ORIS

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12413
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5141 times

Re: ORIS

Δημοσίευση από markosgr28 »

captain έγραψε:
Lemaniakias έγραψε:....και το fortis Marinemaster ειναι εξαιρετικό σαν καταδυτικό με 200μ ύδατοστεγανοτητα και σε παλιό τεστ σε περιοδικό ειχε ξεπεράσει τα 300 Μ χωρις πρόβλημα και δεν είχε βιδωτη κορώνα....


... πολύ εντυπωσιακό πραγματικά ... ... πως το καταφέρνουν αυτό ...;;;


τωρα εχω μπερδευτεί ... !!!


... Η ρολεξ για να καταφέρει τα 300μ στο sub ... έχει 5 φλάντζες και βιδωτή κορώνα ... :robo: :robo: :robo: :robo: :robo:


... εγώ πάντως δεν αισθάνομαι καλά ... νιώθω ανασφάλεια με κουμπωτή κορώνα ... προσωπικά δεν θα βούταγα ρολόι .... :-)
Προσωπικά συμφωνώ και εγώ νιώθω ανασφάλεια.

Το zeno μου είναι Iso diver 300m με κουμπωτή κορώνα. Δεν ξέρω αν έχει θέμα στα 300m σε κολύμβηση πάντως όχι, το έχω δοκιμάσει και είναι από τα λίγα που θα βούταγα χωρίς βιδωτή κορώνα, 300m είναι λέω.... Και fortis 200m θα βούταγα, δεν έχω διαβάσει πουθενά θέματα. Πάντως το χέρι μου θα πήγαινε συνεχώς στην κορώνα να επιβεβαιώσω ότι είναι στη θέση της.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12413
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5141 times

Re: ORIS

Δημοσίευση από markosgr28 »

captain έγραψε:
Lemaniakias έγραψε:Αυτο που κανει η Ρολεξ μπορεί να ονομαστεί και over engineer η ισως και υπερβολή.

Ολα τα ρολεξ ειναι και υδατοστεγανά και με ανοιχτή κορώνα...


.... αυτό δεν το γνώριζα ...!!!! :hypno: :hypno: :hypno:
Ούτε εγώ! Αυτό δε θα το δοκίμαζα με τιποτα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12413
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5141 times

Re: ORIS

Δημοσίευση από markosgr28 »

dimRHO έγραψε:Το ISO-DIN για τα καταδυτικά θέλει δοκιμή στο μάξιμουμ αναγραφόμενο βάθος μία ώρα, η ROLEX τα αφήνει μια μέρα και μάλιστα με τον μηχανισμό κλεισμένο μέσα, για να πας από μια ώρα σε 24h θες το κάτι τι παραπάνω...

Μπράβο στην Oris που δε χρησιμοποιεί μια ξένη πατέντα αλλά μια στάνταρ αξιόπιστη τεχνολογία.
Φίλε Δημήτρη γράφεις "και μάλιστα με τον μηχανισμό κλεισμένο μέσα", αυτό τι σημασία έχει?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12413
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5141 times

Re: ORIS

Δημοσίευση από markosgr28 »

Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα, αυτό το Oris δεν ξέρω τι λόγο ύπαρξης έχει. Γιαλατζή καταδυτικό, όπως έγραψε ο φίλος Δημήτρης. Δε θέλεις να έχει βιδωτή κορώνα, κάνε το 200m ή 300m. Να ήταν 300αρι να το καταλάβω. Τώρα έχει την εμφάνιση, αλλά δεν είναι. Και μπορεί τα rolex να είναι 100m και να βουτάνε άφοβα, για αυτό δε θα ήμουν το ίδιο σιγουρος. Μου θυμίζει πρακτικές q and q και jaga. Κρίμα, γιατί εμφανισιακά είναι ωραίο (στις όχι μπρονζέ εκδόσεις για το γούστο μου)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ORIS

Δημοσίευση από dimRHO »

markosgr28 έγραψε:Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα, αυτό το Oris δεν ξέρω τι λόγο ύπαρξης έχει. Γιαλατζή καταδυτικό, όπως έγραψε ο φίλος Δημήτρης. Δε θέλεις να έχει βιδωτή κορώνα, κάνε το 200m ή 300m. Να ήταν 300αρι να το καταλάβω. Τώρα έχει την εμφάνιση, αλλά δεν είναι. Και μπορεί τα rolex να είναι 100m και να βουτάνε άφοβα, για αυτό δε θα ήμουν το ίδιο σιγουρος. Μου θυμίζει πρακτικές q and q και jaga. Κρίμα, γιατί εμφανισιακά είναι ωραίο (στις όχι μπρονζέ εκδόσεις για το γούστο μου)
Oris και γιαλατζί δύσκολος συνδιασμός. Το αυθεντικό ήταν 100m, έτσι και αυτό είναι στα 100m, αν κάποιος πάει πιο βαθιά και πάρει νερά τον καλύπτει η εγγύηση της εταιρίας θέλω να ελπίζω. Με δύο φλάτζες που έχουν οι καθετήρες για μπαλονάκια αντέχουν μέχρι 40 BAR, γιατί όχι ένα ρολόι να μην αντέχει 10 BAR μόνο;
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12413
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5141 times

Re: ORIS

Δημοσίευση από markosgr28 »

dimRHO έγραψε:
markosgr28 έγραψε:Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα, αυτό το Oris δεν ξέρω τι λόγο ύπαρξης έχει. Γιαλατζή καταδυτικό, όπως έγραψε ο φίλος Δημήτρης. Δε θέλεις να έχει βιδωτή κορώνα, κάνε το 200m ή 300m. Να ήταν 300αρι να το καταλάβω. Τώρα έχει την εμφάνιση, αλλά δεν είναι. Και μπορεί τα rolex να είναι 100m και να βουτάνε άφοβα, για αυτό δε θα ήμουν το ίδιο σιγουρος. Μου θυμίζει πρακτικές q and q και jaga. Κρίμα, γιατί εμφανισιακά είναι ωραίο (στις όχι μπρονζέ εκδόσεις για το γούστο μου)
Oris και γιαλατζί δύσκολος συνδιασμός. Το αυθεντικό ήταν 100m, έτσι και αυτό είναι στα 100m, αν κάποιος πάει πιο βαθιά και πάρει νερά τον καλύπτει η εγγύηση της εταιρίας θέλω να ελπίζω. Με δύο φλάτζες που έχουν οι καθετήρες για μπαλονάκια αντέχουν μέχρι 40 BAR, γιατί όχι ένα ρολόι να μην αντέχει 10 BAR μόνο;
Τη συνέπεια με το αυθεντικό την καταλαβαίνω, αλλά προτιμώ τη Longines που το lld το έκανε 300αρι και ας μην ήταν συνεπής με το αρχικό. Προσωπική προτίμηση αυτή.

Το 100m δε σημαίνει να βουτήξεις στα 100m, λόγω και της δυναμικής πίεσης. Επίσης, με το πέρασμα του χρόνου και τις καταπονήσεις φθείρονται οι φλάτζες και πρέπει πάλι να είναι στεγανό το ρολόι.

Αν φτάσει κάποιος στο σημείο να διαπραγματεύεται με την εταιρία για την εγγύηση για στεγανότητα, μάλλον δυσάρεστα θα περάσει. Η Oris μια χαρά εταιρία και θα έπαιρνα ευχαρίστως κάποιο που θα άρεσε, άλλωστε είχα 2 1000ρια τιτάνιο παλιά και μια χαρά ήταν, αλλά όπως και να το κάνουμε, δεν είναι ο πρωτοπόρος στα καταδυτικά ούτε έχει καμιά μεγάλη ιστορία και πριν μερικά χρόνια σε ένα τεστ με άλλα καταδυτικά είχαν βάλει νερά, από τότε δεν έχω ακούσει κάτι άλλο. Αυτό που έγραψε ο φίλος Δημήτρης και με το οποίο συμφωνώ είναι από ότι καταλαβαίνω όχι ότι δεν είναι καλή η εταιρία, αλλά το ρολόι το έβγαλε για να τιμήσει την ιστορία της και πιθανώς επειδή το κάνουν και άλλοι να βγάζουν επανεκδοσεις με εμπορική επιτυχία και όχι για να βγάλει ένα καθαρά καταδυτικό αντιστοιχο με τα άλλα μοντέλα της.

Αυτό με τον καθετήρα δεν το κατάλαβα, δε γνωρίζω τη λειτουργία, για να καταλάβω την αντιπαραβολή της λειτουργίας του με αυτή του ρολογιού.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
_batman_
Δημοσιεύσεις: 2340
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 6:55 pm
Has thanked: 2873 times
Been thanked: 1921 times

Re: ORIS

Δημοσίευση από _batman_ »

Εικόνα
These users thanked the author _batman_ for the post:
Megalos (Τετ Μάιος 17, 2017 11:26 pm)
Rating: 7.69%
One breath, One dive, One shot, One life...
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42487
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38941 times
Been thanked: 8444 times

Re: ORIS

Δημοσίευση από Megalos »

_batman_ έγραψε:Εικόνα
ενα απλο και πανεμορφο κομματι της Oris ...
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
_batman_
Δημοσιεύσεις: 2340
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 6:55 pm
Has thanked: 2873 times
Been thanked: 1921 times

Re: ORIS

Δημοσίευση από _batman_ »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
One breath, One dive, One shot, One life...
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12413
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5141 times

Re: ORIS

Δημοσίευση από markosgr28 »

τι είναι πάλι αυτό??
Εικόνα
Απάντηση