Ο Commodore 64C του IronHawk

Για τους ηλεκτρονικους υπολογιστες και ηλεκτρονικα
Άβαταρ μέλους
IronHawk
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 10:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 966 times

Ο Commodore 64C του IronHawk

Δημοσίευση από IronHawk »

Εικόνα
COMMODORE 64C (1986)

Η αφορμή
Image

Στα τέλη του 2016 συναντήθηκα εντελώς τυχαία, με έναν παλιό συμμαθητή μου από το γυμνάσιο και συζητώντας θυμηθήκαμε εκείνος την Amiga 500 που είχε και εγώ τον δικό μου Commodore 64C!
Όλη αυτή η διαδικασία της θύμησης ήταν η αφορμή για να συνειδητοποιήσω οτι η εποχή εκείνη σε συνδυασμό με τον Commodore 64, αποτέλεσε την ποιο ισχυρή και ανεξίτηλη ανάμνηση!
Έτσι έλαβα την απόφαση να τον ξαναβάλω στην ζωή μου!

Image

Πίσω στο 1986
Εικόνα
Ο C64 (συντομογραφία της λέξης Commodore 64) ή αλλιώς CBM64 (Commodore Business Machines), ήταν η πρώτη μου εισαγωγή στον χώρο των υπολογιστών την δεκαετία του 80.
Ήμουν μαθητής Γυμνάσιου όταν απέκτησα τον πρώτο μου personal computer, έναν Commodore 64C που μόλις είχε κυκλοφορήσει!
Το αριθμητικό «64» προκύπτει από την μνήμη (RAM) των 64ΚΒ που διέθετε.

Image

Εικόνα

Θυμάμαι ότι η χαρά της απόκτησης του ήταν απερίγραπτη... πέρασαν πολλές ημέρες για να κατορθώσω να συνέλθω από το σοκ, ενώ η παρατεταμένη συγκίνηση δεν μου επέτρεπε τα βράδια να έχω έναν φυσιολογικό ύπνο.
Ξυπνούσα και κοιμόμουν σκεπτόμενος τα παιχνίδια και πως θα μπορούσαν να εξελιχθούν στο μέλλον.
Βέβαια η συνεχεία ήταν μη αναμενόμενη!

Η χαρά σύντομα μετατράπηκε σε πάθος! Με ατελείωτες ώρες παιχνιδιού.
Εικόνα

Image
Την εποχή εκείνη το κόστος απόκτησης ενός τέτοιου υπολογιστή καθώς και των περιφερειακών του, ήταν πολύ υψηλό και για αυτό τον λόγο τα άτομα που είχαν στην κατοχή τους έναν υπολογιστή, ήταν πολύ λίγα.
Θυμάμαι ότι σε ένα ολόκληρο γυμνάσιο (ένα από τα μεγαλύτερα των Αθηνών) μόνο εγώ και ένας ακόμη συμμαθητής μου είχαμε υπολογιστή!!! Ενώ οι ποιο πολλοί στην καλύτερη περίπτωση είχαν κάποια εμπειρία από τα απλά TV-Games (αυτά με τις απλές παυλίτσες).

Εικόνα

Εικόνα
Και όπως είναι φυσικό την εποχή εκείνη δεν υπήρχε ούτε Internet και φυσικά ούτε κοινότητες, ενώ μοναδικός τρόπος ενημέρωσης ήταν τα περιοδικά! Στην ουσία τα νέα κυκλοφορούσαν μόνο μέσα από προσωπικές γνωριμίες & επαφές!

Εικόνα
Ενώ τα πρώτα καταστήματα ηλεκτρονικών υπολογιστών ήταν στην αρχή λίγα και με περιορισμένα παιχνίδια. Κάτι που τα επόμενα χρόνια άλλαξε δραματικά προς το καλύτερο, δίνοντας μας την δυνατότητα πολλών επιλογών.
Αγαπημένα μέρη οι οδοί Στουρνάρη (μέχρι τα Εξάρχεια), Ζαΐμη, Τζορτζ και οι δρόμοι πέριξ αυτών με την καρδία της πληροφορικής να χτυπά στο κέντρο της Αθήνας.
Την εποχή εκείνη ήταν πραγματική βόλτα το να κατέβεις στο κέντρο της Αθήνας και να περιηγηθείς στα καταστήματα. Χαιρόσουν να βλέπεις βιτρίνες με παιχνίδια Η/Υ, αφίσες, Poster έως και μινιατούρες που προμήθευαν τα καταστήματα οι αντιπρόσωποι/εισαγωγείς.

Παντού έβλεπες νεαρούς να κοιτούν τις βιτρίνες με το χαμόγελο στα χείλη.

Οι οδοί αυτοί ήταν ένας πραγματικός παράδεισος της πληροφορικής και η καλύτερη νεοεισερχόμενη ψυχαγωγία. Άλλωστε τότε δεν είχες και πολλές επιλογές που να σε συναρπάζουν (εκτός από τις γυναίκες).
Εικόνα
Σκηνή από την ταινία - Electric Dreams- του 1984 https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_Dreams_(film" onclick="window.open(this.href);return false;)
Με το κορυφαίο τραγούδι της εποχής "Together in Electric Dreams" που ακουγόταν στη ταινία.
[youtube][/youtube]

Συνεχίζοντας...

Όταν δε πλησίαζαν τα Χριστούγεννα τότε η μαγεία ήταν διάχυτη παντού... κόσμος, οικογένειες, έφηβοι και τα μαγαζιά πραγματικά ξεχείλιζαν από γονείς που πανικόβλητοι ετοιμάζονταν για την αγορά του εορταστικού δώρου των παιδιών.
Πιτσιρικάδες που γύριζαν από το ένα κατάστημα στο άλλο, για να βρουν αυτό που έψαχναν! Πολλές φορές μόνο και μόνο για να δουν τι καινούργιο είχε έρθει...
Είναι γεγονός ότι πάντα λίγο πριν τις μεγάλες εορτές τα καταστήματα γέμιζαν πάντα με νέο εμπόρευμα.

Εικόνα
Πρέπει να ομολογήσω ότι για τα δεδομένα της εποχής εκείνης τα παιχνίδια ήταν ακριβά, έτσι δεν μπορούσες να αγοράσεις πολλά, για αυτό τον λόγο έπρεπε να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή, αλλιώς κινδύνευες σοβαρά να απογοητευτείς και να έχεις ξοδεύει τα διαθέσιμα χρήματα σε μια κακή επιλογή!

Και δεν υπήρχε χειρότερη απογοήτευση από ένα κακό παιχνίδι που το πλήρωσες πανάκριβα!!!
Το τέλος της δεκαετίας του 80 ήταν μια εποχή που σημάδεψε την νεολαία μιας που ανακάλυπταν κάτι εντελώς καινούργιο, αχαρτογράφητο , συναρπαστικό, με άπειρες προοπτικές που τους επέτρεπε να κάνουν όνειρα για το πως θα είναι το ψηφιακό μέλλον.

Στην παρακάτω παλιά φωτογραφία από διαφημιστική μπροσούρα, μπορείτε να δείτε πως θα έπρεπε να είναι ο ιδανικός έφηβος της εποχής εκείνης...
Εικόνα

Αντί αυτού… μάλλον κατέληξε έτσι:
Image
Φωτογραφία από το διαδίκτυο :)

Και από εκεί που οι οικογένειες έτρωγαν όλοι μαζί στο ίδιο τραπέζι... ο μαντράχαλος ξημεροβραδιαζόταν μόνος του στο δωμάτιο του και κατέβαινε μόνο για τα βασικά!
Ο εθισμός στο Gaming ήρθε για μείνει...

Συνεχίζοντας...

Τα χρόνια πέρασαν... και λίγο πριν το 1991 ο αγαπημένος μου C64 δεν ήταν πια ο μοναδικός σύντροφος ψυχαγωγίας και δυστυχώς σταμάτησε να έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο στην ζωή μου.
Μετά το 1990-91 σταμάτησα οριστικά να αγοράζω παιχνίδια και σταδιακά η υπέρτατη παιδική φαντασίωση τέθηκε σε οριστικό παροπλισμό.

Εικόνα

Ήταν η περίοδος της ζωής μου που έλαβα σημαντικές αποφάσεις που δυστυχώς δεν συμπεριλάμβαναν τον αγαπημένο C64.

Εικόνα

Η Μεγάλη Επιστροφή στο 2017
Εικόνα
Μετά την συνάντηση με τον συμμαθητή μου, ξεκίνησε η αναζωπύρωση του πάθους για αναβίωση των επικών συγκινήσεων!!!
Άλλωστε είναι γνωστό ότι οι μεγάλοι έρωτες δεν ξεχνιούνται..., όχι τουλάχιστον εύκολα.

Έτσι το πάθος επανήλθε... και επανήλθε δριμύτερο..., μόνο που αυτή την φορά οι συνθήκες και προϋποθέσεις ήταν πολύ καλύτερες, μιας που αυτή την φορά είχα πρόσβαση σε αγορές του εξωτερικού και έτσι μπορούσα να αγοράσω το οτιδήποτε!
Βέβαια μην παραλείπουμε το γεγονός ότι μιλάμε για μηχανήματα και λογισμικό που έχουν συμπληρώσει αισίως τα 30+ χρόνια, με ότι αυτό συνεπάγεται για την καλή λειτουργιά τους.
Παρόλα αυτά... αυτό δεν θα μπορούσε με τίποτα να σταθεί εμπόδιο στα πλάνα μου....

Άρχισα λοιπόν να αγοράζω ξανά και μετά μανίας, παιχνίδια ...μα πολλά όμως... και κάποια από αυτά συλλεκτικά. Έβρισκα ότι μου έλλειπε από τα παιδικά μου χρόνια και που πάντα ήθελα να αποκτήσω.
Βρήκα να διατίθενται προς πώληση απίστευτα πράγματα που δεν είχαν έρθει ποτέ στην Ελλάδα. Και που πολλές φορές αγνοούσαμε ακόμα και την ύπαρξη τους.
Άλλη μια ευχάριστη έκπληξη αποτέλεσε το γεγονός ότι ανακάλυψα ότι εδώ και αρκετό καιρό υπάρχει Ελληνική Retro κοινότητα με ενεργή δράση και παρουσία στο διαδίκτυο.

Εικόνα
Όταν είχα σταματήσει το 1991 είχα μόνο 60 παιχνίδια. Τώρα έναν χρόνο μετά την επαναδραστηριοποίηση, έχω ξεπεράσει κατά πολύ τα 150 σε ανεξάρτητους τίτλους.
Και σε προεγκατεστημένα άλλα 2000 σε drive SD2IEC.
Μέχρι να φτάσω τα περίπου 22.000 που έχουν παραχθεί παγκοσμίως.... έχω μέλλον ακόμα!

Αναλυτικά οι αγορές που πραγματοποιήθηκαν είναι οι εξής:
- Αντικατέστησα το ταλαιπωρημένο κασετόφωνο με ένα ολοκαίνουργιο.
- Αντικατέστησα το παλιό 1541 Disk Drive με ένα λειτουργικό.
- Προμηθεύτηκα κάθε λογής Joystick.
- Απέκτησα ένα drive SD2IEC με προεγκατεστημένα 2000 παιχνίδια .
- Απέκτησα ένα NOS Monitor 1084S που αντικατάστησε το παλιό πράσινο HANTAREX 12’’ που είχα.
- Προμηθεύτηκα δισκέττες 5.¼
- Νέα καλώδια σύνδεσης για την οθόνη αλλά και για τηλεόραση.
- Ολοκαίνουργιο τροφοδοτικό ρεύματος.
- Και τέλος ένα ειδικό έπιπλο για να φιλοξενήσει τα βασικά κομμάτια.

Και το τελικό αποτέλεσμα είναι:
Image

Λίγα λόγια για την βασική μονάδα C64C με το ενσωματωμένο πληκτρολόγιο.
Εικόνα

Ο υπολογιστής διαθέτει ενσωματωμένο το πληκτρολόγιο του. Στην δεξιά πλαϊνή μεριά του συνδέεται η τροφοδοσία του ρεύματος, κομβίον On/Off, και δυο θύρες για Joysticks
Εικόνα

Στην πίσω μεριά του γίνεται πραγματικά χαμός (για τα δεδομένα της εποχής εκείνης)
Εικόνα

Εικόνα

Ειδική μνεία το cadritge slot (ειδικό είδος για software ή παιχνίδι που είχε τοποθετηθεί σε ηλεκτρονικό κύκλωμα και όχι σε απλό επαναχρησιμοποιούμενο αποθηκευτικό μέσο)
Εικόνα

Εικόνα

Περί αποθηκευτικών μέσων
Εικόνα

Πρέπει να τονίσω ότι τα περισσότερα παιχνίδια που έχω είναι αποθηκευμένα σε κασέτα και εκ φύσεως είναι πολύ ευαίσθητα. Αυτό το γεγονός από μόνο του τα καθιστά εξαιρετικά ευάλωτα στο πέρασμα του χρόνου.
Εικόνα
Έτσι πολλές φορές αναγκάστηκα να αγοράσω ξανά και ξανά το ίδιο παιχνίδι, γιατί από το πέρασμα των χρόνων δεν φόρτωνε ή και αν το κατόρθωνε μπορεί να κόλλαγε κατά το φόρτωμα (loading).
Πραγματικά πολύ ενοχλητικό αυτό το φαινόμενο ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι απαιτείται τουλάχιστον 5 λεπτά για να φορτώσει ένα παιχνίδι.

Δηλαδή υπάρχει η πιθανότητα να περιμένεις επί 5 λεπτά να φορτώσει ενα παιχνίδι και να κολλήσει λίγο πριν ολοκληρωθεί η φόρτωσή του!
Σε αυτή την περίπτωση δοκιμάζεις τις αντοχές σου!
Εικόνα

Είναι αυτονόητο ότι αν ένα παιχνίδι το φορτώνεις απο drive και όχι κασετόφωνο τότε εκεί τα πράγματα είναι ποιο ασφαλή και πιο γρήγορα.
Η συσκευή διαθέτει και ένα αναλογικό 3θέσιο μετρητή και αυτό ήταν πολύ σημαντική τεχνική λειτουργία, γιατί πολλές φορές τα παιχνίδια φόρτωναν την επομένη πίστα διαδοχικά οπότε έπρεπε να ξέρεις ότι για παράδειγμα το βασικό παιχνίδι ξεκινούσε πχ από το 0-εως το 70 από το 71-85 είναι η δεύτερη πίστα κλπ.
Ενώ ένα μηχανικό κομβίον στο τέλος του μετρητή έπαιζε τον ρόλο του μηδενιστή (reset).

Οι κασέτες είχαν και ένα καλό…, μιας που μπορούσαν να αντιγραφούν από ένα απλό στερεοφωνικό όπως γίνεται και με τις κασέτες μουσικής.
Εικόνα

Βέβαια τώρα με το SD2IEC που στην ουσία είναι ένα SD reader που απλά εξομοιώνει ένα disk drive και χωρά τεράστιο όγκο παιχνιδιών και εφαρμογών, η κατάσταση ήταν πολύ καλύτερη απο θέμα ταχύτητας και αξιoπιστίας.
Εικόνα

Εικόνα

Φυσικά στο ίδιο καλό επίπεδο βρίσκεται και το OEM 1541 disk drive, που όμως είναι και αυτό ευαίσθητο και ευάλωτο στο πέρασμα του χρόνου.
Ενώ απαιτείται καλή τεχνική γνώση για την υποστήριξη της καλής λειτουργίας του.
Με απλά λόγια, αν αρχίσει να μην λειτουργεί σωστά θα χρειαστεί ειδικό τεχνικό με καλές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο αυτό και πάλι υπάρχει η πιθανότητα να μην έχει αποτέλεσμα.
Σε αυτή την περίπτωση η αναζήτηση άλλου drive προς αντικατάσταση η χρήση αυτού για ανταλλακτικά, κρίνεται επιβεβλημένη.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Δισκέτα (floppy disk) 170kb 5.1/5" disk

Οθόνες
Η πρώτη οθόνη που απέκτησα το 1987 προκειμένου να μην χρησιμοποιώ την δεύτερη τηλεόραση που είχα σαν παιδί, ήταν ένα Hantarex Model HX 12’’ και φυσικά μονόχρωμο.
Εικόνα

Την εποχή εκείνη ένα καλό Monitor που να είναι και έγχρωμο και με δυνατότητα απόδοσης ήχου (Stereo ή μη), κόστιζε σχεδόν όσο ένας υπολογιστής.
Εννοείται ότι μετά την «επιστροφή» μου στο hobby το 2017 το πρώτο πράγμα που δρομολόγησα ήταν η αγορά ενός καλού Commodore Monitor και όχι απλά ενός οποιαδήποτε συμβατού.
Έτσι αγόρασα από Αμερικάνο συλλέκτη μια άριστη οθόνη Commodore 1084S (με κουτιά, χαρτιά, καλώδια κλπ), Stereo και 14’’ inch.
Εικόνα
Και όπως αναμενόταν βρήκα την υγεία μου έστω και λίγο αργά...

Specs Οθόνης:
https://www.c64-wiki.com/wiki/Commodore_1084" onclick="window.open(this.href);return false;

Χειριστήρια (Joystick)
Εικόνα
Το χειριστήριο (Joystick) ήταν το ποιο σημαντικό περιφεριακό στο gaming.
Στην αρχή τα παιχνίδια σου έδιναν την επιλογή του πληκτρολογίου, όμως σταδιακά η πολιτική αυτή των εταιριών κατασκευής παιχνιδιών άλλαξε και από προαιρετικό μετατράπηκε σε υποχρεωτικό.
Ένα παράδειγμα από τα ποιο επικίνδυνα παιχνίδια ήταν το «Combat School», όπου για να αποκτήσει ταχύτητα ο χαρακτήρας ο χρήστης έπρεπε κυριολεκτικά να «ξεπατώσει» το joystick.
Εικόνα

Φυσικά υπήρχαν και πάρα πολλά άλλα παιχνίδια αυτής της λογικής.
Γενικά τα παιχνίδια που απαιτούσαν συστηματική άσκηση δύναμης στο joystick, δημιουργούσαν πολύ σύντομα καταπονήσεις του υλικού, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή αυτό να μην αντέχει και να αρχίσει σταδιακά να αποτυγχάνει και στο τέλος να σπάνε κάποιες από τις επαφές κίνησης.
Εικόνα

Εικόνα

Κάθε joystick είχε 8 pin (αισθητήρες επαφής δια πίεσης) που αντιλαμβανόταν την κίνηση:
Πάνω [1], Κάτω [5], Αριστερά [7], Δεξιά [3], Πάνω διαγώνια αριστερά [8], Πάνω διαγώνια δεξιά [2], Κάτω διαγώνια αριστερά [6], Κάτω διαγώνια δεξιά [4].
Εικόνα

Τυπικό Joystick port:
Εικόνα

Μια από τις κορυφαίες εταιρίες στην κατασκευή χειριστηρίων δεν είναι άλλη από την θρυλική QuickShot
Εικόνα

Εικόνα

Image

Image

Φυσικά το πιο καταπληκτικό ήταν το γεγονός ότι τα περισσότερα joystick ήταν συμβατά και με άλλες μάρκες υπολογιστών όπως ATARI, SPECTRUM, AMSTRAD CPC, SEGA.
Οπότε δεν υπήρχε θέμα συμβατότητας.
Αυτό που με στεναχωρεί ποιο πολύ είναι που σαν μικρός δεν ήξερα πως μπορούσα σε κάποιες περιπτώσεις να επισκευάσω τις βλάβες, με αποτέλεσμα μόλις ένα joystick έπαυε να λειτούργει σωστά μια κατεύθυνση του, να το πετώ και να αγοράζω ένα άλλο!
Είχε καταντήσει να έχω αλλάξει πάνω από 20! Τι κρίμα...
Όμως φρόντισα να καλύψω λίγο το χαμένο έδαφος με την αγορά 8 χειριστηρίων, δυο από τα οποία είναι και αρκετά σπάνια τόσο σαν μοντέλο όσο και εξαιρετικά σπάνια να βρεθούν σε άριστη λειτουργική όσο και κοσμητική κατάσταση.

Αναλυτικά τα χειριστήρια που έχω στην συλλογή μου είναι τα εξής:

QuickShot II Turbo QS-111
Εικόνα

QuickShot PYTHON 1M QS-137F
Εικόνα

QuickShot VII Joycard
Εικόνα

Εικόνα

SEGA Control Stick
Εικόνα

QuickShot SV-125
Εικόνα

COBRA RapidFire
Ένα joystick που κατασκευάστηκε σε περιορισμένη παραγωγή και πραγματικά σπάνιο να βρεθεί.
Εικόνα

Και για το τέλος κράτησα το ROLEX των χειριστηρίων... το υπέρτατο όπλο... το ένα και αξεπέραστο:

QuickShot Intruder 1 QS-149
Εικόνα

Τα παιχνίδια
Image
Το αγαπημένο θέμα όλης της νεολαίας που ασχολιόταν τους πρώτους home computers (Πριν την έλευση των gaming PC)..., δεν ήταν άλλο από τα παιχνίδια!!!
Ίσως γιατί τα TV-Games που κυριαρχούσαν στην εποχή πριν από τους υπολογιστές, είχαν προετοιμάσει κατάλληλα το έδαφος εκτοξεύοντας τις προσδοκίες, ενώ φυσικά η απαρχαιωμένη και «λίγη» προσφορά τους, έδωσε την εντύπωση πως με την έλευση των πρώτων 8-bitων περάσαμε από την λίθινη εποχή στη διαστημική.

Όλοι οι πιτσιρικάδες είχαν αρχίσει να ονειρεύονται πως θα ήταν τα παιχνίδια του μέλλοντος!
Έτσι από την εποχή των τραγικών TV-Games... με τα ping-pong και τα tennis….
Εικόνα

Περάσαμε στην εποχή της απόλυτης αδρεναλίνης...
Εικόνα

Σε μια εποχή που σε ξάφνιαζε ευχάριστα σε καθημερινή βάση...
Εικόνα

Που σου προσέφερε μια μοναδική εμπειρία…
Image

Που σου έκοβε την ανάσα...
Εικόνα

Που σου επέτρεψε να πετάξεις μαζί της...
Image

Που ερχόταν ακόμα και στον ύπνο σου για να σε αναστατώσει...
Image

Το πιο όμορφο ήταν ότι ήξερες ότι μόλις κυκλοφορήσει μια κινηματογραφική ταινία στις αίθουσες, σε πολύ σύντομο διάστημα, θα είχε κυκλοφορήσει και το αντίστοιχο παιχνίδι!!!
Το ήξερες..., Το διευθυνόσουν..., Το ένιωθες..., Το ήθελες..., Σχεδόν το άγγιζες!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΤΑΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ!!!!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ζούσες μέσα στην απόλυτη φαντασίωση... Και ξαφνικά οι 24ωρες της ημέρας δεν σου έφταναν!

Ανάμεσα στους παίχτες ήταν κοινό μυστικό, όλοι άλλωστε εμφάνιζαν τα ίδια συμπτώματα...
- Το σώμα είχε αρχίσει να καταρρέει...
- Το μυαλό να ρετάρει...
- Η απώλεια ύπνου να θερίζει... (από φαΐ καλά ήμασταν)
- Το σάλιο να κυλά σιγά-σιγά από το πλάι του στόματος!!!

Οι επιστήμονες το 2018 μιλούν για εθισμό στο internet… τόσα ξέρουν τόσα λένε!!!
Ο ΕΘΙΣΜΟΣ στο gaming έχει ξεκινήσει από το 80’ και έχει πια περάσει στο ανθρώπινο DNA!
Εικόνα

Οι ανταγωνιστές της Commodore
Εικόνα

Για αρκετά χρόνια διεξαγόταν ένας άτυπος πόλεμος μεταξύ των μεγάλων εταιριών που είχαν βγάλει στην αγορά λίγο ή πολύ παραπλήσια μηχανήματα. Αυτός ο έντονος εταιρικός ανταγωνισμός ήταν πολύ πιο εμφανές στα περιοδικά που κυκλοφορούσαν.
Όλοι έκαναν συγκρίσεις ανάμεσα στα μηχανήματα της εποχής εκείνης και το κλίμα ήταν τόσο πωλημένο που φιλίες χάλασαν για το ποιο μηχάνημα ήταν τελικά το καλύτερο!

Το πρόβλημα ξεκινούσε από το γεγονός του ότι ένας κάτοχος δεν μπορούσε να αντικαταστήσει εύκολα και χωρίς οικονομική πανωλεθρία το μηχάνημα του στην περίπτωση που καταλάβαινε εκ των υστέρων, ότι δεν ήταν αυτό που ήθελε.
Αυτός ήταν και ο λόγος που πολύς κόσμος αναγκαζόταν να επενδύει χρήματα σε περιφερειακά / παιχνίδια κλπ, παρόλο που δεν ήταν ικανοποιημένος, αλλά από την άλλη σκαφτόταν το οικονομικό κόστος μιας ολικής αντικατάστασης!

Θυμάμαι έντονα ότι με την έλευση της Amiga 500 το πρόβλημα αυτό έγινε ακόμα ποιο έντονο, μιας που υπήρχαν ακόμα πολλοί κάτοχοι με μηχανήματα 1ης γενιάς, που δεν είχαν πρόθεση να αντικατάστησαν εύκολα τα παλιά μηχανήματά τους.
Φυσικά οι πιτσιρικάδες έβρισκαν ένα σωρό δικαιολογίες προκειμένου να πείσουν τους γονείς τους να επενδύσουν σε ένα καινούργιο, αλλά οι γονείς δεν ήταν πλέον τόσο άσχετοι ή αφελείς!!!
Είχαν καταλάβει ότι ανάμεσα στους νεαρούς υπήρχε μια άτυπη κόντρα για το ποιος θα έχει το καλύτερο computer!

Πολλοί έχουν την τάση να συγκρίνουν ακόμα και σήμερα λανθασμένα τον Commodore 64 με την Amiga 500!
Καμία σύγκριση δεν μπορεί να γίνει σε ανόμοια πράγματα.
Η Amiga ήταν μεταγενέστερο και εξελιγμένο μοντέλο με εκπληκτικές καινοτομίες και με απίστευτες νέες τεχνολογίες! Άλλη εποχή, άλλες απαιτήσεις, άλλος ανταγωνισμός, άλλο εύρος αγοραστικού κοινού!
Εικόνα

Στο επίπεδο των κατασκευαστών τα πράγματα ήταν πολύ πιο άγρια μιας που η αγορά ήταν πολύ συγκεκριμένη και τα μερίδια μοιρασμένα.
Αυτό που έδινε στον Commodore 64 το προβάδισμα σε σχέση με τους ανταγωνιστές του, ήταν η παροχή νέων περιφερειακών, η ανελέητη και συνεχόμενη παραγωγή νέων παιχνιδιών, η πολύ καλή ποιότητα ήχου αλλά και η άριστη χρήση της υπολογιστικής ισχύς του, που εκμεταλλευόταν στο έπακρο τις δυνατότητες του hardware.

Αντίπαλο δέος και θανάσιμοι ανταγωνιστές του Commodore 64 ήταν:

Atari 130XE:
Εικόνα

Amstrad CPC 464:
Εικόνα

Sinclair ZX Spectrum +2:
Εικόνα

Τα περιοδικά εποχής
Εικόνα

Το πρώτο μου ελληνικό περιοδικό που άφησε ανεξίτηλο το ίχνος του στις αναμνήσεις μου ήταν το θρυλικό PIXEL.
Εικόνα

Περίμενα πως και πως να εκδοθεί! Θυμάμαι που έτρεχα στα ποιο κεντρικά περίπτερα του κέντρου προκειμένου να το βρω. Ο μεγαλύτερος εφιάλτης μου ήταν να έχει εξαντληθεί!
Μετά το 1990 κυκλοφόρησαν και άλλα αγαπημένα περιοδικά όπως το USER αλλά και το COMPUTER GAMES που ξεχώριζε για το αρκετά ογκώδες μέγεθος του.
Εικόνα

Εικόνα

Τα περιοδικά είχαν και reviews παιχνιδιών και παρουσιάσεις μηχανημάτων και περιφερειακών και συγκριτικά και τεχνικά θέματα, αλλά και ενημερωτικά σχετικά με προγραμματισμό και εφαρμογές, απαντήσεις ερωτήσεων από τους αναγνώστες, έως και αγγελίες μεταχειρισμένων!!!

Πολλές φορές τα περιοδικά έβαζαν και διαφημιστικές μπροσούρες από παιχνίδια και από μηχανήματα και περιφερικά. Αυτό ήταν πολύ ωραία ιδέα για συλλογή αυτών, μιας που την εποχή εκείνη χωρίς internet δεν είχες την δυνατότητα να τα βρεις κάπου αλλού.

Προσωπική μου άποψη ήταν ότι ειδικά αυτά τα δυο περιοδικά (USER και COMPUTER GAMES), «μιλούσαν» στην καρδιά του gamer περισσότερο από το PIXEL που ήταν ποιο απόμακρο/επαγγελματικό και λιγότερο παρεΐστικο και ζεστό, όσο ήταν τα άλλα δυο.

Άλλωστε από το 1990-1991 είχε αρχίσει για τα καλά η δυναμική εισβολή των PC στην αρένα των παιχνιδιών συντρίβοντας σιγά-σιγά όλους τους τότε personal computers, με συνέπεια όλα τα περιοδικά να αναγκαστούν να προσαρμόσουν την θεματολογία τους προς εκείνη την κατεύθυνση.
Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα άρχισε το ένα μετά το άλλο τα περιοδικά αυτά να ρίχνουν τίτλους τέλους, βυθίζοντας στην θλίψη τους αναγνώστες τους.

Η εποχή έχει αλλάξει ξανά...

Νέα περιοδικά εμφανιστήκαν για να πάρουν την θέση των παλιών, αλλά χωρίς ποτέ να το επιτύχουν.
Και μετά το πέρασμα τόσων χρόνων και ερχόμενοι στο σήμερα, αυτό που έχει μείνει σε όλους εμάς που ζήσαμε αυτή την περίοδο, είναι μια γλυκιά ανάμνηση και μια νοσταλγία που θα μείνει για πάντα χαραγμένη στις καρδιές μας.

Η παρουσίαση είναι μια προσφορά του:
Image

Δεν είμαι ειδικός - τεχνικός κλπ, οπότε εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να αναλύσω σε βάθος τεχνικά θέματα. Όλη η κατάθεση γνώσης προέρχεται καθαρά από βιωματική εμπειρία ετών.
Για την προετοιμασία και συγγραφή αυτού του άρθρου, απαιτήθηκαν πάνω από 3 μήνες, εντατικής και συστηματικής συγγραφικής προσπάθειας, καθώς και αμέτρητες ώρες από την μεριά της γραφίστριας μου, που επιμελήθηκε τα γραφικά.
Στο κλείσιμο αυτού του άρθρου ελπίζω να μπόρεσα... έστω και λίγο... να σας ταξιδέψω στα επικά τέλη της δεκαετίας του 80΄.

Βιβλιογραφία:

Commodore 64:
https://en.wikipedia.org/wiki/Commodore ... r198806-47" onclick="window.open(this.href);return false;
Commodore 1541:
https://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_1541" onclick="window.open(this.href);return false;
Monitor Commodore 1084:
https://www.c64-wiki.com/wiki/Commodore_1084" onclick="window.open(this.href);return false;
The GameBase64 Collection:
http://gamebase64.com/search.php?h=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Commodore 64 peripherals:
http://enacademic.com/dic.nsf/enwiki/1612525" onclick="window.open(this.href);return false;
8 Bit Generation: The Commodore Wars:
https://www.imdb.com/title/tt5706894/" onclick="window.open(this.href);return false;
Retrocomputers.gr:
https://www.retrocomputers.gr/collectio ... /magazines" onclick="window.open(this.href);return false;
Greekrcm.gr
https://greekrcm.gr/magazines/computer-games/" onclick="window.open(this.href);return false;
These users thanked the author IronHawk for the post (total 9):
Georges (Σάβ Νοέμ 24, 2018 7:25 pm) • gep (Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:17 pm) • captain (Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:22 pm) • Argo98 (Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:43 pm) • Megalos (Σάβ Νοέμ 24, 2018 10:07 pm) • giannistissot (Σάβ Νοέμ 24, 2018 10:20 pm) • GREDA (Κυρ Νοέμ 25, 2018 2:26 am) • nick10 (Κυρ Νοέμ 25, 2018 12:20 pm) • georgefl74 (Παρ Νοέμ 30, 2018 10:49 pm)
Rating: 69.23%
Vangelis (aka IronHawk)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
_batman_
Δημοσιεύσεις: 2340
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 6:55 pm
Has thanked: 2873 times
Been thanked: 1921 times

Re: Ο Commodore 64C του IronHawk

Δημοσίευση από _batman_ »

Έχω πάθει πλάκα Βαγγέλαρα!!! Απλά καταπληκτικός!!!

Sent from Huawei P8 using Tapatalk
These users thanked the author _batman_ for the post:
IronHawk (Σάβ Νοέμ 24, 2018 11:02 pm)
Rating: 7.69%
One breath, One dive, One shot, One life...
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8426 times

Re: Ο Commodore 64C του IronHawk

Δημοσίευση από Megalos »

Βαγγελη καταπληκτικο αρθρο ... μπραβο σου και χαρα στο κουραγιο σου να γραψεις αυτο το μακροσκελες αρθρο με τοσες εμπειριες και ενημερωσεις :sh:
σιγουρα θα αποτελεσει ενα εξαιρετικο κομματι στο φορουμ μας :cheer:
These users thanked the author Megalos for the post:
IronHawk (Σάβ Νοέμ 24, 2018 11:03 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
lovefist2001
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2009 10:19 am
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1026 times

Re: Ο Commodore 64C του IronHawk

Δημοσίευση από lovefist2001 »

:slap: :slap: :slap: :slap:

Δεν μπορεις να φανταστεις που με πηγες τωρα !!!!!!

Ολοι η παρεα μαζευομασταν σπιτι μπροστα απο την τηλεοραση για ατελειωτες ωρες gaming !!!!!!!

Καπου εχω και γω ενα commodore 64 !!!!!

Σταυρος
These users thanked the author lovefist2001 for the post:
IronHawk (Σάβ Νοέμ 24, 2018 11:03 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
GREDA
Δημοσιεύσεις: 1659
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 11:21 am
Has thanked: 6138 times
Been thanked: 3329 times

Re: Ο Commodore 64C του IronHawk

Δημοσίευση από GREDA »

Μπράβο Βαγγέλη!!!
Με πηγές πίσω στο 1987 στο γνωστό μαγαζί της Στουρνάρη,που σήμερα είναι μεγάλη και τρανή αλυσίδα.Εκεινη την χρονια αγόρασα τον πρώτο μου υπολογιστή....Amstrad CPC 6128 με έγχρωμη οθόνη!!!
Κάποια στιγμή αργότερα,γύρω στο 90,βρήκα και αγόρασα ένα tv tuner της Amstrad και έβλεπα και τηλεόραση από τον υπολογιστή.
Το κόκκινο QuickShot είναι ένα joystick που είχα και εγώ,και το οποίο είχα ανοίξει ουκ ολίγες φορές για να το επισκευάσω!
These users thanked the author GREDA for the post:
IronHawk (Δευ Νοέμ 26, 2018 4:53 pm)
Rating: 7.69%
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Ο Commodore 64C του IronHawk

Δημοσίευση από Georges »

Βαγγέλη respect.
Τρομερό ποστ που με πήγε πίσω στην παιδική ηλικία...
Τον C64 τον είχε ξάδερφος. Του τον είχαν φέρει από Γερμανία μόλις είχε βγει....μαγεία!!!
Το 1988 πήρα κι εγώ το πρώτο μου PC...Samsung SPC 3000V

Εικόνα

Ένα floppy 5,25 και στην θέση του δεύτερου σκληρός 50ΜΒ, πορτοκαλί οθόνη, quickshot joystic και ατελείωτες ώρες παιχνιδιού και προγραμματισμού σε basic. Ο σχεδιασμός του columbia ήταν must!!!
Το έχω ακόμα. Δυστυχώς δεν έχω χώρο να το στήσω....
Να είσαι καλά!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Georges την Κυρ Νοέμ 25, 2018 10:23 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Georges for the post (total 2):
Megalos (Κυρ Νοέμ 25, 2018 3:12 pm) • IronHawk (Δευ Νοέμ 26, 2018 4:43 pm)
Rating: 15.38%
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
nick10
moderator
Δημοσιεύσεις: 10658
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 5:12 pm
Has thanked: 6390 times
Been thanked: 10709 times
Επικοινωνία:

Re: Ο Commodore 64C του IronHawk

Δημοσίευση από nick10 »

Εξαιρετική παρουσίαση Βαγγέλη, τη διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον, παρόλο που το 2004 που απόκτησα τον πρώτο μου υπολογιστή, ο Commodore 64C και οι αντίστοιχοι υπολογιστές, είχαν σταματήσει να κυκλοφορούν εδώ και πάρα πολύ καιρό. Βέβαια ήξερα την ύπαρξη τους και χάρη στο MAME32(από τους πιο γνωστούς εξομοιωτές παιχνιδιών για κονσόλες και όχι μόνο) πιθανόν να έχω παίξει και παιχνίδια που προορίζοταν για τον 64C :cheer:
These users thanked the author nick10 for the post:
IronHawk (Δευ Νοέμ 26, 2018 4:43 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Fb: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/

Το γούστο μου είναι απλό, διαλέγω πάντα το καλύτερο...
Εικόνα
harolagoha
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 22, 2017 1:40 am
Has thanked: 117 times
Been thanked: 1129 times

Re: Ο Commodore 64C του IronHawk

Δημοσίευση από harolagoha »

Μου θυμησες κατι αρχαιολογιες pentium στα 75 που ειχα και παιζαμε ακορεστα κλεισμενοι στο υπνοδωματιο ωρες ... :BB:
Αλλα χρονια Βαγγελη, μονο οι αναμνησεις μενουν αλλα στην περιπτωση σου το κρατας ακομα ζωντανο!! Αφου σου δινει χαρα καλά κάνεις!! Να το χαίρεσαι λοιπον με υγεια!
Η παρουσίαση υπεροχη, μια ομορφη αναδρομη στα περασμενα!
These users thanked the author harolagoha for the post:
IronHawk (Δευ Νοέμ 26, 2018 4:43 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12388
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5138 times

Re: Ο Commodore 64C του IronHawk

Δημοσίευση από markosgr28 »

Τι μου θύμισες τώρα! Καταπληκτικό ποστ και περιεχόμενο πληρέστατο και απίστευτο! Ευχαριστώ πολύ!
These users thanked the author markosgr28 for the post:
IronHawk (Δευ Νοέμ 26, 2018 4:43 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
IronHawk
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 10:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 966 times

Re: Ο Commodore 64C του IronHawk

Δημοσίευση από IronHawk »

Παιδιά θέλω να σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς για τα καλά σας λόγια.

Είναι εντυπωσιακό πως στο μυαλό ενός μικρού παιδιού τα πράγματα που το συγκινούν, αποθηκεύονται σαν κάτι το μυθικό...

Ίσως πρέπει να ανεβάσω και κάποιες ωραίες φωτογραφίες που έχω από τα παιχνίδια του C64, καποια από αυτά είναι πολύ εντυπωσιακά, άλλα έχουν μέσα poster, χάρτες, διαφημιστικά έως ειδικά χαρτόνια που έμπαιναν πάνω από το πληκτρολόγιο (δεν θυμάμαι πως ονομάζονται) που ανέγραφαν τι έκανε το κάθε πλήκτρο!
These users thanked the author IronHawk for the post (total 2):
Megalos (Δευ Νοέμ 26, 2018 9:45 pm) • GREDA (Τετ Νοέμ 28, 2018 12:13 am)
Rating: 15.38%
Vangelis (aka IronHawk)
Εικόνα
Απάντηση