Τίτλοι τέλους για Windows 2000 και XP

Για τους ηλεκτρονικους υπολογιστες και ηλεκτρονικα
Άβαταρ μέλους
joman
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 19, 2009 7:28 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Τίτλοι τέλους για Windows 2000 και XP

Δημοσίευση από joman »

Θα συμφωνήσω με το Δημήτρη στο οτι πρέπει επιτέλους να βάλουμε ένα τέλος στο μονοπώλιο των μικροσοφτ...
Εχουνε καταντήσει αηδία πια.
Την προηγούμενη εβδομάδα ο υπολογιστής μου παρέδωσε το πνεύμα.
Πρόβλημα στην κάρτα γραφικών το πιο πιθανό, μπορούσα να αλλάξω μόνο αυτή, αλλά το είχα απο καιρό στο μυαλό μου για μια γενική αναβάθμιση, και αυτό έκανα.
Μητρική ασους, γραφικών το ίδιο, επεξεργαστή κορ -5, και 4 γιγα μνήμη.
Αφού τα συναρμολόγισα, θέλησα με την ευκαιρία να περάσω σε μια 64-μπιτη έκδοση, ΦΥΣΙΚΑ linux, και έτσι έκανα νέα εγκατάσταση.
Αμέσως διαπίστωσα αστοχία υλικού στην ενσωματωμένη κάρτα δικτύου, αλλά προτίμησα να εγκαταστήσω μια pci απο το να αποσυναρμολογώ εκ νέου τα πάντα, για να την αλλάξω..
11 ευρώ, σχετικά μικρό το κακό.
Με την τελευταία έκδοση του ubuntu που χρησιμοποιώ, υπήρχε κάποιο προβληματάκι στην ποιότητα του ήχου με την ενσωματωμένη κάρτα, και μιας και είχα μια παλιά SB Live, την πέρασα μόνο και μόνο για να γλιτώσω απο παραπέρα ψάξιμο για διόρθωση.
Υπ όψιν, τα πάντα λειτουργούσαν σωστά με την προ-τελευταία έδοση του λειτουργικού συστήματος, και σίγουρα δεν θα αργήσουν να διορθώσουν τυχών προβλήματα στην επόμενη(στα μέσα Οκτωβρίου.
Αυτά για το linux
Ελα όμως που η κυρά θέλει τα vista, γιατί απλα τα έχει συνηθίσει.
Τέλος πάντων, κάνω την εγκατάσταση, και όταν έρχεται η ώρα για την ενεργοποίηση, μου πετάει οτι το αντίγραφο μου είναι όχι γνήσιο, και θα πρέπει να επικοινωνήσω με το αφεντικό τους....
Αυτό συνέβει γιατί άλλαξα τα κομμάτια που προανέφερα.
Το ίδιο μου είχε κάνει πρίν απο καιρό, όταν είχα αλλάξει ένα σκληρό δίσκο.
Τότε μπήκα στη διαδικασία, να πάρω τηλέφωνο, και να μου δώσουν άλλο νούμερο ενεργοποίησης.
Νομίζω έχεις δυο φορές αυτή τη δυνατότητα, και μετά κλειδώνει μια και καλή(δεν θυμάμαι καλά και δεν είμαι απόλυτα σίγουρο για αυτό, το ξεκαθαρίζω)
ΔΕΝ πρόκειται όμως να ξαναμπώ στη διαδικασία.
Για μένα, το λογισμικό που ακριβοπλήρωσα για να το αποκτήσω(τελευταία φορά βέβαια), ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ.
Δεν το αγόρασε ο υπολογιστής, όπως ήταν αρχικά, και με κάθε αλλαγή κάποιου κομματιού, δεν του ανήκε πλέον, και έπρεπε να πάρει την άδεια του αφεντικού για να μπορέσει να την ξαναχρησιμοποιήσει!!
ΕΓΩ το αγόρασα, και θα το χειριστώ όπως θέλω.
Δηλαδή επειδή αναβάθμισα τον υπολογιστή μου, παύει να είναι γνήσιο;
Θα μου επιστρέψουν τα λεφτά μου;
Οχι βέβαια, αλλά σου λέει μια δυο τρείς, που θα πάει, θα αγοράσει το καινούριο πού βγάλαμε ;)
Δυστυχώς στο φόρουμ δεν έχουμε το smile που πάει στην περίπτωση, αυτό με τον αντίχειρα, ανάμεσα στο δείκτη και το μέσο.....
Αυτό θα πάρουν απο μένα.
Και αν μελλοντικά θα πρέπει να εγκαταστήσω κάτι απο αυτούς, δόξα τον πανάγαθο, υπάρχουν και λύσεις χωρίς να δώσω ένα ευρώπουλο.
Δεν το επικροτώ αυτό, αλλά θεωρώ επίσης κοροϊδία την τακτική τη δική τους.
Μόνοι τους σε σπρώχνουν σε τέτοιες λύσεις, απο την πλεονεξία τους.
Για να μη μιλήσουμε και για τη διάρκεια ζωής της κάθε έκδοσης.
Τα ΧΡ λέει τα σταμάτησαν μια και καλή, θυμάμαι το άλλο καρναβάλι που είχανε βγάλει αμέσως πρίν, τα μιλένιουμ....
Πόσο τα κράτησαν;
Και αυτοί που τα πλήρωσαν για να βρεθούν ξεκάρφωτοι λίγο καιρό μετά;
Το θέμα όλο είναι ο παράς.
Για αυτό σας λέω, linux και πάλι linux!
Τσάμπα, κάθε εξάμηνο αναβάθμιση, και καθημερινά αναβαθμίσεις ασφάλειας.
Παντού υπάρχουν άνθρωποι, πρόθυμοι να βοηθήσουν σε τυχών προβλήματα, και κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί πλέον, οτι είναι δύσκολα στην εγκατάσταση και τη χρήση τους.
Αυτό μπορεί να ίσχυε πριν απο κάτι χρόνια, και μπορώ να πω με σιγουριά πως είναι πολύ πιο ευκολόχρηστα απο τα παράθυρα, που έχουν πια καταντήσει λαβύρινθος...


edit:
Στο σημείο που γράφω για το οτι θα χρησιμοποιήσω το λογισμικό όπως εγώ θέλω, εννοείται πως αφορά αποκλειστικά το άτομό μου.
Ούτε κάνω πειρατικά αντίγραφα, ούτε το χρησιμοποιούν άλλοι, έτσι για να μην υπάρχουν παρανοήσεις :-)
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Τίτλοι τέλους για Windows 2000 και XP

Δημοσίευση από marios_ch »

πολύ σωστός είσαι φίλε......

αν μου κάνουν πρόβλημα τα ΧΡ θα πάω σε linux και δεν γαμ..... θα τα συνηθισω............
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Τίτλοι τέλους για Windows 2000 και XP

Δημοσίευση από dimRHO »

ελάτε στον ελεύθερο κόσμο του ανοιχτού λογισμικού!
και ότι χρειαστείτε υπάρχουν μεγάλες κοινότητες αλλά όσο μπορώ θα βοηθήσω και εγώ.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5139 times

Re: Τίτλοι τέλους για Windows 2000 και XP

Δημοσίευση από markosgr28 »

marios_ch έγραψε:πολύ σωστός είσαι φίλε......

αν μου κάνουν πρόβλημα τα ΧΡ θα πάω σε linux και δεν γαμ..... θα τα συνηθισω............
για εμένα δεν είναι θέμα συνήθειας. Αυτό είναι πολύ εύκολο και τα περιβάλλοντα πλέον είναι πολύ φιλικά. Το πρόβλημα είναι κάποιες εφαρμογές δε έχουν έκδοση για linux και δεν είναι πλήρης η συμβατότητα στις εφαρμογές για το office. Κατά τα άλλα μου είναι απίστευτα συμπαθές το linux και όλη η ιδέα γύρω από αυτό. Όσες φορές έχω προσπαθήσει να δουλέψω σε αυτό, όχι μόνο να το χαζέψω, όλο και κάτι δεν είναι όπως πρέπει.
Εικόνα
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Τίτλοι τέλους για Windows 2000 και XP

Δημοσίευση από marios_ch »

τι εννοεις ακριβώς Μάρκο????
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8426 times

Re: Τίτλοι τέλους για Windows 2000 και XP

Δημοσίευση από Megalos »

Γιαννη πολυ σωστα αυτα που μας ανεφερες φιλε ....προχωρα αφοβα
εγω επειδη δεν πολυκατεχω συνεχιζω επι του παροντος με τα ΧΡ τα οποια συνεχιζουν τις
αναβαθμισεις ασφαλειας κλπ Γιωργο νομιζω οτι ειχα δικαιο οταν σου εγραψα οτι αν εχεις
service pack 3 συνεχιζονται οι αναβαθμισεις
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
joman
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 19, 2009 7:28 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Τίτλοι τέλους για Windows 2000 και XP

Δημοσίευση από joman »

