Ψάρεμα με καλάμι

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Ψάρεμα με καλάμι

Δημοσίευση από Georges »

από stavros_ch » Τετ Σεπ 29, 2010 7:10 pm

CHRISTOS έγραψε:
Επ συναδελφε Σταυρακα....Μπραβο ωραια ψαρια (βεβαια το στηρακι πανω επρεπε να απελευθερωθει ΑΜΕΣΑ).
Βλεπω ψαγμενα πραγματα....floaters....το χει ο φιλος σου.
Ωραιοτατο το μελανουρι. Ελπιζω οταν το ξαγκυστρωσατε να μην το πιασατε με γυμνο χερι..αντε να σου πω ενα μυστικο...δεν πιανουμε τα μελανουργια με το χερι γιατι μετα αν δολωσεις παιρνει μυρωδια το δολωμα και δεν χτυπανε αλλα μελανουρια....
Δεν το κανατε ομως μαλλον και γυρισατε σε σαργους και κακαρελους..μια χαρα ειναι εγω τα προτιμαω...
Αμερικανο δουλευατε?

Ελπιζω να κολλησεις και αυτο το χομπυ φιλε....Θα δεις ειναι καλος ψυχιατρος το ψαρεμα!


Nα σε καλα Χρηστο
Το επανω δεν ηταν στηρακι αλλα Σκορπιος.
Το ψαρεψε η φιλη μου και ηθελε να το κρατησουμε.
Αυτο για το Μελανουρι το ξεραμε και χρησιμοποιησαμε απαγκιστρωτη.
Την επομενη μερα δυστηχως δεν εχω τις φωτο μαλαγρωσαμε με ιταλικη μαλαγρα (τυριου) αναμειξαμε bigatino βαλαμε καμια 30αρια μπαλες belet και αμινοξεα αιματος σκουλικιου. Αλλαξαμε μπομπινες βαλαμε μισινεζες 22 και παραμαλλο 20 fluoro με μεγαλο floater και φανταζεσε τι εγινε.
Δουλευαμε με Αμερικανο και Ακροβατη και μετα τις 2 Φαραω.
Οσο για το Casting ασχολουμε τον τελευταιο χρονο μετα απο παροτρυνση του φιλου μου. (Ψαρευα Απικο πριν) Διπλα του εμαθα πολλα πραγματα και τον ευχαριστω πολυ για αυτο.
Παρολο τα καλα αποτελεσματα που ειχα ειχα και μεγαλες αποτυχιες, καταλαβα χρειαζετε κοπος, διαβασμα αλλα και να πεσεις κοντα στα ψαρια.
Το Casting με εκανε να αγαπησω ακομα περισσοτερο τη Θαλασσα, και εχεις δικαιο, ειναι μεγαλος ψυχιατρος.
Θα ηταν μεγαλη χαρα μου να κανονιζαμε καποια εξορμηση μαζι γιατι καταλαβα οτι θα εισαι και εσυ καλος δασκαλος.

Φιλικα, Σταυρος
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Ψάρεμα με καλάμι

Δημοσίευση από Georges »

από andreas » Παρ Οκτ 01, 2010 12:24 am


andreas έγραψε:
κάθε εβδομάδα που αγοράζω κάτι λαυράκια για τα μωρά κυρίως από τον ΑΒ τους ακουμπάω γύρω στα 30-40 ευρώ για 2 κιλά περίπου (και είναι και βιολογικής καλλιέργειας τρομάρα τους από την κεφαλλονιά)

Georges έγραψε:
Αντρέα δεν ξέρω που μένεις, αλλά ψάξε να βρεις που έχει ιχθυόσκαλα κοντά σου...Θα πρέπει να είσαι εκεί κατά τις 4-5 το πρωί... με αυτά τα λεφτά θα πάρεις τουλάχιστον τριπλάσια ποσότητα

Φιλικά Γιώργος



Άστο Γιώργο δεν παίζει...μένω στους Αττικούς Νήσους στα παράλια του Χαλανδρίου....ούτε λέπι...
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Ψάρεμα με καλάμι

Δημοσίευση από Georges »

από andreas » Παρ Οκτ 01, 2010 12:27 am

Μιας και το θέμα αυτό αφορά στο ψαροντούφεκο δεν βάζετε ένα άλλο ξεχωριστό θέμα για καλάμι???? διότι όπως φάινεται υπάρχει πολύ μεράκι ..... και θα έχει μεγάλη εξέλιξη το θέμα
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Ψάρεμα με καλάμι

Δημοσίευση από Georges »

από CHRISTOS » Παρ Οκτ 01, 2010 9:56 am

Φιλε Ανδρεα..Τα λαυρακια που αγοραζεις βιολογικης καλλιεργειας σε πληροφορω ειναι μια χαρα . Αν ψαξεις να δεις πως μεγαλωνουν τα ψαρια εκει και τι τα ταιζουν δεν εχουν καμια σχεση με τα ψαρια συμβατικων καλλιεργιων που μεγαλωνουν το ενα πανω στο αλλο στρεσαρισμενα και μπουκωμενα ψαροτροφες. Καλα κανεις και τα αγοραζεις. Γενικα να αποφευγετε ψαρια ιχθυοτροφειων εκτος αυτων των βιολογικης καλλιεργειας. Ψαξε να μαθεις για τα βιολογικα τη Κεφαλλονιας. Διαφορετικα να αγοραζετε ψαρια τα οποια δεν ειναι ιχθυοτροφειου οπως π.χ ο μπακαλιαρος.
Τωρα για το οτι κανουμε οικονομια εμεις που ψαρευουμε...Ανδρεα σε διαβεβαιω οτι εχω χαλασει τοσα λεφτα σε εξοπλισμο αναλωσιμα δολωματα κ.λ.π που θα τρωγα ψαρι φουλ!!! Ξερεις τι ειναι να σου κοστισει μια εξορμηση (δολωματα, βενζινες) κανα 80αρι ευρω και να μην βγαλεις και λεπι? Το πιο συχνο φαινομενο ειναι να μην πιανεις τιποτα φιλε....

Σταυρακα..μια χαρα το σετακι σου. Θα σου πω βεβαια πως τα καλυτερα μηχανακια ειναι μακραν τα shimano. Φυσικα αγορα απο ιντερνετ για καλυτερες αγορες γιατι εδω τσουζουν.
Περιμενω αποτελεσματα μετα την σημερινη σου εξορμιση.

Μαλλον πρεπει να γινει διαφορετικο θεμα να μην χαλαμε το τοπικ του Δημητρη. Αν μπορει καποιος mod ας το φροντισει.


Υ.Γ:
Ποτε μην λετε σε ψαρα την ευχη καλο ψαρεμα, καλη ψαρια κ.λ.π. Μπορει να φαινεται αστειο αλλα οι περισοτεροι δεν το γουσταρουμε καθολου σε σημειο καποιοι να αναβαλουν ακομα και το ψαρεμα τους.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Ψάρεμα με καλάμι

Δημοσίευση από Georges »

από Blackbird » Παρ Οκτ 01, 2010 10:39 am

Σκατά στ' αγκίστρια σου Χρήστο.



Κι ο νοών νοείτω.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Ψάρεμα με καλάμι

Δημοσίευση από Georges »

από Blackbird » Παρ Οκτ 01, 2010 10:57 am

ο κανονας μου στο ψαρεμα ειναι οτι λαυρακια και γοφαρια κατω απο 500γρ, τσιπουρες κατω απο 350γρ, σαργοι κατω απο 300γρ, μουρμουρες κατω απο 250γρ μαυρα κατω απο 1,5 κιλο (σε καστινγκ σπανιο να βγαλεις γενικα μαυρα) = απελευθερωση.

Χρήστο μ' αρέσει που είσαι χουβαρντάς και λαρτζ. Μακάρι έτσι να πράτταν όλοι.


Σου ευχομαι να παλεψεις δικιλη τσιπουρα η γοφαρι πανω απο κιλο με σαλτα στο νερο..μιλαμε για lange με τριπλο τουρμπιγον!!!

Χαχα! Γλαφυρότατο.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Ψάρεμα με καλάμι

Δημοσίευση από Georges »

Το νέο θέμα όπως ζητήσατε έγινε...δυστυχώς κάτι δεν πήγαινε καλά με την διάσπαση του προηγούμενου θέματος και αναγκάστηκα να μεταφέρω μία μία δημοσίευση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χαθούν οι υπογραφές.

Φιλικά Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Ψάρεμα με καλάμι

Δημοσίευση από Georges »

stavros_ch έγραψε:από stavros_ch » Τετ Σεπ 29, 2010 7:10 pm

CHRISTOS έγραψε:
Επ συναδελφε Σταυρακα....Μπραβο ωραια ψαρια (βεβαια το στηρακι πανω επρεπε να απελευθερωθει ΑΜΕΣΑ).
Βλεπω ψαγμενα πραγματα....floaters....το χει ο φιλος σου.
Ωραιοτατο το μελανουρι. Ελπιζω οταν το ξαγκυστρωσατε να μην το πιασατε με γυμνο χερι..αντε να σου πω ενα μυστικο...δεν πιανουμε τα μελανουργια με το χερι γιατι μετα αν δολωσεις παιρνει μυρωδια το δολωμα και δεν χτυπανε αλλα μελανουρια....
Δεν το κανατε ομως μαλλον και γυρισατε σε σαργους και κακαρελους..μια χαρα ειναι εγω τα προτιμαω...
Αμερικανο δουλευατε?

Ελπιζω να κολλησεις και αυτο το χομπυ φιλε....Θα δεις ειναι καλος ψυχιατρος το ψαρεμα!


Nα σε καλα Χρηστο
Το επανω δεν ηταν στηρακι αλλα Σκορπιος.
Το ψαρεψε η φιλη μου και ηθελε να το κρατησουμε.
Αυτο για το Μελανουρι το ξεραμε και χρησιμοποιησαμε απαγκιστρωτη.
Την επομενη μερα δυστηχως δεν εχω τις φωτο μαλαγρωσαμε με ιταλικη μαλαγρα (τυριου) αναμειξαμε bigatino βαλαμε καμια 30αρια μπαλες belet και αμινοξεα αιματος σκουλικιου. Αλλαξαμε μπομπινες βαλαμε μισινεζες 22 και παραμαλλο 20 fluoro με μεγαλο floater και φανταζεσε τι εγινε.
Δουλευαμε με Αμερικανο και Ακροβατη και μετα τις 2 Φαραω.
Οσο για το Casting ασχολουμε τον τελευταιο χρονο μετα απο παροτρυνση του φιλου μου. (Ψαρευα Απικο πριν) Διπλα του εμαθα πολλα πραγματα και τον ευχαριστω πολυ για αυτο.
Παρολο τα καλα αποτελεσματα που ειχα ειχα και μεγαλες αποτυχιες, καταλαβα χρειαζετε κοπος, διαβασμα αλλα και να πεσεις κοντα στα ψαρια.
Το Casting με εκανε να αγαπησω ακομα περισσοτερο τη Θαλασσα, και εχεις δικαιο, ειναι μεγαλος ψυχιατρος.
Θα ηταν μεγαλη χαρα μου να κανονιζαμε καποια εξορμηση μαζι γιατι καταλαβα οτι θα εισαι και εσυ καλος δασκαλος.

Φιλικα, Σταυρος
από joman » Τετ Σεπ 29, 2010 11:06 pm

Ωχ, τι γίνεται εδώ;
Ανάθεμα και αμα κατάλαβα τίποτα απ όλα αυτά
Άβαταρ μέλους
CHRISTOS
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 12:42 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 58 times

Re: Ψάρεμα με καλάμι

Δημοσίευση από CHRISTOS »

Γιωργαρα μπραβο.
Νομιζω ομως οτι θελει συμμαζεμα. Καποιες απαντησεις ειναι ακομα στο ψαροντουφεκο και εδω εχουν μπει ανακατωμενες.
Ειναι δυσκολο αλλα μην χαλασουμε και το τοπικ του Δημητρη.
Μπραβο ρε παιδια για τον χρονο που αφιερωνετε για το σαιτ.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Ψάρεμα με καλάμι

Δημοσίευση από Georges »

CHRISTOS έγραψε:Γιωργαρα μπραβο.
Νομιζω ομως οτι θελει συμμαζεμα. Καποιες απαντησεις ειναι ακομα στο ψαροντουφεκο και εδω εχουν μπει ανακατωμενες.
Ειναι δυσκολο αλλα μην χαλασουμε και το τοπικ του Δημητρη.
Μπραβο ρε παιδια για τον χρονο που αφιερωνετε για το σαιτ.

η τελευταια μπήκε με λάθος σειρά...στο ψαροντουφεκο ποια εχει μεινει?? ολες τις μετεφερα


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Απάντηση