Fujitsubo

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4978
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4340 times
Επικοινωνία:

Fujitsubo

Δημοσίευση από gkblues »

Πηγαίνοντας πίσω στο 1983 ένας δύτης Challenge της Citizen του 1977 ανασύρθηκε από την παραλία Long Reef της Αυστραλίας. Σύμφωνα με τους ειδικούς είχε χαθεί στη θάλασσα για τουλάχιστον 6 χρόνια αλλά παρόλα αυτά διατήρησε ζωντανή τη μηχανική του λειτουργία.

Εικόνα

Το ίδιο ρολόι ήταν η έμπνευση για τον σύγχρονο δύτη που έχω στα χέρια μου
Με κάσα 41mm διάμετρος x 12,3mm ύψος από σούπερ τιτάνιο με επεξεργασία επιφανειακής σκλήρυνσης Duratect σε ματ γκρι απόχρωση αλλά και ιδιαίτερο κόψιμο του ζαφειριου το ρολόι δείχνει πραγματικά τον vintage χαρακτήρα του

Το μπλε καντράν με ανάγλυφους δείκτες με πράσινη φωτεινή luminova, ωροδείκτη τύπου Mercedes, λεπτοδείκτη και δείκτη δευτερολέπτων σε σχήμα σπαθιού το κανουν να δείχνει υπέροχο.

Στο εσωτερικό του χτυπάει η καρδιά της
της εξαιρετικης μηχανής 9051 με αντιμαγνητικη προστασία έως 200 Gauss, 24 jewels, 28800vph(4hz) και 42ωρες power reserve.
Το ρολοι έρχεται με ένα πανάλαφρο μπρασελέ τριών συνδεσμων super Titanium με σκλήρυνση Duratect και πτυσσόμενο κούμπωμα.

Εικόνα

Αυτή λοιπόν είναι η επιλογή μου και μετά από συμβίωση λίγων ωρών μαζί του πιστεύω πως έκανα πάρα πολύ καλά.

Υ. Γ
Με το φως της ημέρας θα ανεβάσω και ένα σετ δικών μου φωτογραφιών




Εικόνα





Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gkblues την Σάβ Φεβ 11, 2023 10:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4978
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4340 times
Επικοινωνία:

Re: Fujitsubo

Δημοσίευση από gkblues »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4978
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4340 times
Επικοινωνία:

Re: Fujitsubo

Δημοσίευση από gkblues »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Απάντηση