Ρολογια συνδεδεμενα με ιστορια ή το marketing

Απάντηση
merlon
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2015 8:26 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 957 times

Ρολογια συνδεδεμενα με ιστορια ή το marketing

Δημοσίευση από merlon »

Καμμια φορα αναρωτιεμαι πως απο την παιδικη μου αγαπη για τα ρολογια κατεληξα να εχω μεσα σε μικρο διαστημα μια συλλογη που δεν περναει απαρατήρητη. Συλλογη ειχα παντα.Παντα στο συρταρι μου ειχα δυο τρια φτηνα ρολογακια.Ακομα και σαν φοιτητης που ημουν αφραγκος και με συντηρουσε ο μπαμπακουλης μου ειχα 4 ρολογια. Παντα οταν πηγαινα στο χωριο μου χαζευα το molnia τσεπης του παππου και το πενταρακι seiko που αγορασα μικρος και το εκανα restoration προσφατα. Ποτε δεν περιμενα ομως να το φτασω εδω. Θεωρω ομως πως σιγουρα εχω πεσει θυμα marketing. Αρχιζουμε: 1)Rolex explorer....το πρωτο ρολεξ μου. Πατησε λεει στο everest!!! Iconic , στιβαρο, αντιξοες συνθηκες, μπλα μπλα 2) Rolex submariner....iconic, πρωτο καταδυτικο, james bond μπλα μπλα 3) Omega speedmaster or moonwatch....εδω κι αν επεσα θυμα μαρκετιγκ. Το πρωτο λεει ρολοι στο διαστημα , αντεξε στα τεστ της nasa μπλα μπλα .Λιγο οι φωτογραφιες του καπετανιου , λιγο το αγγιστρι της καλης τιμης το πηρα κι αυτο 4) Omega seamaster...ρολοι του james bond, αντιποδας του submariner και καλα , κυμματιστο καντραν...το πηρα κι αυτο 5) Rolex sub Hulk ...εδω τι να πω ...ισως ηταν το μονο που δεν με επηρεασε το μαρκεντιγκ αλλα ηθελα να κανω την διαφορα! Το πηρα για να χρωματισω τη συλλογη, το πηρα γιατι ειναι ενα κουκλακι, το πηρα για να ειναι αμεσα ανταλλαξιμο στο μελλον με την αλλη μου αγαπη το batman...το πηρα γιατι μαλλον ειχα μεγαλη φαγουρα!! 6) Tissot heritage 160th universarry.....επρεπε να το βαλω στο νουμερο 1 γιατι ηταν το πρωτο χρονικα απο ολλα .Ξεκινησα να παρω το visodate και βρεθηκα μ αυτο !!! ( + 700).Πολυ ιδιαιτερο κομματι αλλα μακρυα απο το δικο μου στυλ.Ισως η πιο ακυρη αγορα ever. Παντως για καποιους το πιο ωραιο μετα το πρασινακι. Στο δια ταυτα βλεπω οτι η αρρωστια μας ή πεστε το hobby επηρεαζεται απο το internet , το μαρκεντιγκ και τα φορουμ!! Τωρα αυτο το καιρο εχω φαει ερωτα με το panerai 372 και 422. Ισως ειναι η μονη επιλογη που δεν ειναι κατευθυνομενη απο το μαρκεντιγκ .Μαλλον ομως φταινε οι " κακες παρεες" :):). Εχετε να περιγραψετε καμοια παρομοια ιστορια??? Εχετε να κανετε καμμια προβλεψη??
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
These users thanked the author merlon for the post (total 4):
Megalos (Σάβ Νοέμ 11, 2017 12:56 pm) • ppana (Κυρ Νοέμ 12, 2017 1:43 am) • Great8 (Τρί Ιαν 02, 2018 3:05 pm) • GREDA (Κυρ Μαρ 18, 2018 7:44 pm)
Rating: 30.77%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42413
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38838 times
Been thanked: 8421 times

Re: Ρολογια συνδεδεμενα με ιστορια ή το marketing

Δημοσίευση από Megalos »

πολυ ομορφα και ενδιαφεροντα αυτα που μας παρεθεσες Αγγελε :sh:
πραγματι το marketing αλλα και τα φορουμ επηρεαζουν πολλες φορες τις αποφασεις μας ...
βεβαια το καλυτερο ειναι να μας επηρεαζει το ματι μας και ο καρπος μας , αλλα ....
παντως η συλλογη σου θεωρω οτι ειναι αξιολογοτατη :good:
τωρα για τον επομενο στοχο ... το ειπες μονος σου ... οι ''κακες παρεες'' σε επηρεαζουν :BB:
προβλεψη μου οτι θα το παρεις και συντομα lol
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12385
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Ρολογια συνδεδεμενα με ιστορια ή το marketing

Δημοσίευση από markosgr28 »

Πολύ όμορφη ιστορία! Και αξιολογότατη η συλλογή σου! Ευχαριστώ πολύ!

Προσωπικά μου άρεσαν τα ρολόγια από παιδί, αλλά συλλογή δεν είχα, 1-2 το πολύ, μέχρι που άνοιξε το ηλεκτρονικό εμπόριο και έτυχε να είναι σε περίοδο που είχα τελειώσει τις σπουδές και εργαζόμουν με καλά χρήματα τότε. Πάντα όμως, εκτός από τα 1-2 δικά μου υπήρχαν κάπου στο σπίτι και άλλα, του συγχωρεμένου του παππού μου, του πατέρα μου 1-2 τέτοια.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Σάβ Νοέμ 11, 2017 7:27 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
merlon
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2015 8:26 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 957 times

Re: Ρολογια συνδεδεμενα με ιστορια ή το marketing

Δημοσίευση από merlon »

Megalos έγραψε:πολυ ομορφα και ενδιαφεροντα αυτα που μας παρεθεσες Αγγελε :sh:
πραγματι το marketing αλλα και τα φορουμ επηρεαζουν πολλες φορες τις αποφασεις μας ...
βεβαια το καλυτερο ειναι να μας επηρεαζει το ματι μας και ο καρπος μας , αλλα ....
παντως η συλλογη σου θεωρω οτι ειναι αξιολογοτατη :good:
τωρα για τον επομενο στοχο ... το ειπες μονος σου ... οι ''κακες παρεες'' σε επηρεαζουν :BB:
προβλεψη μου οτι θα το παρεις και συντομα lol
ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
These users thanked the author merlon for the post (total 2):
Megalos (Κυρ Μαρ 18, 2018 10:32 pm) • giannistissot (Κυρ Μαρ 18, 2018 11:07 pm)
Rating: 15.38%
Απάντηση