Υπάρχει τελικά φούσκα ;

οπου μιλαμε και γραφουμε επι παντος επιστητου
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Υπάρχει τελικά φούσκα ;

Δημοσίευση από ggli »

markosgr28 έγραψε:
ggli έγραψε:Σκέφτομαι όλους αυτούς που χρόνια τώρα μιλάνε για την φούσκα της ρόλεξ , ότι θα κάνει θα δείξει θα μπειξει, κι από την άλλη όλο αυτό που γίνεται, με την αύξηση τιμών από όλους και την διαφενομενη πλέον στρατηγική της σεικο .
Αν όλο αυτό δεν είναι ομολογία ότι καμία φούσκα δεν υπάρχει τότε δεν ξέρω πως αλλιώς λέγεται .
Εκτός κι αν όλο το οικοδόμημα της ωρολογοποιίας βαδίζει προς μεγάλο κράχ.
Αλλά μάλλον τα περί φούσκας είναι ευσεβείς πόθοι , αναρωτιέμαι τι έχουν να πουν όλοι αυτοί ;



Sent from my iPhone using Tapatalk
Λες να πηγαίνει για κράχ? Μπορεί. Ο ανταγωνισμός από τα smartwatch είναι μεγάλος και μπορεί να επαναληφθεί κάτι αντίστοιχο όπως τότε με τα quartz.

Προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχει φούσκα και εδώ και 2 χρόνια πλησιάζει προς την κορύφωση της, τι θα γίνει μετά δεν ξέρω.

Η αύξηση των τιμών και η διατήρηση της φούσκας, κατά τη γνώμη μου, δικαιολογείται από το ότι στηρίζει δυνατά και είναι ακόμα στο ξεκίνημα της η αγορά της Κίνας, αλλιώς τα πράγματα θα είχαν εξελιχθεί πιο γρήγορα. Τώρα υπάρχει ακόμα περιθώριο μεγάλο και κέρδη που μπορούν να καλύψουν τέτοιες πολιτικές για καιρό.

Η Seikο αλλάζει στρατηγική με το να βγάζει πιο ακριβά μοντέλα, όχι με το να αυξάνει τιμές. Θεωρώ ότι είναι κακή χρονική στιγμή για αυτό, ίσως βλέπουν (κάποιος το έχει γράψει ήδη εδώ σε άλλο νήμα), ότι στο χαμηλό κόστος δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τα smartwatch, αλλά κάτι θα ξέρουν αυτοί...
Μάρκο μου άρεσε αυτό που έγραψες ότι η σεικο δεν αυξάνει απλα τιμές αλλά φτιαχνει ακριβά ρολόγια .
Πραγματικά όμως , όλες αυτές οι αυξήσεις τιμών με βάζουν σε σκέψεις .


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
georgehh1982
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 6:58 pm
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Υπάρχει τελικά φούσκα ;

Δημοσίευση από georgehh1982 »

Επειδή ένα μέρος καταναλωτικού κοινού γενικά στρέφεται σε brand names και γουστάρει χωρίς να είναι διατεθημένο να ψάξει και άλλες μάρκες π.χ microbrands η κάποιες φθηνότερες, λογικό είναι οι εταιρείες να θέλουν να του τα πάρουν περισσότερο... πάρτε παράδειγμα τις υψηλότερες τιμές των κινέζων στα κινητά πριν 5 -7 χρόνια , και το σήμερα.Έφτασε η Huawei να πουλά κινητά στο 1000άρικο(πρίν απο χρόνια αν το έλεγες αυτό σε κάποιον θα σε κορόϊδευε , για να μη μιλήσω για προ android εποχή...)έτσι και οι εταιρείες ρολογιών και πολλές άλλες.

Στάλθηκε από το MEIZU M6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
These users thanked the author georgehh1982 for the post (total 2):
Megalos (Κυρ Μαρ 24, 2019 7:07 pm) • GREDA (Δευ Μαρ 25, 2019 1:47 am)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
gmaras
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2018 2:21 pm
Has thanked: 1489 times
Been thanked: 1931 times

Re: Υπάρχει τελικά φούσκα ;

Δημοσίευση από gmaras »

georgehh1982 έγραψε:Επειδή ένα μέρος καταναλωτικού κοινού γενικά στρέφεται σε brand names και γουστάρει χωρίς να είναι διατεθημένο να ψάξει και άλλες μάρκες π.χ microbrands η κάποιες φθηνότερες, λογικό είναι οι εταιρείες να θέλουν να του τα πάρουν περισσότερο... πάρτε παράδειγμα τις υψηλότερες τιμές των κινέζων στα κινητά πριν 5 -7 χρόνια , και το σήμερα.Έφτασε η Huawei να πουλά κινητά στο 1000άρικο(πρίν απο χρόνια αν το έλεγες αυτό σε κάποιον θα σε κορόϊδευε , για να μη μιλήσω για προ android εποχή...)έτσι και οι εταιρείες ρολογιών και πολλές άλλες.

