Μαυρα Μεσανυχτα

Απάντηση
stefen
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τετ Μαρ 09, 2016 8:38 pm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 494 times

Re: Μαυρα Μεσανυχτα

Δημοσίευση από stefen »

Ας βάλω και μια χθεσινοβραδινή

Εικόνα
These users thanked the author stefen for the post:
Megalos (Τετ Απρ 17, 2024 11:40 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8426 times

Re: Μαυρα Μεσανυχτα

Δημοσίευση από Megalos »

εξαιρετικο :good: :good:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Μαυρα Μεσανυχτα

Δημοσίευση από markosgr28 »

stefen έγραψε: Τετ Απρ 17, 2024 11:11 pm
markosgr28 έγραψε: Πέμ Φεβ 29, 2024 8:16 am Πολύ δυσκολο να ξεπεράσει κάποιος το lume των Seiko
Πάντως το δυνατότερο lume με το οποίο είχα την τύχη να συμβιώσω εγώ ήταν σε ένα Citizen pmt56-2731 (Natulite lume). Το ρολόι βέβαια τώρα έχει δωθεί αλλά πάντα θα έχω ανάμνηση από την φωτεινότητα και την διάρκεια του...
Και τα citizen είναι πολύ καλά ναι. Ειδικά αυτό που αναφέρεις έχει μεγάλη επιφάνεια στα γράμματα και τις ώρες, οπότε δυνατότητα για πολύ υλικό που να φωτίζει. Σε lume, εκτός από Seiko, που είναι δεδομένο και πολύ καλό, με έχει εντυπωσιάσει το Ω ΡΟ το πιο νέο και σε φωτεινότητα και σε διάρκεια, το Tudor Pelagos και γενικά τα νέα καταδυτικά Tudor είναι αρκετά καλά και παλαιότερα ένα precista prs 50. Όσο αφορά τη Seiko, το Sumo με είχε εντυπωσιάσει, ίσως για το ίδιο λόγο, μεγάλες κουκίδες, μεγάλη δείκτες, πολύ υλικό. Πάντως και στα Seiko υπάρχουν διαφορές στα μοντέλα, π.χ. το SKX δεν έχει το ίδιο καλό lume με το Sumo, παρόλο που είναι επίσης παραπάνω από αξιοπρεπές και καλύτερο από πάρα πολλα πολύ πιο ακριβά ρολόγια. Σε citizen είχα ένα aquamount (με 3 αισθητήρες), επίσης με μεγάλους αριθμούς κλπ. που φώτιζε πολύ εντυπωσιακά. Το NY0040 είναι αξιοπρεπέστατο, ενώ το barnacle νομίζω λίγο υποδεέστερο κυρίως στη διάρκεια του lume από τα NY0040, παρόλο που είναι πιο ακριβό αρκετά. Σε rolex δε με έχει εντυπωσιάσει η φωτεινότητα, ίσως να περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό λόγω κόστους, έχουν πάντως διάρκεια πολύ καλή, νομίζω περίπου αντίστοιχα με τα Tudor είναι ίσως να είναι και λίγο καλύτερα. Γενικά το lume είναι ένα από τα σημεία που μου αρέσει πολύ σε ένα ρολόι οπότε το παρατηρώ. Παλαιότερα είχα ένα full lume zodiac ως μοναδικό ρολόι για 10 χρόνια περίπου και το είχα ευχαριστηθεί. Και τώρα η ιδέα να πάρω κάποιο με full lume (μάλλον citizen, λόγω κόστους) με τριγυρνάει.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Πέμ Απρ 18, 2024 10:25 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
stefen
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τετ Μαρ 09, 2016 8:38 pm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 494 times

Re: Μαυρα Μεσανυχτα

Δημοσίευση από stefen »

markosgr28 έγραψε: Πέμ Απρ 18, 2024 12:24 am
stefen έγραψε: Τετ Απρ 17, 2024 11:11 pm
markosgr28 έγραψε: Πέμ Φεβ 29, 2024 8:16 am Πολύ δυσκολο να ξεπεράσει κάποιος το lume των Seiko
Πάντως το δυνατότερο lume με το οποίο είχα την τύχη να συμβιώσω εγώ ήταν σε ένα Citizen pmt56-2731 (Natulite lume). Το ρολόι βέβαια τώρα έχει δωθεί αλλά πάντα θα έχω ανάμνηση από την φωτεινότητα και την διάρκεια του...
Και τα citizen είναι πολύ καλά ναι. Ειδικά αυτό που αναφέρεις έχει μεγάλη επιφάνεια στα γράμματα και τις ώρες, οπότε δυνατότητα για πολύ υλικό που να φωτίζει. Σε lume, εκτός από Seiko, που είναι δεδομένο και πολύ καλό, με έχει εντυπωσιάσει το Ω ΡΟ το πιο νέο και σε φωτεινότητα και σε διάρκεια, το Tudor Pelagos και γενικά τα νέα καταδυτικά Tudor είναι αρκετά καλά και παλαιότερα ένα precista prs 50. Όσο αφορά τη Seiko, το Sumo με είχε εντυπωσιάσει, ίσως για το ίδιο λόγο, μεγάλες κουκίδες, μεγάλη δείκτες, πολύ υλικό. Πάντως και στα Seiko υπάρχουν διαφορές στα μοντέλα, π.χ. το SKX δεν έχει το ίδιο καλό lume με το Sumo, παρόλο που είναι επίσης παραπάνω από αξιοπρεπές και καλύτερο από πάρα πολλα πολύ πιο ακριβά ρολόγια. Σε citizen είχα ένα aquamount (με 3 αισθητήρες), επίσης με μεγάλους αριθμούς κλπ. που φώτιζε πολύ εντυπωσιακά. Το NY0040 είναι αξιοπρεπέστατο, ενώ το barnacle νομίζω λίγο υποδεέστερο κυρίως στη διάρκεια του lume από τα NY0040, παρόλο που είναι πιο ακριβό αρκετά. Σε rolex δε με έχει εντυπωσιάσει η φωτεινότητα, ίσως να περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό λόγω κόστους, έχουν πάντως διάρκεια πολύ καλή, νομίζω περίπου αντίστοιχα με τα Tudor είναι ίσως να είναι και λίγο καλύτερα. Γενικά το lume είναι ένα από τα σημεία που μου αρέσει πολύ σε ένα ρολόι οπότε το παρατηρώ. Παλαιότερα είχα ένα full lume zodiac ως μοναδικό ρολόι για 10 χρόνια περίπου και το είχα ευχαριστηθεί. Και τώρα η ιδέα να πάρω κάποιο με full lume (μάλλον citizen, λόγω κόστους) με τριγυρνάει.
Βέβαια, παίζει ρόλο η επιφάνεια, το πάχος, κτλ
Από seiko νομίζω το πιο εντυπωσιακό lume που είχα ever ήταν σε ενα marinemaster 300άρι tuna.
Ποιο full lume zodiac είχες? Βινταζιά μυρίζομαι!
Πάντως αν μιλάμε για full lume απλά παίρνεις το valencia της laco και... τέλος...
Έχω κρατηθεί πολλές φορές λόγω περίεργων διαστάσεων, αλλά στο τέλος θα ενδώσω!

Να και μία από το παλιό μου Citizen (αν και δεν είναι τόσο καλή, αλλά δεν έχω άλλη πρόχειρη):
Εικόνα
These users thanked the author stefen for the post:
Megalos (Πέμ Απρ 18, 2024 10:27 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Μαυρα Μεσανυχτα

Δημοσίευση από markosgr28 »

stefen έγραψε: Πέμ Απρ 18, 2024 1:46 am
markosgr28 έγραψε: Πέμ Απρ 18, 2024 12:24 am
stefen έγραψε: Τετ Απρ 17, 2024 11:11 pm
markosgr28 έγραψε: Πέμ Φεβ 29, 2024 8:16 am Πολύ δυσκολο να ξεπεράσει κάποιος το lume των Seiko
Πάντως το δυνατότερο lume με το οποίο είχα την τύχη να συμβιώσω εγώ ήταν σε ένα Citizen pmt56-2731 (Natulite lume). Το ρολόι βέβαια τώρα έχει δωθεί αλλά πάντα θα έχω ανάμνηση από την φωτεινότητα και την διάρκεια του...
Και τα citizen είναι πολύ καλά ναι. Ειδικά αυτό που αναφέρεις έχει μεγάλη επιφάνεια στα γράμματα και τις ώρες, οπότε δυνατότητα για πολύ υλικό που να φωτίζει. Σε lume, εκτός από Seiko, που είναι δεδομένο και πολύ καλό, με έχει εντυπωσιάσει το Ω ΡΟ το πιο νέο και σε φωτεινότητα και σε διάρκεια, το Tudor Pelagos και γενικά τα νέα καταδυτικά Tudor είναι αρκετά καλά και παλαιότερα ένα precista prs 50. Όσο αφορά τη Seiko, το Sumo με είχε εντυπωσιάσει, ίσως για το ίδιο λόγο, μεγάλες κουκίδες, μεγάλη δείκτες, πολύ υλικό. Πάντως και στα Seiko υπάρχουν διαφορές στα μοντέλα, π.χ. το SKX δεν έχει το ίδιο καλό lume με το Sumo, παρόλο που είναι επίσης παραπάνω από αξιοπρεπές και καλύτερο από πάρα πολλα πολύ πιο ακριβά ρολόγια. Σε citizen είχα ένα aquamount (με 3 αισθητήρες), επίσης με μεγάλους αριθμούς κλπ. που φώτιζε πολύ εντυπωσιακά. Το NY0040 είναι αξιοπρεπέστατο, ενώ το barnacle νομίζω λίγο υποδεέστερο κυρίως στη διάρκεια του lume από τα NY0040, παρόλο που είναι πιο ακριβό αρκετά. Σε rolex δε με έχει εντυπωσιάσει η φωτεινότητα, ίσως να περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό λόγω κόστους, έχουν πάντως διάρκεια πολύ καλή, νομίζω περίπου αντίστοιχα με τα Tudor είναι ίσως να είναι και λίγο καλύτερα. Γενικά το lume είναι ένα από τα σημεία που μου αρέσει πολύ σε ένα ρολόι οπότε το παρατηρώ. Παλαιότερα είχα ένα full lume zodiac ως μοναδικό ρολόι για 10 χρόνια περίπου και το είχα ευχαριστηθεί. Και τώρα η ιδέα να πάρω κάποιο με full lume (μάλλον citizen, λόγω κόστους) με τριγυρνάει.
Βέβαια, παίζει ρόλο η επιφάνεια, το πάχος, κτλ
Από seiko νομίζω το πιο εντυπωσιακό lume που είχα ever ήταν σε ενα marinemaster 300άρι tuna.
Ποιο full lume zodiac είχες? Βινταζιά μυρίζομαι!
Πάντως αν μιλάμε για full lume απλά παίρνεις το valencia της laco και... τέλος...
Έχω κρατηθεί πολλές φορές λόγω περίεργων διαστάσεων, αλλά στο τέλος θα ενδώσω!

Να και μία από το παλιό μου Citizen (αν και δεν είναι τόσο καλή, αλλά δεν έχω άλλη πρόχειρη):
Εικόνα
Ναι το tuna πολύ δυνατό!

Zodiac είχα αυτό:
https://www.google.com/search?sca_esv=6 ... sid=mosaic

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω άμεσα δική μου φωτο. Πόσο μ.... είμαι που το πούλησα.... θυσία για άλλη αγορά, που τότε πρόσκαιρα βοηθούσε τη σκέψη μου.
Το Valencia της laco δεν το ξέρω, θα το κοιτάξω.
Το Citizen σου πολύ καλό όντως, κάπως έτσι το περίμενα.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Πέμ Απρ 18, 2024 10:27 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
stefen
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τετ Μαρ 09, 2016 8:38 pm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 494 times

Re: Μαυρα Μεσανυχτα

Δημοσίευση από stefen »

markosgr28 έγραψε: Πέμ Απρ 18, 2024 1:21 pm Ναι το tuna πολύ δυνατό!

Zodiac είχα αυτό:
https://www.google.com/search?sca_esv=6 ... sid=mosaic

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω άμεσα δική μου φωτο. Πόσο μ.... είμαι που το πούλησα.... θυσία για άλλη αγορά, που τότε πρόσκαιρα βοηθούσε τη σκέψη μου.
Το Valencia της laco δεν το ξέρω, θα το κοιτάξω.
Το Citizen σου πολύ καλό όντως, κάπως έτσι το περίμενα.
Και τρίτιο και red dot.... Αν μου πεις ότι ήταν και το αυτόματο θα.... τρελαθώ 😁

Εικόνα
Εικόναimage hosting software
These users thanked the author stefen for the post:
Megalos (Πέμ Απρ 18, 2024 10:27 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8426 times

Re: Μαυρα Μεσανυχτα

Δημοσίευση από Megalos »

πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες παιδια .... και ωραιες φωτογραφιες .... και εμενα μου αρεσει παρα πολυ να εχει δυνατο lume το ρολοι που φοραω
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση