Casio G-Shock G-9100-1ER

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
astra4u
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 2:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 61 times

Casio G-Shock G-9100-1ER

Δημοσίευση από astra4u »

Σκέφτομαι να αγοράσω το Casio G-Shock G-9100-1ER ως το πρώτο μου ψηφιακό καθώς περνάω την εφηβία μου στα 51 μου και δεν είχα ουδέποτε ψηφιακό και κυρίως Casio...
Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο για την αντοχή, μπαταρία και γενικά σχόλια και ποιο άλλο προτείνετε G-Shock για επόμενη αγορά.

ΥΓ. Τόσα χρόνια δεν τα θεωρούσα ρολόγια τα quartz αλλά το ίντερνετ για '80 και μνήμες συν ότι σε δύο μέρες διάβασα 210_ σελίδες του Φόρουμ για G-Shock συν βίντεο στα youtube συν ρετρό κτλπ... με έκαναν να τα λατρέψω ή καλύτερα να πορωθώ με τα Casio...
These users thanked the author astra4u for the post:
Megalos (Σάβ Μάιος 11, 2019 10:54 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Casio G-Shock G-9100-1ER

Δημοσίευση από ggli »

Τα g shock είναι μια κατηγορία από μόνα τους. Υπάρχουν άπειρα σχέδια και μοντέλα ανάλογα με την τσέπη , αν και γενικα δεν είναι ακριβά , εντούτοις κάποιες εκδόσεις ξεφεύγουν .
Το ρολόι που επέλεξες ειναι εξαιρετικό , από τα λίγα φορεσιμα , καθώς ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που εγώ διαπιστώνω με τα g shock είναι τα πολύ μεγάλα έως απαγορευτικά μεγέθη τους.
Θεωρείται master of g , μια κατηγορία που την απαρτίζουν λίγα μοντέλα .
Μια πολύ καλή τεχνολογια ( που δεν την έχει το 9100 ), είναι το radio control και tough solar.



Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
astra4u
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 2:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 61 times

Re: Casio G-Shock G-9100-1ER

Δημοσίευση από astra4u »

ggli έγραψε:Τα g shock είναι μια κατηγορία από μόνα τους. Υπάρχουν άπειρα σχέδια και μοντέλα ανάλογα με την τσέπη , αν και γενικα δεν είναι ακριβά , εντούτοις κάποιες εκδόσεις ξεφεύγουν .
Το ρολόι που επέλεξες ειναι εξαιρετικό , από τα λίγα φορεσιμα , καθώς ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που εγώ διαπιστώνω με τα g shock είναι τα πολύ μεγάλα έως απαγορευτικά μεγέθη τους.
Θεωρείται master of g , μια κατηγορία που την απαρτίζουν λίγα μοντέλα .
Μια πολύ καλή τεχνολογια ( που δεν την έχει το 9100 ), είναι το radio control και tough solar.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Σίγουρα αν και έχω λεπτά χέρια δεν μ' αρέσουν μικρά ρολόγια δηλαδή το ελάχιστο θεωρώ τα 40mm για να δείχνει εργαλείο-ρολόι
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Casio G-Shock G-9100-1ER

Δημοσίευση από ggli »

astra4u έγραψε:
ggli έγραψε:Τα g shock είναι μια κατηγορία από μόνα τους. Υπάρχουν άπειρα σχέδια και μοντέλα ανάλογα με την τσέπη , αν και γενικα δεν είναι ακριβά , εντούτοις κάποιες εκδόσεις ξεφεύγουν .
Το ρολόι που επέλεξες ειναι εξαιρετικό , από τα λίγα φορεσιμα , καθώς ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που εγώ διαπιστώνω με τα g shock είναι τα πολύ μεγάλα έως απαγορευτικά μεγέθη τους.
Θεωρείται master of g , μια κατηγορία που την απαρτίζουν λίγα μοντέλα .
Μια πολύ καλή τεχνολογια ( που δεν την έχει το 9100 ), είναι το radio control και tough solar.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Σίγουρα αν και έχω λεπτά χέρια δεν μ' αρέσουν μικρά ρολόγια δηλαδή το ελάχιστο θεωρώ τα 40mm για να δείχνει εργαλείο-ρολόι
Δεν υπάρχει φόβος, εκτός κι αν πάρεις baby g. Όταν λέω φορεσινα δεν εννοώ μικρά σε καμία περίπτωση .
Τα πιο σωστά στο καρπό για μένα είναι η σειρά dw 5600, gw5000, κτλ γενικα τα square .


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Casio G-Shock G-9100-1ER

Δημοσίευση από markosgr28 »

Όπως γράφτηκε ήδη τα G shock είναι κατηγορία από μόνα τους. Προσωπικά τα συμπαθώ πάρα πολύ και τα προτείνω συνεχώς σε όποιον θέλει ρολόι να μην καταλαβαίνει από σκληρή χρήση.
Εικόνα
astra4u
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 2:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 61 times

Re: Casio G-Shock G-9100-1ER

Δημοσίευση από astra4u »

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! αλλά έχω φάει μάλλον κόλημα 2μέρες με τα G-Shock ίσως κρίση ηλικίας! παλιπαιδισμός!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Casio G-Shock G-9100-1ER

Δημοσίευση από markosgr28 »

astra4u έγραψε:Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! αλλά έχω φάει μάλλον κόλημα 2μέρες με τα G-Shock ίσως κρίση ηλικίας! παλιπαιδισμός!
Προσωπικά βλέπω σχεδόν καθημερινά βίντεο με G και τα έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Για εμένα δεν το βλέπω ως παλιπαιδισμό, αλλά ως θαυμασμό το πως έχουν καταφέρει να φτιάξουν κάτι τέτοιο σε τέτοιο κόστος και με τέτοια επίπεδα αντοχής. Πραγματικά ευφυής ιδέα και σχέδιο. Από την άλλη, όταν φοράω ένα g (τώρα δεν έχω κάποιο στη συλλογή μου, παλαιότερα έχουν περάσει διάφορα από τα χέρια μου, κάποια πουλήθηκαν, για να χρηματοδοτήσουν κάτι άλλο, κάποια χαρίστηκαν σε αγαπημένα πρόσωπα) πραγματικά ξεχνάω αν θα το χτυπήσω κάπου, αν θα πάθει κάτι, δεν ασχολούμαι. Άλλη φιλοσοφία σε σχέση με τα υπόλοιπα μηχανικά ρολόγια που έχω, αλλά άλλη και η γοητεία του μηχανικού ρολογιού.
Εικόνα
astra4u
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 2:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 61 times

Re: Casio G-Shock G-9100-1ER

Δημοσίευση από astra4u »

Το πήρα και το ρύμθισα σε ώρα και ημερομηνία-ετος! Δεν θα έλεγα όχι να ήταν λίγο μεγαλύτερο
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Casio G-Shock G-9100-1ER

Δημοσίευση από markosgr28 »

astra4u έγραψε:Το πήρα και το ρύμθισα σε ώρα και ημερομηνία-ετος! Δεν θα έλεγα όχι να ήταν λίγο μεγαλύτερο
Καλοφόρετα με υγεία. Βάλε φωτο μόλις μπορέσεις. Τι διαστάσεις έχει και θα το ήθελες μεγαλύτερο, συνήθως τα G που δεν είναι τετράγωνα είναι θηριώδη.
Εικόνα
astra4u
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 2:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 61 times

Re: Casio G-Shock G-9100-1ER

Δημοσίευση από astra4u »

markosgr28 έγραψε:
astra4u έγραψε:Το πήρα και το ρύμθισα σε ώρα και ημερομηνία-ετος! Δεν θα έλεγα όχι να ήταν λίγο μεγαλύτερο
Καλοφόρετα με υγεία. Βάλε φωτο μόλις μπορέσεις. Τι διαστάσεις έχει και θα το ήθελες μεγαλύτερο, συνήθως τα G που δεν είναι τετράγωνα είναι θηριώδη.
Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και ανταποδίδω!!! περίπου με το Submariner που είχα δείχνει σε μέγεθος... δηλαδή 40αρι και φυσικά πούπουλο κάτι σπαστικό μέχρι να το συνηθησεις αλλά πάντως δείχνει να είναι εργαλείο.

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author astra4u for the post:
Megalos (Σάβ Μάιος 11, 2019 10:56 pm)
Rating: 7.69%
Απάντηση