Εντυπώσεις Seiko Service Hellas

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Άβαταρ μέλους
ACIDBLACK
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 6:53 pm
Τοποθεσία: οπου εχειο ζεστη σκονη και υγρασια την ημερα και τσουχτερο κρυο την νυχτα.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Εντυπώσεις Seiko Service Hellas

Δημοσίευση από ACIDBLACK »

Kαλησπεριζω και εγω απο την ροδο μιας και ειμαι σε επαγγελματικο ταξιδι...
δυστηχως εχουν γινει δυο λαθη αγαπητε γιωργο ....ενα οτι επετρεψες να ανοιξει καποιος που απλως σου πουλησε το ρολοι να το ανοιξει .....ηταν διαπιστευμενος επισκευαστης SEIKO? ειχε τα καταληλα εργαλεια να το ανοιξει ?
το αλλο μεγαλο λαθος ειναι οτι επρεπε να πας κατευθειαν στην αντιπροσωπεια ....
η SEIKO και καμμια εταιρια δεν θα αναλαμβανε την ευθυνη για ζημια που εκανε ενας AD....που στο κατω κατω ειναι AD
και οχι SERVICE CENTER.....αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι εφοσον δεν εχουν την δυνατοτητα να το φτιαξουν εδω
γιατι αμεσα δεν το εστειλαν στο εξωτερικο ....παντως η εμπειρια μου με την CITIZEN στο 4χ4 ηταν το κατιο αλλο το ρολοι πηγε ηρθε φτιαχτηκε και δεν καταλαβα τιποτα ....ενα πργαμα παρηγορο ειναι οτι η ζημια σου ηταν τετοια που ηταν επισκευασιμη ....γιατι καποιες γρατζουνιες δεν βγαινουν ποτε .....ενα ακομα θετικο ειναι οτι εχει ενα ρολοι στα specs που το αγορασες ....και στεγανοποιηση στα specs που παλι δεν υπαρχει στην ελλαδα.....τελος δεν εχω να πω κατι για την αντιπρωσωπεια ...ολα μου τα ρολογια ειναι gray market .....στο ενα τριτο της τιμης ....οποτε δεν εχω απαιτεισεις απο αυτους .....χε χε χε ....παντως θα σου δωσω μια συμβουλη ....να αγοραζεις απλα ρολογια με απλους μηχανισμους ...ειναι σαν τα καλασνικοφ τα φτιαχνεις με τεσσερα βασικα εργαλεια ....αν θες sa-80 ετοιμασου για εργαλειοθηκη σε μεγεθος μινι βαν .....φιλικοτατα.....
η σοβαροτητα ειναι η ασπιδα των ηλιθιων
-Montesqueieu
η σοβαροτητα συνιστα καταφανεστατο συμπτωμα δυσπεψιας
-Friedrich Nietzhe
kotitis
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2011 6:33 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Εντυπώσεις Seiko Service Hellas

Δημοσίευση από kotitis »

Διαβάζοντας κανεις τα ποστ δεν μπορεί να μην σκεφτεί ότι ενας από τους λόγους της κατάστασης της χώρας σήμερα είναι η αποθέωση του ερασιτεχνισμού από το μεγάλο μέρος του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα . Δίνεις τα χρήματά σου και δεν αγοράζεις το ανάλογο σε αυτά κυρίως από άποψη υπηρεσιών΄. Στη seiko πρίν δύο μήνες "ξέχασαν" να επιστρέψουν επισκευασμένο ρολοί που έστειλε φίλος μου μέσω εξουσιοδοτημένου . Και μάλιστα του έβαλαν και κατσάδα διότι δεν τους ενόχλησε νωρίτερα για να το ψάξουν.....Ενα ρημαδο μπουτόν χρονογράφου ήταν.... ελεος δηλαδή και δεν είναι οι μόνοι βέβαια. Ομως για να έχουμε σωστές υπηρεσίες πρέπει και εμείς να έιμαστε σωστοί πελάτες δηλαδή απαιτητικοί ίσως έτσι αρχίζει να στρώνει το θέμα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8426 times

Re: Εντυπώσεις Seiko Service Hellas

Δημοσίευση από Megalos »

σωστα τα λες φιλε ... πολλες φορες δεν φταινε μονον οι αλλοι αλλα και εμεις
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Εντυπώσεις Seiko Service Hellas

Δημοσίευση από markosgr28 »

Κρίμα ο αντιπρόσωπος στη χώρα μας να χαλάει την εικόνα της Seiko.... Οι Γιαπωνέζοι τι ξέρουν για αυτό?
Εικόνα
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Εντυπώσεις Seiko Service Hellas

Δημοσίευση από aris911 »

Συνηθως ο χρονος αναμονης σε ανταλλακτικο το οποιο θα πρεπει να ερθει απο εξω τωρα πλεον μπορει να φτασει και τους 3 μηνες.
Παλια ο χρονος ηταν περιπου στο 6 μηνο. Ειχε μειωθει στον μηνα και τωρα ξαναανεβηκε στο 3 μηνο. Το αποδιδω στην κριση.
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Εντυπώσεις Seiko Service Hellas

Δημοσίευση από ggli »

aris911 έγραψε:Συνηθως ο χρονος αναμονης σε ανταλλακτικο το οποιο θα πρεπει να ερθει απο εξω τωρα πλεον μπορει να φτασει και τους 3 μηνες.
Παλια ο χρονος ηταν περιπου στο 6 μηνο. Ειχε μειωθει στον μηνα και τωρα ξαναανεβηκε στο 3 μηνο. Το αποδιδω στην κριση.
Θα συμφωνήσω με τον Άρη , η κρίση έπληξε σε μεγάλο βαθμό τον τομέα των ανταλλακτικών σε όλα τα επίπεδα service, κανένας πλέον δεν κρατάει stock σε οτιδήποτε όχι μόνο ανταλλακτικά , επιπλέον πολλές εταιρείες που κατασκεύασαν ανταλλακτικά για άλλες εταιρείες , λογω κρίσης εξαφανίστηκαν .
ggli
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: Εντυπώσεις Seiko Service Hellas

Δημοσίευση από captain »

πήγα την προηγούμενη βδομάδα στο σέρβις της seiko ένα ρολόι μου (εντός εγγύησης) το οποίο παρουσίασε πρόβλημα.

μετά από δυο μέρες με πήραν τηλ να πάω να το πάρω.

στο ρολόι έγινε επισκευή στα δυο θέματα που είχε, χωρίς καμιά χρέωση.

έμεινα ικανοποιημενος από το σέρβις της seiko.


Εντυπώσεις θετικές ....
Άβαταρ μέλους
Vagos.ts
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: Τετ Αύγ 07, 2013 10:53 pm
Has thanked: 187 times
Been thanked: 494 times

Re: Εντυπώσεις Seiko Service Hellas

Δημοσίευση από Vagos.ts »

:cheer:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8426 times

Re: Εντυπώσεις Seiko Service Hellas

Δημοσίευση από Megalos »

ευχαριστο καπετανιε που το σερβις της αγαπημενης μας Seiko εχει βελτιωθει εν σχεσει με το παρελθον :good:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Σιδ.Σταυρος
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2017 5:25 pm
Τοποθεσία: Αθήναι
Has thanked: 132 times
Been thanked: 297 times
Επικοινωνία:

Re: Εντυπώσεις Seiko Service Hellas

Δημοσίευση από Σιδ.Σταυρος »

Η μονη επαφη με service της Seiko ηταν σε αυτο της Πανεπιστημιου 56,τους πηγα ενα 5αρι παλαιο του 1980-81 με προβλημα στην πλακα.Αν και τους ζητησα εαν ειχαν αλλη να μου την αλλαζαν τελικα της εκαναν μονο ενα καθαρισμα το οποιο δεν βελτιωσε δα και τιποτα την εμφανιση [ειχε παρει νερο θαλλασης μεσα αλλα δουλευε] χωρις να μου παρουν χρηματα.Πιστευα ο καυμενος πως θα το επαιρνα πισω με νεα ασπρη πλακα με τις τελειες φωσφορου που ειχε αλλα...δεν.
Προσφατα αποφασσα να "επαναφερω στην δραση" το αλλο μου 5αρι με την μαυρη πλακα και για κρυσταλλο εμπιστευθηκα εναν χρυσοχοο της γειτονιας που συνεργαζοταν οπως ειπε με τεχνιτη Seiko.Δεν ηθελα να παω κατω στο κεντρο απο θεμα κινησης-ωραριου αλλα και επειδη εχω πικρη πειρα απο αντιπροσωπειες που συχνα χρεωνουν "τον κουκο για αηδονι".
Το Blog μου: http://Pipe-smoke.blogspot.com
Kαναλι στο Youtube: http://tinyurl.com/p3lzsuk
Απάντηση