Rolex calibre

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Rolex calibre

Δημοσίευση από Georges »

vaggol έγραψε:Ας μιλήσει και κάποιος τεχνικός επιτέλους! Συνέχεια ακούω για ποιότητα κατασκευής και για φινίρισμα αλλά δεν ακούω λεπτομέρειες όσον αφορά αυτόν καθ' εαυτόν το μηχανισμό! Ο ανθρώπινος παράγοντας σε ένα μηχανισμό της Rolex είναι εμφανής ή είναι άφαντος; Και αν όλοι οι μηχανισμοί της περνούν από τα χέρια των τεχνικών της πόσα άτομα απαιτούνται για να καλύψουν την τεράστια παραγωγή της; Άρη βοήθεια!!!
μα η ποιότητα κατασκευής και το φινίρισμα αφορούν το μηχανισμό!!!


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
vaggol
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τετ Σεπ 29, 2010 11:51 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rolex calibre

Δημοσίευση από vaggol »

Ναι αλλά αυτά περί ποιότητας κατασκευής και φινιρίσματος τα έχω ξαναδιαβάσει. Εκείνο εκεί που δεν έχω διαβάσει ακόμα, και πολύ αμφιβάλλω αν θα το διαβάσω, αφορά τη δομή του μηχανισμού αυτού καθ' εαυτόν. Ποια είναι εκείνα εκεί τα στοιχεία που κάνουν τους μηχανισμούς της Rolex να ξεχωρίζουν από το πλήθος; Επαναλαμβάνω, χωρίς να τα υποτιμάω, ότι δε θέλω να εστιάσω στο φινίρισμα, στην αξιοπιστία, στη διαχρονικότητα, στην ευκολία στο service, στην αξία μεταπώλησης, στο όνομα, στο κύρος και στο prestige. Με ενδιαφέρει ρητά και κατηγορηματικά μόνο ότι έχει να κάνει με το χτίσιμο του μηχανισμού, με τη δόμησή του. Με συγχωρείτε αλλά πιο αναλυτικός δε μπορώ να γίνω.

Φιλικά
Ευάγγελος
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Rolex calibre

Δημοσίευση από Georges »

vaggol έγραψε:Ναι αλλά αυτά περί ποιότητας κατασκευής και φινιρίσματος τα έχω ξαναδιαβάσει. Εκείνο εκεί που δεν έχω διαβάσει ακόμα, και πολύ αμφιβάλλω αν θα το διαβάσω, αφορά τη δομή του μηχανισμού αυτού καθ' εαυτόν. Ποια είναι εκείνα εκεί τα στοιχεία που κάνουν τους μηχανισμούς της Rolex να ξεχωρίζουν από το πλήθος; Επαναλαμβάνω, χωρίς να τα υποτιμάω, ότι δε θέλω να εστιάσω στο φινίρισμα, στην αξιοπιστία, στη διαχρονικότητα, στην ευκολία στο service, στην αξία μεταπώλησης, στο όνομα, στο κύρος και στο prestige. Με ενδιαφέρει ρητά και κατηγορηματικά μόνο ότι έχει να κάνει με το χτίσιμο του μηχανισμού, με τη δόμησή του. Με συγχωρείτε αλλά πιο αναλυτικός δε μπορώ να γίνω.

Φιλικά
Ευάγγελος
Το φινίρισμα αγαπητέ Βαγγέλη έχει να κάνει και μάλιστα πολύ με τον μηχανισμό αφού μέχρι ένα σημείο επηρεάζει και την χρονομετρία.
Η αξιοπιστία αγαπητέ Βαγγέλη είναι το Α και το Ω για έναν μηχανισμό...όλα εκεί αποσκοπούν.
Η ευκολία στο σέρβις αγαπητέ Βαγγέλη έχει να κάνει με το χτίσιμο του μηχανισμού που σε ενδιαφέρει.

Το χτίσιμο του μηχανισμού δεν ξέρω πως το αντιλαμβάνεσαι...


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
vaggol
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τετ Σεπ 29, 2010 11:51 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rolex calibre

Δημοσίευση από vaggol »

Έφερα σε προηγούμενο post, ως παράδειγμα και μόνο, τους περιορισμούς που πρέπει να ικανοποιεί ένα ρολόι για να αποκτήσει τη σφραγίδα της Γενεύης. Τέτοιου είδους λεπτομέρειες θέλω να ακούσω για τους μηχανισμούς της Rolex (δηλαδή λεπτομέρειες καθαρά στο κατασκευαστικό κομμάτι).

Φιλικά
Ευάγγελος
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: Rolex calibre

Δημοσίευση από omegasnik »

Οι προϋποθέσεις αποδοχής της σφραγίδας της Γενεύης φαίνονται παρακάτω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Geneva_sea ... quirements

Φιλικά
Νίκος
Χρόνου Φείδου!
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: Rolex calibre

Δημοσίευση από omegasnik »

vaggol έγραψε:Έφερα σε προηγούμενο post, ως παράδειγμα και μόνο, τους περιορισμούς που πρέπει να ικανοποιεί ένα ρολόι για να αποκτήσει τη σφραγίδα της Γενεύης. Τέτοιου είδους λεπτομέρειες θέλω να ακούσω για τους μηχανισμούς της Rolex (δηλαδή λεπτομέρειες καθαρά στο κατασκευαστικό κομμάτι).

Φιλικά
Ευάγγελος
Αγαπητέ Ευάγγελε,

αν ήμουν τεχνικός υπεύθυνος - διευθυντής της Rolex δε νομίζω να άφηνα να αποκαλυφθούν τα "μυστικά" μου τόσο εύκολα!

Φιλικά
Νίκος
Χρόνου Φείδου!
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Rolex calibre

Δημοσίευση από dimRHO »

It is required that the assembly and adjustment are carried out in the canton of Geneva.

Η ROLEX τις κατασκευάζει στο Biel/Bienne.

όχι με τα στάνταρ της ασπίδας της γενεύης αλλά με τα στάνταρ της κορώνας της ROLEX!

ΚΤΕΟ περνάει και το Panda μου και μια Ferrari, και γερμανικό TÜV μπορεί να περάσει το Panda μου χωρίς κανένα πρόβλημα και πέρνω το φανταστικό σήμα Tüv-Geprüft το οποίο αποδεικνύει ποιοτικό έλεγχο...
Άβαταρ μέλους
vaggol
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τετ Σεπ 29, 2010 11:51 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rolex calibre

Δημοσίευση από vaggol »

omegasnik έγραψε:Οι προϋποθέσεις αποδοχής της σφραγίδας της Γενεύης φαίνονται παρακάτω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Geneva_sea ... quirements

Φιλικά
Νίκος
Ακριβώς φίλε Νίκο! Δε λέω ότι οι μηχανισμοί της Rolex θα έπρεπε να ικανοποιούν αυτούς τους περιορισμούς, αλλά στα αντίστοιχα κομμάτια τι ισχύει για αυτούς; Σε τέτοιου είδους λεπτομέρειες αναφέρομαι εδώ και πάρα πολλά post!

Φιλικά
Ευάγγελος
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Rolex calibre

Δημοσίευση από Georges »

vaggol έγραψε:Έφερα σε προηγούμενο post, ως παράδειγμα και μόνο, τους περιορισμούς που πρέπει να ικανοποιεί ένα ρολόι για να αποκτήσει τη σφραγίδα της Γενεύης. Τέτοιου είδους λεπτομέρειες θέλω να ακούσω για τους μηχανισμούς της Rolex (δηλαδή λεπτομέρειες καθαρά στο κατασκευαστικό κομμάτι).

Φιλικά
Ευάγγελος
ποιοι είναι οι περιορισμοί για να φέρει ένα ρολόϊ την σφραγίδα της Γενέυης??? δεν είδα να ανέφερες κανέναν...


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Rolex calibre

Δημοσίευση από dimRHO »

Γιώργο τους αναφέρει στο link.

αλλά το πρώτο και κύριο είναι ότι πρέπει να κατασκευάζονται στη Γενεύη, τα άλλα δεν είναι τόσο υψιλά στάνταρ, ευκολα θα μπορούσαν πάνω από τα μισά ρολόγια παγκοσμίος να το έχουν.

για τα στανταρ τις ROLEX δεν έχουμε κάτι δυστυχώς, μόνο το αποτέλεσμα αυτών τον στάνταρ και της κατασκευής, από αυτό μπορούν να κριθούν πολλά.
στο τουρ το μόνο που είχαν δείξει είναι ότι τα ρολόγια ελέγχονται για στεγανότητα έτοιμα μαζί με τις μηχανές μέσα τους, και όχι μόνο η κάσα και μετά τοποθετείτε η μηχανή όπως συνήθως, και αυτό με αυστηρότερα στάνταρ αυτών των DIN όσο αφορά τις ώρες διαμονής τους υπό πίεση.
Απάντηση