Τα καλύτερα "Οπίσθια"

spyoly
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2024 1:09 pm
Has thanked: 449 times
Been thanked: 521 times

Re: Τα καλύτερα "Οπίσθια"

Δημοσίευση από spyoly »

Ο μικροροτορας πολύ δελεαστικος…από την άλλη το καντραν αν και καλοδουλεμένο δείχνει αποστειρωμένο και αντιερωτικό 😎🤣🤣🤣
Άβαταρ μέλους
nick10
moderator
Δημοσιεύσεις: 10658
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 5:12 pm
Has thanked: 6390 times
Been thanked: 10709 times
Επικοινωνία:

Re: Τα καλύτερα "Οπίσθια"

Δημοσίευση από nick10 »

Θα το φορούσα, φαίνεται ωραιο, αν και συμφωνω με τον Σπύρο, κάτι δεν μου κάθεται καλα με το καντραν…
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Fb: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/

Το γούστο μου είναι απλό, διαλέγω πάντα το καλύτερο...
Εικόνα
gep
Δημοσιεύσεις: 2702
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5491 times
Been thanked: 3487 times

Re: Τα καλύτερα "Οπίσθια"

Δημοσίευση από gep »

Όπως ανέφερα παραπάνω, έχω σβήσει την μάρκα, δύο γραμμές στο πάνω μέρος, το υπόλοιπο κενό.
Αν δεν λαμβάναμε τα του καντράν υπόψιν, ποιά η τιμή του;
Μικρορότορας, 30 ρουμπίνια κλπ.
Σημειωτέον, είναι κατασκευή του 2021 και φυσικά εξαντλημένο.


Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Τα καλύτερα "Οπίσθια"

Δημοσίευση από markosgr28 »

spyoly έγραψε: Πέμ Μαρ 07, 2024 12:30 pm Ο μικροροτορας πολύ δελεαστικος…από την άλλη το καντραν αν και καλοδουλεμένο δείχνει αποστειρωμένο και αντιερωτικό 😎🤣🤣🤣
συμφωνω με το μικροροτορα, με το καντράν κάτι δε μου κάθεται και εμένα, αλλά νομίζω θα το φορούσα
Εικόνα
gep
Δημοσιεύσεις: 2702
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5491 times
Been thanked: 3487 times

Re: Τα καλύτερα "Οπίσθια"

Δημοσίευση από gep »

Και εγώ θα α το φορούσα, γιατί σαν μηχανισμός μου αρέσει πολύ,
Η Baltic είχε βγάλει μικρορότορα γύρω στα 650 € αν θυμάμαι καλά.
Πόσο νομίζετε ότι πουλιόταν αυτό; τιμή;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8427 times

Re: Τα καλύτερα "Οπίσθια"

Δημοσίευση από Megalos »

Γιωργη εμενα μου αρεσει και το πισω αλλα και το μπρος μερος ... και υποθετω οτι η τιμη ηταν χωμα
These users thanked the author Megalos for the post:
gep (Πέμ Μαρ 07, 2024 11:23 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
gep
Δημοσιεύσεις: 2702
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5491 times
Been thanked: 3487 times

Re: Τα καλύτερα "Οπίσθια"

Δημοσίευση από gep »

Σωστά μάντεψες.
Αν το είχα πάρει μυρωδιά όταν το έβγαλαν, θα είχα πάρει δύο σε άσπρο και σε μαύρο αν το έβγαζαν και σε μαύρο.
Το παλικάρι αναφέρει τιμή γύρω στις 170 λίρες.

https://www.thetheowrist.com/post/fist- ... icro-rotor

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

These users thanked the author gep for the post:
Megalos (Παρ Μαρ 08, 2024 10:07 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
kalvetfl67
moderator
Δημοσιεύσεις: 1204
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2022 12:36 am
Has thanked: 1083 times
Been thanked: 1056 times

Re: Τα καλύτερα "Οπίσθια"

Δημοσίευση από kalvetfl67 »

Υπέροχο ρολόι , μια χαρα υπάρχει ακόμα στην παραγωγη σε όλα τα χρωματα
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... ry_from%3A
These users thanked the author kalvetfl67 for the post:
Megalos (Παρ Μαρ 08, 2024 10:09 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 123 times
Been thanked: 385 times

Re: Τα καλύτερα "Οπίσθια"

Δημοσίευση από Giorgos_I »

markosgr28 έγραψε: Δευ Μαρ 04, 2024 3:42 pm και νομίζω δεν είναι μόνο για εφέ, είναι δοκιμασμένο σε αρνητική πίεση για αυτό το γράφει, σε αντίθεση με κάποια πχ Ω που πετάγονται τα τζαμάκια στο διάστημα.
Τα κανονικά ρολόγια, ειδικά παλαιότερα, είχαν απλώς ένα "τζαμάκι" που στερεωνόταν στην κάσα, είτε με ένα δακτυλίδι, είτε απ' ευθείας στην κάσα, με την ελαστικότητα του ακρυλικου να το συγρατεί, τότε ως επί το πλείστον, ορειχάλκινες - μπρούτζου- χρωμιωμένες - νικελωμένες κάσες.

Αν το ρολόι κτυπιόταν σε πχ μια πόρτα, το τζαμάκι έφευγε, και με μια απλή κινηση πίεσης, ξανάμπαινε.

Με το που εμφανίστηκαν τα πρώτα αδιάβροχα, 50 μέτρα, το τζαμάκι, στερεωνόταν καλύτερα, αλλά και πάλι, με τέτοιο τρόπο που το συγκρατούσε αλλά η φόρτιση ήταν από έξω προς τα μέσα, και βουτώντας στο νερό, η πίεση, μία ατμόσφαιρα ανα 10,33 μέτρα βάθους, πίεζε το τζαμάκι περισσότερο στην κάσα, και στεγανοποιούσε.

Στο διάστημα, ή, ας μην πάμε και τόσο ...........ψηλά, ακόμα και σε ένα απλό αεροπορικό ταξίδι, με αεροπλάνο που πάει πάνω από 3000 μέτρα ύψος, έχει συμπιεζόμενη καμπίνα, γιατί ο άνθρωπος αναπνέει χωρίς πρόβλημα μέχρι αυτό το ύψος. Από εκεί και πάνω, ........ζόρια, ειδικά αν είσαι και λιιιγο μεγάλος, λιιιιιγο με κάποιες διαφοροποιήσεις υγείας, κλπ.

Πάμε από την αρχή. Το ρολογάκι μας, εισέρχεται στο αεροπλάνο, με ατμοσφαιρική πίεση μιας ατμόσφαιρας, και με την απογείωση και άνοδο, η καμπίνα συμπιέζεται μέχρι το ισοδύναμο ύψους 2800 μέτρων, ασχέτως αν το αεροπλάνο μπορεί να πάει πχ και στα 12.000 μέτρα ή και σε μερικές πτήσεις, και ορισμένων εταιριών, ακόμα πιο ψηλά, είτε λογω εμποδίων είτε για .......οικονομία καυσιμων.

Η άνοδος αυτή παρότι ειναι σταδιακη, και ισοδύναμη πίεση των 2800 μέτρων, είναι μικρότερη / χαμηλότερη από την αρχική, και η μεγαλύτερη πίεση, η εγκλωβισμενη στο ρολόι, αν έχει μια ελαφρά στεγάνωση, ασκείται στο τζαμάκι, και .....πουφ, πετάγεται από την κάσα.

Οποτε η πιστοποίηση διαστήματος, απλώς σημαίνει ότι, το τζαμάκι, είναι στερεωμενο και για δυναμεις από μεσα προς τα έξω, οπότε, η διαφοροποίηση της πίεσης, και με ταχείς ρυθμούς, από μια ατμόσφαιρα προς κενο, και μετά αντιστροφα, ( ρυθμοί ανόδου / καθοδου ) δεν θα πετάξει το τζαμάκι.

Εδώ, να αναφέρουμε ότι αν το ρολόι είναι ταυτόχρονα και στεγανό, γίνεται αντιληπτό ότι η στεγανοποίηση ΔΕΝ είναι μπορεί να ειναι μεγάλη, ώστε τα μόρια του αέρα να "ταξιδεύουν" μέσα - έξω από την κάσα σχετικά εύκολα, αλλιώς θα απαιτείτο μια βαριά και ισχυρή κατασκευή για να αντέχει. πχ τα βαθιάς κατάδυσης, έχουν βαλβίδα εκτόνωσης Ηλιου για την άνοδο. Για να εκτονώνουν την πίεση των 10-20 ατμοσφαιρών, αλλιως ή θα πετάξουν και αυτά το τζαμάκι.
These users thanked the author Giorgos_I for the post (total 2):
spyoly (Παρ Μαρ 08, 2024 7:26 am) • Megalos (Παρ Μαρ 08, 2024 10:12 pm)
Rating: 15.38%
gep
Δημοσιεύσεις: 2702
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5491 times
Been thanked: 3487 times

Re: Τα καλύτερα "Οπίσθια"

Δημοσίευση από gep »

kalvetfl67 έγραψε:Υπέροχο ρολόι , μια χαρα υπάρχει ακόμα στην παραγωγη σε όλα τα χρωματα
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... ry_from%3A
Ευχαριστώ για την πληροφορία, θα το κοιτάξω. Έχει και έναν σύνδεσμο το άρθρο, τον οποίο διάβασα. Θα το κοιτάξω σοβαρά

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Απάντηση