Στάλθηκε από το MEIZU M6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πολυ σωστη παρατηρηση!
These users thanked the author gmaras for the post:
georgehh1982 (Δευ Μαρ 25, 2019 8:25 am)
Rating: 7.69%
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Υπάρχει τελικά φούσκα ;

Δημοσίευση από ggli »

Νομίζω ότι οι εταιρείες έχουν διαπιστώσει ότι κάπου υπάρχει λίπος και εκεί αποσκοπούν , βλέπουν ότι στη ρόλεξ έχει δουλέψει το παιχνίδι και ακολουθούν σπο κοντά , προσπαθώντας να κερδίσουν το οποίο μερίδιο τους αντιστοιχεί .
Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε από άλλο μέλος σε άλλο νήμα ( ας με συγχωρήσει δε θυμάμαι ποιος), τα ακριβά μοντέλα περισσότερο λειτουργούν ως κράχτης παρά αποσκοπούν σε τρελές πωλήσεις .


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Αλεξανδρος Σιαχος
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 2:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 338 times

Re: Υπάρχει τελικά φούσκα ;

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Σιαχος »

Η γνώμη μου είναι η εξής αλλά μπορεί να είναι και λάθος εάν συνεχίσει αυτή η άνοδος των τιμών ένας μέσος άνθρωπος δεν θα μπορεί πλέον να αποκτήσει το ρολόι που επιθυμεί και θα στραφεί στα ρολόγια μέσης κατηγορίας.
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Υπάρχει τελικά φούσκα ;

Δημοσίευση από ggli »

Αλεξανδρος Σιαχος έγραψε:Η γνώμη μου είναι η εξής αλλά μπορεί να είναι και λάθος εάν συνεχίσει αυτή η άνοδος των τιμών ένας μέσος άνθρωπος δεν θα μπορεί πλέον να αποκτήσει το ρολόι που επιθυμεί και θα στραφεί στα ρολόγια μέσης κατηγορίας.
Αλέξανδρε αυτό εχει γίνει ήδη , επίσης ένας μέσος άνθρωπος που δεν έχει την αρρώστια τη δίκη μας δεν πρόκειται να κοιτάξει τόσο ψηλά , εννοείται ότι θα ψωνίσει από την μεσαία και κάτω κατηγορία κι αυτό για ειδική περίσταση .
Εδώ καλά καλά κοντεύουμε να σταματήσουμε να ασχολούμαστε εμείς οι ίδιοι , διότι τι σόι χομπυ είναι αν δεν μπορείς να αγοράσεις , σαν να λες ότι έχεις χομπυ το μπάσκετ ή το ποδόσφαιρο αλλά δεν παίζεις , παρακολουθείς μόνο από τηλεόραση .
Παράλληλα επειδή έχουν αναφερθεί τα smartwatches, νομίζω ότι περισσότερο προσελκύουν ανθρώπους που το βλέπουν ως τεχνολογικό επίτευμα και συνέχεια του κινητού τους παρά ανθρώπους που θέλουν να αγοράσουν ρολόι . Τουλάχιστον οσους ξέρω με smartwatch είναι τύποι που ή δεν φορούσαν καθόλου ρολόι ή φορούσαν της πλάκας fashion watches .


Sent from my iPhone using Tapatalk
These users thanked the author ggli for the post (total 2):
nick10 (Κυρ Μαρ 24, 2019 8:46 pm) • giannistissot (Κυρ Μαρ 24, 2019 10:02 pm)
Rating: 15.38%
ggli
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42577
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39116 times
Been thanked: 8485 times

Re: Υπάρχει τελικά φούσκα ;

Δημοσίευση από Megalos »

gmaras έγραψε:
georgehh1982 έγραψε:Επειδή ένα μέρος καταναλωτικού κοινού γενικά στρέφεται σε brand names και γουστάρει χωρίς να είναι διατεθημένο να ψάξει και άλλες μάρκες π.χ microbrands η κάποιες φθηνότερες, λογικό είναι οι εταιρείες να θέλουν να του τα πάρουν περισσότερο... πάρτε παράδειγμα τις υψηλότερες τιμές των κινέζων στα κινητά πριν 5 -7 χρόνια , και το σήμερα.Έφτασε η Huawei να πουλά κινητά στο 1000άρικο(πρίν απο χρόνια αν το έλεγες αυτό σε κάποιον θα σε κορόϊδευε , για να μη μιλήσω για προ android εποχή...)έτσι και οι εταιρείες ρολογιών και πολλές άλλες.

Στάλθηκε από το MEIZU M6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πολυ σωστη παρατηρηση!
+100
These users thanked the author Megalos for the post:
georgehh1982 (Δευ Μαρ 25, 2019 8:25 am)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Υπάρχει τελικά φούσκα ;

Δημοσίευση από ggli »

https://www.nytimes.com/2019/03/20/styl ... tches.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Υπάρχει χρήμα εκεί έξω ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12441
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5153 times

Re: Υπάρχει τελικά φούσκα ;

Δημοσίευση από markosgr28 »

ggli έγραψε:https://www.nytimes.com/2019/03/20/styl ... tches.html

Υπάρχει χρήμα εκεί έξω ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
not found, χαχαχα (ούτε το χρήμα, ούτε το άρθρο)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Υπάρχει τελικά φούσκα ;

Δημοσίευση από ggli »

markosgr28 έγραψε:
ggli έγραψε:https://www.nytimes.com/2019/03/20/styl ... tches.html

Υπάρχει χρήμα εκεί έξω ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
not found, χαχαχα (ούτε το χρήμα, ούτε το άρθρο)
https://www.nytimes.com/2019/03/20/styl ... s.amp.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Δοκίμασε τώρα μάρκο
Sent from my iPhone using Tapatalk
These users thanked the author ggli for the post:
Megalos (Πέμ Μαρ 28, 2019 10:31 pm)
Rating: 7.69%
ggli
Απάντηση