TAG HEUER

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42536
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39000 times
Been thanked: 8457 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από Megalos »

marios_ch έγραψε:Εικόνα

Heuer Silverstone αναβίωση του μοντέλου του 1974 με τον μηχανισμό calibre 12. Σε 1500 κομμάτια...!!!
και εδω το πισω μερος του
Εικόνα
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από marios_ch »

Ωραία η συμπλήρωση Κώστα...!!!!!!! :cheer:
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από GeorgeD »

πολύ ιδιαίτερο το silverstone :good:
john_dweller
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 8:56 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από john_dweller »

Όπως υποσχέθηκα στον Megalo ετοίμασα ένα μικρό ριβιουδάκι για το Carrera
Είναι το πρώτο ελβετικό ωρολόγιο το οποίο φόρεσα και πραγματικά με γοήτευσε και
με "έμπασε" κυριολεκτικά στον χώρο της ωρολογοποιίας αφούμέχρι τότε δεν είχα
καμία σχέση ούτε κανένα ενδιαφέρον για τα ωρολόγια εκτός από τα επαγγελματικά σπορ
όπως τα Suunτο και τα Polar,λόγω ενασχόλησης με την γυμναστική.
Αποκτήθηκε από σπόντα να πω την αλήθεια αφού ψάχναμε με έναν φίλο για να αγοράσει
ρολόι ,δώρο της πεθεράς του :TND: για τον γάμο του,πήγαμε σε έναν φίλο μου κοσμηματοπώλη
και αφού δοκίμασε αρκετά TAG κατέληξε να αγοράσει ένα SEAMASTER.Από εκεί ξεκινάει η δική μου
ιστορία με την ωρολογοποιία!!!δοκίμασα στο χέρι το κομμάτι και :slap: αυτό ήταν...την ίδια μέρα το
είχα αγοράσει :ha:
Έπειτα ήρθαν τα υπόλοιπα ρολόγια!!! haha
Το CARRERA είναι ένα πανέμορφο ρολόι πολύ καλά σχεδιασμένο και αρκετά αξιόπιστο.Να σημειώσω ότι
θεωρώ πως το μαύρο καντράν είναι το πιο όμορφο και κατάλληλο για το συγκεκριμένο ρολόι,το λεύκο,το καφέ
και το μπλε δεν του ταιριάζουν τόσο.Αντίθετα το μαύρο με την αντίθεση των ασημένιων subdials και των
γυαλισμένων κομματιών του μπρασελέ το απογειώνουν τρελά :good:
Το μπρασελέ είναι πολύ όμορφα κατασκευασμένο με εναλλαγές brushed και polished links που τραβάνε το μάτι :magn:
Η ημερομηνία είναι ευδιάκριτη και με πολύ καθαρά fonts,δεν χρειάζεται αν ψάξεις πολύ για να την δείς,οι δείκτες
ώρας και λεπτών και χρονογράφου είναι απλά τέλειοι,μεγάλοι-ευδιάκριτοι και γεμάτοι :good:
Ένα από τα πιο όμορφα μέρη του ρολογιού είναι η open back πίσω όψη του όπου μπορείς να δεις μέσα από το
κρύσταλλο σαπφείρου την μηχανή του να δουλεύει.Μηχανή 7750 που η TAG την ονομάζει Calibre 16(μεταποιημένη φυσικά),ακούγεται σαν 7750 όταν κινείται ο ρότορας(όποιος έχει ακούσει 7750 καταλαβαίνει τι εννοώ)
Από ότι έχω δει η TAG πρέπει να την βγάζει σε 2 εκδόσεις με 2 διαφορές,1)ο ρότορας στην 2η έκδοση έχει διαφορετικό σχεδιασμό και 2)η 2η έκδοση είναι αδιάβροχη στα 100m και όχι στα 50m όπως το δικό μου(1η έκδοση)
Η μηχανή είναι πολύ αξιόπιστη και δείχνει να έχει μεγάλη ακρίβεια,δεν έχω μετρήσει αποκλίσεις αλλά δεν μου φαίνεται αν χάνει πάνω από τα όρια του COSC,αν και το συγκεκριμένο δεν είναι COSC Certified.Αξίζει να αναφέρω πως ακόμη και πάνω σε winder που λειτουργεί συνέχεια δεν δείχνει να τρέχει πιό γρήγορα ή πιό αργά από ότι όταν το φοράω στο χέρι.
Αρνητικό σημείο για εμένα είναι το γεγονός πως η κορώνα δεν είναι βιδωτή αλλά κουμπωτή,κάτι που έχει ήδη αντίκτυπο σε μένα αφού σε μια στιγμή άτυχη την ώρα που έβγαζα το χέρι από την τσέπη του τζιν μου η κορώνα πιάστηκε και ...νάταν και άλλη :cry_1:
Επίσης ένα άλλο αρνητικό είναι η έλλειψη επαρκούς ποσότητας φωσφόρου στους δείκτες και στο καντράν,σαν να μην έχουν ασχοληθεί καθόλου με το θέμα αυτό :(
Τέλος προσωπική μου εκτίμηση είναι πως δεν θα του πήγαινε τίποτε άλλο εκτός από το μπρασελέ του,ούτε δερμάτινο ούτε λαστιχένιο λουρί.

:photogr:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
If your watch loses or gains a few seconds a day don't freak out !!!remember there are 86,400 seconds in 24hours
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από stavros_ch »

Πολυ ομορφο φιλε μου, ειναι το μοναδικο TAG που μ΄ αρεσει.
Ειδα απο κοντα τις προαλλες στην συναντηση που καναμε εδω στην Κυπρο αυτο του φιλου Αναργυρου και ειναι πολυ καλο ρολοι πραγματικα. Να το χαιρεσε.
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από antonis_ch »

Πολυ ωραίο φιλε..πολυ καλες πληροφοριες..Να το χαιρεσε και πολυ ωραίες photos..! :good:

Φιλικα,

Αντωνης
Άβαταρ μέλους
warover
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 4:38 am
Τοποθεσία: Χανια~Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 34 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από warover »

:cheer: :cheer:
που ωραιο review
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από snapper »

warover έγραψε::cheer: :cheer:
που ωραιο review
Συμφωνω..... :good:
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από marios_ch »

Ωραίο review φίλε, και ωραίο κομμάτι χτύπησες...!! Εμένε μου άρεσε και με το δερμάτινο λουράκι πάντως...
Καλοφόρετο και να το χαίρεσαι πάντα...!!!!!
john_dweller
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 8:56 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από john_dweller »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις ευχές παιδιά,όντως είναι πολύ όμορφο κομμάτι από μια αξιόπιστη και
αξιοπρεπέστατη εταιρία ωρολογοποιίας.Είναι μια αρκετά προσιτή πρόταση και μπορεί να φορεθεί παντού εκτός από
την παραλία καθότι τα 50 μέτρα στεγανότητας δεν είναι και ότι καλύτερο!!!
Θα ετοιμάσω και κάποια ριβιουδάκια ακόμη για το Explorer II,το TOP GUN και το SD και μόλις
έχω και το νέο μου SUB (σε κανέναν μήνα υπολογίζω) θα κάνω και για αυτό αν και το SUB δεν χρειάζεται
και πολλά λόγια ή παρουσιάσεις!!!
If your watch loses or gains a few seconds a day don't freak out !!!remember there are 86,400 seconds in 24hours
Απάντηση