Κώστα έχω περάσει αποκλειστικά στο linux εδώ και 4-5 χρόνια...
Τα win τα κρατάω για την κυρά, που δεν λέει να αλλάξει :-)
Την πρώτη επαφή μαζί τους την είχα πριν 8 χρόνια, οπου δεν είχαν τόσες ευκολίες όπως τα σημερινά, για να λέμε την αλήθεια.
Πάντως το θέμα δεν είναι οτι εντάξει, αφού μας βγάζει ακόμα αναβαθμίσεις είμαστε εντάξει.
Κάποια στιγμή θα σταματήσουν έτσι και αλλιώς, αλλά και αυτό να μην γίνει, απο μόνα τους δεν θα απορούν να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις των νέων συστημάτων-προγραμμάτων.
Και εκεί τι γίνεται;
Τα σκάμε πάλι στο αφεντικό;
Θα μου πείς, ε καλά, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου, τόσα και τόσα δίνουμε σε ρολόγια για παράδειγμα...
Τι να πω, είναι και πως το βλέπει κανείς.
Για το μόνο που δεν έχω επιχειρήματα, είναι το πρόβλημα που αναφέρει ο Μάρκος.
Το οτι δεν βρίσκει εξειδικευμένα προγράμματα δηλαδή.
Και δεν μπορώ να πάρω θέση, γιατί απλά δεν το έχω ψάξει , για τα συγκεκριμένα που αναφέρει.
Είμαι σίγουρος όμως πως θα το έχει ήδη κοιτάξει ο ίδιος, και δεν βρήκε λύση, ή και αν υπάρχει να θέλει πολύ μερεμέτισμα για να δουλέψει.
Πάντως για το άλλο πρόβλημα σχετικά με τη συμβατότητα του office με εκπλήσσει...
Το openoffice έχει κάνει τεράστιες προόδους τελευταία, και δεν πίστευα πως τίθεται τέτοι πρόβλημα..
Τέλος εγώ θα σας πρότεινα κάτι απλό ;)
Γιατί δεν εγκαθιστάτε και τα δυο συστήματα, και αναλόγως τα κέφια και τις απαιτήσεις διαλέγετε.
Ετσι θα δοκιμάσετε και αυτό το έρμο το linux, για να ξέρετε και για τι πράμα μιλάμε.
Αν δεν δοκιμάσεις, πως μπορείς να έχεις σωστή άποψη για κάτι;
Και επειδή τρώγοντας έρχεται η όρεξη, που ξέρεις, μπορεί και να κολλήσεις εκεί :cheer:


**Μάρκο τι δεν είναι όπως πρέπει, εκτώς των προβλημάτων που αναφέρεις, με τα προγράμματα, σε παιδεύει και και κάτι άλλο; έχει να κάνει με εξαρτήματα και πιλότους;
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8426 times

Re: Τίτλοι τέλους για Windows 2000 και XP

Δημοσίευση από Megalos »

Σωστος Γιαννη
εγω βεβαια εχω και λογω δουλειας εμπορικα προγραμματα τα οποια
δεν εχω ρωτησει αλλα μαλλον δεν πρεπει να δουλευουν σε linux ..
θα το ρωτησω παντως για να ξερω ...
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Τίτλοι τέλους για Windows 2000 και XP

Δημοσίευση από snapper »

Παμε παλι απο την αρχη...
Βασικα ηρθε η ωρα να στειλω μια και καλη το windows..
Διαβασα και τα δυο θεματα που εχουμε εδω μεσα..και βλεπω πως πρεπει να βαλω τα linux..
..Μη εχοντας ομως αρκετες γνωσεις απο υπολογιστες -ουτε φορματ δεν γνωριζω πως να κανω- θελω καποια βοηθεια''

...Για αρχη πρεπει να βρω απο που να τα κατεβασω...
...να περασω οτι υπαρχει εδω μεσα σε εναν εξωτερικο δισκο..ωστε να μην χαθει κατι..
...και μετα με καποιο τροπο να τα εγκαταστησω..

Περα απο αυτο ομως ακουω διαφορα οτι ειναι βαρια..θελει καλο και σβελτο μηχανημα..και διαφορα τετοια...
...Αν ξερει καποιος ας βοηθησει....
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Τίτλοι τέλους για Windows 2000 και XP

Δημοσίευση από dimRHO »

Τι επεξεργαστή και μνήμη RAM έχεις?
μηχάνημα που δούλευε έστω και win95 θα πετάει με GNU/Linux, εξαρτάτε πάντα τη διανομή.

όχι δε πρέπει να βάλεις Linux, μπορείς να δοκιμάσεις κάποια διανομή και μετά αποφασίζεις αν τη κρατήσεις ή ξανακάνεις τα πάντα format και βάζεις πάλι xp ή ότι άλλο σε βολεύει.

Υπάρχουν και άλλα δωρεάν ελεύθερα λογισμικά, όπως οι διάφορες γεύσεις BSD και το OpenIndiana, αλλά μη μπερδεύεσαι περισσότερο.
Απάντηση