Breitling

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12379
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Breitling

Δημοσίευση από markosgr28 »

"Breitling λόγω προηγούμενης κακής διαχείρισης έχει φθάσει στο Ζενίθ " δεν καταλαβαίνω, από κακή διαχείριση έφτασε ψηλά?

Όσο για τη λογική, δεν ξέρω, προσωπικά την Β την ξέρω, την άλλη όχι, μπορεί να είναι πολύ ιστορική κλπ, αλλά σε βάρος ονόματος, μόνο στους γνώστες μάλλον.
Εικόνα
gep
Δημοσιεύσεις: 2701
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5487 times
Been thanked: 3487 times

Re: Breitling

Δημοσίευση από gep »

markosgr28 έγραψε:"Breitling λόγω προηγούμενης κακής διαχείρισης έχει φθάσει στο Ζενίθ " δεν καταλαβαίνω, από κακή διαχείριση έφτασε ψηλά?

Όσο για τη λογική, δεν ξέρω, προσωπικά την Β την ξέρω, την άλλη όχι, μπορεί να είναι πολύ ιστορική κλπ, αλλά σε βάρος ονόματος, μόνο στους γνώστες μάλλον.
Μάρκο, γνώστης δεν είμαι και η Universal Geneve δεν ξέρω αν ανήκει στο πάνθεον της αφρόκρεμας των εταιρειών. Ήταν μία πολύ καλή εταιρεία που έβγαζε ποιοτικά λεπτά ρολόγια με μικρορότορα. Διάσημα τα Polerouter που είχαν επιλέξει και μερικές αεροπορικές της εποχής.
Κακές γλώσσες λένε, τεχνολογία που είχε "δανειστεί" από την Buren χωρίς την έγκριση της για την χρήση της ευρεσιτεχνίας και η οποία πήγε στα δικαστήρια με αποτέλεσμα να υποχρεωθεί η Universal να αποζημιώσει την Buren για πνευματικά δικαιώματα και διαφυγόντα κέρδη. Αλλά δεν είναι η μόνη γιατί αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες γιατί δεν ξέρω είναι αν η Buren ήταν ακόμα στην πιάτσα ενεργή όταν η Πατέκ υιοθέτησε και αυτή αυτήν την τεχνολογία.

Αλλά αυτά είναι ιστορία, αυτό που δεν θα ήθελα να δω είναι αναβίωση της Universal με μηχανές που δεν τιμούν την ιστορία της.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

These users thanked the author gep for the post:
Megalos (Τετ Δεκ 13, 2023 10:00 pm)
Rating: 7.69%
TheWatchBuddies
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Οκτ 13, 2023 1:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 424 times

Re: Breitling

Δημοσίευση από TheWatchBuddies »

markosgr28 έγραψε:"Breitling λόγω προηγούμενης κακής διαχείρισης έχει φθάσει στο Ζενίθ " δεν καταλαβαίνω, από κακή διαχείριση έφτασε ψηλά?

Όσο για τη λογική, δεν ξέρω, προσωπικά την Β την ξέρω, την άλλη όχι, μπορεί να είναι πολύ ιστορική κλπ, αλλά σε βάρος ονόματος, μόνο στους γνώστες μάλλον.
Η προ Κερν ηγεσία της Breitling δεν είχε χειριστεί σωστά την εταιρία από marketing. Αυτό σε συνδυασμό με τα τωρινά δεδομένα έχουν φέρει τη Breitling στο Ζενίθ τής, για την ώρα.
Η Universal Geneve είναι για πάντα συνώνυμο με τους χρονογράφους στην ιστορία της
Για αυτό το βρίσκω εξαιρετικά ταιριαστό που την αγόρασε η Breitling, η μάνα των χρονογράφων

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12379
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Breitling

Δημοσίευση από markosgr28 »

TheWatchBuddies έγραψε: Τετ Δεκ 13, 2023 7:25 pm
markosgr28 έγραψε:"Breitling λόγω προηγούμενης κακής διαχείρισης έχει φθάσει στο Ζενίθ " δεν καταλαβαίνω, από κακή διαχείριση έφτασε ψηλά?

Όσο για τη λογική, δεν ξέρω, προσωπικά την Β την ξέρω, την άλλη όχι, μπορεί να είναι πολύ ιστορική κλπ, αλλά σε βάρος ονόματος, μόνο στους γνώστες μάλλον.
Η προ Κερν ηγεσία της Breitling δεν είχε χειριστεί σωστά την εταιρία από marketing. Αυτό σε συνδυασμό με τα τωρινά δεδομένα έχουν φέρει τη Breitling στο Ζενίθ τής, για την ώρα.
Η Universal Geneve είναι για πάντα συνώνυμο με τους χρονογράφους στην ιστορία της
Για αυτό το βρίσκω εξαιρετικά ταιριαστό που την αγόρασε η Breitling, η μάνα των χρονογράφων

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
μάλλον στο ναδιρ εννοείς (κάτω, το ζενιθ είναι πάνω). Πάντως δε νομίζω ότι ισχύει αυτό, τα τελευταία χρόνια βελτιώνει τη θέση της σε πωλήσεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42413
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38838 times
Been thanked: 8421 times

Re: Breitling

Δημοσίευση από Megalos »

ωραια συζητηση και σκεψεις .... οντως ελπιζουμε να φερει την Universal Geneve παλι στην παλια της δοξα .
για την Breitling σωστα αναφερει ο Αλεξανδρος οτι τωρα ειναι στο ζενιθ της Μαρκο ...
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
kalvetfl67
moderator
Δημοσιεύσεις: 1203
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2022 12:36 am
Has thanked: 1080 times
Been thanked: 1054 times

Re: Breitling

Δημοσίευση από kalvetfl67 »

Μια χαρα τα πάει η Breitling
Με περιπου 150.000 πωλήσεις το 2022 δεν την εχεις και για λύπηση
TheWatchBuddies
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Οκτ 13, 2023 1:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 424 times

Re: Breitling

Δημοσίευση από TheWatchBuddies »

kalvetfl67 έγραψε:Μια χαρα τα πάει η Breitling
Με περιπου 150.000 πωλήσεις το 2022 δεν την εχεις και για λύπηση
Δεν είπε κανείς για λύπηση. Τέλεια τα πάει.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

TheWatchBuddies
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Οκτ 13, 2023 1:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 424 times

Re: Breitling

Δημοσίευση από TheWatchBuddies »

Το ότι τα πάει τέλεια παιδιά,δεν σημαίνει ότι δεν έχει πιάσει ταβάνι. Και ο τεράστιος όμιλος όπου ανήκει η Breitling πιστεθει ότι εφόσον προσθέσει και ένα sub brand και να δώσει και λίγο χρόνο στη Breitling να αναπνεύσει, ίσως με νέες καινοτομιες; νέες ανακαλύψεις στην ιστορία της;; θα είναι ευεργετικό και τα δύο Brands

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gep
Δημοσιεύσεις: 2701
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5487 times
Been thanked: 3487 times

Re: Breitling

Δημοσίευση από gep »

Καλά έκανε και πήρε την Universal για να μπλεχτεί με την υψηλή ωρολογοποιεία, γιατί προς στιγμή μου έδωσε την εντύπωση ότι παίρνει λάθος δρόμο και ελπίζω να μην συνεχίσει προς τα εκεί. Καταλαβαίνω tourbillon σε JLC, VC και Breguet, αλλά tourbillon σε Breitling όπως και να το κάνουμε είναι πέρα για πέρα έξω από το προφίλ του matcho και rugged αεροπορικού, καταδυτικού που αντέχουν κάθε κακουχία που είχε έως τώρα και όπως και αν το ψάξω δεν μπορώ να καταλάβω τι είχαν πάρει όταν συνέλαβαν την ιδέα.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
kalvetfl67
moderator
Δημοσιεύσεις: 1203
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2022 12:36 am
Has thanked: 1080 times
Been thanked: 1054 times

Re: Breitling

Δημοσίευση από kalvetfl67 »

Ολοι θελουν ενα tourbillion για το πρεστίζ :smile: (Tag, Panerai, Omega, Zenith κλπ)
Εξάλλου εδω και καιρό η Breitling εχει τεραστια γκάμα μοντέλων ξεφεύγοντας από το αποκλειστικά καταδυτικό και αεροπορικό
Απευθυνεται σε όλα τα γούστα και νομίζω πολύ καλά κάνει
Απάντηση