Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να επισυνάπτουν κείμενα σχετικά με ρολόγια τους ή γενικά κείμενα που έχουν να κάνουν με τον μαγικό κόσμο της ωρολογοποιίας
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42573
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39112 times
Been thanked: 8481 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από Megalos »

Giorgos_I έγραψε: Παρ Φεβ 16, 2024 2:22 pm ...και ένα ...........αποδομημένο, όπως λένε και στο Master Chef. Βάζουν σε ένα πιάτο, λίγα μακαρόνια, λίγη μπεσαμέλ, λίγο κιμά, :surprise: και το ονομάζουν ...........αποδομημένο παστίτσιο. :sad:

Δώρο από φίλο, λόγω της αγάπης μου στα ρολόγια. Χρήση ? Press Papier.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Τα press papier, χρησιμοποιούνταν τις εποχές που για δροσιά άνοιγες τα παράθυρα και τα χαρτιά, ......ταξίδευαν :gf:

Πλέον, με τους κλιματισμούς και τα paperless offices, computers κλπ. η χρήση τους, όπου υπάρχουν, είναι καθαρά διακοσμητική. :smile:
αυτο και αν ειναι σπανιο ... δεν μα το εχω ξαναδει
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
VC222
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 11:52 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 17 times
Been thanked: 320 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από VC222 »

'Eνα επιτραπέζιο Seiko που έχω σε λειτουργία στο γραφείο μου...δεν θα ήταν κάτι ιδιαίτερο αν δεν ήταν 1) NOS 2) made in Japan 3) με κρύσταλλο quartz @4,19 MHz ....

Εικόνα
gep
Δημοσιεύσεις: 2767
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 3616 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από gep »

VC222 έγραψε:'Eνα επιτραπέζιο Seiko που έχω σε λειτουργία στο γραφείο μου...δεν θα ήταν κάτι ιδιαίτερο αν δεν ήταν 1) NOS 2) made in Japan 3) με κρύσταλλο quartz @4,19 MHz ....

Εικόνα
Δεν μου ανοίγει η εικόνα ούτε στο τάπατοκ που μου κάνει κόλπα από εχθές το βράδυ αλλα ούτε στο web view. Το πρόβλημα το έχω εγω;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
VC222
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 11:52 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 17 times
Been thanked: 320 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από VC222 »

ειναι θεμα security certificate, πήγαινε στο λινκ και κανε accept risk! :sad:

https://speedmaster.gr/FORA/seikoQM512.JPG
These users thanked the author VC222 for the post:
gep (Σάβ Φεβ 17, 2024 2:34 am)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 432 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από Giorgos_I »

VC222 έγραψε: Παρ Φεβ 16, 2024 10:56 pm 'Eνα επιτραπέζιο Seiko που έχω σε λειτουργία στο γραφείο μου...δεν θα ήταν κάτι ιδιαίτερο αν δεν ήταν 1) NOS 2) made in Japan 3) με κρύσταλλο quartz @4,19 MHz ....

Εικόνα
Ουτε στο laptop ανοίγει, και πατώντας το λίνκ, λέει "ιδιωτική σύνδεση. Δεν έχετε το δικαίωμα". :sad:
gep
Δημοσιεύσεις: 2767
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 3616 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από gep »

Voice memo από την Braun, δεκαετία '90.
Βοηθούσε πολύ στο να πεταχτώ από το κρεβάτι το πρωί ακούγοντας αντί για απλό κουδούνισμα το μήνυμα που είχα γράψει στον εαυτό μου πριν κοιμηθώ να μου λέει κάτι σαν "κοίτα μην σε ξαναπάρει ο ύπνος" ή "ξύπνα μλκ γιατί εχεις meeting στις 9 με τον τάδε". Πραγματικό εργαλείο. ΕικόναΕικόνα

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

These users thanked the author gep for the post (total 2):
spyoly (Κυρ Φεβ 18, 2024 12:39 pm) • Megalos (Κυρ Φεβ 18, 2024 10:32 pm)
Rating: 15.38%
spyoly
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2024 1:09 pm
Has thanked: 506 times
Been thanked: 568 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από spyoly »

Ειχε αρκετά πρωτοποριακά προϊόντα τοτε η Braun.Θυμάμαι και εγώ ένα ξυπνητήρι που ειχα το οποιο σταματούσε οταν μιλούσες και άρχιζε πάλι μέχρι να σηκωθείς να το απενεργοποιήσεις με καποιο κουμπί. Όποτε ξεκίναγες με κάποια <σκάσε> η <άντε και …>μέχρι να αποφασίσεις ότι πρέπει να ξυπνήσεις και να ετοιμαστείς για δουλειά ….🤣🤣🤣
These users thanked the author spyoly for the post (total 2):
gep (Κυρ Φεβ 18, 2024 12:52 pm) • Megalos (Κυρ Φεβ 18, 2024 10:33 pm)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 432 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Εγώ, είχα αποκτήσει το ακόλουθο ( φωτό από το νετ ) και με συντρόφευε σε όλα τα ταξίδια, σαν ξυπνητήρι. Δεκαετία 80. Μετά, όταν τα κινητά απέκτησαν και ξυπνητήρι, έμεινε πίσω. Σε κάποια κούτα στην αποθήκη θα είναι.


Εικόνα
These users thanked the author Giorgos_I for the post:
Megalos (Κυρ Φεβ 18, 2024 10:33 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 432 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από Giorgos_I »

...και ένα, που το είχα δει σε σπίτι φίλων - φίλου, αλλά ντράπηκα να το κάνω θέμα, και τότε δεν είχαμε και κινητά με δυνατότητες φωτό. Μιλάμε για μέσα δεκαετίας 80, που οι διαφημίσεις στην τηλεόραση, είχαν τα του καρπού, με το logo, "φοριούνται και στο δεξί, σαν ........κόσμημα"

Αγνωστη μάρκα για εμένα τότε, από την τηλεόραση την είχα μάθει και την αναγνώρισα στο ...........ξυπνητήρι. Αλλά, τι να πείς, ? Ειμαι ψυχανώμαλος, ασχολούμαι με ρολόγια, σας παρακαλώ μου το χαρίζετε ? ". Χα χα χα

Και μια και υπάρχουν και της κλάσης μου εδώ, :gf: να θυμίσω ότι την δεκαετία αυτή, αρχίσανε να εμφανίζονται αλυσιδάκια καρπού και λαιμού, fa.ca.doro, και λοιπές, και διαφημίσεις ρολογιών από τα ειδικά περιοδικά κάποιου Κου, που προσπαθούσε να μας ..........ξεβλαχέψει. Και βλέπαμε καταχωρήσεις στα περιοδικά του, και τον νέο τρόπο ζωής, με κάποια είδη .....πολυτελείας, που έπρεπε να κατέχουμε για να ανήκουμε στην ........ανωτέρα τάξη :ha:

Εικόνα
These users thanked the author Giorgos_I for the post (total 2):
spyoly (Κυρ Φεβ 18, 2024 8:10 pm) • Megalos (Κυρ Φεβ 18, 2024 10:34 pm)
Rating: 15.38%
gep
Δημοσιεύσεις: 2767
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 3616 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από gep »

Giorgos_I έγραψε:...και ένα, που το είχα δει σε σπίτι φίλων - φίλου, αλλά ντράπηκα να το κάνω θέμα, και τότε δεν είχαμε και κινητά με δυνατότητες φωτό. Μιλάμε για μέσα δεκαετίας 80, που οι διαφημίσεις στην τηλεόραση, είχαν τα του καρπού, με το logo, "φοριούνται και στο δεξί, σαν ........κόσμημα"

Αγνωστη μάρκα για εμένα τότε, από την τηλεόραση την είχα μάθει και την αναγνώρισα στο ...........ξυπνητήρι. Αλλά, τι να πείς, ? Ειμαι ψυχανώμαλος, ασχολούμαι με ρολόγια, σας παρακαλώ μου το χαρίζετε ? ". Χα χα χα

Και μια και υπάρχουν και της κλάσης μου εδώ, :gf: να θυμίσω ότι την δεκαετία αυτή, αρχίσανε να εμφανίζονται αλυσιδάκια καρπού και λαιμού, fa.ca.doro, και λοιπές, και διαφημίσεις ρολογιών από τα ειδικά περιοδικά κάποιου Κου, που προσπαθούσε να μας ..........ξεβλαχέψει. Και βλέπαμε καταχωρήσεις στα περιοδικά του, και τον νέο τρόπο ζωής, με κάποια είδη .....πολυτελείας, που έπρεπε να κατέχουμε για να ανήκουμε στην ........ανωτέρα τάξη :ha:

Εικόνα
Ξεχασμένη μάρκα, ευχαριστώ που μας την θύμησες. Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο διαδίκτυο, ενδιαφέρον έχει και πως πρόσθεσαν το πουλί στο λόγκο της εταιρείας

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Απάντηση