rolex 3185

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: rolex 3185

Δημοσίευση από dimRHO »

ευχαριστώ για την επεξήγηση, αλλά δεν εννοώ το αμορτισέρ, αν και στη ρολεξ είναι kif και όχι incablock, αλλά γιατί δεν το τοποθετεί απ'ευθείας πάνω στη πλατίνα σε ξεχωριστή βάση, δίνει κάποιο αβαντάζ?
Άβαταρ μέλους
ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 8:56 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: rolex 3185

Δημοσίευση από ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ »

αχ πως να το εξηγησω τωρα αυτο μμμμμμμ θα επρεπε να κανω σχεδιαγραμμα ... θα προσπαθησω παντως οσο μπορω πανω στο σημειο που θα τοποθετηθη ενα αντικραδασμικο συστημα γινετε μια οπη οπου υποδεχετε το ρουμπινι το οποιο ειναι επισης καρφομενο επανω σε μια μεταλλικη φωλια και στην συνεχεια αυτη η φωλια εχει ενα "αυλακι" οπου ερχεται και τοποθετειτε το κοντρα ρουμπινι και αυτα τα δυο ρουμπινακια τοποθετουντε μεσα στην οπη οπου τα εγκλωβιζουμε με το ελασμα απο επανω τωρα εαν καρφωσουμε το ρουμπινι επανω στην πλατινα δεν εχει καμμια ανοχη στους κραδασμους οποτε θα λειτουργουσε μονο ως αποθηκη λαδιου αν δεις στις φωτο το ρουμπινι στον τροχο διαφυγης ειναι καρφωμενο επανω στην πλατινα και στην γεφηρα και λειτουργη μονο ως αποθηκη λαδιου τωρα το αβανταζ που δινει ενα αντικραδασμικο συστημα ειναι οτι δεν εχουμε ευκολα θραυση του ακραξονιου του μπαλανς ... το καλυτερο αντικραδασμικο συστημα μαζικης παραγωγης που εχω δει μεχρι σημερα ειναι της citizen γιατι δεχετε και πλαγιες μετακινησεις και οχι μονο καθ υψος .
Άβαταρ μέλους
ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 8:56 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: rolex 3185

Δημοσίευση από ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ »

σας ευχαρηστω ολους για το καλα σας λογια
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: rolex 3185

Δημοσίευση από eisenberg »

ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ μας εφτιαξες,εξαιρετικη παρουσιαση,και αψογη δουλεια...αφου δεν ξεχασες τελικα τιποτα απ'εξω :ha:
Να σαι καλα,παρα πολυ ενδιαφεροντα ολα! :good:
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: rolex 3185

Δημοσίευση από stavros_ch »

Πολυ ωραια ολα ακομα μια φορα φιλε.
Μπραβο!
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42413
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38838 times
Been thanked: 8421 times

Re: rolex 3185

Δημοσίευση από Megalos »

Παραξενε τρομερη δουλεια και τελειες φωτογραφιες ...
ευχαριστουμε για την παρουσιαση αυτη που κοσμει το φορουμ μας :cheer:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: rolex 3185

Δημοσίευση από dimRHO »

παράξενε και το kif και το incablock προσφέρουν προστασία από πλευρικά χτυπήματα, μειονεκτεί το incablock γιατί το άνω ρουμπίνι μπορεί να καθήσει στραβά μετά από κάποιο χτύπημα, λόγω της μορφής "λύρας" των ελασμάτων. Ο τροχός διαφυγής σε όλα τα ρολεξ αλλά και άλλες σοβαρές μάρκες έχει και εκείνος αμορτισέρ με kif, και πολλές εταιρίες βάζουν το αμορτισέρ πάνω στη πλατίνα απ'ευθείας αφού υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης και έτσι αμορτισέρ. Για κάποιο άγνωστο λόγο η ρόλεξ τοποθετεί ένα έξτρα σύστημα βάσης που μάλλον δε γνωρίζεις και δυστυχώς δεν έχω διαβάσει κάπου. Όσο αφορά τους ρεγουλατόρους της γέφυρας πάλι δεν είσουνα πολύ κατατοπιστικός, απλά δεν τους αγγίζουμε?
Άβαταρ μέλους
ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 8:56 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: rolex 3185

Δημοσίευση από ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ »

dimRHO έγραψε:παράξενε και το kif και το incablock προσφέρουν προστασία από πλευρικά χτυπήματα, μειονεκτεί το incablock γιατί το άνω ρουμπίνι μπορεί να καθήσει στραβά μετά από κάποιο χτύπημα, λόγω της μορφής "λύρας" των ελασμάτων. Ο τροχός διαφυγής σε όλα τα ρολεξ αλλά και άλλες σοβαρές μάρκες έχει και εκείνος αμορτισέρ με kif, και πολλές εταιρίες βάζουν το αμορτισέρ πάνω στη πλατίνα απ'ευθείας αφού υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης και έτσι αμορτισέρ. Για κάποιο άγνωστο λόγο η ρόλεξ τοποθετεί ένα έξτρα σύστημα βάσης που μάλλον δε γνωρίζεις και δυστυχώς δεν έχω διαβάσει κάπου. Όσο αφορά τους ρεγουλατόρους της γέφυρας πάλι δεν είσουνα πολύ κατατοπιστικός, απλά δεν τους αγγίζουμε?
αγαπητε dimρηο ουσιαστικη προστασια απο πλευρικα χτυπηματα δεν προσφερεται το ανω ρουμπινι η κοντρα δεν φευγη απο τη θεση του ουτε καθεται στραβα ο τροχος διαφυγης δεν χρειαζεται αντικραδασμικη προστασια αν δεις και στις φωτογραφιες μοιαζει με αντικραδασμικο συστημα αλλα δεν ειναι λειτουργει σαν αποθηκη λαδιου η ρολεξ δεν χρησιμοποιει κανενα εξτρα συστημα αντικραδασμικο λογικα θα το γνωριζα γιατι κανω αυτη τη δουλεια 22 χρονια και εχω επισκευασει αρκετα ρολεξ τωρα εαν ειναι κατι που δημιουργηθηκε τωρα τελευταια θα σε γελασω αλλα δεν νομιζω θα το ειχα πληροφορηθει το ελασμα μπορει να φερη οποιοδηποτε σχημα ειτε τη μορφη λυρας η τη μορφη αστεριου κλπ κλπ η ρολεξ το λεει κιφ η ετα το λεει εταχρον η σεικο καπως αλλιως η σιτιζεν καπως αλλιως το ονομαζει ολα προσφερουν αντικραδασμικη προστασια για εμενα ναι το καλυτερο ειναι της σιτιζεν στο θεμα πλευρικου χτυπηματος στο καθετο χτυπημα η ετα αυτο αλλοι εχουν αλλη αποψη στο ποιο ειναι το καλυτερο ολα τα αντικραδασμικα εχουν τα υπερ και τα κατα.... οσο για τους ρεγουλαδορους εχουν να κανουν με το μπαλανς και την γεωμετρια του ως προς τον οριζοντιο αξονα του πως να σου το εξηγησω αυτο τωρα .. θα επρεπε να εισαι ωρολογοποιος ... ολοι οι αξονες κινησεως δεν ειναι ολοι ομοιοι και με τους ρεγουλαδορους καταφερνουμε να εχουμε καλυτερη ισορροπια στο μπαλανς σε σχεσει μα τον οριζοντιο αξονα του στο ολο συστημα διαφυγης .. δεν τα αγγιζουμε γιατι θα χρειαστουμε ωρα και πολυ κοπο για να καταφερουμε το τελειο ..
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: rolex 3185

Δημοσίευση από dimRHO »

το kif δεν είναι της ρολεξ αλλά της kif, τώρα παρουσίασε η ρολεξ δικό της, etachron είναι το σύστημα ρεγουλαρίσματος της eta και όχι το αμορτισέρ, σε όλα τα βιβλία αναφέρεται ο τρόπος πλευρικής προστασίας των συστημάτων αλλά και το μειωνέκτημα του incablock επειδή το πάνω ρουμπίνη μπορεί να γλυστρίσει από τη θέση του σε χτύπημα, έχει συμβεί πάμπολες φορές, και για το τροχό διαφυγής είμαι σίγουρος ότι έχει αμορτισέρ, όχι μόνο η ρόλεξ αλλά και πολλές άλλες εταιρίες, δεν είμαι ωρολογοποιός αλλά πολλά χρόνια συνδρομητής του uhrenmagazin και chronos καθώς και αναγνώστης πολλών βιβλίων ωρολογοποιιας.
Άβαταρ μέλους
ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 8:56 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: rolex 3185

Δημοσίευση από ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ »

dimRHO έγραψε:το kif δεν είναι της ρολεξ αλλά της kif, τώρα παρουσίασε η ρολεξ δικό της, etachron είναι το σύστημα ρεγουλαρίσματος της eta και όχι το αμορτισέρ, σε όλα τα βιβλία αναφέρεται ο τρόπος πλευρικής προστασίας των συστημάτων αλλά και το μειωνέκτημα του incablock επειδή το πάνω ρουμπίνη μπορεί να γλυστρίσει από τη θέση του σε χτύπημα, έχει συμβεί πάμπολες φορές, και για το τροχό διαφυγής είμαι σίγουρος ότι έχει αμορτισέρ, όχι μόνο η ρόλεξ αλλά και πολλές άλλες εταιρίες, δεν είμαι ωρολογοποιός αλλά πολλά χρόνια συνδρομητής του uhrenmagazin και chronos καθώς και αναγνώστης πολλών βιβλίων ωρολογοποιήας.
και λοιπον οταν φυγη το ανω ρουμπινι θε εχει σπασει ηδη και ο αξονας κινησεως οποτε αδιαφορο ειναι αν φυγη η οχι ασε που δεν φευγη για να φυγει πρεπει να ξεκουμποθει το ελασμα οποτε μιλαμε για μετωπικη με το ρολοι για να ειμαι ειλικρινης μια φορα μου ετυχε να εχει φυγει αλλα ειχε να κανει με το οτι το ελασμα που το συγκρατει ηταν εντελως χαλαρο τωρα το πως λεγεται το καθε συστημα εεε δεν με απασχολησε ποτε ιδιαιτερα ουτε απο που τα αγοραζουν αυτο που με απασχολει παντοτε ειναι να δουλευη σωστα εχω επισκευασει αυτα τα 22 χρονια πανω απο 6.0000 ρολογια δεν θυμαμαι απο εξω σχεδον ουτε ενα αριθμο μηχανης μου ειναι αδιαφορο αυτο που με ενδιαφερει ειναι οταν φυγει ενα ρολοι απο τα χερια μου να ειναι σε τετοια κατασταση οπως την πρωτη μερα που βγηκε απο το εργοστασιο ... σε ποιο ρολοι εχεις δει να εχει αντικραδασμικο συστημα στον τροχο διαφυγης?? μαλλον μπερδευτηκες .. αν παλι κανω λαθος χαρα μου να με διορθωσης ...
Απάντηση