Ελβετία 2015 ΥΩ

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Ιαν 15, 2014 1:19 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 100 times

Re: Ελβετία 2015 ΥΩ

Δημοσίευση από Σπύρος »

CS-VIW έγραψε:...'Οταν ο captain ανακάλυψε ότι οι μεγάλες εταιρείες ξοδεύουν ένα ποσοστό του τζίρου τους για διαφήμιση!...

Ανατρίχιασα...

Κωστής

ΥΓ. Σε τι θα σε βοηθήσει Σπύρο αν σου πω εγώ ότι η ΑΡ κάνει το 70% του τζίρου της με το RO; Τα νούμερα δεν είναι κρυφά. Εταιρείες εισηγμένες στο Χρηματιστήριο είναι. Δεν είναι το μπακαλοτεύτερο του κυρ-Μανώλη.

ΥΓ. Πάντως υπάρχει χώρος για new business. Αφού ρε παιδιά είστε καλά παιδιά εσείς και όχι αλήτες σαν τους Ελβετούς, γιατί δεν ανοίγετε ένα εργοστάσιο στο Καματερό να λανσάρετε μια νέα μάρκα χωρίς μάρκετινγκ, χωρίς διαφημιστικά έξοδα, χωρίς όλα αυτά που μας φορτώνουν οι "παλιο-Ελβετοί"; :-)))))

ΥΓ3. Σπύρο μην μου θυμώσεις. Τόσα σοβαρά έγραψα όποως θα δεις στο θέμα που σου έδωσα το λινκ, ας γράψω και εγώ κάτι της πλάκας, αφού η πλάκα είναι στα επάνω της στο φόρουμ. watch FUN club, λέγεται. Όχι fan. FUN :-)
Δεν ξέρω για το Καματερό αλλά στο studio εάν πουλήσω μερικές μηχανές και μπω σε κάποιο ΕΣΠΑ αγοράζω ενα 3D εκτυπωτή, copy, paste to swatch 51 και βγάζω το spiros1!!!!! Δεν είναι μακρινή πραγματικότητα. Το τι θα το κάνω μετά, είναι άλλο θέμα... Ίσως αναλάβεις την προβολή του....έτσι για την πλάκα και την τρέλα μας...
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ελβετία 2015 ΥΩ

Δημοσίευση από CS-VIW »

Σπύρος έγραψε:Είσαι μεγάλος γνώστης του αντικειμένου και χαίρομαι ιδιαίτερα που μπήκες μπροστά.!!!! Διάβαζα νωρίτερα την παρουσίαση ενός Tag Heuer carrera telemeter cal.18 στην τιμή των 6000€ και αναρωτιέμαι εάν αυτές οι εταιρείες που γενικότερα θεωρούνται χαμηλού κόστους, πρέπει να παρουσιάσουν κάποια μοντέλα και να είναι υπερτιμημένα και ας μην πουλήσουν, για λόγους marketing....;;;;;
Το ίδιο αναρωτήθηκαν και στην TAG και έβαλαν τον Μπιβέρ να αλλάξει τα πάντα.

Τα ρολόγια δεν ήταν υπερτιμημένα. Ο Μπαμπέν έκανε ένα δεκαετές άνοιγμα στην ΥΩ.

Πέτυχε την άνοδο. Δημιούργησε κενό που εκμεταλλεύτηκε λέγεται η Longines. Εφυγε. Πήγε στη Bvlgari.

Στο σάιτ μου θα βρεις την πρώτη συνέντευξη του Μπιβέρ διεθνώς.

Ο Μπαμπέν σε 20 σελίδες αναφέρεται και στο τι έκανε στην TAG.

Φιλικά

Κωστής
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: Ελβετία 2015 ΥΩ

Δημοσίευση από captain »

CS-VIW έγραψε:...'Οταν ο captain ανακάλυψε ότι οι μεγάλες εταιρείες ξοδεύουν ένα ποσοστό του τζίρου τους για διαφήμιση!...

Ανατρίχιασα...

Κωστής

... $0$$$ ... όπως πάντα ... εμπαθής, κομπλεξικός, είρωνας, υπερόπτης και σνομπ ....
simon
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2010 1:41 pm
Τοποθεσία: Zugi Cyprus
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Ελβετία 2015 ΥΩ

Δημοσίευση από simon »

Οταν αγοραζεις ακριβο ρολοι μερος του ποσου που δινεις ειναι και για το 'ονομα' ....... ενταξει τα ακριβα ειναι πιο καλα στις ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ που ομως τις πληρωνεις δυσαναλογα. Ολα τα ρολογια καποτε θα χαλασουν και θα φτιαχτουν.
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ελβετία 2015 ΥΩ

Δημοσίευση από CS-VIW »

captain έγραψε:... $0$$$$ ... όπως πάντα ... εμπαθής, κομπλεξικός, είρωνας, υπερόπτης και σνομπ ....
Επειδή είμαι αρκετά ώριμος για να κλονίζεται αυτό που ξέρω ότι είμαι από αυτό που λέει κάποιος άγνωστος ότι είμαι, να σε ενημερώσω ότι δεν πετυχαίνεις να με εκνευρίσεις γιατί απαραίτητη προυπόθεση για να ενοχληθώ από τις βρισιές κάποιου είναι να με γνωρίζει προσωπικά και να τον εκτιμώ ή τουλάχιστον μόνο το δεύτερο.

Με εσένα δεν συντρέχει ούτε το πρώτο ούτε το δεύτερο, οπότε μπορείς να βρίζεις όσο θέλεις - υπό τον όρο, φαντάζομαι, ότι δεν αντιβαίνει αυτό στον κανονισμό του φόρουμ και στην ευαισθησία του ευγενέστατου φίλου Κώστα.

Κωστής

ΥΓ. Ανοίγει ένα θέμα ο Σπύρος. Συμπληρώνεις ότι το ρωτάς και εσύ αλλά κανείς δεν απαντάει και ποστάρω ολόκληρο θέμα (από το οποίο ήταν και η δική σου ερώτηση) όπου φαίνεται πεντακάθαρα η εμπεριστατωμένη και πλήρης απάντηση που είχα δώσει στο ερώτημα που μόνος μου έθεσα για το τι είναι ΥΩ (αν βρείς καλύτερη στο ίντερνετ σου χαρίζω ένα Rolex - μαιμού για να είναι και του γούστου σου - μην μας τα "πάρουν" οι παλιο - Ελβετοί :-)), καθώς και τις απαντήσεις μου στις επί μέρους ερωτήσεις των μελών του φόρουμ. Ο Σπύρος γράφει ότι ικανοποιήθηκε, αλλά εσύ εκεί... "Ανακαλύπτεις" το "σκάνδαλο": Οι εταιρείες βάζουν διαφήμιση!!! Tu plaisantes ou quoi ? που θα λέγαμε και στο Παρίσι.

Δεν έχω διαβάσει ποτέ άρθρο στους 4Τ για την καινούργια Mercedes που να συνδέει την τιμή του αυτοκινήσου με το διαφημιστικό κόστος της εταιρείας.

Καταλαβαίνω να σου μοιάζω υπερόπτης και σνομπ - ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους και δεν εννοώ από οικονομικής πλευράς, είρωνας - κατά συνέπεια δεν έχουμε το ίδιο χιούμορ, όμως το εμπαθής και κομπλεξικός θα πρέπει να το ξανασκεφτείς. Δεν ταιριάζει σε κάποιον που έχει διαρκώς επιχειρήμτα και γνωρίζει ένα θέμα σε τόσο βάθος. Για να αποκτήσεις γνώση και να φανείς χρήσιμος στο χώρο σου, πρέπει να είσαι ιδιαίτερα ανοιχτόμυαλος και να μπορείς να μπαίνεις στη διαδικασία να καταλάβεις.

Βασική αρχή είναι ότι δεν χαρακτηρίζουμε έναν άνθωπο, αλλά μια συμπεριφορά - αν είναι ανάγκη και σίγουρα δεν το κάνουμε όταν μόλις αποδείχτηκε ότι έχουμε άδικο και παράλληλα δεν έχουμε επιχειρήματα για αυτό που γράφουμε.
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ελβετία 2015 ΥΩ

Δημοσίευση από CS-VIW »

simon έγραψε:Οταν αγοραζεις ακριβο ρολοι μερος του ποσου που δινεις ειναι και για το 'ονομα' ....... ενταξει τα ακριβα ειναι πιο καλα στις ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ που ομως τις πληρωνεις δυσαναλογα. Ολα τα ρολογια καποτε θα χαλασουν και θα φτιαχτουν.
1998-2007 σε δεκάδες εκπομπές και τηλεοπτικά δελτία έλεγα διαρκώς στο πλαίσιο της Έκθεσής μου, ότι φιλοξενώ τα σημαντικότερα ρολόγια στον κόσμο και επιθυμώ να μοιραστώ με ολοένα και περισσότερο κόσμο την σκέψη ότι τα ρολόγια είναι σημαντικά για την αξία τους και όχι για την τιμή τους.

Ο όρος "ΑΚΡΙΒΟ ΡΟΛΟΙ" είναι για εμένα εκτός λογικής.

Ένα ρολόι είναι σημαντικό για τις αξίες και την εργασία που απαιτεί η κατασκευή του.

Για να πούμε αν είναι ακριβή μια Ferrari θα έπρεπε να υπάρχει κάοιος που να έκανε το ίδιο αυτοκίνητο φθηνότερα.

Υπάρχει φθηνός υδραυλικός και ακριβός υδραυλικός υπό τον όρο ότι επισκευάζουν το καζανάκι με τα ίδια υλικά και την ίδια ποιότητα εργασίας.

Όμως τι κάνει το Πατέκ ακριβό; Ότι στη Λαμία το κάνουν φθηνότερα;

Οι γραββάτες Marinela που περίμεναν όλοι τον Τσίπρα για να τις μάθουν είναι οι καλύτερες στον κόσμο. Όχι επειδή είχε επιτυχία το Ρεσιτάλ με τον Κώστα Χατζή, αλλά γιατί η οικογένεια Marinela κατασκευάζει στη Νάπολη εδώ και δεκαετίες τις καλύτερες γραββάτες στον κόσμο.

Είναι κατά πολύ ακριβότερες από μια γραββάτα Armani. Γιατί; Το όνομα Armani - αφού νομίζετε ότι πληρώνεις το όνομα - δεν είναι πιο ακριβό;

Είναι πιο ακριβές για το δίπλωμα και τα υφάσματα που είναι ανώτερα κι ας είναι το όνομα λιγότερο γνωστό.

Φιλικά

Κωστής
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1027 times

Re: Ελβετία 2015 ΥΩ

Δημοσίευση από cupra73 »

Την επόμενη φορά που οποιοσδήποτε (και σε οποιοδήποτε ποστ) θα γράψει διάφορους περίεργους χαρακτηρισμούς, θα κάνει προσβλητικά σχόλια προς άλλο μέλος η θα τρολλάρει θα μπορεί στην συνέχεια να διαβάζει το φόρουμ (ΜΟΝΟΝ) σαν επισκέπτης χωρίς περαιτέρω προειδοποίηση.....το ίδιο θα γίνει και για όποιον δημιουργεί συνεχώς οφτοπικ που πλέον αρχίζουν και παίρνουν μορφή επιδημίας...
These users thanked the author cupra73 for the post (total 3):
CS-VIW (Πέμ Μαρ 26, 2015 6:42 pm) • Σπύρος (Πέμ Μαρ 26, 2015 8:29 pm) • Megalos (Πέμ Μαρ 26, 2015 9:56 pm)
Rating: 23.08%
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: Ελβετία 2015 ΥΩ

Δημοσίευση από captain »

cupra73 έγραψε:Την επόμενη φορά που οποιοσδήποτε (και σε οποιοδήποτε ποστ) θα γράψει διάφορους περίεργους χαρακτηρισμούς, θα κάνει προσβλητικά σχόλια προς άλλο μέλος η θα τρολλάρει θα μπορεί στην συνέχεια να διαβάζει το φόρουμ (ΜΟΝΟΝ) σαν επισκέπτης χωρίς περαιτέρω προειδοποίηση.....το ίδιο θα γίνει και για όποιον δημιουργεί συνεχώς οφτοπικ που πλέον αρχίζουν και παίρνουν μορφή επιδημίας...

....δεν ασχολούμαι με τον Κύριο σε αντίθεση με αυτόν ... που για μια ακόμα φορά με ειρωνεύτηκε...

περίμενα ένα 24ωρο το επίσημο φόρουμ να επιληφθεί του θέματος αλλά δεν το έκανε ... (Κώστα, ομελέτα χωρίς να σπάσεις αυγά δεν γίνεται)...

οπότε αφού προκλήθηκα, όφειλα στον εαυτό μου να απαντήσω... όπως αρμόζει στην περίσταση ...


άμα το συγκεκριμένο μέλος ψάχνει για αυλικούς και κόλακες είναι σε λάθος μέρος ... εδώ μέσα όταν προκαλεί με αυτό το ύφος θα παίρνει και την ανάλογη απάντηση...

"Ο μεγαλύτερος κόλακας για τον καθένα μας είναι η δική μας φιλαυτία και το μόνο φάρμακο η ειλικρίνεια και η παρρησία των φίλων μας : Βάκων"


επίσης θα ήθελα να πω ότι δεν έβρισα κανέναν οι λέξεις που έγραψα περιγράφουν τις πτυχές του διαδικτυακού χαρακτήρα του ... αν έχει πρόβλημα με αυτές να πάει να το ψάξει γιατί αυτές οι λέξεις τον χαρακτηρίζουν εδώ μέσα ...


... υπέρμετρης αλαζονείας του Κυρίου δεν υποφέρεται...
"Περισσότερο ανυπόφορος κι απ’ αυτόν που έχει πάντα άδικο, είναι εκείνος που νομίζει πως έχει πάντα δίκιο : (Τουργκένιεφ ή (Μπαλζάκ)"





Κύριε ο σεβασμός και αναγνώριση κερδίζεται και δεν επιβάλλεται, εκείνος που αξίζει να επαινείται από τους άλλους, ο ίδιος δεν επαινεί ποτέ τον εαυτό
του



χαιρετίσματα ... $0$$$$
Απάντηση