ROLEX

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από dimRHO »

Argo982001 έγραψε:
captain έγραψε:Κύριοι δεν διαφωνούμε στην ουσία ....

αλλά ... Η ρολεξ του σήμερα δεν είναι η ρολεξ του παρελθόντος με όλες αυτές τις εφαρμογές όπως αναφερθήκατε παραπάνω, που στιγμάτισαν την ωρολογοποιία και καθόρισαν την μορφή των ρολογιών του σήμερα ...!!!!

τότε η ρολεξ ήταν πρωτοπόρος και οδηγούσε τις εξελίξεις ...


..
Μα η ωρολογοποιία του σήμερα δεν έχει σχεση με την ωρολογοποιία του παρελθόντος..τότε είχες όλο το έδαφος παρθένο για να δημιουργήσεις..τωρα το αντικείμενο έχει σχεδόν τερματίσει!Το επόμενο πραγματικά μεγάλο βήμα στο χώρο ειναι τα smart watch ή κάποια extreme κομμάτια που κυριως σπουδές ειναι για να χαμε να λέγαμε.Τη ρολεξ δεν την ενδιαφέρει αυτό!Η ρολεξ ότι και να δημιουργήσει πρέπει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις!Αξιποπιστία,κορυφαία ποιότητα και ότι βγάζει να μπορεί να μπει σε παραγωγή 1000 000 ρολογιων το χρόνο.Μη το ξεχνάμε αυτό..τη ρολεξ δεν την ενδιαφέρει να βγάλει κατι για μικρά νούμερα παραγωγής.
είναι κάτι σαν την Apple, και εγώ τώρα την αντιπαθώ για τον πολύ δύστροπο μη συμβατικό και μη επικοινωνιακό της με άλλες συσκευές software αλλά έχει το λόγο της και ήταν η πρωτοπόρος στα pc και σε hardware και software με τα windows, τώρα πλέον δεν περιμένουμε να δούμε κάτι τόσο πρωτοπόρο όσο τα πρώτα pc μιας και η τεχνολογία υπάρχει παντού σε όλες τις εταιρίες και δεν υπάρχουν πια πολλά καινούρια και μάλιστα τόσο μεγάλα βήματα να γίνουν.
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από dimRHO »

Lemaniakias έγραψε:Φυσικά και δούλευε με άλλον τρόπο Δημήτρη το σύστημα του hardwood.

Το έθεσες πολυ καλύτερα απο εμένα- Σίγουρα πολλές από τις πρωτοπορίες είναι απλά τελειοποιημένες εξελίξεις πιο παλαιών και δύστροπων εφευρέσεων, άλλες είναι καθαρά δικές τις εφευρέσεις

Η μεγαλύτερη συνεισφορά της Ρόλεξ είναι να σχηματίσει σε μεγάλο ποσοστο την ιδέα του ρολογιού χειρός, όπως αυτό υπάρχει σήμερα. Αυτό τείνουμε να το ξεχνάμε.

Συμφωνώ απόλυτα και με τον Βασίλη.

:smile:
Δε ξέρω πόσο δύσκολο ήταν το '30, αλλά σίγουρα ήταν πολύ, η υλοποίηση μιας παλιάς ιδέας, μιας μάζας ή ενός ρότορα να κουρδίζει τη μηχανή, σαν ιδέα υπήρχε εδώ και 200+ χρόνια, αλλά αυτή η μινιατουροποίιση και να μπορέσει να δουλεύει αξιόπιστα σίγουρα το '30 ήταν κάτι πολύ μπροστά.
Τις περισσότερες φορές δεν είναι οι ιδέες που λείπουν αλλά η τεχνολογία, ποιος τελικά τις αποκομίζετε; αυτός που είχε την ιδέα ή αυτός που κατάφερε να φτιάξει την τεχνολογία να υλοποιηθεί;
Ο Tesla μας έδωσε το ρεύμα, την ασύρματη επικοινωνία, αρχές του 1900 είχε πει ότι σε κάποια χρόνια μια συσκευή μικρή σαν ρολόι θα μπορεί να στέλνει εκτός από φωνή εικόνες και βίντεο, πέθανε φτωχός και άρρωστος στο δωμάτιο ενός ξενοδοχείου...
These users thanked the author dimRHO for the post:
Elio5 (Κυρ Ιουν 26, 2016 12:35 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από dimRHO »

Μεγάλη καινοτομία για μένα είναι αυτή της Citizen που έφτιαξε ηλιακό ρολόι χειρός, ούτε βέβαια αυτή εφηύρε τους ηλιακούς συλλέκτες ούτε το ρολόι χειρός αλλά είχε την ιδέα να τα συνδιάσει, σίγουρα αν όχι η Citizen κάποιος άλλο θα το έκανε ένα χρόνο μετά.
Πλέον τα ηλιακά με αξιόπιστες quartz αναλογικές ή LCD modules μπορούν να λειτουργούν χωρίς καν σέρβις για 2-3 δεκαετίες.
Αυτός ήταν ένας από τους βασικούς στόχους της ωρολογοποιίας που επιτεύχθηκε όχι χάρις κάποιας ιδιοφυούς πατέντας ωρολογοποιού, αλλά της τεχνολογίας.
Πριν από το quartz είχαμε δει ρολόγια με μπαταρία να δίνουν κίνηση σε γρανάζια και με τη σειρά τους σε σύστημα συμβατικού ισοχρονισμού με άγκυρα και μπαλάνσο. Δηλαδή είχαν αντικαταστήσει το mainspring με μπαταρία.
Κάποια στιγμή αφού το quartz είναι γίνει βαρετό η Seiko σκέφτηκε λίγο να το κάνει μηχανικό, ίσως επειδή στο ηλιακό η citizen κυριαρχούσε, έβγαλε λοιπόν το Kinetic, το οποίο χρησιμοποιούσε συμβατικό ρότορα για να φορτίσει έναν συσσωρευτή. Δηλαδή έκανε τη μηχανική ενέργεια σε ηλεκτρονική, την αποθήκευε και μετά έδινε κίνηση πάλι σε γρανάζια για να κινήσει τους δείκτες. Ενδιαφέρον σύστημα αλλά από εκεί που πλέον είχαμε απαλλαγεί από το συχνό σέρβις βρέθηκε ξαφνικά πάλι ο ρότορας που σίγουρα δεν είναι τόσο service free όσο ένα quartz χωρίς.
Όταν πια πέρασε αυτή η τεχνολογία και δεν την αγοράζε κανείς ξεπετάχτηκες το Spring Drive, εκεί αποθηκεύεται η ενέργεια σε μηχανικό mainpring, μεταδίδετε μηχανικά μέχρι το σύστημα ισοχρονισμού, μετατρέπεται σε ρεύμα και μετά συνεχίζει δίνοντας κίνηση πάλι σε μηχανικά γρανάζια. Όλο αυτό σίγουρα δεν είναι τόσο ευπαθές και δε χρίζει σέρβις όσο ένα με σύστημα άγκυρας αλλά έχει πάλι όλα τα μειονεκτήματα του όπως ότι χρειάζεται σέρβις, δεν είναι τόσο ανθεκτικό και αξιόπιστο όσο ένα καθαρό quartz με λιγότερα κινούμενα μέρη και ανεβάζει και τη τιμή και το σέρβις.
Είναι περίπου σαν να φτιάξεις αμάξι που καίει βενζίνη και ο κινητήρας γυρίζει μόνο και μόνο για να παράγει ρεύμα το οποίο θα δώσει ενέργεια στους τροχούς αντί να δώσει απευθείας κίνηση.
Για μένα ωρολογοποιία δεν είναι μόνο το μηχανικό, αλλά ούτε και να παρουσιάζεις κάτι απλά διαφορετικό χωρίς να λύνεις κάποιο βασικό πρόβλημα.
These users thanked the author dimRHO for the post:
Elio5 (Κυρ Ιουν 26, 2016 12:35 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
rokman
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2015 10:12 am
Has thanked: 113 times
Been thanked: 1236 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από rokman »

dimRHO έγραψε:
rokman έγραψε:Εγώ θεωρώ ότι πλέον η rolex είναι κυρίως μάρκα μαρκετινγκ. και καλά κάνει αφού πουλάει. υπάρχουν μοντέλα της που μου αρέσουν όπως το νέο explorer. αν ψωνιζα όμως σε αυτό το επίπεδο μάλλον θα επερνα Grand Seiko. Αυτό που με ενοχλεί στην μάρκα είναι ότι έχει ένα μάλλον νεοπλουτιστικο προφίλ χωρίς να φταίνε τα προϊόντα της. όποιος βγάλει κάποια έξτρα φράγκα θα πάρει rolex όχι γιατί είναι απαραίτητα το καλύτερο είναι όμως σίγουρα το πιο αναγνωρίσιμο. μιλάω για το sub φυσικά. αυτά χωρίς διάθεση προσβολής σε οποίον έχει πάρει sub αφού όντος είναι εξαιρετικό ρολόι.
Είναι δηλαδή περισσότερη ωρολογοποιία μια μάρκα που ονομάζει τα ρολόγια της Grand και χρησιμοποιεί επίπεδα μη ελεύθερα σπιράλ από συμβατικό μέταλλο από μια άλλη που έχει δική της άγκυρα, δικό της σπιράλ με εξωτικό κράμα νιοβίου, δικό της αμορτισέρ, δικό της σύστημα κουρδίσματος, και 90% της μηχανής είναι δικές της πατέντες;
αναφέρω εγώ πουθενά ποιά μάρκα είναι καλύτερη και δεν το κατάλαβα; εγω μίλησα για το πώς βλέπω την κάθε εταιρεία και ποιανης το προϊόν θα διάλεγα τελικά.
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από dimRHO »

rokman έγραψε:
dimRHO έγραψε:
rokman έγραψε:Εγώ θεωρώ ότι πλέον η rolex είναι κυρίως μάρκα μαρκετινγκ. και καλά κάνει αφού πουλάει. υπάρχουν μοντέλα της που μου αρέσουν όπως το νέο explorer. αν ψωνιζα όμως σε αυτό το επίπεδο μάλλον θα επερνα Grand Seiko. Αυτό που με ενοχλεί στην μάρκα είναι ότι έχει ένα μάλλον νεοπλουτιστικο προφίλ χωρίς να φταίνε τα προϊόντα της. όποιος βγάλει κάποια έξτρα φράγκα θα πάρει rolex όχι γιατί είναι απαραίτητα το καλύτερο είναι όμως σίγουρα το πιο αναγνωρίσιμο. μιλάω για το sub φυσικά. αυτά χωρίς διάθεση προσβολής σε οποίον έχει πάρει sub αφού όντος είναι εξαιρετικό ρολόι.
Είναι δηλαδή περισσότερη ωρολογοποιία μια μάρκα που ονομάζει τα ρολόγια της Grand και χρησιμοποιεί επίπεδα μη ελεύθερα σπιράλ από συμβατικό μέταλλο από μια άλλη που έχει δική της άγκυρα, δικό της σπιράλ με εξωτικό κράμα νιοβίου, δικό της αμορτισέρ, δικό της σύστημα κουρδίσματος, και 90% της μηχανής είναι δικές της πατέντες;
αναφέρω εγώ πουθενά ποιά μάρκα είναι καλύτερη και δεν το κατάλαβα; εγω μίλησα για το πώς βλέπω την κάθε εταιρεία και ποιανης το προϊόν θα διάλεγα τελικά.
Ωρολογιακή συζήτηση πιστεύω πως είναι προτιμώ το τάδε ρολόι γιατί έχει αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, έχουν αυτά τα θετικά που υπερέχουν στο τάδε και τάδε σημείο και όχι δε θα αγοράσω ΑUDI και θα πάρω Honda γιατί το ίδιο έχει και ο γείτονας...
These users thanked the author dimRHO for the post:
Argo982001 (Τρί Ιουν 28, 2016 11:41 am)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
rokman
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2015 10:12 am
Has thanked: 113 times
Been thanked: 1236 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από rokman »

dimRHO έγραψε:
rokman έγραψε:
dimRHO έγραψε:
rokman έγραψε:Εγώ θεωρώ ότι πλέον η rolex είναι κυρίως μάρκα μαρκετινγκ. και καλά κάνει αφού πουλάει. υπάρχουν μοντέλα της που μου αρέσουν όπως το νέο explorer. αν ψωνιζα όμως σε αυτό το επίπεδο μάλλον θα επερνα Grand Seiko. Αυτό που με ενοχλεί στην μάρκα είναι ότι έχει ένα μάλλον νεοπλουτιστικο προφίλ χωρίς να φταίνε τα προϊόντα της. όποιος βγάλει κάποια έξτρα φράγκα θα πάρει rolex όχι γιατί είναι απαραίτητα το καλύτερο είναι όμως σίγουρα το πιο αναγνωρίσιμο. μιλάω για το sub φυσικά. αυτά χωρίς διάθεση προσβολής σε οποίον έχει πάρει sub αφού όντος είναι εξαιρετικό ρολόι.
Είναι δηλαδή περισσότερη ωρολογοποιία μια μάρκα που ονομάζει τα ρολόγια της Grand και χρησιμοποιεί επίπεδα μη ελεύθερα σπιράλ από συμβατικό μέταλλο από μια άλλη που έχει δική της άγκυρα, δικό της σπιράλ με εξωτικό κράμα νιοβίου, δικό της αμορτισέρ, δικό της σύστημα κουρδίσματος, και 90% της μηχανής είναι δικές της πατέντες;
αναφέρω εγώ πουθενά ποιά μάρκα είναι καλύτερη και δεν το κατάλαβα; εγω μίλησα για το πώς βλέπω την κάθε εταιρεία και ποιανης το προϊόν θα διάλεγα τελικά.
Ωρολογιακή συζήτηση πιστεύω πως είναι προτιμώ το τάδε ρολόι γιατί έχει αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, έχουν αυτά τα θετικά που υπερέχουν στο τάδε και τάδε σημείο και όχι δε θα αγοράσω ΑUDI και θα πάρω Honda γιατί το ίδιο έχει και ο γείτονας...
ας σου κάνω τη χάρη λοιπόν. θα επερνα gs γιατί κατα γενική ομολογία το φινίρισμα του κάνει κάποια rolex φαίνονται φθηνά σε σύγκριση. θα επερνα gs γιατί είναι το ρολόι του ψαχμενου και δεν το φοράει και η κουτσή Μαρία οπως τα rolex. θα επερνα gs γιατί μου αρέσουν κάποια μοντέλα τρελά και γιατί το hi beat είναι χάρμα οφθαλμών. τα κραματα δεν τα βλέπω οταν κοιτάω τον καρπό μου.
φιλικά πάντα
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Argo982001 »

Πάντα το κύριο επιχείρημα κατά των ρολεξ είναι ότι το φοράει και η κουτσή Μαρία....Ο μέσος άνθρωπος που δεν έχει το δικό μας κάλο θέλει ,ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης ,να πάρει μια φορά ένα καλό ρολόι και να μη ξανασχοληθεί..Η κουτσή Μαρία μπορεί να μη ξέρει από ρολόγια οπότε ρωτάω,εσύ τι θεωρείς καλυτερο οταν αυτο που ψαχνεις ειναι μια φορά στη ζωή σου να παρεις ενα ρολόι που να μη το βγαλεις ποτέ,να ειναι αναγνωρίσιμο,αξιόπιστο,μηχανή από τις καλύτερες ανεξαρτήτως τιμής,να σε συντροφεύει από τις διακοπές και τη θάλασσα μεχρι τη δεξίωση και τα επαγγελματικά ραντεβού,να ειναι διαχρονικό,ποιοτικότατο,εύκολο σέρβις σε οποιο σημείο του κόσμου να βρίσκεσαι,respectable,σίγουρη μεταπώληση σε μια ώρα ανάγκης ,να ταιριάζει πανω σου ειτε 20 χρόνων είσαι είτε 60 κτλπ κτλπ...
Καλά-εξαιρετικά τα grand seiko όπως και πολλές άλλες εταιρείες αλλά για αυτα που ψάχνει ο μεσος αγοραστής τα ρολεξ παίζουν μόνα τους.Δεν είναι λόγω άγνοιας του κόσμου πρωτα στις πωλήσεις αλλά λόγω του πλήρες πακέτου τους έχουν καθιερωθεί στη συνείδηση του κόσμου στη θέση που ειναι.
Υγ:ήμουν κι εγώ αυτής της άποψης κατα των ρολεξ αλλά την εποχή των 5ψηφιων μοντέλων που η αίσθηση στο χέρι κυριως λόγω του μπρασελε ηταν σαφώς υποδεέστερη από ρολογια ανάλογης τιμής άλλων εταιρειών.
Η άποψη γυρω από τη κουτσή Μαρία έχει καθιερωθεί πιστευω καμιά 10ετια + πιο παλιά με μοντέλα τυπου 16610 ,το οποίο οντως βαριόςουν να το βλέπεις παντού..
These users thanked the author Argo982001 for the post (total 2):
Franco (Τρί Ιουν 28, 2016 12:14 pm) • Elio5 (Τρί Ιουν 28, 2016 5:14 pm)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
rokman
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2015 10:12 am
Has thanked: 113 times
Been thanked: 1236 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από rokman »

δεν θα απαντήσω εγώ τι θα πάρει ο καθένας όταν θέλει να πάρει ένα ρολόι εγώ απάντησα τι θα έπαιρνα εγώ. Επίσης δεν έγραψα κάτι κατά τις rolex ως εταιρία. αυτά που γράφεις απλά επιβεβαιώνουν τα περί κουτσης Μαρίας μια έκφραση είναι δεν χρειάζεται να ταυτιστεις. όπου Μαρία βάλε αυτόν.

Εικόνα
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Argo982001 »

Τι από αυτά που είπα επιβεβαιώνει τα περι κουτσής Μαρίας?Εγώ κατανοώ οτι η ρολεξ είναι no1 σε πωλήσεις (και τους λόγους που ειναι) με 1000000 ρολογια το χρόνο οποτε εκει μέσα βρίσκονται οι πάντες εσύ από την άλλη στέκεσαι στη κουτσή Μαρία.
Η φωτογραφία από την άλλη του Άδωνη τι μου δειχνει περα από το οτι φοράει ενα πολύ ωραίο ρολοι απολυτα ταιριαστό με το στυλ του,το επάγγελμα του ,την οικονομική του άνεση κτλπ κτλπ?
Αυτό που σου έγραψε ο dimRHO είναι πολυ σωστό !
Άβαταρ μέλους
rokman
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2015 10:12 am
Has thanked: 113 times
Been thanked: 1236 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από rokman »

νομίζω ότι το έχουμε κουράσει. το νήμα λέει rolex οχι rolex vs the world. δεν θέλω να σας πείσω για κάτι και δεν πρόκειται να μου αλλάξετε το perception που έχω για την μάρκα. Εγώ σταματάω τα reply, ο καθένας αγοράζει ότι γουστάρει βάσει των αναγκών του των οικονομικών του και του προσωπικού του γούστου. όσο για το τι εκφράζει ο Άδωνις, δημόσιο πρόσωπο είναι και ο καθένας έχει την άποψη του...
Απάντηση