Water-Resistance ... !!!

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από markosgr28 »

Προσωπικά είχα δει σε φόρουμ του εξωτερικού αγγελία ενός navitimer, που ο τύπος έγραφε ότι το φορούσε στη θάλασσα για κολύμβηση για 2-3 χρόνια που το είχε..... Τα σχόλια ήταν ατελείωτα και φυσικά όλοι του έλεγαν ότι δε βουτάς ρολόι με 30m υδατοστεγανότητα.

Αυτός που δεν είχε σχέση τόσο από ρολόγια, του έκανε εντύπωση και είπε ότι δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Φυσικά το ρολόι δεν πουλήθηκε, τουλάχιστον σε αυτήν την αγγελία...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8426 times

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από Megalos »

Μάρκο μου φαίνεται απίστευτο αυτο ...τεχνικός μου ανέφερε ότι το navitimer πάσχει στο θέμα στεγανοτητος
Πως άντεξε το συγκεκριμένο δεν ξέρω :surprise:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
nick10
moderator
Δημοσιεύσεις: 10658
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 5:12 pm
Has thanked: 6390 times
Been thanked: 10709 times
Επικοινωνία:

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από nick10 »

Θα ήταν τυχερός ο ιδιοκτήτης για να μην εκφραστω με την πιο λαική έκφραση ;) Ας του πει κανένας να πάει να παίξει και κανα τζόκερ lol
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Fb: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/

Το γούστο μου είναι απλό, διαλέγω πάντα το καλύτερο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από markosgr28 »

Megalos έγραψε:Μάρκο μου φαίνεται απίστευτο αυτο ...τεχνικός μου ανέφερε ότι το navitimer πάσχει στο θέμα στεγανοτητος
Πως άντεξε το συγκεκριμένο δεν ξέρω :surprise:
Φίλε Κώστα δεν ξέρω πως άντεξε το συγκεκριμένο, ούτε έχω ακούσει για θέμα στεγανότητας, οπότε είναι ενδιαφέρον αυτό που γράφεις.

Εντυπωσιάστικα με το πόσο άσχετος ήταν ο τύπος.....

Α! Και θυμήθηκα δική μου περίπτωση. Είχα ένα Raymond Weil W1 με 50m στεγανότητα και το πούλησα σε ένα τύπο που το ήθελε, για να το φοράει όταν κολυμπάει σε πισίνα. Του είπα φυσικά ότι δεν κάνει για αυτή τη δουλειά, αλλά αυτός επέμενε ότι είναι 50m, είναι αρκετό και δε θα έχει πρόβλημα. Αυτός επέμενε ότι ήξερε το θέμα. Του το έδωσα, γιατί επέμενε και δεν ήθελα να νομίζει ότι έχω πρόβλημα να του το πουλήσω. Τι έκανε μετά δεν ξέρω....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από captain »

ποιος ξέρει να μου πει ...

όταν τα ρολόγια γράφουν 100m, 300m, 200m η 1000m η οποιοδήποτε άλλο βάθος ... στα πόσα μέτρα τεστάρονται από τις εταιρείες πριν βγουν στην αγορά προς πώληση;
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από markosgr28 »

captain έγραψε:ποιος ξέρει να μου πει ...

όταν τα ρολόγια γράφουν 100m, 300m, 200m η 1000m η οποιοδήποτε άλλο βάθος ... στα πόσα μέτρα τεστάρονται από τις εταιρείες πριν βγουν στην αγορά προς πώληση;
Δεν ξέρω να απαντήσω γενικά σε αυτό. Αυτό που μπορώ να πω ότι 1 καταδυτικό που είχα 200m (Immersion Challenger), είχε μέσα στο κουτί πιστοποίηση ότι έχει τεσταριστεί στα 70m βάθος.

Επίσης, ένα άλλο καταδυτικό με βυθόμετρο που είχα (Citizen JV0020, επίσης 200m) είχε την ένδειξη όταν το πήρα επίσης στα 70m μέτρα βάθος, οπότε μπορεί και αυτό να είχε τεσταριστεί στο ίδιο βάθος, αλλά δεν έγραφε κάτι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από ggli »

captain έγραψε:ποιος ξέρει να μου πει ...

όταν τα ρολόγια γράφουν 100m, 300m, 200m η 1000m η οποιοδήποτε άλλο βάθος ... στα πόσα μέτρα τεστάρονται από τις εταιρείες πριν βγουν στην αγορά προς πώληση;
Το τι σημαίνει με το ποσό τεσταρονται νομίζω έχει μεγάλη διαφορά .
Το 100-200-300m είναι κωδικοποιημένο και αναφέρεται σε ατμόσφαιρες κι όχι σε πραγματικά μέτρα κατ' ανάγκην .
Βέβαια υπάρχει και η seiko χαχαχα, όπως το βίντεο με τους τόνους , όπου τα μέτρα που αναγράφονται στο ρολόι είναι πολυ λίγα σε σχέση με τις δυνατότητες του ρολογιού .
ggli
Σιδ.Σταυρος
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2017 5:25 pm
Τοποθεσία: Αθήναι
Has thanked: 132 times
Been thanked: 297 times
Επικοινωνία:

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από Σιδ.Σταυρος »

