Panerai

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42536
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39000 times
Been thanked: 8457 times

Re: Panerai

Δημοσίευση από Megalos »

Σπυρο ασχετως δευτερολεπτων κανε μας μια μικροπαρουσιαση του πανεμορφου ρολογιου σου :book:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
gerogian
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: Δευ Φεβ 27, 2012 11:29 pm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 2768 times

Re: Panerai

Δημοσίευση από gerogian »

aris911 έγραψε:Ωραια αλλα
Τα δευτερολεπτα και τα λεπτα δεν εχουν ενδιαμεσες διαβαθμισης.
Αρα αυτο και μονο αυτοματως αλλαζη καποια δεδομενα. Και στο ξαναλεω. Ουτε CO-AXIAL δεν εχει αυτο το αποτελεσμα.
Να εισαι βεβαιος φιλε Αρη,οτι δεν διεκδικω το αλαθητο του Παπα.Και μενα μου φανηκε πολυ περιεργο,γι αυτο και το ανεφερα αλλωστε.Θα το ξαναμετρησω.
Οσον αφορα το CO-AXIAL ,θα μετρησω και το PO να δω τι χρονο θα κρατησει.
Απλα ,οπως προειπαμε,η παρατηρηση της ωρας δεν απαιτει και τεραστια τεχνογνωσια.
Παντα φιλικα
Σπυρος

Υ.Γ.Με την πρωτη ευκαιρια θα κανω ενα μικροαφιερωμα στο 359.
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Panerai

Δημοσίευση από aris911 »

Σπύρο καλημέρα.
Ουδεις άσφαλτος :-) (που λέει και μια ψυχή). Απλά τα γραφόμενα μου είναι μια επισήμανση.
Και επειδή έχουν δει τα μάτια μου και έχω μετρήσει αρκετά ρολόγια για αυτό στο γράφω. Τα Πανεραι επειδή δεν έχουν διαβάθμιση λεπτών
είναι ένα μειον για όσους θέλουν να μετρήσουν τέτοιου είδους ακρίβεια όπως αυτή που συζητάμε.
Μπορεί μόνο να φανεί αν το βάλω στον παλμογράφο.
gerogian
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: Δευ Φεβ 27, 2012 11:29 pm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 2768 times

Re: Panerai

Δημοσίευση από gerogian »

aris911 έγραψε:Σπύρο καλημέρα.
Ουδεις άσφαλτος :-) (που λέει και μια ψυχή). Απλά τα γραφόμενα μου είναι μια επισήμανση.
Και επειδή έχουν δει τα μάτια μου και έχω μετρήσει αρκετά ρολόγια για αυτό στο γράφω. Τα Πανεραι επειδή δεν έχουν διαβάθμιση λεπτών
είναι ένα μειον για όσους θέλουν να μετρήσουν τέτοιου είδους ακρίβεια όπως αυτή που συζητάμε.
Μπορεί μόνο να φανεί αν το βάλω στον παλμογράφο.
Απιστευτη Αντζελα!!!!
Το αναμφισβητητο γεγονος της ελλειψης διαβαθμισης λεπτων και δευτερολεπτων αντιμετωπιζεται,κατα τη γνωμη μου,με το ''ακριβως'',τουλαχιστον ειναι μικροτερες οι πιθανοτητες λαθους.
Anyway,συζητηση να γινεται,και 103 να ηταν δεν θα μου χαλουσε τη διαθεση.Θα τα ξαναπουμε,
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Panerai

Δημοσίευση από aris911 »

gerogian έγραψε:
και 103 να ηταν δεν θα μου χαλουσε τη διαθεση.Θα τα ξαναπουμε,
Σωστα και χαιρομαι που το αντιμετωπιζεις ετσι.
gerogian
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: Δευ Φεβ 27, 2012 11:29 pm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 2768 times

Re: Panerai

Δημοσίευση από gerogian »

aris911 έγραψε:
gerogian έγραψε:
και 103 να ηταν δεν θα μου χαλουσε τη διαθεση.Θα τα ξαναπουμε,
Σωστα και χαιρομαι που το αντιμετωπιζεις ετσι.
:cheer:
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42536
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39000 times
Been thanked: 8457 times

Re: Panerai

Δημοσίευση από Megalos »

Image
ενα ωραιοτατο κομματι της Panerai, το 335 αν δεν κανω λαθος (Βασιλη διορθωσε με ) ...
μαυρουλικο ... Γιουρικα σιγουρα θα σου αρεσει :rose
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Panerai

Δημοσίευση από antonis_ch »

These users thanked the author antonis_ch for the post:
Megalos (Παρ Ιουν 29, 2012 11:18 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Panerai

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Αναφορικά με το ρολόι του Σπύρου, η μέτρηση έγινε με την εφαρμογή Atomic Clock, με την οποία είχε γίνει και η αρχική ρύθμιση του ρολογιού από μένα.
Η συγκεκριμένη εφαρμογή χρησιμοποιεί server με ατομικό ρολόι με τον οποίο συγχρονίζεται μέσω internet. Είναι σαν να βλέπει κανείς την ώρα από το time.is, απλά είναι στο iphone. Δεν τίθεται θέμα να χάνει η εφαρμογή, πέρα από μερικά δέκατα του δευτερολέπτου, που είναι ο χρόνος επικοινωνίας με τον server.
Επίσης να αναφέρω κάτι που είναι γνωστό σε όσους ασχολούνται με τα Panerai, η ρύθμιση και ο έλεγχος γίνονται στο πεντάλεπτο, εκεί όπου υπάρχουν ενδείξεις του ρολογιου και δεν είναι δυνατόν να χάσεις ολόκληρο λεπτό.
Χαιρετισμούς σε όλους.

Φιλικά,

Θοδωρής.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Panerai

Δημοσίευση από marios_ch »

N E W M o d e l - Panerai Luminor Marina 1950 3 Days Automatic - 42MM

Εικόνα

Ref. PAM392 in Steel – PAM393 in 18kt Rose Gold

Εικόνα

The Luminor Marina, bestseller of the Officine Panerai collections, is presented for the first time in the completely new size of 42mm in the latest Luminor Marina 1950 3 Days Automatic variant.

The dial, simple and quintessential in its iconic design, has the sandwich construction devised by Panerai in the 1930s to ensure maximum clarity and legibility both underwater and in the lowest lighting conditions: two superimposed discs contain a layer of Super-LumiNova which shines through cut-outs in the upper disc corresponding to the hour markers and numerals, providing exceptional visibility.

Εικόνα

In the version in steel the dial is black and the watch is fitted with an alligator strap of the same colour, while in the version made of rose gold the dial and strap are an elegant brown which harmonises perfectly with the special ecru-coloured Super-LumiNova.

Εικόνα


The steel of the new Luminor Marina is AISI 316L stainless steel, an alloy with a low carbon content notable for its high resistance to corrosion. The rose gold of the more elegant version is 5Npt: a special alloy with an unusually high percentage of copper (24.1%) which gives more depth to the colour, and 0.4% platinum which helps to prevent any oxidation of the metal.

The movement of the new Luminor Marina 1950 3 Days Automatic is the Swiss automatic Panerai in-house caliber P.9000, completely designed and executed by Panerai in Neuchâtel.

It has 28 jewels, 28,800 vph and a power reserve of 3 days and it is driven by two spring barrels wound by a rotor which operates in both directions.

The case features two sapphire crystals (front is AR-coated) and it is water resistant to 100 meters.

http://forums.timezone.com/index.php?t= ... sg_6206431
Απάντηση