Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
harolagoha
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 22, 2017 1:40 am
Has thanked: 117 times
Been thanked: 1129 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από harolagoha »

Μηπως το "καταπονουσες" με την συνεχη λειτουργια του? Αν δεν το δουλευες δεν νομιζω να απαιτουνταν καν σερβις...Εγω απ' οσα εχω διαβασει, για αυτα που "καθονται" απλα τα δουλευεις 12-15 φορες τον χρονο σε φουλ φορτιση και τελος...Δεν τα κρατας σε συνεχη λειτουργια..
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από ggli »

captain έγραψε:
ggli έγραψε:
captain έγραψε:ευχαριστούμε για την ενημέρωση ….

είναι περίεργο πως γίνεται ένα ρολόι που δεν φοριέται να εχει τόσες φθορές …. πολύ περίεργο ….!!!!

ξερω ρολεξ ρολογια που δουλεύουν ασταμάτητα και χωρίς σερβις για 15 με 20χρονια !!!!
Δημήτρη μπορεί να μην το φορούσε συχνά ο φίλος αλλά όπως λέει το κουρδίζε για να λειτουργεί , σύμφωνα με τη ρόλεξ και την περιγραφή της επισκευής το πρόβλημα ήταν στο λαιμό κούρδισμα κτλ όποτε μάλλον έφταιγε το συχνό κούρδισμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
σωστο αυτο Γιάννη ... αλλα η φθορα στα γρανάζια ....;;;;;;
Είναι κι αυτό , δεν ξέρω ίσως εκτός της λειτουργίας να παίζει ρόλο και η θέση του ρολογιού .


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
astra4u
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 2:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 61 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από astra4u »

...είχε μια δυο μικρές γρατζουνιές στην μία πλευρά και πρότεινα ελαφρυ γυάλισμα.

Φθορά στην κορώνα όπως είπαν δεν είχε απ' το κούρδισμα που γινόταν κυρίως με ελλειπτική κίνηση του ρολογιού. Απλά είπαν πως η κορώνα και ο άξονας πως χρειάζονται αλλαγή για στεγανοποίηση.

Στην ερώτηση μου εάν είναι καλύτερα να δουλεύει ή να είναι ακίνητο. Είπαν πως όσο δουλεύει δεν κατεβαίνουν τα λάδια απ' τα σημεία που λιπαίνουν και πως ένα ρολόι που δουλεύει χρειάζεται ποιο αραιά service από ένα που είναι ακίνητο. Στην παραλαβή είπαν πως προτείνουν service ανά 7-8 χρόνια
These users thanked the author astra4u for the post:
Megalos (Παρ Ιούλ 20, 2018 10:50 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42487
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38941 times
Been thanked: 8444 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από Megalos »

astra4u έγραψε:...είχε μια δυο μικρές γρατζουνιές στην μία πλευρά και πρότεινα ελαφρυ γυάλισμα.

Φθορά στην κορώνα όπως είπαν δεν είχε απ' το κούρδισμα που γινόταν κυρίως με ελλειπτική κίνηση του ρολογιού. Απλά είπαν πως η κορώνα και ο άξονας πως χρειάζονται αλλαγή για στεγανοποίηση.

Στην ερώτηση μου εάν είναι καλύτερα να δουλεύει ή να είναι ακίνητο. Είπαν πως όσο δουλεύει δεν κατεβαίνουν τα λάδια απ' τα σημεία που λιπαίνουν και πως ένα ρολόι που δουλεύει χρειάζεται ποιο αραιά service από ένα που είναι ακίνητο. Στην παραλαβή είπαν πως προτείνουν service ανά 7-8 χρόνια
μεγαλες κουβεντες εγραψες φιλε .... και αυτα που καθονται στις θυριδες τι παθαινουν :BB: :BB:
οντως ενας πιο γνωστης καλο θα ηταν να μας πει την γνωμη του :ha:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
astra4u
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 2:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 61 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από astra4u »

Megalos έγραψε:
astra4u έγραψε:...είχε μια δυο μικρές γρατζουνιές στην μία πλευρά και πρότεινα ελαφρυ γυάλισμα.

Φθορά στην κορώνα όπως είπαν δεν είχε απ' το κούρδισμα που γινόταν κυρίως με ελλειπτική κίνηση του ρολογιού. Απλά είπαν πως η κορώνα και ο άξονας πως χρειάζονται αλλαγή για στεγανοποίηση.

Στην ερώτηση μου εάν είναι καλύτερα να δουλεύει ή να είναι ακίνητο. Είπαν πως όσο δουλεύει δεν κατεβαίνουν τα λάδια απ' τα σημεία που λιπαίνουν και πως ένα ρολόι που δουλεύει χρειάζεται ποιο αραιά service από ένα που είναι ακίνητο. Στην παραλαβή είπαν πως προτείνουν service ανά 7-8 χρόνια
μεγαλες κουβεντες εγραψες φιλε .... και αυτα που καθονται στις θυριδες τι παθαινουν :BB: :BB:
οντως ενας πιο γνωστης καλο θα ηταν να μας πει την γνωμη του :ha:

Τι να πω δεν ξέρω. Αυτό που έχω να πω είναι πως ακουγόταν το αντίβαρο σαν να γρατζούναγε και το θεωρώ απαράδεκτο για ρολόι χιλιάδων Ευρώ
Άβαταρ μέλους
Marine master
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2010 1:33 am
Has thanked: 27 times
Been thanked: 78 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από Marine master »

astra4u έγραψε:....και τα ερωτήματα:
Πως γίνεται ένα υπερτιμημένο ρολόι που έχει την φήμη της αξιοπιστίας... στη δεκαετία και χωρίς να έχει πολυφορεθεί και καταπονηθεί... να στεγνώνει τα λάδια του(!!!) καθώς ακόμα και όταν ήταν φυλαγμένο στο κουτί του πάντα το κούρδιζα για να μην σταματήσει.... όταν τα Seiko 6139 που έχω δεν είχαν θορύβους ουδέποτε ούτε και το φθηνο 5άρι όπως ούτε τα δύο orient που έχω απ τα τέλη της δεκαετίας '70 με αρχές '80???? χωρίς να ξέρουν τις λέξεις "ανοιγμα "service" "λάδωμα" κλπ....όπως και το κουρδιστό Omega που έχω απ' τον παππού μου δεκαετίας '50(!!!)


Το sub πάλι ακολουθεί το φύλαγμά του, αυτή τη φορά στην πράσινη καστόρινη θήκη -δώρο του service- πάντα κουρδίζεται με ελλειπτική κίνηση και φοριέται μόνον σε λίγες περιπτώσεις....
Άλλης λογικής μηχανές.
Άλλα υλικά, άλλες ανοχές, άλλη ακρίβεια στη λειτουργία.
Το orient χάνει 10 δευτερόλπτα την ημέρα σε πλήρη φόρτιση και 30 σε μισή.
Το rolex δουλεύει σαν χρονόμετρο κάτω από όλες τις συνθήκες.
Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις.
These users thanked the author Marine master for the post (total 2):
ggli (Σάβ Ιούλ 21, 2018 2:30 pm) • Megalos (Σάβ Ιούλ 21, 2018 9:52 pm)
Rating: 15.38%
Εικόνα
Απάντηση