Citizen capacitor

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Απάντηση
spyoly
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2024 1:09 pm
Has thanked: 447 times
Been thanked: 521 times

Citizen capacitor

Δημοσίευση από spyoly »

Η ποιότητα και ανθεκτικότητα των eco drive είναι πλέον αδιαμφισβήτητη όσο επίσης και η ευκολία που προσφέρουν με τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες τους (capacitors).
Το ερώτημα που συναντάται συχνά από τους χρήστες είναι το ποσό θα κοστίσει η αλλαγή αυτή της εξειδικευμένης μπαταρίας και ποσό θα αντεξει πριν αντικατασταθεί ….
Η απάντηση από την σημερινή μου προσωπική εμπειρία είναι 25 ευρώ και 25 (περίπου) χρόνια😎😱
Παρακάτω το γηραλέο αλλά αειθαλές gmt μετά την περιποίηση.Σημειωτέον δεν είχε ανοιχτεί ξανά όλα τα χρόνια και η κάσα δίνει πρόσβαση στον μηχανισμό μόνο από μπροστά 😎

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author spyoly for the post (total 2):
kalvetfl67 (Σάβ Απρ 20, 2024 5:56 pm) • Megalos (Σάβ Απρ 20, 2024 11:25 pm)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42398
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38825 times
Been thanked: 8414 times

Re: Citizen capacitor

Δημοσίευση από Megalos »

μην μου πεις οτι αντικατεστησες μονος σου την μπαταρια !!
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
spyoly
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2024 1:09 pm
Has thanked: 447 times
Been thanked: 521 times

Re: Citizen capacitor

Δημοσίευση από spyoly »

Megalos έγραψε: Σάβ Απρ 20, 2024 11:25 pm μην μου πεις οτι αντικατεστησες μονος σου την μπαταρια !!
Κώστα επειδή το ρολοι έπρεπε να ανοιξει απο μπροστά για να υπάρξει πρόσβαση στον μηχανισμό χρειάστηκε παρέμβαση τεχνίτη.
These users thanked the author spyoly for the post:
Megalos (Κυρ Απρ 21, 2024 11:05 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42398
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38825 times
Been thanked: 8414 times

Re: Citizen capacitor

Δημοσίευση από Megalos »

μπραβο παντως που τελικα κρατα τοσα χρονια η μπαταρια με ελαχιστο κοστος :cheer:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 120 times
Been thanked: 377 times

Re: Citizen capacitor

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Να κάνω μία διόρθωση ( τεχνικη ) , επαναφορτιζόμενη μπαταρία είναι και όχι πυκνωτής ( capacitor ).

Οι πυκνωτές, είναι διατάξεις απορρόφησης / αμορτισέρ, και εκκενώνουν φορτίο άπαξ. Οχι σταδιακά.

Και με την άδειά σας, να συμπληρώσω και εγώ την εμπειρία μου από τα Eco Drive της Citizen.

Αγόρασα το πρώτο τον Δεκεμβριο του 2003 στο Αμστερνταμ. Από περιέργεια βασικά, μια και εκτός από Eco Drive, ήταν και Radio Controlled.

Το είχα δεί σε περιοδικά ωρολογοποιϊας, αλλά πουθενα σε βιτρίνα, διαθέσιμο προς πώληση. Και ξαφνικά, το βλέπω στον Gassan. Στο Duty Free του αεροδρομίου. Γνωστοί, είχα πάρει από εκεί ρολόγια, στυλό, αναπτήρες, και κοσμηματα της κυρίας, όπως και για συγγενείς και φίλους.
- Φίλε, αυτό ποσο κάνει ?
- Δειγμα είναι, ενα έχουμε. Δεν είναι προς πώληση.
Βρήκε τον άνθρωπο να το πεί. Που έχει χειριστεί δύσκολες υπόθέσεις, με νομικές γνώσεις, και ΤΕΡΑΣΤΙΑ λαχτάρα να το πάρω.
- Ε, μην μου λές τέτοια. Αφού είναι βιτρίνα, για πούλημα είναι. Ειναι σε έκ-θεση, δηλαδή θέση εκτός , σε προβολή, άρα προς πώληση. Δεν λεει, "δειγμα επίδειξης".
Βραχυκυκλώνει ο πωλητής, πατάει το κουμπι και έρχεται ο προϊστάμενος.
Ετσι και έτσι. Του εξηγει αγενώς μπροστά μου, στα Ολλανδικά. Χρατς - χρούτς", δείχνει το ρολόι, δείχνει εμένα, δεν είναι γλώσσα αυτό, ασθένεια λάρυγγα είναι, και αφού μιλάς μπροστά μου, η σωστή συμπεριφορά απαιτεί να μιλάτε Αγγλικά, αφού έτσι μιλάτε μαζί μου. :box:
- Πότε θα ξανάρθετε ? Να σας έχουμε ένα ? ρωτάει ο προϊσταμενος.
- Χριστούγεννα είναι. Να μην μου το πάρω δώρο ?
Με κοιτάει, όπως ο Κοντιζάς τους υποψήφιους Master Chefs. Ψαρωτικά. Ο Κοντιζάς, έχει υπηρετήσει Ευζων, στο Μηνημείο του Αγνωστου Στρατιώτη. Καρφώνει, και μένει έτσι μέχρι και 3 ώρες. Εγώ όμως είμαι καταδρομέας, κάνω ανταρτοπόλεμο, τον κοιτάω και εγώ και του λέω με το μάτι. "Θα στο κάψω το μαγαζί". Το κατανοεί απολύτως. x: Εκείνο το δεν λέει δείγμα, τον έκανε σκεπτικό. Από εκεί το έμαθε η Rolex, και βάζει πλέον δείγμα, δεν πωλείται. :cheer:

Μιλάει με το intercome με τον δικό του προϊστάμενο, βλέπω ήρεμη έκφραση, κλείνει , μου χαμογελάει, και λέει το ΟΚ. Τιμή, 485 Ε. Πληρωτέα επι τη εμφανίσει, με Visa.

Πέρασα όλα τα βράδυα στην Ολλανδία, να διαβάζω πως δουλεύει, και να το συντονίζω.

Μετά, στην χρήση , το φόραγα σε κάποια ταξίδια στην Ευρώπη, απλώς για να συντονίζω, μια και στην Ελλάδα, δεν έπιανε σήμα.

Την υπόλοιπη ζωή του, την πέρασε στο ανατολικό παράδυρο. Στον ήλιο.

Ακόμα λειτουργεί. Γεμάτα 20 χρόνια.

Εικόνα

Ψάχνοντας, βρήκα και αγόρασα από τον Ισπανό, και έναν συλλέκτη σήματος, και πλέον συντονίζω όποτε θέλω επιλεκτικά.

Αν και πιάνει τις αλλαγές της ώρας, θερινή - χειμερινή και αλλάζει, απλώς κάνει 1-2 μέρες μέχρι να ολοκληρώσει τις σωστές λήψεις.

Η θεωρητική κάλυψη του πομπού της Φρανκφούρτης. Πλέον, υπάρχουν apps που πιάνεις και μέσω κινητου.

Εικόναscreenshot utility
These users thanked the author Giorgos_I for the post:
Megalos (Σάβ Απρ 27, 2024 4:18 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 120 times
Been thanked: 377 times

Re: Citizen capacitor

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Και λόγω ποιότητας, το συμπλήρωσα και με ένα καταδυτικό, που όμως είναι μόνον 4-5 ετών, και του κάνει παρέα στο ανατολικό παράθυρο, εκτός των καλοκαιρινών ημερών που με συνοδεύει σε βουτίτσες, όπου ο ήλιος είναι άφθονος.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Giorgos_I for the post:
Megalos (Σάβ Απρ 27, 2024 4:18 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12379
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Citizen capacitor

Δημοσίευση από markosgr28 »

Μπράβο για τα πολύ εντυπωσιακά 25 χρόνια! Το Seiko της γυναίκας κράτησε 7-8 περίπου χρόνια, χρονογράφος, όταν μπήκε συρτάρι και σταμάτησε δεν ξεκίνησε μετά. Κόστος αλλαγής σε τεχνίτη 50€. Σε αυτά τα χρόνια μπαταρία θα είχε αλλάξει 2-3 φορές με πιο χαμηλό συνολικό κόστος. Και σε citizen eco drive η δεκαετία είναι το σύνηθες, οπότε αντίστοιχα. Τα 25 € βέβαια είναι λιγότερα. Γενικά νομίζω το όφελος δεν είναι μεγάλο οικονομικά, μόνο η ιδέα της τεχνολογίας και το ότι γλιτώνεις τον κόπο να πας για αλλαγή μπαταρίας στο ενδιάμεσο. Αν μου άρεσε κάποιο θα το έπαιρνα, εννοείται, αλλά επειδή μου αρέσει όχι επειδή έχει αυτήν την τεχνολογία. Δύσκολα πάντως πλέον θα έπαιρνα κάτι όχι μηχανικό, με εξαίρεση ελάχιστα, πχ duro, ή κανένα g shock.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42398
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38825 times
Been thanked: 8414 times

Re: Citizen capacitor

Δημοσίευση από Megalos »

πολυ ενδιαφερουσα η ιστορια του ρολογιου αυτου Γιωργο ... πολλες φορες οι ιστοριες των ρολογιων μας ειναι πολυ ομορφες και 'τξιταρικες' θα ελεγα
οποτε το δικο σου εχει ακομα πεντε χρονια για αλλαγη αν ακολουθησει τον χρονο του Σπυρου .
εμενα παντως μου αρεσει το καταδυτικο πολυ περισσοτερο :rose
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση