Leonard Cohen

Ευχες για ονομαστικες εορτες, γεννεθλια, κλπ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4978
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Επικοινωνία:

Leonard Cohen

Δημοσίευση από gkblues »

Καλο σου ταξιδι Leo....ΕικόναΕικόνα


GK...
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4978
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Leonard Cohen

Δημοσίευση από gkblues »

" onclick="window.open(this.href);return false;


GK...
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης

Re: Leonard Cohen

Δημοσίευση από markosgr28 »

Ο Θεός να τον αναπαύσει. Εξαιρετικός κύριος και καλλιτέχνης!

Και με ιδιαίτερη σχέση με την Ελλάδα: http://www.newsit.gr/kosmos/O-Ellinas-L ... ids/676166" onclick="window.open(this.href);return false;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4978
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Leonard Cohen

Δημοσίευση από gkblues »

Όσα μας έμαθε για τη ζωή ο τεράστιος Leonard Cohen
Αποστάγματα σοφίας από ένα μεγάλο ποιητή και συνθέτη που άφησε το μάταιο τούτο κόσμο.



Mαζέψαμε μερικά από τα πιο σημαντικά πράγματα που μάθαμε από τον μεγάλο Leonard Cohen που μας άφησε λίγες μέρες πριν αλλά μάθαμε σήμερα.

Εάν κάποιος εκφράζει τη μεγάλη τελική ήττα που μας περιμένει όλους, οφείλει να το κάνει μέσα στα αυστηρά όρια της αξιοπρέπειας και της ομορφιάς.

Μόνο στον Καναδά, κάποιος με τη δική μου φωνή θα μπορούσε να κερδίσει το βραβείο του Τραγουδιστή της Χρονιάς.

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου απαισιόδοξο. Νομίζω πως απαισιόδοξος είναι αυτός που περιμένει πάντοτε να βρέξει. Εγώ αισθάνομαι ήδη το δέρμα μου βρεμένο.

Ο κόσμος συχνά λέει πως η μουσική μου είναι πολύ «σκοτεινή» και δύσκολη. Νομίζω πως απλά γράφω όσο πιο ειλικρινά μπορώ και είναι υπέροχο όταν άλλοι άνθρωποι ταυτίζονται με τα τραγούδια μου.

Είμαι εχθρός της μοιρολατρίας. Οι περισσότεροι άνθρωποι ανυπομονούν να γυρίσουν σπίτι, να ανοίξουν την τηλεόραση και να κλειδώσουν την πόρτα. Για μένα αυτό είναι ας τα να πάνε.

Χρειάζονται ρωγμές στα πάντα, μόνο έτσι θα μπει το φως.

Το τελευταίο καταφύγιο του ξάγρυπνου είναι το αίσθημα ανωτερότητας απέναντι σε ένα κόσμο κοιμισμένων.

H ποίηση είναι το αποδεικτικό στοιχείο της ζωής. Εάν οι ζωές σας «καίνε» καλά, η ποίηση δεν θα 'ναι παρά στάχτη.

Τα παιδιά έχουν τις ουλές σαν μετάλλια. Οι ερωτευμένοι ως αποκαλύψεις μυστικών. Η ουλή είναι αυτό που εμφανίζεται όταν οι λέξεις γίνονται σάρκα.

Πως να ξεκινήσω κάτι νέο σήμερα, όταν όλα είναι χτες για μένα;

Ποτέ μην αποφασίζεις τίποτα ενόσω είσαι τσαντισμένος.

Υπάρχουν λίγοι άνθρωποι που συγχωρούν αυτά που κάνεις. Και υπάρχουν ακόμη λιγότεροι που αδιαφορούν.

Εάν δεν γίνεις ωκεανός, θα υποφέρεις από ναυτία καθημερινά.

Η πραγματικότητα είναι μία από τις πιθανότητες που δεν μπορείς να αγνοήσεις.

Πάντα προσπαθούσα να είμαι ελεύθερος με τον δικό μου τρόπο.

Όταν μεγαλώνοντας τα μάτια μας είναι συνηθισμένα στη λάμψη, τότε είναι προστατευμένα από τα θαύματα.

Η φήμη μου ως γυναικάς είναι ένα ανέκδοτο που με έκανε να γελάω πικρά στις δέκα χιλιάδες νύχτες που πέρασα μόνος.

Όσο μεγαλώνω, τόσο πείθομαι πως δεν θα είμαι έτοιμος για την τελευταία παράσταση.

Είναι δύσκολο να αδράξεις το χέρι κάποιου όταν το έχει υψωμένο στον ουρανό για να παραδοθεί.

Ας μη γίνεις μάγος, εφόσον μπορείς να μαγεύεις.




GK...

πηγη askmen.gr
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42429
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens

Re: Leonard Cohen

Δημοσίευση από Megalos »

εξαιρετικος καλλιτεχνης ... ωραιος ανθρωπος ... φιλος της Ελλαδος ... καλο του ταξιδι :cry_1:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση