Τι πρέπει να κάνω για να γίνει το ρολόϊ μου vintage??

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Τι πρέπει να κάνω για να γίνει το ρολόϊ μου vintage??

Δημοσίευση από Wostep »

Georges έγραψε:
Wostep έγραψε:Εγώ πάλι προ 5 μηνών πλήρωσα 900 euro για το αυτοκίνητο μου και δεν πήρα τίποτα πίσω !
Να αρχίσω τις μηνύσεις ;
Στην εταιρία που εργάζομαι υπαρχει ακριβώς η ίδια πολιτική πάντως .
Και ο βασικός λόγος όπως έχουν εξηγήσει οι Ελβετοί είναι να καταπολεμήσουν το εμπόριο μέσα απτό Ίντερνετ .
Αυτό μας είπαν και το παραθέτω ...
Μήπως έτσι προστατεύουν το προϊόν τους και κατα βάση τον καταναλωτή ;
Δηλαδή αν θέλω να αλλάξω εγώ καντράν,στην εταιρεία που εργάζεσαι, δεν θα μου δώσουν το παλιό πίσω???
Το αρχικό καντράν δεν μου ανήκει αφού έχει πληρωθεί με το ρολόϊ όταν αγοράστηκε??
Αυτό με το εμπόριο μέσω ιντερνετ δεν το καταλαβαίνω...
Θα πουλήσω κάτι παράνομα??
Θα πουλήσω κάτι που δεν μου ανήκει??

Φιλικά Γιώργος

Ζητάς αλλαγή χρώματος κ επιθυμείς να πάρεις πίσω το παλιό καντράν ;
Το καινούργιο καντράν κάνει 100 euro;
Θα το πληρώσεις στην τριπλάσια τιμή απτην λιανική δηλαδή 300 euro !
Αν διαθέτεις τα χρήματα σαφώς κ θα το πάρεις πίσω .
Όσο για το ΝΕΤ , προσπαθούν να σταματήσουν την αγοραπωλησία ανταλλακτικών .
Παίρνεις ΕΣΥ το παλιό σου καντράν το οποίο μπορεί να έχει ξεβαψει πχ , βρίσκεις φωτό καινούργιου καντράν κ το πουλάς στο ΝΕΤ ...
Προς στιγμην κερδίζεις αλλα ο αγοραστής χάνει !
Επίσης να σε πληροφορήσω ότι πολλά ανταλλακτικά που πωλούνται μέσω ΝΕΤ χρησιμοποιούνται σε ρεπλικες !
Και δεν το λέω εγώ !
Αυτή είναι η πολιτική αυτά ακολουθούμε ...
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42563
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39066 times
Been thanked: 8474 times

Re: Τι πρέπει να κάνω για να γίνει το ρολόϊ μου vintage??

Δημοσίευση από Megalos »

wostep εδωσες πραγματικα μια αλλη διασταση που δεν ειχα φανταστει ..οτι δηλαδη
καποιος μπορει να εμπορευεται τα παλια ανταλλακτικα του και το κυριωτερο με αυτα να
φτιαχνονται ρεπλικες και να ξεγελιεται κοσμος ... ειναι μια παραμετρος και αυτη
και εφοσον με υψηλοτερο κοστος το παιρνεις πισω η με μικροτερο κοστος κανεις την αλλαγη σου
νομιζω οτι μαλλον καλα κανουν σε αυτο το θεμα
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
alfisti156
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2014 4:17 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Τι πρέπει να κάνω για να γίνει το ρολόϊ μου vintage??

Δημοσίευση από alfisti156 »

Mάλιστα διαβάσαμε και τα απίστευτα για τα εξαρτήματα ή ανταλλακτικά που φεύγουν στο σέρβις και δεν δίνονται στον πελάτη!
Το κάθε εξάρτημα ανήκει στον αρχικό του κάτοχο άρα ιδιοκτήτη και σε περίπτωση αντικατάστασης ΠΡΕΠΕΙ να δίδεται πίσω όπως απαιτείται και από φορολογικές διατάξεις.
Αν τα κρατήσει το μαγαζάκι γιατί για μαγαζάκι μιλάμε θα πρέπει μετά από συμφωνία με τον πελάτη να τα αγοράσει κόβωντας το αντίστοιχο παραστατικό (τιμολόγιο ΑΓΟΡΑΣ) να κοπεί κατόπιν η απόδειξη παροχής για τη χρέωση στον πελάτη και να δωθούν από εκείνον -τον πελάτη- η διαφορά χρημάτων. Στο τιμολόγιο ΑΓΟΡΑΣ τα έξοδα χαρτοσήμου καθώς δεν υπόκειται σε ΦΠΑ επιβαρύνουν τον αγοραστή άρα μαγαζάκι στην προκειμένη που τα παίρνεις και τα δεν τα επιστρέφει. Εδώ εάν αρνηθούν μπορεί να γίνει γνωστοποίηση στην αντίστοιχη αρμόδια υπηρεσία. Υπάρχουν και οι ελεγκτικές αρχές κύριοι και ας αφήσουμε αυτά τα ήταν άχρηστα-φθαρμένα και άλλες δικαιολογίες φθηνές. Ακόμα και να είναι άχρηστα ως πρώτη ύλη ανακύκλωση έχει αξία (πχ δείκτες από ακριβό μέταλλο)
Τα αποθέματα που υπάρχουν σε μαγαζάκια αντίστοιχα είναι πρόβλημα εάν δεν μπορούν να δικαιολογηθούν με παραστατικά.
Και στα συνεργεία αυτοκινήτων πχ όταν άλλαζα καρμπυρατέρ να βάλω μεγαλύτερο το έδινε πίσω ή μοτέρ ή σασμάν εκτός εάν με την καλή μου θέληση το άφηνα. Και τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά πωλούνται ίσως απ' τους έμπορους - μαγαζάκια. Τώρα εάν ο πελάτης αργότερα τα πουλήσει μέσω ίντερνετ και παρανομεί είναι θέμα Κράτους να επέμβει και όχι "προστασία" και καλά απ' την κάθε εταιρεία που θέλει να προστατεύσει και καλά το όνομα της Λχ Μπατόν Σαχλέ.
Καμία εταιρεία και κανένα μαγαζάκι δεν είναι ανώτερο από φορολογικές διατάξεις και εμπορικό δίκαιο.-
Και για όλα έχουν ευθύνη που συμβαίνουν οι καταναλωτές όπου δεν ΑΠΑΙΤΟΥΝ τα νόμιμα και τα δικαιώματά τους.
These users thanked the author alfisti156 for the post:
Megalos (Παρ Αύγ 08, 2014 8:33 am)
Rating: 7.69%
Απάντηση