Seiko νέα Prospex

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Seiko νέα Prospex

Δημοσίευση από dimRHO »

eisenberg έγραψε:
dimRHO έγραψε:αυτός ο ευθυγραμμισμός μέρας και ημερομηνίας είναι από τα πράγματα που μου τη δίνουν στη SEIKO, υπάρχουν φθηνότερα ρολόγια Citizen, Casio, ακόμα και Q&Q που δεν έχουν αυτό το θέμα, γιατί στη SEIKO?
Ειναι επειδη εχει ξεκινησει να αλλαζει η ημερομηνια,απο τις 10μμ και μετα.
Αν δεις στις φωτο πιο πανω ειναι ΟΚ.
τότε πολύ ατυχής η φωτογράφιση. Έχει όμως ξεπεραστεί αυτό το θέμα που πάντα είχε η Seiko όπως με το Bezel. Πρώτο ποιο ήταν, το Doxa ή το Turtle της Seiko?
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12441
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5152 times

Re: Seiko νέα Prospex

Δημοσίευση από markosgr28 »

dimRHO έγραψε:
eisenberg έγραψε:
dimRHO έγραψε:αυτός ο ευθυγραμμισμός μέρας και ημερομηνίας είναι από τα πράγματα που μου τη δίνουν στη SEIKO, υπάρχουν φθηνότερα ρολόγια Citizen, Casio, ακόμα και Q&Q που δεν έχουν αυτό το θέμα, γιατί στη SEIKO?
Ειναι επειδη εχει ξεκινησει να αλλαζει η ημερομηνια,απο τις 10μμ και μετα.
Αν δεις στις φωτο πιο πανω ειναι ΟΚ.
τότε πολύ ατυχή η φωτογράφιση. Έχει όμως ξεπεραστεί αυτό το θέμα που πάντα είχε η Seiko όπως με το Bezel. Πρώτο ποιο ήταν, το Doxa ή το Turtle της Seiko?
Όντως πολύ ατυχής!

Έχουμε απάντηση στο ερώτημα αυτό? Αναρωτιόμουν και εγώ. Επειδή τα πρώτα σχέδια της Seiko είχαν κάποια στοιχεία από άλλους κατασκευαστές, χωρίς να ξέρω κάτι για το θέμα, θεωρώ πιο πιθανό να ήταν πρώτο το doxa, χωρίς αυτό να μου χαλάει την εκτίμηση προς τη Seiko, εξάλλου το turle έγινε ιστορικής αξίας μοντέλο για τη Seiko. Παρόλα αυτά αν έχουμε κάποια πληροφορία για το θέμα, θα είχε ενδιαφέρον.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42563
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39066 times
Been thanked: 8474 times

Re: Seiko νέα Prospex

Δημοσίευση από Megalos »

eis sensei που εισαι να μας δωσεις τα φωτα σου $0$$
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση