Seiko-και ο αντίλογος

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Το απολυτο ρολοι για το καλοκαιρι

Δημοσίευση από eisenberg »

Blackbird έγραψε: Να θυμίσω στην ομύγυρη πως και οι Ελβετοί βγάζουν βιομηχανικά ρολόγια και μηχανές.
Aυτο κι αν ειναι αληθεια!Και σε τι τιμες τα πουλανε,καθολου βιομηχανοποιημενες ομως $0$$
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Το απολυτο ρολοι για το καλοκαιρι

Δημοσίευση από Wostep »

[quote="Blackbird"]Αφού δεν έχεις ιδέα για το συγκεκριμένο Σέικο τότε μην μιλάς, ούτε κι έχει σημασία η γνώμη σου.

quote]


Δεν νομίζεις πως είσαι λίγο αγενής ?
Δεν νομίζεις επίσης πως δεν θα κρίνεις εσύ πότε θα μιλάω και πότε όχι ?
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Seiko-και ο αντίλογος

Δημοσίευση από eisenberg »

Ψυχραιμια παιδια εχει και καυσωνα εξω!!!!!

Ο φιλος ΒΒ ειναι κατοχος ενος εξαιρετικου Seiko MM300 και ειναι μεχρι ενα βαθμο λογικο να εξαπτεται οταν καποιος το ''θαβει'' χωρις να το εχει δει καν.Και εχει δικιο στο οτι ειναι ρολογαρα Wostep,ξεχνα οτι εχει σχεση με Seiko Ελλαδος!Θα ειχε ενδιαφερον εσυ που εισαι ορολογοποιος να εκτιμουσες τον μηχανισμο του και το ολο ρολοι απο κοντα.Νομιζω οτι θα δεις τη Seiko με διαφορετικη αποψη μετα :-)
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Seiko-και ο αντίλογος

Δημοσίευση από Wostep »

eisenberg έγραψε:Ψυχραιμια παιδια εχει και καυσωνα εξω!!!!!

Ο φιλος ΒΒ ειναι κατοχος ενος εξαιρετικου Seiko MM300 και ειναι μεχρι ενα βαθμο λογικο να εξαπτεται οταν καποιος το ''θαβει'' χωρις να το εχει δει καν.Και εχει δικιο στο οτι ειναι ρολογαρα Wostep,ξεχνα οτι εχει σχεση με Seiko Ελλαδος!Θα ειχε ενδιαφερον εσυ που εισαι ορολογοποιος να εκτιμουσες τον μηχανισμο του και το ολο ρολοι απο κοντα.Νομιζω οτι θα δεις τη Seiko με διαφορετικη αποψη μετα :-)
Μα νομίζω πως ζήτησα συγγνώμη για την άποψη μου και είπα τους λόγους που δεν θα με κάνουν ποτέ να ασχοληθώ με τη συγκεκριμένη εταιρία .
Δεν είπα απλά "είναι χάλια και τέλος"
Τώρα το να σου λέει ο άλλος ότι η γνώμη σου δεν μετράει και ότι καλύτερα να μην μιλάς αλλά μετά να σημειώνει ότι η γνώμη ενός ωρολογοποιού είναι σημαντική υποδηλώνει ένα προβληματάκι που δεν θα μπω στη διαδικασία να αναφέρω .
Με γεια του και χαρά του και αν είναι κάτοχος ενός τέτοιου ρολογιού .
Ούτε με ενδιαφέρει ούτε του ζήτησα κάτι ...
Αλλά δεν νομίζω να βρίσκεται στη θέση να μου πει πότε θα εκφέρω την άποψη μου ή όχι ...
Και δεν ξέρω αν η αγένεια είναι κάτι που προέρχεται απο την οικογένεια μας , εγώ πάντως δεν έμαθα να είμαι αγενής , και δεν επιτρέπω σε κανέναν (έστω διαδυκτιακά) να μου μιλάει με αυτό το τρόπο .
Ότι πληρώνεις παίρνεις (και είναι επίσης στάση ζωής)
Οπότε προσέχουμε τα λόγια μας για να μην σκεφτόμαστε τους καύσωνες ...
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Seiko-και ο αντίλογος

Δημοσίευση από eisenberg »

Επισης κι ο φιλος viwow,μετα την τελευταια εκθεση της Βασιλειας μιλησε με τα καλυτερα λογια για τα νεα HI-END Seiko κι εγραψε και πολυ ωραιο αρθρο στο περιοδικο του για αυτα.Κι αυτος αν ειναι ''βαμμενος φιλοελβετος''. :rose
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
warover
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 4:38 am
Τοποθεσία: Χανια~Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 34 times

Re: Seiko-και ο αντίλογος

Δημοσίευση από warover »

παρακαλω οχι χαρακτηρισμους επι του προσωπικου
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Seiko-και ο αντίλογος

Δημοσίευση από Wostep »

eisenberg έγραψε:Επισης κι ο φιλος viwow,μετα την τελευταια εκθεση της Βασιλειας μιλησε με τα καλυτερα λογια για τα νεα HI-END Seiko κι εγραψε και πολυ ωραιο αρθρο στο περιοδικο του για αυτα.Κι αυτος αν ειναι ''βαμμενος φιλοελβετος''. :rose
Εis δεν κατάλαβες το πνεύμα μου μου φαίνεται .
Είπα ότι ΕΓΩ ΔΕΝ θα ασχοληθώ με την εταιρία .
ΔΕΝ είπα ΜΗΝ τα αγοράζετε !
Και πάλι λέω , ότι ζήτησα συγγνώμη ήδη στο ποστ μου για την άποψη - στάση για την συγκεκριμένη ιστορία .
Και ο φίλος Viwow μπορεί να έχει την γνώμη του όπως έχει ο κάθε άνθρωπος .
Αυτό δεν σημαίνει πως θα την ασπαστώ ούτε σημαίνει ότι επειδή δεν συμφωνώ με κάποιον θα του πω ότι καλύτερα είναι να μην μιλάει ...
Στοιχειώδης ευγένια λέγεται ...
Και αν ο καθένας έμαθε να σηκώνει το μαστίγιο και να κάθονται όλοι κλαρίνο να σημειώσω ότι δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία .
Αυτά και τέλος !
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Seiko-και ο αντίλογος

Δημοσίευση από eisenberg »

Wostep έγραψε: ...Τώρα το να σου λέει ο άλλος ότι η γνώμη σου δεν μετράει και ότι καλύτερα να μην μιλάς αλλά μετά να σημειώνει ότι η γνώμη ενός ωρολογοποιού είναι σημαντική υποδηλώνει ένα προβληματάκι που δεν θα μπω στη διαδικασία να αναφέρω .
Μα αυτο ακριβως.Απο τη στιγμη που εισαι επαγγελματιας ορολογοποιος δε θα επρεπε να βλεπεις ενα ρολοι πρωτα με τεχνικα κριτηρια-προδιαγραφες και υστερα απο που κραταει η σκουφια του;

Wostep έγραψε: Ότι πληρώνεις παίρνεις (και είναι επίσης στάση ζωής)
Το συγκεκριμενο Seiko κοστιζει 2.000$
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Seiko-και ο αντίλογος

Δημοσίευση από Wostep »

eisenberg έγραψε:
Wostep έγραψε: ...Τώρα το να σου λέει ο άλλος ότι η γνώμη σου δεν μετράει και ότι καλύτερα να μην μιλάς αλλά μετά να σημειώνει ότι η γνώμη ενός ωρολογοποιού είναι σημαντική υποδηλώνει ένα προβληματάκι που δεν θα μπω στη διαδικασία να αναφέρω .
Μα αυτο ακριβως.Απο τη στιγμη που εισαι επαγγελματιας ορολογοποιος δε θα επρεπε να βλεπεις ενα ρολοι πρωτα με τεχνικα κριτηρια-προδιαγραφες και υστερα απο που κραταει η σκουφια του;

Wostep έγραψε: Ότι πληρώνεις παίρνεις (και είναι επίσης στάση ζωής)
Το συγκεκριμενο Seiko κοστιζει 2.000$
Έχεις την άποψη σου και την σέβομαι .
Μέχρι εκεί .
Έχω τα κολλήματα μου (τα οποία παραδέχομαι αν δεν το κατάλαβες)
Και αν πρέπει να βλέπω καθαρά με τεχνικά κριτήρια τα ρολόγια θα έπρεπε να μπω εδώ μέσα και να "θάψω" την μισή Ελβετική ωρολογοποιία (και όχι μόνο)
Αλλά θεωρώ ότι σε ένα φόρουμ ο καθένας μπορεί να λέει την άποψη του χωρίς να περιμένει τέτοιου είδους απαντήσεις !
Στοιχειώδης ευγένια ξαναλέω και φαίνεται ότι ακόμα δεν μπορείς να καταλάβεις το πνεύμα μου .
giorgos mg
Δημοσιεύσεις: 2470
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:46 pm
Has thanked: 387 times
Been thanked: 111 times

Re: Seiko-και ο αντίλογος

Δημοσίευση από giorgos mg »

παντως ειναι ενα πανεμορφο ρολοι το seiko με απιστευτη ποιοτητα :cheer:

φιλικα
Γιωργος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgos mg την Παρ Ιούλ 17, 2009 7:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση