ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Άβαταρ μέλους
Stardrive
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 7:28 pm
Τοποθεσία: Lagrange point
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από Stardrive »

warover έγραψε:κανω την αρχη λοιπον
Εικόνα
Το πανάκι είναι μάλλον λάθος όπως και η κάτω αριστερή γωνία του παραθύρου στο φόντο. Σαν ιδέα την βρίσκω καλή. Το ρολόι άριστο. :)

Θα προτιμούσα ένα ευρυγώνιο φακό που να μπορεί να συμπεριλάβει όλη την σκακιέρα και παράλληλα θα βοηθούσε να "ερχόταν" το θέμα πιο κοντά και θα απομάκρυνα από το κάδρο μου το παράθυρο.

Στη φωτογραφία αυτή κατά την γνώμη μου δεν είναι ξεκάθαρο το μήνυμα. Είναι το ρολόι; είναι η σκακιέρα; είναι και τα δύο μαζί; είναι κάποιος υπαινιγμός; Την θεωρώ ως μία προσπάθεια και μόνο.

Φιλικά πάντα. :)
Time is always present ticking or not
Η ευρυμάθεια δεν σε κάνει απαραίτητα καλύτερο άνθρωπο.
Άβαταρ μέλους
Stardrive
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 7:28 pm
Τοποθεσία: Lagrange point
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από Stardrive »

warover έγραψε:σορυ λαθος φωτο εβαλα
Εικόνα
Εδώ τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα. Το θέμα είναι το ρολόι, τα πολύ ωραιότερα πιόνια και η σκακιέρα επικουρικά.
Για το παράθυρο και για το κάδρο τα είπα πιο πάνω. Θα προτιμούσα επίσης σκακιέρα εννιαία δίχως το μαύρο χώρισμα στη μέση. Ακόμη θα προσπαθούσα να ελέγξω τις αντανακλάσεις και θα έφερνα το ρολόι πιο κοντά στο φακό.
Σαφώς πιο καλή από την άλλη φωτό.
Time is always present ticking or not
Η ευρυμάθεια δεν σε κάνει απαραίτητα καλύτερο άνθρωπο.
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42573
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39112 times
Been thanked: 8478 times

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από Megalos »

<<και να τονισω οτι και εγω δεν θελω να αναφερομαστε σε αντιπαραθεσεις με αλλους δικτυακους τοπους και φορουμ.. και σε προσωπα που ανηκουν σε αυτους τους δικτυακους τοπους ..εμεις εχουμε αρκετα θεματα να αναπτυξουμε και να αναλυσουμε με τροπο φιλικα ευχαριστο και εποικοδομητικο..
καταλαβαινω ομως και τον VIWOW που λογω του αποκλεισμου του υποχρεουται να αναφερθει εδω για θεματα που δεν μας αφορουν αμεσα και σαν ελευθερος χωρος εκφρασης δεν μπορω να αποδοκιμασω αυτην του την ενεργεια..και αυτο εφοσον ειναι στα πλαισια του ευπρεπους τροπου εκφρασης ..οπως εξ αλλου ειναι.
στα μελη μας που εχουν -οπως και εγω- φιλικη σταση στο παλαιο φιλο nin λεω οτι καλα κανει να προσπαθει να βοηθησει σε ενα χωρο που του αρεσει οπως της φωτογραφιας .. αλλα δεν νομιζω οτι δεν ειναι πρεπον να δεχθει και τις υποδειξεις καποιου επαγγελματια του χωρου..εξ αλλου ο ιδιος δηλωσε ερασιτεχνης ..
θα παρακαλεσω λοιπον ολους -μα ολους- να συνεχιστει η συζητηση στο συγκεκριμενο θεμα -ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ- και να αφησουμε στην ακρη τα προσωπικα θεματα>>
αυτα τα ανωτερω ειχα γραψει χθες σχετικα με το τοπικ αυτο και βλεπω οτι εν μερει παραμενουν επικαιρα και σε ισχυ.. νομιζω οτι συνεχιζουν να ισχυουν για μενα και για το φορουμ μας γενικα..
δεν εχω και δεν εχουμε καμμια διαθεση αντιπαραθεσης με το αλλο φορουμ (πως θα μπορουσα εξ αλλου να εχω οταν υπηρξε κομματι μεγαλο της ζωης μου για τρια ολοκληρα χρονια.. οταν εδωσα παρα πολλα για να επιτυχει και να προχωρησει.. το νοιωθω σαν ενα παιδι μου και οτι και να εχει κανει-παραμενει παιδι μου)
επισης θα ηθελα να ζητησω συγγνωμη στον φιλο Χαρη αν τον στενοχωρησε κατι απο το γραφομενα του μελους VIWOW .. τα οποια απηχουν την προσωπικη του γνωμη που ελευθερα θελουμε να αναγραφεται σε αυτο το φορουμ ..
Χαρη πολυ καλη η προσπαθεια σου για τις φωτογραφιες και συγχαρητηρια (καταλαβαινεις βεβαια οτι ενας επαγγελματιας κρινει με αλλο ματι και αποψη , ποιο αυστηρη θα ηθελα να πιστευω και οχι υστεροβουλη η κακοβουλη) για αυτο μην μας θυμωνεις και αν θες γραψε οποτε θελησεις τις αποψεις σου που ειναι καλοδεχουμενες ..
τελος στο μελος karakataplias θα ηθελα να παρακαλεσω να μην υπερβαινει τα εσκαμμενα οταν γραφει και απο κει και περα εχει το ελευθερα να κρινει και να κατακρινει οποιον κρινει σκοπιμο (ουδενος εξαιρουμενου) ...
ξερω ξερω οτι τελικα ειμαι off topic και ο φιλος warover θα μου το μεταφερει -m5- αλλα τελος παντων :)
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Stardrive
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 7:28 pm
Τοποθεσία: Lagrange point
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από Stardrive »

thyuk έγραψε:κυριοι...
αγαπητε viwow...
ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ.
εχοντας λιγες γνωσεις φωτογραφιας ( ισως οχι τοσες οσες ο κυριος viwow) μπορω να πω κι εγω την γνωμη μου πανω στο θεμα:
νομίζω ότι αυτό που θα ήταν χρήσιμο στους φιλους του φορουμ θα ήταν να αναφερθουν απο καποιον μερικες απλές τεχνικές συμβουλές για το πως καποιος μπορεί να βγάλει λιγο καλύτερες φωτογραφίες απο αυτές που εβγαζε μεχρι τώρα.
αυτό μπορεί πολύ απλά να γινει καταρχην απλά και μόνο βελτιώνοντας την συνθεση του καδρου.
η αισθητική εχει πολλές οπτικές γωνίες και δεν μπορεις να αποκλείσεις κατα την γνωμη μου ουτε καν το θεμα στο κεντρο του καδρου και μαλιστα σε αρκετες περιπτωσεις.
ο φωτισμός θα μπορούσε να προερχεται απλά και μόνο απο φυσικό φως με την βοήθεια μερικών μικρων ασπρων και μαυρων χαρτονιών.
και για να μην παρεξηγηθω... νομίζω ότι για καποιον μη επαγγεματία είναι αρκετα αυτά για να βελτιώσει την ποιότητα των φωτογραφιών του και σιγά σιγά να αγαπήσει κιόλας την φωτογραφία και να θελήσει να ασχοληθει μαζι της περισσοτερο.
με εκτιμηση...
θα αναπτυξω περισσοτερο το θεμα
κική
Αγαπητή Κική περιμένω ( περιμένουμε Θα τολμούσα πω εκφράζοντας ίσως κάποιους από τους φίλους συμφορουμίτες) την περαιτέρω ανάπτυξη του θέματος όπως χαρακτηριστικά κλείνεις το ποστ σου.

Φιλικά πάντα Βασίλης.
Time is always present ticking or not
Η ευρυμάθεια δεν σε κάνει απαραίτητα καλύτερο άνθρωπο.
thyuk
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2009 3:54 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από thyuk »

αυτο που σκεφτηκα ειναι να βγαλω μια φωτογραφία και μετα σε μια αλλη φωτογραφια να σας δειξω πως ειναι στημενο το όλο πραγμα. αλλα θα μου παρει λιγο καιρο γιατι αυτη τη στιγμη ειμαι σε μετακόμιση και μεχρι να αλλάξω σπίτι δεν μου ειναι πολυ ευκολο.
αρχικά προσπαθήστε να βγάλετε φωτογραφίες και ποσταρετε τες γιατί βρισκω την ιδεα του viwow πολύ καλή!!! η αρχή ειναι το καδρο. αν μπορεσεις να στήσεις το θεμα σου στην σωστή θέση, εχεις καταφέρει το 70% μιας ωραίας φωτογραφίας.
Άβαταρ μέλους
Stardrive
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 7:28 pm
Τοποθεσία: Lagrange point
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από Stardrive »

thyuk έγραψε:αυτο που σκεφτηκα ειναι να βγαλω μια φωτογραφία και μετα σε μια αλλη φωτογραφια να σας δειξω πως ειναι στημενο το όλο πραγμα. αλλα θα μου παρει λιγο καιρο γιατι αυτη τη στιγμη ειμαι σε μετακόμιση και μεχρι να αλλάξω σπίτι δεν μου ειναι πολυ ευκολο.
αρχικά προσπαθήστε να βγάλετε φωτογραφίες και ποσταρετε τες γιατί βρισκω την ιδεα του viwow πολύ καλή!!! η αρχή ειναι το καδρο. αν μπορεσεις να στήσεις το θεμα σου στην σωστή θέση, εχεις καταφέρει το 70% μιας ωραίας φωτογραφίας.
Αγαπητή Κική
Ακούγεται, (και είναι για μένα) πολύ ενδιαφέρον το να μάθουμε πως βγήκε ένα συγκεκριμένο φωτογραφικό αποτέλεσμα. Γενικά το όλο στήσιμο για βγει μία φωτογραφία δίνει ιδέες....

Περιμένουμε λοιπόν μόλις με το καλό τακτοποιηθείς να το δούμε, ελπίζω μόνο να μην αργήσει πολύ, βεβαίως, σίγουρα μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει μετακόμιση.
Time is always present ticking or not
Η ευρυμάθεια δεν σε κάνει απαραίτητα καλύτερο άνθρωπο.
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42573
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39112 times
Been thanked: 8478 times

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από Megalos »

αγαπητη Κικη ευχαριστω για την συμπαρασταση σου..
ευχομαι να τακτοποιηθεις συντομα και να μας βοηθησεις στο ανωτερο θεμα οπως και ο φιλος Κωστης ωστε να βελτιωθουμε σε ενα θεμα που ισως δεν ειναι αμεσα αλλα εμμεσα συνδεδεμενο με τα αγαπημενα μας ρολογια
αναμενουμε λοιπον
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από eisenberg »

Λοιπον,παμε ολοι να βαλουμε ενα χερακι να βοηθησουμε την Κικη στη μετακομιση γιατι δε βλεπω προκοπη στα μαθηματα φωτογραφιας(αν κι εγω κανω κατι προοδους,ειδατε τη φωτο μου με το κουτι του τσαγιου στο ''σημερα φοραμε'' :D )
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
thyuk
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2009 3:54 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από thyuk »

eisenberg βγαλε την ιδια φωτογραφια εξω χωρις φλας και γυρνα το κουτι σε 3-4 γωνιες σχετικα με τον ήλιο, (κοντρα ο ήλιος στη συγκεκριμένη δεν εχει νοημα γιατι εχεις μια φλατ επιφανεια και δεν θα σου προσφερει τιποτα) βαλτον ήλιο στις 20 μοιρες στις 45 μοιρες, και προσεξε την σκια που θα βγαλει το ρολοι πανω στο κουτι να μην ειναι πολυ τεραστια... δοκιμασε...
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από eisenberg »

thyuk έγραψε:eisenberg βγαλε την ιδια φωτογραφια εξω χωρις φλας και γυρνα το κουτι σε 3-4 γωνιες σχετικα με τον ήλιο, (κοντρα ο ήλιος στη συγκεκριμένη δεν εχει νοημα γιατι εχεις μια φλατ επιφανεια και δεν θα σου προσφερει τιποτα) βαλτον ήλιο στις 20 μοιρες στις 45 μοιρες, και προσεξε την σκια που θα βγαλει το ρολοι πανω στο κουτι να μην ειναι πολυ τεραστια... δοκιμασε...
οκ!θα το επιχειρησω και θα ανεβασω φωτο!
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Απάντηση