Tudor

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
ar.parask
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2017 10:43 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 647 times

Re: Tudor

Δημοσίευση από ar.parask »

Beastaras έγραψε:Ως κάτοχος του νέου Ranger, αλλά και του προηγούμενου Seamaster Professional, στο μόνο πράγμα που υπερτερεί η Τ είναι - όπως ειπώθηκε - στο μπρασελέ. Σε τίποτε άλλο! Προσωπική πάντα άποψη. Τώρα ως προς το θέμα των τιμών, εννοείται ότι τα Ω είναι πιο ακριβά, μιας και αντίπαλος τους είναι η R. Εννοείται επίσης, ότι η Τ είναι ένα σκαλί κάτω σε όλα, έναντι των άλλων δυο.
Δεν θεωρώ πως η omega είναι σε επίπεδα ρόλεξ. Αλλά αυτές είναι προσωπικές απόψεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Tudor

Δημοσίευση από markosgr28 »

ar.parask έγραψε: Δευ Δεκ 11, 2023 9:42 pm
Beastaras έγραψε:Ως κάτοχος του νέου Ranger, αλλά και του προηγούμενου Seamaster Professional, στο μόνο πράγμα που υπερτερεί η Τ είναι - όπως ειπώθηκε - στο μπρασελέ. Σε τίποτε άλλο! Προσωπική πάντα άποψη. Τώρα ως προς το θέμα των τιμών, εννοείται ότι τα Ω είναι πιο ακριβά, μιας και αντίπαλος τους είναι η R. Εννοείται επίσης, ότι η Τ είναι ένα σκαλί κάτω σε όλα, έναντι των άλλων δυο.
Δεν θεωρώ πως η omega είναι σε επίπεδα ρόλεξ. Αλλά αυτές είναι προσωπικές απόψεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μα δε νομίζω ότι γράφτηκε αυτό. Η αντίπαλος είναι η Rolex, οχι ότι είναι στο ίδιο επίπεδο, αυτή στοχεύουν. Παίρνω την πρωτοβουλία και απαντάω εγώ, γιατί ήθελα να γράψω ακριβώς αυτό. Η Ω για εμένα έχει καλύτερα φινιρίσματα σε κάσα, κλπ. κατά τη γνώμη μου από Rolex, γενικά αποπνέει περισσότερο πολυτέλεια, τουλάχιστον σε αυτά που είναι αντίστοιχα σε καταδυτικά και σπορ και σε κόστος, στα πολύ ακριβά με ακριβά υλικά δεν έχω άποψη, αλλά και εκεί η Ω έχει μεγάλη ποικιλία. Η Rolex χρησιμοποιεί πιο καλό μέταλλο στην κάσα στα ατσάλινα. Στις μηχανές, η rolex έχει ποιότητα και απλότητα με αποδεδειγμένη αντοχή στο χρόνο, η Ω πιο πολύπλοκους μηχανισμούς με καταπληκτικές προδιαγραφές, αλλά ο χρόνος θα δείξει την αντοχή τους. Οι πρώτοι co axial είχαν θέματα, οι καινούργιοι όχι, αλλά σε βάθος χρόνου δεν ξέρουμε ακόμα. Προσωπικές απόψεις πάντα.
Εικόνα
Beastaras
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 05, 2021 11:01 pm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 147 times

Re: Tudor

Δημοσίευση από Beastaras »

markosgr28 έγραψε: Δευ Δεκ 11, 2023 10:22 pm
ar.parask έγραψε: Δευ Δεκ 11, 2023 9:42 pm
Beastaras έγραψε:Ως κάτοχος του νέου Ranger, αλλά και του προηγούμενου Seamaster Professional, στο μόνο πράγμα που υπερτερεί η Τ είναι - όπως ειπώθηκε - στο μπρασελέ. Σε τίποτε άλλο! Προσωπική πάντα άποψη. Τώρα ως προς το θέμα των τιμών, εννοείται ότι τα Ω είναι πιο ακριβά, μιας και αντίπαλος τους είναι η R. Εννοείται επίσης, ότι η Τ είναι ένα σκαλί κάτω σε όλα, έναντι των άλλων δυο.
Δεν θεωρώ πω η omega είναι σε επίπεδα ρόλεξ. Αλλά αυτές είναι προσωπικές απόψεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μα δε νομίζω ότι γράφτηκε αυτό. Η αντίπαλος είναι η Rolex, οχι ότι είναι στο ίδιο επίπεδο, αυτή στοχεύουν. Παίρνω την πρωτοβουλία και απαντάω εγώ, γιατί ήθελα να γράψω ακριβώς αυτό. Η Ω για εμένα έχει καλύτερα φινιρίσματα σε κάσα, κλπ. κατά τη γνώμη μου από Rolex, γενικά αποπνέει περισσότερο πολυτέλεια, τουλάχιστον σε αυτά που είναι αντίστοιχα σε καταδυτικά και σπορ και σε κόστος, στα πολύ ακριβά με ακριβά υλικά δεν έχω άποψη, αλλά και εκεί η Ω έχει μεγάλη ποικιλία. Η Rolex χρησιμοποιεί πιο καλό μέταλλο στην κάσα στα ατσάλινα. Στις μηχανές, η rolex έχει ποιότητα και απλότητα με αποδεδειγμένη αντοχή στο χρόνο, η Ω πιο πολύπλοκους μηχανισμούς με καταπληκτικές προδιαγραφές, αλλά ο χρόνος θα δείξει την αντοχή τους. Οι πρώτοι co axial είχαν θέματα, οι καινούργιοι όχι, αλλά σε βάθος χρόνου δεν ξέρουμε ακόμα. Προσωπικές απόψεις πάντα.
Στο μόνο που υπολείπεται η Ω έναντι της R είναι το marketing… στα υπόλοιπα είναι ισάξια και ανώτερη!
gep
Δημοσιεύσεις: 2702
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5490 times
Been thanked: 3487 times

Re: Tudor

Δημοσίευση από gep »

Ίσως η Ω να χρειάζεται να ξανασκεφτεί λίγο και την πολιτική της όσον αφορά τα μοντέλα που κυκλοφορεί. Είδα το παρακάτω ενδιαφέρον κλιπάκι εχθές που με έκανε να σκεφτώ.
46 επιλογές στο Seamaster 300; συγκριτικά το Submariner σε πόσες παραλλαγές βγαίνει;
Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με τα λεγόμενα του παλικαριού, αλλά στο keep it simple που λέει, νομίζω ότι έχει κάποιο δίκιο.



Sent from my SM-S918B using Tapatalk

These users thanked the author gep for the post (total 2):
nick10 (Τρί Δεκ 12, 2023 8:06 pm) • Megalos (Τρί Δεκ 12, 2023 10:40 pm)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
nick10
moderator
Δημοσιεύσεις: 10658
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 5:12 pm
Has thanked: 6390 times
Been thanked: 10709 times
Επικοινωνία:

Re: Tudor

Δημοσίευση από nick10 »

gep έγραψε: Τρί Δεκ 12, 2023 6:40 pm Ίσως η Ω να χρειάζεται να ξανασκεφτεί λίγο και την πολιτική της όσον αφορά τα μοντέλα που κυκλοφορεί. Είδα το παρακάτω ενδιαφέρον κλιπάκι εχθές που με έκανε να σκεφτώ.
46 επιλογές στο Seamaster 300; συγκριτικά το Submariner σε πόσες παραλλαγές βγαίνει;
Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με τα λεγόμενα του παλικαριού, αλλά στο keep it simple που λέει, νομίζω ότι έχει κάποιο δίκιο.



Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Συμφωνω, δεν είναι τυχαίο που το moonwatch(το κλασσικό, όχι οι διάφορες limited edition φυσικά),είναι το μοντέλο που κρατάει την μεγαλύτερη αξία, γιατί εκτός της ιστορίας που έχει, είναι το ρολόι στο οποίο η Omega έχει κάνει τις λιγότερες αλλαγες...
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Fb: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/

Το γούστο μου είναι απλό, διαλέγω πάντα το καλύτερο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Tudor

Δημοσίευση από markosgr28 »

nick10 έγραψε: Τρί Δεκ 12, 2023 8:13 pm
gep έγραψε: Τρί Δεκ 12, 2023 6:40 pm Ίσως η Ω να χρειάζεται να ξανασκεφτεί λίγο και την πολιτική της όσον αφορά τα μοντέλα που κυκλοφορεί. Είδα το παρακάτω ενδιαφέρον κλιπάκι εχθές που με έκανε να σκεφτώ.
46 επιλογές στο Seamaster 300; συγκριτικά το Submariner σε πόσες παραλλαγές βγαίνει;
Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με τα λεγόμενα του παλικαριού, αλλά στο keep it simple που λέει, νομίζω ότι έχει κάποιο δίκιο.



Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Συμφωνω, δεν είναι τυχαίο που το moonwatch(το κλασσικό, όχι οι διάφορες limited edition φυσικά),είναι το μοντέλο που κρατάει την μεγαλύτερη αξία, γιατί εκτός της ιστορίας που έχει, είναι το ρολόι στο οποίο η Omega έχει κάνει τις λιγότερες αλλαγες...
Σε αυτό αναφέρεται ή σε πόσες εκδόσεις βγαίνει? Αν το δεύτερο, στο moon το έχει τερματίσει, ούτε η ίδια η Ω δεν πρέπει να ξέρει σε πόσες το βγάζει. Διαφορετική πολιτική από τη Rolex και η Rolex έγινε αυτό που έγινε σε μεγάλο βαθμό από την εμπορική πολιτική της. Προσωπικά συμφωνώ στο keep it simple, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε λατρεύω την Ω και τα seamaster σε εμφάνιση, ποιότητα, αίσθηση, κλπ. Και συμφωνώ ότι έτσι δε θα πιάσει τη Rolex.
Εικόνα
gep
Δημοσιεύσεις: 2702
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5490 times
Been thanked: 3487 times

Re: Tudor

Δημοσίευση από gep »

markosgr28 έγραψε:
nick10 έγραψε: Τρί Δεκ 12, 2023 8:13 pm
gep έγραψε: Τρί Δεκ 12, 2023 6:40 pm Ίσως η Ω να χρειάζεται να ξανασκεφτεί λίγο και την πολιτική της όσον αφορά τα μοντέλα που κυκλοφορεί. Είδα το παρακάτω ενδιαφέρον κλιπάκι εχθές που με έκανε να σκεφτώ.
46 επιλογές στο Seamaster 300; συγκριτικά το Submariner σε πόσες παραλλαγές βγαίνει;
Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με τα λεγόμενα του παλικαριού, αλλά στο keep it simple που λέει, νομίζω ότι έχει κάποιο δίκιο.



Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Συμφωνω, δεν είναι τυχαίο που το moonwatch(το κλασσικό, όχι οι διάφορες limited edition φυσικά),είναι το μοντέλο που κρατάει την μεγαλύτερη αξία, γιατί εκτός της ιστορίας που έχει, είναι το ρολόι στο οποίο η Omega έχει κάνει τις λιγότερες αλλαγες...
Σε αυτό αναφέρεται ή σε πόσες εκδόσεις βγαίνει? Αν το δεύτερο, στο moon το έχει τερματίσει, ούτε η ίδια η Ω δεν πρέπει να ξέρει σε πόσες το βγάζει. Διαφορετική πολιτική από τη Rolex και η Rolex έγινε αυτό που έγινε σε μεγάλο βαθμό από την εμπορική πολιτική της. Προσωπικά συμφωνώ στο keep it simple, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε λατρεύω την Ω και τα seamaster σε εμφάνιση, ποιότητα, αίσθηση, κλπ. Και συμφωνώ ότι έτσι δε θα πιάσει τη Rolex.
Και εγώ αγαπάω την Ωμέγα Μάρκο και θεωρώ ότι εδώ και χρόνια ποιοτικά είναι εφάμιλλη αν όχι καλύτερη της ακατονόμαστης.
Νομίζω όμως ότι τα εμπορικά κόλπα που κάνει με τις διάφορες "συλλεκτικες" εκδόσεις του moonwatch μόνο οικονομικά ωφέλη της αποδίδουν που σε τελική αυτό μπορεί να είναι το ζητούμενο, αλλά μακροχρόνια πυροβολεί τα ίδια της τα πόδια, μειώνοντας την αξία του αρχικού.
Με την ευκαιρία, ας αναφερθώ και σε προηγούμενη ανάρτηση σχετική με τα προβλήματα που παρουσίασαν τα πρώτα co-axial.
Το πρόβλημα δεν το είχε ο σχεδιασμός, αλλά το λαδάκι που έβαζαν εκεί που δεν έπρεπε, αλλά η ρετσινιά κόλλησε και δυστυχώς έμεινε.
Τους πήρε αρκετά χρόνια να προσαρμόσουν τον co-axial σε ήδη υπάρχουσα καλίμπρα αλλά βιάστηκαν να τα κυκλοφορήσουν στην αγορά αποσκοπώντας στο γρήγορο κέρδος γιατί δεν είχαν την υπομονή να κοιτάξουν για πιθανά προβλήματα στην πορεία του χρόνου.
Προσωπική μου άποψη, αυτό τους κόστισε στην προσπάθεια τους να φτάσουν στην κορυφή.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

These users thanked the author gep for the post (total 3):
theo1988 (Τετ Δεκ 13, 2023 6:07 pm) • Megalos (Τετ Δεκ 13, 2023 10:12 pm) • nick10 (Πέμ Δεκ 14, 2023 12:37 am)
Rating: 23.08%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Tudor

Δημοσίευση από markosgr28 »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση που προσθέτει ενδιαφέρουσες πληροφορίες σε αυτά που αναφέρονται γενικά εδώ.

Για το πρόβλημα των co axial δεν ήξερα ότι είναι αυτό. Νόμιζα κάτι άλλαζαν εκεί, αλλά ναι τους πήρε χρόνια να προσαρμόσουν τον co-axial σε ήδη υπάρχουσα καλίμπρα. Οι νέες νομίζω είναι εξ αρχής σχεδιασμένες με αυτό. Ενδιαφέροντα, αλλά είμαστε off topic αρκετά πλέον νομίζω.
Εικόνα
gep
Δημοσιεύσεις: 2702
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5490 times
Been thanked: 3487 times

Re: Tudor

Δημοσίευση από gep »

markosgr28 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση που προσθέτει ενδιαφέρουσες πληροφορίες σε αυτά που αναφέρονται γενικά εδώ.

Για το πρόβλημα των co axial δεν ήξερα ότι είναι αυτό. Νόμιζα κάτι άλλαζαν εκεί, αλλά ναι τους πήρε χρόνια να προσαρμόσουν τον co-axial σε ήδη υπάρχουσα καλίμπρα. Οι νέες νομίζω είναι εξ αρχής σχεδιασμένες με αυτό. Ενδιαφέροντα, αλλά είμαστε off topic αρκετά πλέον νομίζω.
Κλείνω με αυτήν την συντόμευση, μακρύ άρθρο αλλά αρκετά ενδιαφέρον αν έχεις τον χρόνο.

https://www.ablogtowatch.com/watchmaker ... movements/

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

These users thanked the author gep for the post (total 2):
Megalos (Τετ Δεκ 13, 2023 10:13 pm) • nick10 (Πέμ Δεκ 14, 2023 12:37 am)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Tudor

Δημοσίευση από markosgr28 »

Πολύ ενδιαφέρον ευχαριστώ
Εικόνα
Απάντηση