StefMac έγραψε: Αν αντί για ‘‘water-resistance’’ έχει αντικατασταθεί από το
" Water- Proof "
Ευκαιριας δοθεισης να αναφερω πως αυτο γινεται και σε πολλα αλλα προιοντα,γραφουν για λογους marketing ή αναπαραγαγουν μερικοι αφελως το Bullet Proof ενω ειναι επι της ουσιας Bullet Resistance για: τζαμια,γιλεκα,κρανη,τμηματα αμαξιου κλπ. Ρεαλιστικη δοκιμη οντως κανουν μερικοι στα προϊοντα τους αλλα ο χρηστης δεν θα μαθει την πραγματικη αληθεια παρα μονο οταν βρεθει σε ασχημη κατασταση και επιζησει.
Τα ρολογια μου ειναι απλα και ειμαι συναισθηματικα δεμενος μαζι τους ετσι δεν τα υποβαλω σε δοκιμασια νερου αλλα για αυτους που τα χρειαζονται σε τετοιο περιβαλλον τετοια post ειναι ενημερωτικα και θα επρεπε να το ψαξουν το θεμα πολυ παραπανω για να μην βρεθουν μπροστα σε καμια δυσαρεστη εκπληξη. Τα παλια χρονια δεν υπηρχε ενημερωση και πολλοι [ενας εξ'αυτων κι εγω] εκαναν ζημια στα ρολογια τους. :sad:
These users thanked the author Σιδ.Σταυρος for the post:
Megalos (Κυρ Φεβ 19, 2017 8:16 pm)
Rating: 7.69%
Το Blog μου: http://Pipe-smoke.blogspot.com
Kαναλι στο Youtube: http://tinyurl.com/p3lzsuk
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από markosgr28 »

Σιδ.Σταυρος έγραψε:
StefMac έγραψε: Αν αντί για ‘‘water-resistance’’ έχει αντικατασταθεί από το
" Water- Proof "
Ευκαιριας δοθεισης να αναφερω πως αυτο γινεται και σε πολλα αλλα προιοντα,γραφουν για λογους marketing ή αναπαραγαγουν μερικοι αφελως το Bullet Proof ενω ειναι επι της ουσιας Bullet Resistance για: τζαμια,γιλεκα,κρανη,τμηματα αμαξιου κλπ. Ρεαλιστικη δοκιμη οντως κανουν μερικοι στα προϊοντα τους αλλα ο χρηστης δεν θα μαθει την πραγματικη αληθεια παρα μονο οταν βρεθει σε ασχημη κατασταση και επιζησει.
Τα ρολογια μου ειναι απλα και ειμαι συναισθηματικα δεμενος μαζι τους ετσι δεν τα υποβαλω σε δοκιμασια νερου αλλα για αυτους που τα χρειαζονται σε τετοιο περιβαλλον τετοια post ειναι ενημερωτικα και θα επρεπε να το ψαξουν το θεμα πολυ παραπανω για να μην βρεθουν μπροστα σε καμια δυσαρεστη εκπληξη. Τα παλια χρονια δεν υπηρχε ενημερωση και πολλοι [ενας εξ'αυτων κι εγω] εκαναν ζημια στα ρολογια τους. :sad:
Ενδιαφέρουσες πληροφορίες, ευχαριστώ!

Όσο αφορά τα ρολόγια, προσωπικά φτηνά ρολόγια που είναι 200m τα βουτάω χωρίς σκέψη. Ακριβά έχω κάποιους ενδοιασμούς. Αν ένα ρολόι είναι 200m ή περισσότερο, ή ακόμα και 100m αλλά πιστοποιημένο καταδυτικό, δε νομίζω θα έχει θέμα. Προσωπικά δεν χρειάζεται να φοράω ρολόι στη θάλασσα και πλέον δεν πάω σε βάθος, μόνο επιφάνεια, αλλά ρολόι φοράω. Έως τώρα δεν είχα θέμα ποτέ. Μεγάλη και από τις πιο δημοφιλείς συζητήσεις στα φορουμ αυτή.

Όσο αφορά την ορολογία το proof πιστεύω είναι λάθος ως όρος. Είναι water proof έως κάποια συγκεκριμένη πίεση, από μόνο του δε λέει κάτι, ούτε υπάρχει να είναι Proof ανεξαρτήτως πίεσης, έχει φτιαχτεί με κάποιες προδιαγραφές, όπως όλα τα προϊόντα.
Εικόνα
Σιδ.Σταυρος
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2017 5:25 pm
Τοποθεσία: Αθήναι
Has thanked: 132 times
Been thanked: 297 times
Επικοινωνία:

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από Σιδ.Σταυρος »

Φιλτατοι μπορει ενα ρολοι απο 3ΑΤΜ να γινει 5ΑΤΜ; Ρωταω γιατι το 30ετιας Seiko 5 που εχω μετα απο την αλλαγη τζαμιου-καθαρισμα κλπ δεν αντεχει καθολου νερο οπως παλια που αντεχε παρα πολλα.
Διαβασα σε ενα Ελληνικο καταστημα που ασχολειται με καταδυτικα ρολογια και οχι μονο πως κανει στεγανοποιηση κλπ,μπορει να γινει κατι και στο δικο μου; Δεν εχω αλλες απαιτησεις παρα να αντεχει πχ σε πλυσιμο χεριων ή να μπει για λιγο στο γλυκο νερο πχ βαζω το χερι μου να κλεισω μια βανα.
Μπορει να γινει κατι να αυξηθει η στεγανοτητα του ή πλεον να συμβιβαστω με την ιδεα πως ετσι ειναι και να το αφησω στην υδροφοβη ησυχια του;
Το Blog μου: http://Pipe-smoke.blogspot.com
Kαναλι στο Youtube: http://tinyurl.com/p3lzsuk
Απάντηση