SEIKO SLA 019 : Ξέχνα το Μαρινάκι που ήξερες...

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
dennis66
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 7:42 pm
Has thanked: 356 times
Been thanked: 542 times

Re: SEIKO SLA 019 : Ξέχνα το Μαρινάκι που ήξερες...

Δημοσίευση από dennis66 »

Eμένα, παιδιά, μια χαρά μου φαίνεται. Έχω βέβαια και μια έφεση προς τις γκουμούτσες. :wistle:
Ότι είναι λίγο πιο παχύ από το παλιό, όντως, άλλωστε φαίνονται όταν είναι δίπλα, αλλά στο χέρι αισθητή διαφορά δεν βλέπω.

Να συμπληρώσω ότι το μπρασελέ έχει επίσης επίστρωση diashield (νομίζω ότι το μπρασελέ του 017 δεν είχε, μόνο η κάσα). Το diashield κάνει όντως δουλειά, το ξέρω από το 051 που το έχω ρημάξει στα χτυπήματα και δεν φαίνεται σχεδόν τίποτε.
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: SEIKO SLA 019 : Ξέχνα το Μαρινάκι που ήξερες...

Δημοσίευση από ggli »

captain έγραψε:
ggli έγραψε:15,4 mm πάχος το καινούργιο , αουτς!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

:o Όχι ρε ´συ ...... κρίμα .... :cry_1:
0,8 mm παχύτερο απο το παλιό ,
Νομίζω ότι όλο το μπόι το πήρε στην στεφάνι . Πολύ παχύ για 300αρι ρολόι , ήταν από πριν. Εργαλείο απο τα λίγα , αλλά δύσκολο για καθημερινό .


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: SEIKO SLA 019 : Ξέχνα το Μαρινάκι που ήξερες...

Δημοσίευση από captain »

ggli έγραψε:
captain έγραψε:
ggli έγραψε:15,4 mm πάχος το καινούργιο , αουτς!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

:o Όχι ρε ´συ ...... κρίμα .... :cry_1:
0,8 mm παχύτερο απο το παλιό ,
Νομίζω ότι όλο το μπόι το πήρε στην στεφάνι . Πολύ παχύ για 300αρι ρολόι , ήταν από πριν. Εργαλείο απο τα λίγα , αλλά δύσκολο για καθημερινό .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι ρε Γιάννη ... όπως τα λες .... ψηλό ρολόι .... δύσκολο για κάθε μέρα ....!!!!
These users thanked the author captain for the post:
ggli (Κυρ Νοέμ 18, 2018 5:58 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: SEIKO SLA 019 : Ξέχνα το Μαρινάκι που ήξερες...

Δημοσίευση από ggli »

captain έγραψε:
ggli έγραψε:
captain έγραψε:
ggli έγραψε:15,4 mm πάχος το καινούργιο , αουτς!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

:o Όχι ρε ´συ ...... κρίμα .... :cry_1:
0,8 mm παχύτερο απο το παλιό ,
Νομίζω ότι όλο το μπόι το πήρε στην στεφάνι . Πολύ παχύ για 300αρι ρολόι , ήταν από πριν. Εργαλείο απο τα λίγα , αλλά δύσκολο για καθημερινό .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι ρε Γιάννη ... όπως τα λες .... ψηλό ρολόι .... δύσκολο για κάθε μέρα ....!!!!
Δημήτρη αυτό από μόνο του δεν είναι πρόβλημα, το πρόβλημα είναι ο προσανατολισμός .
Αν το δεις ως εργαλείο , οκ , 15mm 17mm 20 mm και τι να λέει , το φοράς στην κατάδυση και μετά το βγάζεις .
Τα ρολόγια όμως ως εργαλείο έχουν πεθάνει πλέον , οι καιροί και η μόδα επιτάσσει την μετεξέλιξη τους σε luxury προϊόντα .
Και μπορεί αυτό να μην αφαιρεί σε τίποτα από τις δυνατότητες του ρολογιού ( ίσα ίσα που γίνεται όλο και καλύτερο , καλύτερες μηχανές , καλύτερα υλικά ), αλλάζει όμως την πραγματική χρήση του.
Με την αλλαγη αυτή και κεραμικό θα βάλει και ζαφείρι θα βάλει και την τιμή θα αυξησει και ξέρω γω τι άλλο θα βγει στην πορεία , αλλά ταυτόχρονα το μεγεθος του το καθιστά δυσχρηστο για την νέα του χρήση .
Όλα θέμα οπτικής είναι βέβαια .



Sent from my iPhone using Tapatalk
These users thanked the author ggli for the post (total 3):
Argo98 (Κυρ Νοέμ 18, 2018 6:24 pm) • Megalos (Κυρ Νοέμ 18, 2018 10:29 pm) • giannistissot (Δευ Νοέμ 19, 2018 11:07 am)
Rating: 23.08%
ggli
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8425 times

Re: SEIKO SLA 019 : Ξέχνα το Μαρινάκι που ήξερες...

Δημοσίευση από Megalos »

dennis66 έγραψε:Eμένα, παιδιά, μια χαρά μου φαίνεται. Έχω βέβαια και μια έφεση προς τις γκουμούτσες. :wistle:
Ότι είναι λίγο πιο παχύ από το παλιό, όντως, άλλωστε φαίνονται όταν είναι δίπλα, αλλά στο χέρι αισθητή διαφορά δεν βλέπω.

Να συμπληρώσω ότι το μπρασελέ έχει επίσης επίστρωση diashield (νομίζω ότι το μπρασελέ του 017 δεν είχε, μόνο η κάσα). Το diashield κάνει όντως δουλειά, το ξέρω από το 051 που το έχω ρημάξει στα χτυπήματα και δεν φαίνεται σχεδόν τίποτε.
αρα dennis απο τα δυο ποιο λογω υψους σου καθεται καλυτερα ?
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
dennis66
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 7:42 pm
Has thanked: 356 times
Been thanked: 542 times

Re: SEIKO SLA 019 : Ξέχνα το Μαρινάκι που ήξερες...

Δημοσίευση από dennis66 »

Δεν υπάρχει διαφορά Κώστα, και τα δύο το ίδιο, άλλωστε δεν άλλαξε τίποτε στην κάσα. Χώρια απ' αυτό, το SLA019, για ευνόητους λόγους, δεν το προορίζω για καθημερινό, αν και θα μπορούσα κάλλιστα να το φοράω όλη μέρα, όπως άλλωστε κάνω κατά καιρούς με το SBDX017. Επαναλαμβάνω όμως : Πρώτον, μου αρέσουν τα ογκώδη ρολόγια, γενικά. Δεύτερον, έχω συνηθίσει να φοράω βαριά ρολόγια και για μένα το βάρος είναι πλεονέκτημα, θέλω δηλαδή να το αισθάνομαι το ρολόϊ. Για κάποιον άλλον, που το βάρος και οι διαστάσεις παίζουν ρόλο, το ΜΜ δεν κάνει, τουλάχιστον όχι σαν καθημερινό. Τρίτον, από ανατομική σύμπτωση, η κάσα των ΜΜ κάθεται ακριβώς στον καρπό μου, λες και φτιάχτηκε για μένα. Μπορεί σε άλλους καρπούς, ακόμη και μεγαλύτερης διαμέτρου (δεν παίζει μόνο η διάμετρος ρόλο) να μην "κάθεται" ιδανικά, το καταλαβαίνω. Τέταρτον, έχω λόξα ειδικά με τα ΜΜ, από τότε που πήρα το πρώτο μου, ένα SBDX001, το οποίο έκανα τη βλακεία και έδωσα στα πλαίσια ανταλλαγής, μαζί με χρήματα, για ένα PAM024, που γρήγορα αποδείχτηκε ό,τι πιο άβολο για τον δικό μου καρπό και πήρε πόδι, όχι λόγω βάρους, αλλά επειδή με "έκοβαν" τα πάνω lugs. Αυτό λοιπόν σημαίνει, τουλάχιστον για μένα, ότι δεν είναι μόνο το βάρος ή το ύψος σημαντικά, όπως ακριβώς στο παπούτσι δεν είναι μόνο το νούμερο -μπορεί να είσαι στο νούμερό σου ακριβώς και πάλι να μη βολεύεσαι.
These users thanked the author dennis66 for the post (total 2):
Megalos (Κυρ Νοέμ 18, 2018 10:59 pm) • gep (Δευ Νοέμ 19, 2018 12:55 am)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8425 times

Re: SEIKO SLA 019 : Ξέχνα το Μαρινάκι που ήξερες...

Δημοσίευση από Megalos »

δεν μπορουσες να εισαι σαφεστερος dennis :cheer:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: SEIKO SLA 019 : Ξέχνα το Μαρινάκι που ήξερες...

Δημοσίευση από markosgr28 »

Elio5 έγραψε:
harolagoha έγραψε:Μαρκο τα ρολογια ειναι πολυτελεια πλεον, παλιοτερα ηταν εργαλεια..Τι κοστος εχει να ζαπφειρι? Ή εστω ενα κεραμικο ινσερτ...Εινα θεμα σεβασμου στον πελατη, οχι οτι εχουν καποια σπουδαια λειτουργικη διαφορα..Με τις αλλαγες αυτες ουδαμως εγινε πιο «φλωρικο» ή υποτιμηθηκε εναντι του αρχικου ΜΜ, απεναντιας αναβαθμιστηκε στο 50%...Υπολειπεται μονο ενος καλου μπρασελε..Απλα θα επεφταν πολλα μαζι αν τα εβαζε ολα με την μια και η τιμη σιγουρα θα πηγαινε στο +500€ απ την υφισταμενη.. Εικόνα Δεν πειραζει, απ την στιγμη που κανει κινησεις εξευρωπαισμου της, δειχνει οτι εχουμε πολλα ακομα να δουμε.. :zoro:
Συμφωνώ.....

Το μηχανικό ρολόι έχει πάψει να είναι εργαλείο εδώ και 30 χρόνια μην πω και παραπάνω.

Σωστή η αποτύπωση του εξευρωπαϊσμού της Σεικο. Δεν ξέρω πώς θα βγει αυτό.....




Στάλθηκε από το κινητο μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι φίλοι μου, εννοείται ότι έχει πάψει να είναι εργαλείο εδώ και 30 χρόνια, αυτό που έγραψα αφορά το τι αίσθηση και εικόνα δίνει. Αυτές οι αλλαγές, δε λέω ότι είναι λάθος, αλλά ότι ξενίζουν λίγο για Seiko.
Εικόνα
dennis66
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 7:42 pm
Has thanked: 356 times
Been thanked: 542 times

Re: SEIKO SLA 019 : Ξέχνα το Μαρινάκι που ήξερες...

Δημοσίευση από dennis66 »

Έχεις δίκιο φίλε Μάρκο, όντως ξενίζουν οι αλλαγές, ειδικά όταν συνοδεύονται από αύξηση της τιμής, αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να ξεφύγει η Seiko από την αιώνια ρετσινιά του "ρολογιού των τριακοσίων ευρώ". Ανταγωνιστικότητα σημαίνει να χτυπάς στα ίσα τους Ελβετούς, τηρώντας τουλάχιστον ανάλογες προδιαγραφές και αυτό δεν είναι δυνατόν να γίνεται δωρεάν. Και μην ξεχνάμε και την ιδιαιτερότητα της Seiko, να συγκρίνονται δηλαδή διαρκώς τα προϊόντα της όχι μόνο με τα ελβετικά, αλλά και με τα (επίσης δικά της) Grand Seiko. Αυτό θυμίζει κάπως την περίπτωση της Tudor με τη Rolex, αλλά εδώ είναι πολύ πιο έντονο, για διάφορους λόγους.
These users thanked the author dennis66 for the post:
Megalos (Τρί Νοέμ 20, 2018 10:01 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8425 times

Re: SEIKO SLA 019 : Ξέχνα το Μαρινάκι που ήξερες...

Δημοσίευση από Megalos »

σωστη παρατηρηση dennis σχετικα με την συγκριση εντος του ''ομιλου να το πουμε ? '' της Seiko και Grand Seiko :cheer:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση