίνητο να κυκλοφορεί. Δεν οδηγούσα τότε, ήμουν μικρος, αλλά τα θυμάμαι...
Όσο για τα γερμανικά κ ειδικότερα τα vw ασε καλύτερα... γαλλικό έχω αλλά αν καταφέρω να πάρω καινούργιο ΜΟΝΟ Ιάπων!!!

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12419
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5144 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από markosgr28 »

pugman έγραψε:Ωραίο κείμενο με αλήθειες.
Το simca 1100 το θυμάμαι, το είχε ένας θείος μου κ με τον ξαδελφο μου είμασταν κολλητοί οπότε είχα κάνει κάποια ταξίδια ως επιβάτης. Όπως κ το talbot το θυμάμαι σαν αυτοκίνητο να κυκλοφορεί. Δεν οδηγούσα τότε, ήμουν μικρος, αλλά τα θυμάμαι...
Όσο για τα γερμανικά κ ειδικότερα τα vw ασε καλύτερα... γαλλικό έχω αλλά αν καταφέρω να πάρω καινούργιο ΜΟΝΟ Ιάπων!!!

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)
ΜΟΝΟ Ιάπων αλλά και Κορέα θα συμπλήρωνα εγώ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12419
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5144 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από markosgr28 »

markosgr28 έγραψε:Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον κείμενο, ευχαριστώ πολύ!

Ξύπνησε ατελείωτες παιδικές αναμνήσεις, ο πατέρας μου είχε ένα Simca 1100 πράσινο από όταν ήμουν 3 χρόνων μέχρι που μπήκα στο πολυτεχνείο, οπότε πρακτικά μεγάλωσα με αυτό το αυτοκίνητο. Ακόμα θυμάμαι τον χαρακτηριστικό ήχο του κινητήρα, τη όψη μπροστά που ήταν σα να βλέπεις χαρούμενο πρόσωπο, τη χαρακτηριστική πίσω πόρτα που έκανε γωνία, τα όργανα της jaeger, το ντουλαπάκι που άνοιγε από πάνω στο ταμπλό κλπ. Το συγκεκριμένο είχε υποστεί κυριολεκτικά τα πάντα όλα αυτά τα χρόνια, τα τελευταία χρόνια είχε σημαντική φθορά κυρίως στη λαμαρίνα.
Και για όσους δεν το ξέρουν, το αυτοκίνητο είναι αυτό (ίδιο χρώμα με αυτό που είχε ο πατέρας μου και ίδιο εσωτερικό):
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
gerogian
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: Δευ Φεβ 27, 2012 11:29 pm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 2768 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από gerogian »

markosgr28 έγραψε:
markosgr28 έγραψε:Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον κείμενο, ευχαριστώ πολύ!

Ξύπνησε ατελείωτες παιδικές αναμνήσεις, ο πατέρας μου είχε ένα Simca 1100 πράσινο από όταν ήμουν 3 χρόνων μέχρι που μπήκα στο πολυτεχνείο, οπότε πρακτικά μεγάλωσα με αυτό το αυτοκίνητο. Ακόμα θυμάμαι τον χαρακτηριστικό ήχο του κινητήρα, τη όψη μπροστά που ήταν σα να βλέπεις χαρούμενο πρόσωπο, τη χαρακτηριστική πίσω πόρτα που έκανε γωνία, τα όργανα της jaeger, το ντουλαπάκι που άνοιγε από πάνω στο ταμπλό κλπ. Το συγκεκριμένο είχε υποστεί κυριολεκτικά τα πάντα όλα αυτά τα χρόνια, τα τελευταία χρόνια είχε σημαντική φθορά κυρίως στη λαμαρίνα.
Και για όσους δεν το ξέρουν, το αυτοκίνητο είναι αυτό (ίδιο χρώμα με αυτό που είχε ο πατέρας μου και ίδιο εσωτερικό):
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Ένα ακριβώς ίδιο σε χρυσαφί χρωμα ειχε ο κουμπάρος των γονιών μου Μάρκο και εχω πολλές αναμνήσεις απ αυτο!!! :cheer: :cheer:
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12419
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5144 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από markosgr28 »

gerogian έγραψε:
markosgr28 έγραψε:
markosgr28 έγραψε:Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον κείμενο, ευχαριστώ πολύ!

Ξύπνησε ατελείωτες παιδικές αναμνήσεις, ο πατέρας μου είχε ένα Simca 1100 πράσινο από όταν ήμουν 3 χρόνων μέχρι που μπήκα στο πολυτεχνείο, οπότε πρακτικά μεγάλωσα με αυτό το αυτοκίνητο. Ακόμα θυμάμαι τον χαρακτηριστικό ήχο του κινητήρα, τη όψη μπροστά που ήταν σα να βλέπεις χαρούμενο πρόσωπο, τη χαρακτηριστική πίσω πόρτα που έκανε γωνία, τα όργανα της jaeger, το ντουλαπάκι που άνοιγε από πάνω στο ταμπλό κλπ. Το συγκεκριμένο είχε υποστεί κυριολεκτικά τα πάντα όλα αυτά τα χρόνια, τα τελευταία χρόνια είχε σημαντική φθορά κυρίως στη λαμαρίνα.
Και για όσους δεν το ξέρουν, το αυτοκίνητο είναι αυτό (ίδιο χρώμα με αυτό που είχε ο πατέρας μου και ίδιο εσωτερικό):
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Ένα ακριβώς ίδιο σε χρυσαφί χρωμα ειχε ο κουμπάρος των γονιών μου Μάρκο και εχω πολλές αναμνήσεις απ αυτο!!! :cheer: :cheer:
Το θυμάμαι και το χρυσαφί φίλε Σπύρο, επίσης πολύ δημοφιλές χρώμα τότε, έχουμε κοινά βιώματα σε αυτό. Τώρα που ξαναείδα το εσωτερικό, στο δικό μας δεν είχε το δέρμα στο μοχλό ταχυτήτων, είχε λάστιχο, δεν ξέρω αν είναι πιο πλούσια έκδοση ή το έχει βάλει στη φωτο ο ιδιοκτήτης μετά.
Εικόνα
GAVROMITSOS
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2017 9:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 50 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από GAVROMITSOS »

Πολυ καλο σαν αυτοκινητο. Ειχε μεγαλους χωρους εσωτερικα, εκπληκτικο κρατημα, ειδικα στις στροφες.
Ειχε φερει ενας φιλος, το 1100 ti, απο Γαλλια. Αυτοκινητο χαρμα.
Σπορ τιμονι τριων μπρατσων, καθαριστ. εμπροσθιων φανων, 1300 μηχανη με 36αρια veber. Του περασαμε ζαντολαστιχα, και αμορτισερ koni.
Xαμηλωσαμε το υψος, απο τις ραβδους στρεψεως. Μετα, εστριβε σαν τραινο.
Δορυβωδης ο κινητηρας του βεβαια, ανεβαζε στροφες ομως, χωρις κομπιασματα. Στα μειον του αυτοκινητου, τα τυπου πορσε συγχρονιζε. :BB:
Χαλουσαν γρηγορα, και γρατζουνουσαν στα κατεβασματα.
Χωρις προβληματα στα ηλεκτρικα, σαπιζαν ομως σχετικα ευκολα. Παρ ολα αυτα, ηταν γεροδεμενη κατασκευη.
Ζωνες ελενχομενης παραμορφωσης στα τρακαρισματα, και διπλη γεφυρα εμπρος. Αυτοκινητο τανκ δηλαδη.
Εφαγε πολυ κατσαβραχο το δικο μου, ιδιετερα σε απομακρυσμενα νησια. Ποτε, καμια βλαβη.
Τα επομενα χρονια, του εβαλα πακετο, μηχανη-κιβωτιο, απο το 1508.
Ε ρε γλεντια στους δρομους.
Ποσες φορες το θυμαμαι με χαρα, και θα το φωναξω και παλι, α ρε σιμκακι αθανατο. :ha:

ΥΓ. Το 1973, η simca, θελησε να κανει μια αναβαθμηση, στον κινητηρα.
Θα εβαζαν μηχανικο ψεκασμο. Καπου κολλησε το πραγμα, και το εκανε η VW στο golf.
Η μια εκλεισε σαν εταιρια,(simca) η αλλη εφτασε στο Θεο.
Μια απλη κινηση ηταν.
Πολυ κριμμα.
These users thanked the author GAVROMITSOS for the post:
Megalos (Σάβ Αύγ 05, 2017 11:22 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42536
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39000 times
Been thanked: 8457 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από Megalos »

ειδες τι παιχνιδια παιζει η τυχη καμμια φορά Μητσο ...ειναι να σε παει
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
GAVROMITSOS
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2017 9:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 50 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από GAVROMITSOS »

Megalos έγραψε:ειδες τι παιχνιδια παιζει η τυχη καμμια φορά Μητσο ...ειναι να σε παει
Ετσι ειναι φιλε, να σε θελει και η τυχη..

Εχω κρατησει αναμνηστικα, δυο σηματα με το λογοτυπο, (simca ti)
Ενα τιμονι, :ha: :ha: :ha: μια πολλαπλη εισαγωγης με τα veber, και μερικα σετ φλατζες του κινητηρα.
Eιχα τεραστιο στοκ αντ/κων, που τo χαρησα.

ΥΓ. Το matra simca Rancho, το σπορ τριθεσιο bagheera, τα θυμαστε καθολου?
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42536
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39000 times
Been thanked: 8457 times

Re: Το παλιο καλο μου αμαξι !!!

Δημοσίευση από Megalos »

καλα Μητσο το Matra Simca ηταν το κατι αλλο .... απιθανο οχημα ετσι :rose
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση