Watches under water.....

Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Watches under water.....

Δημοσίευση από markosgr28 »

Καταπληκτικές φωτο και εμπειρία, πάντα τέτοια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8427 times

Re: Watches under water.....

Δημοσίευση από Megalos »

Giorgos_I έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 2:38 am ...κοπάδι ζαργάνες, κατάφερα να βγάλω την μία από κοντά.

Εικόνα
εξαιρετικη φωτογραφια Γιωργο ... μπραβο που την πετυχες την ζαργανα :sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8427 times

Re: Watches under water.....

Δημοσίευση από Megalos »

Giorgos_I έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 2:30 am Εικόνα
εχω πολυ καιρο να πετυχω αστερια Γιωργο ... τι απεγιναν ?
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 123 times
Been thanked: 385 times

Re: Watches under water.....

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Οταν ο κάθε βλάξ, βρίσκει κάποιον, και τον πάει στην ξηρά, για να τον δούν τα παιδιά του, η μαμά του, η φιλενάδα του, και μετά τον αφήνει στον ήλιο να ξεραθεί, και το παίζει θαλασσόλυκος και ΗΡΩΑΣ, απλώς εγκληματεί. Σκοτώνει μια ζωή, που ΔΕΝ μπορεί να αντικαταστήσει. Τα ίδια κάνανε και με τους αχινούς, και κάποιοι άλλοι με τα χταπόδια ( δεν γράφω παραπάνω για να μην με μπανάρετε ), και σιγά - σιγά, οι θάλασσες νέκρωσαν.

Θυμάμαι ακόμα δεκαετίες τέλη 70 -μέσα 80, που σε κάποιες θάλασσες, προσπαθούσες να αποφύγεις τα μικρότερα ψάρια, και να κτυπήσεις μόνον τα μεγαλύτερα του είδους.

Κάποτε, που και εγώ, σαν τυπικός βλάξ, κτυπούσα παραπάνω από ότι χρειαζόταν, πήρα το μάθημά μου από τον ΩΡΙΜΟ κύριο, που μου είπε "Μόνον όσα θα φάμε. Τα υπόλοιπα, στο επόμενο γεύμα, ...........αύριο".

Μετά, κάποιος άλλος, μου είπε. "Την γη δεν την κληρονομήσαμε από τους γονείς μας. Την δανειστήκαμε από τα παιδιά μας".

Ειχα ένα φίλο κυνηγό, που κυνηγούσε παπιά, με ........μονόκαννο. Του λέω, εισαι βλάκας Αυτοί, βαράνε με αυτόματες με 7 φυσίγγια. Απάντηση. Εγώ, είμαι κυριος. Δίνω στο παπί, την ευκαιρία να ξεφύγει.

Οταν έρχεσαι σε επαφή με την φύση, την ........προστατεύεις. Από το μικρο δεντράκι στον Υμηττό, που ΔΕΝ το πατάς, αλλά του ρίχνεις νερό, την οχιά που περνάει δίπλα σου, τις πέρδικες που περπατάνε πιο κεί.

Ξέρω και να τα πιάσω, και να τα σκοτώσω. Ο πολιτισμος όμως και η ΔΥΝΑΜΗ, είναι όταν τα προστατεύεις.

Μάζευα τις χελώνες και τις κατέβαζα χαμηλά, γιατί ΔΕΝ μπορούν να ξεφύγουν από την φωτιά. Εκανα βάρδιες στην προστασία, και τους προλαβαίναμε από κακές σκέψεις.

Πάμε στην ερώτηση, που έχει ήδη απαντηθεί.

Και εγώ τα πιάνω, τα φωτογραφίζω, και τα ...........επιστρέφω στον χώρο τους. Δεν τα κανω συλλογή. Η χαρά είναι να υπάρχουν ΖΩΝΤΑΝΑ, να τα βλέπεις, τα τα πιάνεις, να τα καμαρώνεις. Και μετά, να τα απελευθερώνεις. Αυτή, είναι η ευτυχία.

Εδώ, τους δίνω να κρατήσουν έναν, και αφου τον εξετάσουν ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ στο φυσικό του περιβάλλον.

Εχω πολλές φωτό από αστερίες, ακομα και από έναν κόκκινο, με ανώμαλη ανάπτυξη. Θα ψάξω να βρω την φωτό. Μόλυνση ? Κακό DNA ?

Εχετε ποτέ δει την λεπτομέρεια που έχει ένας αστερίας ? Τον έχετε δεί να περπατάει και μετά να κρύβεται στην άμμο ?
Εχω ένα κόσμημα, μεταγιόν της κυριας, ( εγώ το αγόρασα ), έναν αστερία σε 18Κ, με τέτοια λεπτομέρεια, που νομίζεις ότι είναι ....εκμαγείο. Εκπληκτικό. Το είδα, το ερωτεύτηκα, το πήρα. Και πήγε στην θυρίδα. Επειδή στο σπίτι δεν κρατώ ΤΙΠΟΤΑ, ούτε 20 Ε, ( λόγω των συνθηκών ζωής πλέον - Κάνε ότι κοιμάσαι ) είναι όλα σε θυρίδα, ρολογια, κοσμήματα, κειμήλια, κλπ.

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Giorgos_I for the post (total 3):
Megalos (Σάβ Φεβ 24, 2024 8:34 pm) • theo1988 (Κυρ Φεβ 25, 2024 8:42 am) • gep (Τετ Φεβ 28, 2024 6:56 pm)
Rating: 23.08%
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 123 times
Been thanked: 385 times

Re: Watches under water.....

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Σε άλλες φωτό, θα βλέπετε και ψάρια. Αντί φωτογραφικής, αν κρατούσα το ψαροντουφεκο, θα ήταν στο πιάτο μου.

Μεγαλύτερη χαρά είναι όμως όταν τα βλέπεις, να έρχονται και να φεύγουν.

Θα πεί κάποιος. Ανώμαλος είσαι ? Οχι, αλλά, έχω πιάσει τόσα, που δεν έχω πλέον την ανάγκη.............επιβεβαίωσης. Κάτι σαν τα ρολόγια. Μετά από τόσα ρολόγια, από ψηφιακά Casio, μέχρι Vacheron, με πολλά Rolex και κάποια Ω ανάμεσα, πλέον, και το ταπεινο Duro, με καλύπτει απόλυτα. Αυτό λέγεται πληρότητα - ωριμότητα ?

Εικόναcliking test
These users thanked the author Giorgos_I for the post (total 2):
Megalos (Σάβ Φεβ 24, 2024 8:34 pm) • theo1988 (Κυρ Φεβ 25, 2024 8:42 am)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Watches under water.....

Δημοσίευση από markosgr28 »

Giorgos_I έγραψε: Σάβ Φεβ 24, 2024 1:45 am Οταν ο κάθε βλάξ, βρίσκει κάποιον, και τον πάει στην ξηρά, για να τον δούν τα παιδιά του, η μαμά του, η φιλενάδα του, και μετά τον αφήνει στον ήλιο να ξεραθεί, και το παίζει θαλασσόλυκος και ΗΡΩΑΣ, απλώς εγκληματεί. Σκοτώνει μια ζωή, που ΔΕΝ μπορεί να αντικαταστήσει. Τα ίδια κάνανε και με τους αχινούς, και κάποιοι άλλοι με τα χταπόδια ( δεν γράφω παραπάνω για να μην με μπανάρετε ), και σιγά - σιγά, οι θάλασσες νέκρωσαν.

Θυμάμαι ακόμα δεκαετίες τέλη 70 -μέσα 80, που σε κάποιες θάλασσες, προσπαθούσες να αποφύγεις τα μικρότερα ψάρια, και να κτυπήσεις μόνον τα μεγαλύτερα του είδους.

Κάποτε, που και εγώ, σαν τυπικός βλάξ, κτυπούσα παραπάνω από ότι χρειαζόταν, πήρα το μάθημά μου από τον ΩΡΙΜΟ κύριο, που μου είπε "Μόνον όσα θα φάμε. Τα υπόλοιπα, στο επόμενο γεύμα, ...........αύριο".

Μετά, κάποιος άλλος, μου είπε. "Την γη δεν την κληρονομήσαμε από τους γονείς μας. Την δανειστήκαμε από τα παιδιά μας".

Ειχα ένα φίλο κυνηγό, που κυνηγούσε παπιά, με ........μονόκαννο. Του λέω, εισαι βλάκας Αυτοί, βαράνε με αυτόματες με 7 φυσίγγια. Απάντηση. Εγώ, είμαι κυριος. Δίνω στο παπί, την ευκαιρία να ξεφύγει.

Οταν έρχεσαι σε επαφή με την φύση, την ........προστατεύεις. Από το μικρο δεντράκι στον Υμηττό, που ΔΕΝ το πατάς, αλλά του ρίχνεις νερό, την οχιά που περνάει δίπλα σου, τις πέρδικες που περπατάνε πιο κεί.

Ξέρω και να τα πιάσω, και να τα σκοτώσω. Ο πολιτισμος όμως και η ΔΥΝΑΜΗ, είναι όταν τα προστατεύεις.

Μάζευα τις χελώνες και τις κατέβαζα χαμηλά, γιατί ΔΕΝ μπορούν να ξεφύγουν από την φωτιά. Εκανα βάρδιες στην προστασία, και τους προλαβαίναμε από κακές σκέψεις.

Πάμε στην ερώτηση, που έχει ήδη απαντηθεί.

Και εγώ τα πιάνω, τα φωτογραφίζω, και τα ...........επιστρέφω στον χώρο τους. Δεν τα κανω συλλογή. Η χαρά είναι να υπάρχουν ΖΩΝΤΑΝΑ, να τα βλέπεις, τα τα πιάνεις, να τα καμαρώνεις. Και μετά, να τα απελευθερώνεις. Αυτή, είναι η ευτυχία.

Εδώ, τους δίνω να κρατήσουν έναν, και αφου τον εξετάσουν ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ στο φυσικό του περιβάλλον.

Εχω πολλές φωτό από αστερίες, ακομα και από έναν κόκκινο, με ανώμαλη ανάπτυξη. Θα ψάξω να βρω την φωτό. Μόλυνση ? Κακό DNA ?

Εχετε ποτέ δει την λεπτομέρεια που έχει ένας αστερίας ? Τον έχετε δεί να περπατάει και μετά να κρύβεται στην άμμο ?
Εχω ένα κόσμημα, μεταγιόν της κυριας, ( εγώ το αγόρασα ), έναν αστερία σε 18Κ, με τέτοια λεπτομέρεια, που νομίζεις ότι είναι ....εκμαγείο. Εκπληκτικό. Το είδα, το ερωτεύτηκα, το πήρα. Και πήγε στην θυρίδα. Επειδή στο σπίτι δεν κρατώ ΤΙΠΟΤΑ, ούτε 20 Ε, ( λόγω των συνθηκών ζωής πλέον - Κάνε ότι κοιμάσαι ) είναι όλα σε θυρίδα, ρολογια, κοσμήματα, κειμήλια, κλπ.

Εικόνα

Εικόνα
Θα συμφωνήσω απόλυτα, έτσι ακριβώς είναι! Είσαι καταπληκτικός!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8427 times

Re: Watches under water.....

Δημοσίευση από Megalos »

φιλε Γιωργο το ποστ σου για τους αστεριες ειναι κοσμημα για το φορουμ και τα μελη του ... πολυ σωστα οσα ανεφερες για τους αστεριες τα χταποδια και τα ψαρια ...
δυστυχως εχουμε αφανισει τα παντα στην φυση ... και εγω νεωτερος εκανα ψαροτουφεκο ... τωρα που δεν κανω κοιταζω ομως για να βρω να τα θαυμασω τα ψαρια και δεν βρισκω τιποτα ... αφαντα
κριμα πολυ κριμα
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8427 times

Re: Watches under water.....

Δημοσίευση από Megalos »

Giorgos_I έγραψε: Σάβ Φεβ 24, 2024 2:02 am Σε άλλες φωτό, θα βλέπετε και ψάρια. Αντί φωτογραφικής, αν κρατούσα το ψαροντουφεκο, θα ήταν στο πιάτο μου.

Μεγαλύτερη χαρά είναι όμως όταν τα βλέπεις, να έρχονται και να φεύγουν.

Θα πεί κάποιος. Ανώμαλος είσαι ? Οχι, αλλά, έχω πιάσει τόσα, που δεν έχω πλέον την ανάγκη.............επιβεβαίωσης. Κάτι σαν τα ρολόγια. Μετά από τόσα ρολόγια, από ψηφιακά Casio, μέχρι Vacheron, με πολλά Rolex και κάποια Ω ανάμεσα, πλέον, και το ταπεινο Duro, με καλύπτει απόλυτα. Αυτό λέγεται πληρότητα - ωριμότητα ?

Εικόναcliking test
εξαιρετικα κομματια Γιωργο ... και βεβαια μετα απο πολλα ερχεται πληροτητα οπως ειπες
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
GNL1977
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2024 3:22 pm
Has thanked: 40 times
Been thanked: 176 times
Επικοινωνία:

Re: Watches under water.....

Δημοσίευση από GNL1977 »

Εικόνα
These users thanked the author GNL1977 for the post (total 3):
gep (Τετ Φεβ 28, 2024 6:57 pm) • Megalos (Τετ Φεβ 28, 2024 9:26 pm) • Giorgos_I (Τετ Φεβ 28, 2024 9:34 pm)
Rating: 23.08%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8427 times

Re: Watches under water.....

Δημοσίευση από Megalos »

GNL1977 έγραψε: Τετ Φεβ 28, 2024 6:18 pm Εικόνα
τι !! αρχισες απο τωρα τα μπανια :sleepy:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση