ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Απάντηση
i palios
Δημοσιεύσεις: 2259
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1664 times
Been thanked: 946 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από i palios »

Αγαπητε φιλε CS VIW
Κατ αρχην σου ζητω συγγνωμη για τον τονο και τον τροπο που σου εγραψα , αλλα εγινε αυτο γιατι στο σχολιο μου για την Πανεραι εκρινα οτι απαντησες με καπως απαξιωτικο τροπο χαρακτηριζοντας το ρολοι πολυ αρνητικα και τελειως αντιθετα απο αυτα που τουλαχιστον εγω εχω διαβασει και εχουμε συνολικα δει απο
την εν γενει πορεια του την οποια εδω τουλαχιστον στην Ελλαδα εγω και οχι μονο την βλεπουμε πολυ επιτυχημενη.
Οσο για τις γνωσεις σου ειπα οτι θελω να τις ακουω γιατι το αντ/μενο το γνωριζεις καλα και σαν επαγγελματιας που εισαι,
απο την αλλη ομως επιτρεψε μου να σου πω οτι σε καποιες κριτικες σου υπερβαλεις ισως κι εγω ακομη χειροτερα πραγμα που οδηγει κακως βεβαια σε αντιπαλοτητα.
Τωρα οσο για τις στατιστηκες και τα νουμερα που εδειξες εχω διαβασει τοσες πολλες διαφορετικες καταταξεις πωλησεων κατα καιρους οπως κι τελευταια που εβαλες που γι αυτο πια δεν τις θεωρω και τοσο αξιοπιστες.
Για τον τζιρο της Ουμπλο και των αλλων εχεις απολυτο δικιο γιατι τον τζιρο τον μπερδεψα με τζιρο ποσοτικο σε πωλησεις γι αυτο και αντεδρασα.
Τελος νομιζω οτι η αναγνωρισημοτητα και επιτυχια μιας μαρκας εχει να κανει πολυ με τα κομματια πωλησεων,διοτι ο καταναλωτης αυτα βλεπει, κι οτι τζιρος ειναι αλλο πραγμα που αφορα πολυ την εταιρεια και λιγοτερο τον κατ/τη.
Φιλικα Palios
YΓ.
Πραγματι απο τοπικ αυτο η συζητηση πρεπει να μεταφερθει γιατι αφορα την Ρολεξ.
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από CS-VIW »

Δεν υπάρχει καμία αντιπαλότητα...

Έχεις δίκιο ότι είμαι υπερβολικός πολλές φορές, αλλά αν δεν ήμουν θα έκανα κάτι άλλο...

Χρειάζεται πάθος αυτό που κάνω και που έκανα πάντα στη ζωή μου και ευτυχώς από αυτό έχω μπόλικο.

Αυτό ακριβώς με κάνει να απαντώ και τώρα, ενώ γράφω 3 βιβλία πολύ σημαντικά παράλληλα, έχω να τροφοδοτήσω το σάιτ μου με θέματα, και βέβαια να οργανώσω το ταξίδι μου στη Βασιλεία που πλησιάζει...

Όταν ο Hayek παρουσίασε τα Swatch είπε ότι ήθελε να φτιάξει ένα προσιτό ρολόι για όλο τον πλανήτη. Ο τότε Πρόεδρος της Vacheron, αείμνηστος σήμερα Claude-Daniel Proellochs του απάντησε τότε ότι η σχετικά χαμηλή τιμή του Swatch σε πολλές χώρες της Αφρικής αντιστοιχεί με έναν μισθό...

Αυτό βρίσκει εφαρμογή σε όλα τα επίπεδα και έτσι το τι έχει επιτυχία και γενικότερα η πραγματικότητα στην οποία ζούμε είναι σχετική και κοινωνικά εξηγήσιμη.

Τα Πανεράι είχαν επιτυχία στην Ελλάδα, διαβάζοντας τα άρθρα μου της εποχής θα ανακαλύψεις ότι έχω βοηθήσει και εγώ.

Και βέβαια ήταν φυσικό να έχουν επιτυχία, αφού έχουν αυτή την "μάτσο" εμφάνιση, την οποία ο Έλληνας κάθε άλλο παρά αποστρέφεται.

Όπως έλεγε και ο Νίκος Δήμου οι δυο πιο συνηθισμένες ελληνικές βρισιές, επιβεβαιώνουν ότι αυτό που πρώτο αμφισβητείται καθημερινά είναι ο ανδρισμός ενός άντρα, οπότε γιατί να μην ανατρέχει ο μέσος Έλληνας προς οτιδήποτε μοιάζει ότι κατασκευάζεται για ...πολύ άντρες!!!

Για τον ίδιο λόγο το Radiomir μένει πίσω, ενώ είναι πολύ ανώτερο από κάθε άποψη, ενώ τα IWC ευνοούνται και το υπερ-αγαπημένο μου Reverso πάει για ...βρούβες.

Προσωπικά λοιπόν ενώ το Πανεράι το υποστήριξα γιατί ταίριαζε με την ιδιοσυγκρασία του Έλληνα, ποτέ δεν το αισθάνθηκα σαν ένα σημαντικό ρολόι, με "ξενέερωσε" και η συνέντευξη που μου έδωσε ο Bonati όταν την κάναμε, πολύ ψηλά η μύτη - μόνο στον Πρόεδρο της Πατέκ το είχα ξανασυναντήσει αυτό.

Και αυτό δεν με ενοχλεί γιατί έχω τη δική μου ψηλόττερα, απλά με κάνει να αισθάνομαι ότι αυτός που σκέφτεται τόσο "κλειστά" δεν θα εξελίξει την εταιρεία με τον καλύτερο τρόπο.

Νομιζω ότι μεταξύ ΕΤΑ και in house έχουν κάπως μπερδευτεί - πιθανώς θέλουν και την πίστα σωστή και τον σκύλο χορτάτο - και ελπίζει κανείς ότι θα αποφασίσουν τι θέλουν να κάνουν τελικά.

Μου την σπάει πιθανώς και το "ρίξιμο" του υπέροχου Radiomir, το οποίο σε tourbillon, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ...

Φιλικά

Κωστής
These users thanked the author CS-VIW for the post:
i palios (Τρί Φεβ 24, 2015 7:16 pm)
Rating: 7.69%
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Ιαν 15, 2014 1:19 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 100 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από Σπύρος »

Έκανα μία γρήγορη βόλτα στα ηλεκτρονικά καταστήματα, όπως premiumwatches.com, sorelleronco.it, luxurybazaar.com κλπ, σε μία προσπάθεια να βρω ένα ρολόι και αληθινά δυσκολεύτηκα πάρα πολύ. Τι εννοώ "ένα ρολόι"; Ένα απλό σε σχεδιασμό, με καθαρό καντράν και χωρίς περιττά και φανφάρες, αδιάβροχο στις 10 ατμόσφαιρες και να μην κοστίζει όσο ένα αυτοκίνητο 2000cc ούτε να είναι μεγάλο για κρέμασμα στον τοίχο. Που κατέληξα; Πουθενά. Τα Panerai, εάν δεν είχαν το μέγεθος πίστας θα ήταν ίσως τα μόνα.
Έχω την εντύπωση ότι οι εταιρείες δεν έχουν πλέον νέες ιδέες και δεν μπορούν να έχουν διότι αντικειμενικά τι μπορεί να προσφέρει ενα ρολόι εκτός από την σωςτή ώρα;
Πιστεύω οτι στην Hublot το έχουν καταλάβει αυτό και φτιάχνουν ρολόγια για τον κάθε εκκεντρικό και σε κάθε γεγονός που ξέρουν οτι θα υπάρξει αυτή η κατηγορία πελατών που δίνει 30.000 + € για να πάρει ένα ρολόι που το τελευταίο που τους απασχολεί έιναι αν φαίνεται η ώρα ή όχι!!!! Πόσο θα κρατήσει αυτή η μόδα είναι άγνωστο, πάντως δεν πιστεύω για πολύ.

Σχετικά με τους μηχανισμούς Eta και In house, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ένα παιχνίδι που οι διάφοροι κύριοι του marketing, εκμεταλλεύονται την άγνοια του κόσμου για να μας παραμυθιάζουν σε μία απέλπιδα προσπάθεια να επιβιώσουν οι εταιρείες. Πόσοι απ τους αγοραστές ξέρουν την διαφορά και πόσους πραγματικά αφορά;;; Η πλειονότητα θελει το ρολόι τους να μην χάνει ή μα μην ...τρέχει και τα υπόλοιπα δεν τους αφορούν!!! Και καλά κάνουν.

Και κλείνω αναφερόμενος στις πωλήσεις των ρολογιών στην Ελλάδα. Τα νούμερα είναι πλασματικά διότι απλούστατα κάθε χρόνο έρχονται ορδές τουριστών που αγοράζουν τα ρολόγια τους πολύ φθηνότερα εδώ. Δεν είναι οι Έλληνες που τα αγοράζουν κατά κύριο λόγο και ούτε φυσικά τα ρολόγια αυτά μένουν στην Ελλάδα. Πόσα τιμολόγια κόβονται;.......

Ευχαριστώ και πάνω απ όλα εκφράζω σκέψεις και προβληματισμούς προσωπικούς!!!!
These users thanked the author Σπύρος for the post (total 2):
Megalos (Δευ Μαρ 16, 2015 8:17 am) • i palios (Δευ Μαρ 16, 2015 10:55 am)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από Georges »

Με΄κάτι λιγότερο από χιλιάρικο...

https://www.sinn.de/en/Modell/556_I.htm" onclick="window.open(this.href);return false;



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από eisenberg »

Σπύρος έγραψε:
Και κλείνω αναφερόμενος στις πωλήσεις των ρολογιών στην Ελλάδα. Τα νούμερα είναι πλασματικά διότι απλούστατα κάθε χρόνο έρχονται ορδές τουριστών που αγοράζουν τα ρολόγια τους πολύ φθηνότερα εδώ. Δεν είναι οι Έλληνες που τα αγοράζουν κατά κύριο λόγο και ούτε φυσικά τα ρολόγια αυτά μένουν στην Ελλάδα. Πόσα τιμολόγια κόβονται;.......

Αυτο ειναι πολυ σωστο,ειδικα οι Κινεζοι/Ασιατες στα κοσμηματοπωλεια στη Βουκουρεστιου,το εχω δει αρκετες φορες με τα ματια μου.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
i palios
Δημοσιεύσεις: 2259
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1664 times
Been thanked: 946 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από i palios »

Σπύρος έγραψε: Πιστεύω οτι στην Hublot το έχουν καταλάβει αυτό και φτιάχνουν ρολόγια για τον κάθε εκκεντρικό και σε κάθε γεγονός που ξέρουν οτι θα υπάρξει αυτή η κατηγορία πελατών που δίνει 30.000 + € για να πάρει ένα ρολόι που το τελευταίο που τους απασχολεί έιναι αν φαίνεται η ώρα ή όχι!!!! Πόσο θα κρατήσει αυτή η μόδα είναι άγνωστο, πάντως δεν πιστεύω για πολύ.

Σχετικά με τους μηχανισμούς Eta και In house, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ένα παιχνίδι που οι διάφοροι κύριοι του marketing, εκμεταλλεύονται την άγνοια του κόσμου για να μας παραμυθιάζουν σε μία απέλπιδα προσπάθεια να επιβιώσουν οι εταιρείες. Πόσοι απ τους αγοραστές ξέρουν την διαφορά και πόσους πραγματικά αφορά;;; Η πλειονότητα θελει το ρολόι τους να μην χάνει ή μα μην ...τρέχει και τα υπόλοιπα δεν τους αφορούν!!! Και καλά κάνουν.



Ευχαριστώ και πάνω απ όλα εκφράζω σκέψεις και προβληματισμούς προσωπικούς!!!!
Στο τοπικ για το παραμυθι τα ξαναειπαμε αλλα ελα που μας αρεσουν τα παραμυθια, ειτε το λενε Κοκκινοσκουφιτσα,ειτε το λενε η Ωραια και το( Hublot)Τερας.
(Το Τερας στο παραμυθι μου αρεσει το Hublot δεν μ αρεσει) :BB:
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από dimRHO »

με μηχανές 50 ετών να δουλεύουν +-2 sec νομίζω ότι η ποιότητα του προϊόντος μιλάει μόνη της
These users thanked the author dimRHO for the post:
Megalos (Δευ Απρ 06, 2015 11:23 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42487
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38941 times
Been thanked: 8444 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από Megalos »

Παλιε για το δικο σου λέει :smile:
Έτσι ειναι ...διαχρονική αξία
These users thanked the author Megalos for the post:
i palios (Τρί Απρ 07, 2015 10:11 am)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση