ROLEX

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
gep
Δημοσιεύσεις: 2701
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5487 times
Been thanked: 3487 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από gep »

Τα αισθήματα μου για την ακατονόμαστη γνωστά, αλλά μόλις είδα το περσινό η πρώτη σκέψη ήταν, επιτέλους να και ένα όμορφο ρόλεξ. Ειλικρινά μου άρεσε πολύ και θα το φορούσα.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 123 times
Been thanked: 384 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Σιδ.Σταυρος έγραψε: Παρ Νοέμ 10, 2023 6:46 pm Κάνει εκπτώσεις η Rolex στην ΑΑΔΕ;
10 Νοε 2023

Θα μεταφέρω την πληροφορία όπως μου την είπαν και θα περιμένω κι εγώ τα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι είναι αλήθεια και όχι τρολιά. Η πολύ γνωστή εταιρεία πολυτελών ρολογιών Rolex έχει έναν πολύ αναλυτικό κατάλογο με τους ιδιοκτήτες των ρολογιών της.
Για όσους δεν γνωρίζουν λεπτομέρειες για τα ρολόγια που κατασκευάζει η ελβετική εταιρεία που ίδρυσαν οι Χανς Βίλσντορφ και Αλφρεντ Ντέιβις, το αρχείο με όσους κατέχουν Rolex δεν σχετίζεται με την αγορά αλλά με το service και τις επισκευές.
Οποιος πάει για service το Submariner ή το κομψό Oyster του (στοιχίζει περί τα 6000 ευρώ) έχει και μια προσωπική καρτέλα με όλα τα στοιχεία του και φυσικά με τα ποσά που καταβάλλει για τις υπηρεσίες που λαμβάνει.

Σε έναν στατιστικό έλεγχο που έκαναν πρόσφατα οι ειδικοί τής εταιρείας λέγεται ότι έμειναν άφωνοι με το πόσα Rolex είναι στην κατοχή υπαλλήλων του ΣΔΟΕ και της ΑΑΔΕ γενικότερα. Τα περισσότερα από αυτά μάλιστα δεν αγοράστηκαν από αυτόν που τα φοράει και τα πάει για service αλλά από κάποιον άλλο. Είναι εν ολίγοις δώρα.

Λεπτομέρειες για την περίεργη συνήθεια να πηγαίνουν στα γενέθλια στελεχών του ΣΔΟΕ και των ελεγκτικών κέντρων Rolex δεν γνωρίζω. Κατά καιρούς στα επαγγέλματα αναπτύσσονται ειδικές συνήθειες.
Πώς οι ναυτικοί καπνίζουν πίπα; Ε στη ΔΙΕΣΕΛ, την ΥΕΔΔΕ και στα ΕΛΚΕ φοράνε Rolex. Και είναι τόσο πολλά που στη Rolex σκέπτονται να κάνουν έκπτωση για τους υπαλλήλους τους...

Μπαμπούσκα

documentonews.gr

Επι καλών εποχών, που ψώνιζα και εγώ συχνά, έχω πετύχει γραβατωμένο που μπήκε, πήρε 10 κουτιά, και σε 3 λεπτά είχε ηδη φύγει.

Στην απορία μου προν την φίλη - πωλητρια της εποχής η απάντηση ήταν

- Ειναι ο οδηγός του ............................, και ήρθε να πάρει τα "δώρα". 10 Datejust μισα-μισά. Και έχει παραγγείλει και άλλα. Και οι άλλοι τα ίδια κάνουν. :gf:

Ηταν τότε της "μοδός", και με κάποια περιοδικά, που μας "μάθαιναν" την μόδα, την συμπεριφορά, τα ρολόγια, τα πούρα, και την .....Μύκονο. Και το συγκεκριμένο, ..........φορέθηκε πολύυυυυυυυυυ την εποχή εκείνη. :BB:
These users thanked the author Giorgos_I for the post:
Megalos (Κυρ Απρ 14, 2024 11:06 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12385
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από markosgr28 »

Οταν είδα φωτο σε όψη το καντράν δε μου έκανε αίσθηση, μόλις το είδα όμως από το πλάι, κάσα κλπ. το βρήκα καταπληκτικό!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 123 times
Been thanked: 384 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Πάντως, ΙΜΟ, όλα τα νέα μοντέλα που παρουσιάστηκαν είναι " Εδώ είμαι. Δείτε με "

Εμείς, που τα ζήσαμε - φορέσαμε - χαρήκαμε εδώ και πολλάααααααααα χρόνια, βλέπουμε τα τωρινά, και .............δεν μας ενθουσιάζουν καθόλου.

Η έννοια του πιστου συντρόφου - εργαλείου, ......χάθηκε, και μας έμεινε πλέον η εικονα της επίδειξης.

Και τότε, εγώ προσωπικά τα επέλεγα επειδή ήταν στεγανά και ακριβείας. Πλέον, αφού την ικανότητα αυτή την έχει και το Casio Duro, ποιός ο λόγος να δώσω 15.000 Ε για ένα ρολόι που δεν βλέπεται ? Ποιότητα ? Ναι. Διάρκεια ? Ναι. Αξία ? Μάλλον υπερτιμημένη.
These users thanked the author Giorgos_I for the post:
Megalos (Τρί Απρ 16, 2024 10:26 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12385
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από markosgr28 »

Γενικά θα συμφωνήσω.

Το ποιος ο λόγος μόνο είναι άλλη κουβέντα. Είναι από τα ελάχιστα που μπορεί να βάλει κάποιος ως κόσμημα, οπότε γίνεται και επίδειξη, ναι, δυστυχώς. Αλλά αυτό δικαιολογεί (το κόσμημα) το να δώσει κάποιος 15Κ για κάτι που την ίδια δουλειά και ίσως και καλύτερα (π.χ. ακρίβεια) κάνει το duro.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kalvetfl67
moderator
Δημοσιεύσεις: 1203
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2022 12:36 am
Has thanked: 1080 times
Been thanked: 1054 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από kalvetfl67 »

Eιναι για την ικανοποίηση του ιδιοκτητη
Δεν υπαρχει εξήγηση - μονόδρομος
Μια γυναίκα φοράει διαμάντια πολλών χιλιάδων ευρω όταν μπορεί να κάνει την ίδια λεζάντα με swarovski
Tα παραδείγματα άπειρα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42413
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38838 times
Been thanked: 8421 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Megalos »

Giorgos_I έγραψε: Δευ Απρ 15, 2024 11:26 pm Πάντως, ΙΜΟ, όλα τα νέα μοντέλα που παρουσιάστηκαν είναι " Εδώ είμαι. Δείτε με "

Εμείς, που τα ζήσαμε - φορέσαμε - χαρήκαμε εδώ και πολλάααααααααα χρόνια, βλέπουμε τα τωρινά, και .............δεν μας ενθουσιάζουν καθόλου.

Η έννοια του πιστου συντρόφου - εργαλείου, ......χάθηκε, και μας έμεινε πλέον η εικονα της επίδειξης.

Και τότε, εγώ προσωπικά τα επέλεγα επειδή ήταν στεγανά και ακριβείας. Πλέον, αφού την ικανότητα αυτή την έχει και το Casio Duro, ποιός ο λόγος να δώσω 15.000 Ε για ένα ρολόι που δεν βλέπεται ? Ποιότητα ? Ναι. Διάρκεια ? Ναι. Αξία ? Μάλλον υπερτιμημένη.
πολυ σωστα Γιωργο ... ετσι ηταν τοτε .... τωρα οπως το ειπες για αυτα τουλαχιστον κυριως για επιδειξη
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Σιδ.Σταυρος
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2017 5:25 pm
Τοποθεσία: Αθήναι
Has thanked: 132 times
Been thanked: 297 times
Επικοινωνία:

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Σιδ.Σταυρος »

kalvetfl67 έγραψε: Τρί Απρ 16, 2024 10:38 am Μια γυναίκα φοράει διαμάντια πολλών χιλιάδων ευρω
Μερικες τα αγοραζουν και τα εχουν σε ασφαλες μερος αλλα σε επιδειξεις κλπ φορανε ακριβες αντιγραφο ομως οι δημοσιογραφοι ειναι μιλημενοι και λενε για την Α ή την Β οτι αγορασε τοσες χιλιαδες το ταδε κοσμημα απο το ταδε καταστημα και ετσι διαφημιζονται ολοι και γινεται ''ντορος''.

Rolex-gate στο Περού: Κατασχέθηκαν ρολόγια και βραχιόλια της Μπολουάρτε Συνεχίζεται το σκάνδαλο στο οποίο εμπλέκεται η πρόεδρος της χώρας, που ερευνάται από την Εισαγγελία για «παράνομο πλουτισμό», αλλά η ίδια απαντά ότι είναι δανεικά από φίλο της νομάρχη.
https://www.protagon.gr/epikairotita/ko ... 4342916943

Προ ημερων αυτο.
These users thanked the author Σιδ.Σταυρος for the post:
Megalos (Τετ Απρ 17, 2024 10:27 pm)
Rating: 7.69%
Το Blog μου: http://Pipe-smoke.blogspot.com
Kαναλι στο Youtube: http://tinyurl.com/p3lzsuk
gep
Δημοσιεύσεις: 2701
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5487 times
Been thanked: 3487 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από gep »

Τώρα να εκφράσω γνώμη, ή θα με πείτε γκρινιάρη και κακό;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12385
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από markosgr28 »

εγώ θέλω να εκφράσεις!
Εικόνα
Απάντηση