CITIZEN

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: CITIZEN

Δημοσίευση από markosgr28 »

Ευχαριστώ για την αναλυτική και πολύ ενδιαφέρουσα απάντηση.

Νομίζω την πρώτη φωτογραφική την πήρα το 2003, που πήγα Αμερική για να βγάζω φωτο. Όντως εκείνη την περίοδο ειδικά εδώ ήταν περίεργο αυτό.

Αργότερα πήρα μια καλύτερη φωτογραφική και την παλιά την έβαλα σε μια αδιάβροχη θήκη που πήγαινε έως 10μ βάθος. Το κόστος για αδιάβροχη μηχανή τότε ήταν απαγορευτικό. Μια χαρά έκανε τη δουλειά της και από την περίοδο που έκανα ελεύθερη κατάδυση έχω κάποια στιγμιότυπα, όχι πολλά, γιατί είπαμε τότε δεν ήταν το σύνηθες να βγάζεις άπειρες φωτο. Μετά μου απαγόρεψαν την ελεύθερη κατάδυση για ιατρικούς λόγους οπότε για ένα μεγάλο διάστημα δεν είχα φωτο από θαλάσσιες δραστηριότητες. Τώρα με την action cameras είναι πιο εύκολο, έχω πάρει μια φτηνή, κάνει τη δουλειά της, αλλά η αλήθεια είναι στις λίγες φορές που καταφέρνω να πάω θάλασσα, λόγω έλλειψης χρόνου, δεν την έχω πάντα μαζί μου και περιορίζομαι σε φωτο από την παραλία ή μέχρι εκεί που πατάω με το κινητό που είναι ΙΡ 67 οπότε και να πέσει νερό πάνω δε με αγχώνει. Πρόσφατα χειμώνα είχα πάει σε μια παραλία και σκέφτηκα να βγάλω φωτο το ρολόι μέσα στο νερό, στην άκρη. Βγάζω φωτο, όλα καλά, έρχεται ελαφρό κύμα το παίρνει μέσα, χαχαχα. Μπήκα μέχρι το γόνατο με τα ρούχα, παπούτσια για να το προλάβω, τα κατάφερα τελικά, άντε να εξηγήσω στη γυναίκα μετά στο σπίτι γιατί είμαι έτσι....
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Παρ Φεβ 23, 2024 9:23 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
gep
Δημοσιεύσεις: 2702
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5491 times
Been thanked: 3487 times

Re: CITIZEN

Δημοσίευση από gep »

Το τελευταίο σχόλιο είναι όλα τα λεφτά

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8427 times

Re: CITIZEN

Δημοσίευση από Megalos »

Giorgos_I έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 10:23 am
markosgr28 έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 8:36 am α δεν το ήξερα ευχαριστώ. Όταν είχα τα casio με radio control, ζήτημα να είχαν φωτογραφική τα κινητά.
Αυτό είναι ένα σημείο ειδικης προσοχής.

Λόγω "υπηρεσιακών" αναγκων, χρησιμοποιούσα ψηφιακή φωτογραφική μηχανή από το 2005 ? 2006 ? ( Πρέπει να βρώ το αρχείο μου την πρώτη φωτό.)

Και λόγω τρέλας με τα ρολόγια, έβγαζα φωτό από τότε και γελάγανε και οι συναδελφοι, αλλά και η οικογένεια.

Από αυτήν την συγκυρία όμως, υπάρχουν μερικές φωτό κάποιων ρολογιών που πέρασαν από τα χέρια μου, αλλιως, απλώς θα τα φανταζόμασταν ! Και κάποιες αναφορές, θα εθεωρούντο διηγήσεις "επιστημονικής φαντασίας" :surprise:

Αργότερα, βρέθηκα σε κάποιο φόρουμ, οπότε οι φωτό, έγιναν πιο συχνές. Απλώς, η αποθήκευση στο postimage, αποδείχτηκε ατυχής. Πολλές χάθηκαν.

Με την άφιξη των κινητών με φωτογραφική μηχανή, και την "μόδα" των "σελφι", η φωτογράφηση σε δημόσιους χώρους, ήταν πιο ..........αποδεκτή, δηλαδή, δεν φωνάζανε τον .....μπόγια. :ha: Τρέχτε, μαζεύτε τον ! :zoro:

Ετσι, έχουν χαθεί πολλά ιστορικά στιγμιότυπα, που θα πλούταιναν την ...........ιστορική διαδρομή μου, όπως πιστεύω και άλλων.΄

Από την απόκτηση δε και υποβρύχιας κάμερας, ( δεδομένης της πολυετούς αγάπης με το υγρό στοιχείο ) και εμπλοκή και σε άλλο φόρουμ, οι φωτό ήρθαν κατα ( στην κυριολεξία ) χιλιάδες.

Θα δούμε μερικές σιγά - σιγά, στα αντίστοιχα νήματα. :gf:
μπραβο Γιωργο ... αναμενουμε με ενδιαφερον τις φωτο σου ωστε να εχουμε μια εικονα αναδρομικη
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8427 times

Re: CITIZEN

Δημοσίευση από Megalos »

markosgr28 έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 10:39 am Ευχαριστώ για την αναλυτική και πολύ ενδιαφέρουσα απάντηση.

Νομίζω την πρώτη φωτογραφική την πήρα το 2003, που πήγα Αμερική για να βγάζω φωτο. Όντως εκείνη την περίοδο ειδικά εδώ ήταν περίεργο αυτό.

Αργότερα πήρα μια καλύτερη φωτογραφική και την παλιά την έβαλα σε μια αδιάβροχη θήκη που πήγαινε έως 10μ βάθος. Το κόστος για αδιάβροχη μηχανή τότε ήταν απαγορευτικό. Μια χαρά έκανε τη δουλειά της και από την περίοδο που έκανα ελεύθερη κατάδυση έχω κάποια στιγμιότυπα, όχι πολλά, γιατί είπαμε τότε δεν ήταν το σύνηθες να βγάζεις άπειρες φωτο. Μετά μου απαγόρεψαν την ελεύθερη κατάδυση για ιατρικούς λόγους οπότε για ένα μεγάλο διάστημα δεν είχα φωτο από θαλάσσιες δραστηριότητες. Τώρα με την action cameras είναι πιο εύκολο, έχω πάρει μια φτηνή, κάνει τη δουλειά της, αλλά η αλήθεια είναι στις λίγες φορές που καταφέρνω να πάω θάλασσα, λόγω έλλειψης χρόνου, δεν την έχω πάντα μαζί μου και περιορίζομαι σε φωτο από την παραλία ή μέχρι εκεί που πατάω με το κινητό που είναι ΙΡ 67 οπότε και να πέσει νερό πάνω δε με αγχώνει. Πρόσφατα χειμώνα είχα πάει σε μια παραλία και σκέφτηκα να βγάλω φωτο το ρολόι μέσα στο νερό, στην άκρη. Βγάζω φωτο, όλα καλά, έρχεται ελαφρό κύμα το παίρνει μέσα, χαχαχα. Μπήκα μέχρι το γόνατο με τα ρούχα, παπούτσια για να το προλάβω, τα κατάφερα τελικά, άντε να εξηγήσω στη γυναίκα μετά στο σπίτι γιατί είμαι έτσι....
τρομερο αυτο που επαθες Μαρκο ... οντως αντε να σε πιστεψει καποιος πως βραχηκες
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 123 times
Been thanked: 385 times

Re: CITIZEN

Δημοσίευση από Giorgos_I »

markosgr28 έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 10:39 am
...........Μετά μου απαγόρεψαν την ελεύθερη κατάδυση για ιατρικούς λόγους οπότε για ένα μεγάλο διάστημα δεν είχα φωτο από θαλάσσιες δραστηριότητες.
Και εμένα μου είχαν απαγορεύσει ακόμα και να βρέχω το κεφάλι, ( αυτιά, μόνιμη βλάβη, εξοστώσεις-χρόνια μέση ωτίτιδα, κλπ ) οπότε βουτούσα με .......κουκούλα :gf: Σιγά μην τους άκουγα. Θάλασσα για εμενα σημαίνει "κεφάλι μεσα, και βουτίτσες"

Από παιδί, μιλάω 8-9 χρονών, φόραγα μάσκα, αυτήν της Florida με το μπαλάκι του πινκ-πόνγκ στον επικολλημένο στο σώμα της μάσκας αναπνευστήρα, που αν πήγαινες λίιιιιιιιγο πιο βαθιά, σου έβγαινε η μάσκα.

Κόψιμο λοιπόν, τάπωμα με φελλό μπουκαλιού, στερέωση με κολιέ λάστιχου κήπου στην βρύση, και ...............ελευθερία προ τον βυθό. :wistle: Πατέντα από τον ξάδελφο, που προφανώς την είχε δεί κάπου αλλού. Αλλά, πιτσιρικάδς, ΔΕΝ ψάχναμε τετοια θέματα, και φυσικά, ανάθεμα και αν ξέραμε φυσιολογία - ιατρικά καταδύσεων, απλώς βουτάγαμε μέχρι να σκάσουμε, απορώ πως δεν πνιγήκαμε τότε.

Συνήθεια λοιπον, ΠΟΤΕ δεν μπαινω στην θάλασσα ΧΩΡΙΣ μάσκα, η μάσκα στο νερό, ειναι ασφάλεια. Τελεία.
These users thanked the author Giorgos_I for the post:
Megalos (Σάβ Φεβ 24, 2024 8:39 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 123 times
Been thanked: 385 times

Re: CITIZEN

Δημοσίευση από Giorgos_I »

markosgr28 έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 10:39 am ...... Βγάζω φωτο, όλα καλά, έρχεται ελαφρό κύμα το παίρνει μέσα, χαχαχα. Μπήκα μέχρι το γόνατο με τα ρούχα, παπούτσια για να το προλάβω, τα κατάφερα τελικά, άντε να εξηγήσω στη γυναίκα μετά στο σπίτι γιατί είμαι έτσι....

Την έχω πάθει πολλές φορές. Στην άκρη της ακτής, το αντιμάμαλο , δημιουργεί δίνες, συν την στένωση λόγω επικλινούς, αυξάνει την ταχύτητα του νερού, οπότε συμπαρασύρει αντικείμενα, ακόμα και βαριά.

Αν ξέρεις την "φυσική", σε λαϊκές πλάζ με συγκεκριμένους βυθούς, ψάχνεις και βρίσκεις χαμένα αντικείμενα, διαφορα είδη, προσωπικά, 3 δακτυλιδια, χρυσό αντικείμενο μέγεθος δίευρου, αλυσίδα με σταυρό, ρολόι, χώρια όλα τα υπόλοιπα γυαλιά ηλίου, κοκκαλάκια, χαϊμαλιά, κλπ, αλλά, ειδικότητά μου είναι τα βαριδάκια ψαρέματος, που ναι, παρασύρονται ΚΑΙ αυτά, παρά το ειδικό τους βάρος και το υδροδυναμικό τους σχήμα. Εχω 6-7 κιλά βαριδάκια, τα αφαιρώ από τον βυθό, σαν άσκήσεις αναπνοής, αλλά και για την μόλυνση που προκαλούν στο περιβάλλον..

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Giorgos_I for the post:
Megalos (Σάβ Φεβ 24, 2024 8:40 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 123 times
Been thanked: 385 times

Re: CITIZEN

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Ισως, οι admin, να πρέπει να μεταφέρουν - αντιγράψουν κάποιες από τις εδώ αναρτήσεις, σε άλλα πιο "κατάλληλα" νήματα, πχ βυθός, ρολόγια στο νερό, ή άλλο.

Σαν καινούργιος, και παρασύρομαι από ενθουσιασμό, και μην έχοντας βρει ακόμα τα βήματα μου δεν τα βάζω όλα στην σωστή θέση.

Παρακαλώ, ενεργήστε όπως απαιτείται, δεν θα ..........διαμαρτυρηθώ :box:
These users thanked the author Giorgos_I for the post:
Megalos (Σάβ Φεβ 24, 2024 8:41 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: CITIZEN

Δημοσίευση από markosgr28 »

Giorgos_I έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 11:08 pm
markosgr28 έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 10:39 am
...........Μετά μου απαγόρεψαν την ελεύθερη κατάδυση για ιατρικούς λόγους οπότε για ένα μεγάλο διάστημα δεν είχα φωτο από θαλάσσιες δραστηριότητες.
Και εμένα μου είχαν απαγορεύσει ακόμα και να βρέχω το κεφάλι, ( αυτιά, μόνιμη βλάβη, εξοστώσεις-χρόνια μέση ωτίτιδα, κλπ ) οπότε βουτούσα με .......κουκούλα :gf: Σιγά μην τους άκουγα. Θάλασσα για εμλενα σημαίνει "κεφάλι μεσα, και βουτίτσες"

Από παιδί, μιλάω 8-9 χρονών, φόραγα μάσκα, αυτήν της Florida με το μπαλάκι του πινκ-πόνγκ στον επικολλημένο στο σώμα της μάσκας αναπνευστήρα, που αν πήγαινες λίιιιιιιιγο πιο βαθιά, σου έβγαινε η μάσκα.

Κόψιμο λοιπόν, τάπωμα με φελλό μπουκαλιού, στερέωση με κολιέ λάστιχου κήπου στην βρύση, και ...............ελευθερία προ τον βυθό. :wistle: Πατέντα από τον ξάδελφο, που προφανώς την είχε δεί κάπου αλλού. Αλλά, πιτσιρικάδς, ΔΕΝ ψάχναμε τετοια θέματα, και φυσικά, ανάθεμα και αν ξέραμε φυσιολογία - ιατρικά καταδύσεων, απλώς βουτάγαμε μέχρι να σκάσουμε, απορώ πως δεν πνιγήκαμε τότε.

Συνήθεια λοιπον, ΠΟΤΕ δεν μπαινω στην θάλασσα ΧΩΡΙΣ μάσκα, η μάσκα στο νερό, ειναι ασφάλεια. Τελεία.
Είσαι πολύ ωραίος! Τις θυμάμαι αυτές τις μάσκες εννοείται! Τι μου θύμισες τώρα! Εγώ σταμάτησα λόγω υπερτασης, όχι λόγω θέματος στα αυτιά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: CITIZEN

Δημοσίευση από markosgr28 »

Giorgos_I έγραψε: Σάβ Φεβ 24, 2024 12:04 am
markosgr28 έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 10:39 am ...... Βγάζω φωτο, όλα καλά, έρχεται ελαφρό κύμα το παίρνει μέσα, χαχαχα. Μπήκα μέχρι το γόνατο με τα ρούχα, παπούτσια για να το προλάβω, τα κατάφερα τελικά, άντε να εξηγήσω στη γυναίκα μετά στο σπίτι γιατί είμαι έτσι....

Την έχω πάθει πολλές φορές. Στην άκρη της ακτής, το αντιμάμαλο , δημιουργεί δίνες, συν την στένωση λόγω επικλινούς, αυξάνει την ταχύτητα του νερού, οπότε συμπαρασύρει αντικείμενα, ακόμα και βαριά.

Αν ξέρεις την "φυσική", σε λαϊκές πλάζ με συγκεκριμένους βυθούς, ψάχνεις και βρίσκεις χαμένα αντικείμενα, διαφορα είδη, προσωπικά, 3 δακτυλιδια, χρυσό αντικείμενο μέγεθος δίευρου, αλυσίδα με σταυρό, ρολόι, χώρια όλα τα υπόλοιπα γυαλιά ηλίου, κοκκαλάκια, χαϊμαλιά, κλπ, αλλά, ειδικότητά μου είναι τα βαριδάκια ψαρέματος, που ναι, παρασύρονται ΚΑΙ αυτά, παρά το ειδικό τους βάρος και το υδροδυναμικό τους σχήμα. Εχω 6-7 κιλά βαριδάκια, τα αφαιρώ από τον βυθό, σαν άσκήσεις αναπνοής, αλλά και για την μόλυνση που προκαλούν στο περιβάλλον..

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Και πολύ καλά κάνεις! Έτσι είναι! Και οι φωτο σου πάντα πολύ ωραίες!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8427 times

Re: CITIZEN

Δημοσίευση από Megalos »

Citizen Series 8 890 Mechanical νεο μοντελο
Εικόνα
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση