αξιζει το Macbook ?

Για τους ηλεκτρονικους υπολογιστες και ηλεκτρονικα
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: αξιζει το Macbook ?

Δημοσίευση από dimRHO »

Κάποιος που ξέρει να ανοίξει και να κλείσει ένα παράθυρο μπορεί να δουλέψει Linux σε πανέτοιμους υπολογιστές που πουλάνε εταιρίες και παρέχουν και μια χαρά υποστήριξη. Το τι ίσχυε πριν 15 χρόνια δεν ισχύει πλέον, ίσως ακόμα στην Ελλάδα...
Άλλο παράδειγμα, από τους 7 μηχανικούς του Wireless ξέρω που φτιάχνουν τα LTE δίκτυα της DT όλοι τους οι άσχετοι έχουν Huawei και μόνο ένας κλαρινογαμπρός έχει iPhone...
Πάντα εξαρτάται αν θες αληθινό προϊόν τεχνολογίας ή μούρη.
Ένας από αυτός είχε δουλέψει και CERN στην αναβάθμιση δικτύων τους και το CERN έβαλε Huawei, αλλά ο μάγκας ο Έλληνας λέει κινέζικο=μαλακία, λες και το iPhone δε φτιάχνεται Κίνα.
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8426 times

Re: αξιζει το Macbook ?

Δημοσίευση από Megalos »

Δημητρη τωρα τα μπλεξαμε ... κατ'αρχας μιλαμε για υπολογιστες και τωρα παραθετει κινητα ....
επισης δεν νομιζω οτι μπορει να συγκριθει καν η Huawei με την Apple , ασχετως αν φτιαχνονται και τα δυο στην Κινα .
και αν δεν κανω λαθος android δουλευει πανω στο Huawei και οχι linux ???
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: αξιζει το Macbook ?

Δημοσίευση από dimRHO »

Megalos έγραψε:Δημητρη τωρα τα μπλεξαμε ... κατ'αρχας μιλαμε για υπολογιστες και τωρα παραθετει κινητα ....
επισης δεν νομιζω οτι μπορει να συγκριθει καν η Huawei με την Apple , ασχετως αν φτιαχνονται και τα δυο στην Κινα .
και αν δεν κανω λαθος android δουλευει πανω στο Huawei και οχι linux ???
Πως να συγκριθεί μεγάλε, η μία είναι ο μεγαλύτερος κολοσσός τηλεπικοινωνιών παγκοσμίος με πελάτες τις μεγαλύτερες εταιρίες κινητής, με τμήμα κατασκευής κινητών, ηλιακής ενέργειας και δεκάδες άλλα.
Η άλλη είναι απλά μια εταιρία κλάσματος της Huawei που απλά πουλάει μόδα.
eddiedimitris
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 8:57 pm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 45 times

Re: αξιζει το Macbook ?

Δημοσίευση από eddiedimitris »

dimRHO έγραψε:Κάποιος που ξέρει να ανοίξει και να κλείσει ένα παράθυρο μπορεί να δουλέψει Linux σε πανέτοιμους υπολογιστές που πουλάνε εταιρίες και παρέχουν και μια χαρά υποστήριξη. Το τι ίσχυε πριν 15 χρόνια δεν ισχύει πλέον, ίσως ακόμα στην Ελλάδα...
Άλλο παράδειγμα, από τους 7 μηχανικούς του Wireless ξέρω που φτιάχνουν τα LTE δίκτυα της DT όλοι τους οι άσχετοι έχουν Huawei και μόνο ένας κλαρινογαμπρός έχει iPhone...
Πάντα εξαρτάται αν θες αληθινό προϊόν τεχνολογίας ή μούρη.
Ένας από αυτός είχε δουλέψει και CERN στην αναβάθμιση δικτύων τους και το CERN έβαλε Huawei, αλλά ο μάγκας ο Έλληνας λέει κινέζικο=μαλακία, λες και το iPhone δε φτιάχνεται Κίνα.
Εχοντας εταιρια πληροφορικης εδω και 12 χρονια και εχοντας αναγκαστικα πολλες συσκευες στο γραφειο για δοκιμες (αυτη τη στιγμη εχω iphone 6s plus-galaxy s5-s6 edge-note2-note3-lumia 950xl) και οντας developer και στο playstore αλλα και στο appstore εδω και 5 ετη μπορω να σου οω οτι αυτα που λες δεν εχουν καμμια βαση!!

Οταν το iphone 6s ειναι πιο γρηγορο απ το note 7 που κυκλοφορησε πριν 20 μερες δε σου λεει τιποτα τι να πω;;

Τωρα αυτες τις μπουρδες για κλαρινογαμπρους αναλογως κινητου τηλεφωνου δεν περιμενα να τις συναντησω σε ενα φορουμ οπως αυτο,με το συγκεκριμενο επιπεδο.Προσωπικα μετα τα 15 δε χαρακτηρισα ανθρωπο αναλογα με το τι συσκευες εχει...

Επισης θα θεωρησω τον εαυτο μου τουλαχιστον κρετινο αν καθομαι να φανατιζομαι υπερ οποιασδηποτε εταιριας αν δε με πληρωνει...Εγω τους πληρωνω σιγα μη φανατιστω κιολας...

Καλη συνεχεια καταντησε πολυ κουραστικο...Αν και μονο ο συνονοματος αντιδρα με ασχημο τροπο...

Το ιδιο ειχε γινει αλλη μια φορα που τολμησα και πηρα θεση υπερ των quartz ρολογιων και για το service των μηχανικων...ειρωνια και αντιδραση...κριμα...

Υ.Γ.Ακουσα οτι η Apple ειναι μια τριχα απ τα @@ της Huawei μαλιστα!! :spageti:
These users thanked the author eddiedimitris for the post (total 2):
Megalos (Δευ Αύγ 29, 2016 10:03 pm) • eisenberg (Πέμ Σεπ 01, 2016 12:44 am)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: αξιζει το Macbook ?

Δημοσίευση από dimRHO »

eddiedimitris έγραψε:
dimRHO έγραψε:Κάποιος που ξέρει να ανοίξει και να κλείσει ένα παράθυρο μπορεί να δουλέψει Linux σε πανέτοιμους υπολογιστές που πουλάνε εταιρίες και παρέχουν και μια χαρά υποστήριξη. Το τι ίσχυε πριν 15 χρόνια δεν ισχύει πλέον, ίσως ακόμα στην Ελλάδα...
Άλλο παράδειγμα, από τους 7 μηχανικούς του Wireless ξέρω που φτιάχνουν τα LTE δίκτυα της DT όλοι τους οι άσχετοι έχουν Huawei και μόνο ένας κλαρινογαμπρός έχει iPhone...
Πάντα εξαρτάται αν θες αληθινό προϊόν τεχνολογίας ή μούρη.
Ένας από αυτός είχε δουλέψει και CERN στην αναβάθμιση δικτύων τους και το CERN έβαλε Huawei, αλλά ο μάγκας ο Έλληνας λέει κινέζικο=μαλακία, λες και το iPhone δε φτιάχνεται Κίνα.
Εχοντας εταιρια πληροφορικης εδω και 12 χρονια και εχοντας αναγκαστικα πολλες συσκευες στο γραφειο για δοκιμες (αυτη τη στιγμη εχω iphone 6s plus-galaxy s5-s6 edge-note2-note3-lumia 950xl) και οντας developer και στο playstore αλλα και στο appstore εδω και 5 ετη μπορω να σου οω οτι αυτα που λες δεν εχουν καμμια βαση!!

Οταν το iphone 6s ειναι πιο γρηγορο απ το note 7 που κυκλοφορησε πριν 20 μερες δε σου λεει τιποτα τι να πω;;

Τωρα αυτες τις μπουρδες για κλαρινογαμπρους αναλογως κινητου τηλεφωνου δεν περιμενα να τις συναντησω σε ενα φορουμ οπως αυτο,με το συγκεκριμενο επιπεδο.Προσωπικα μετα τα 15 δε χαρακτηρισα ανθρωπο αναλογα με το τι συσκευες εχει...

Επισης θα θεωρησω τον εαυτο μου τουλαχιστον κρετινο αν καθομαι να φανατιζομαι υπερ οποιασδηποτε εταιριας αν δε με πληρωνει...Εγω τους πληρωνω σιγα μη φανατιστω κιολας...

Καλη συνεχεια καταντησε πολυ κουραστικο...Αν και μονο ο συνονοματος αντιδρα με ασχημο τροπο...

Το ιδιο ειχε γινει αλλη μια φορα που τολμησα και πηρα θεση υπερ των quartz ρολογιων και για το service των μηχανικων...ειρωνια και αντιδραση...κριμα...
Αφού το παιδί είναι κλαρινογαμπρός, κινητό, ρολόι, παπούτσια, όλοι τον πειράζουμε ότι παίρνει μόνο ότι αρέσει στις γκόμενες.
Υπέρ των quartz είμαι και εγώ, δε ξέρω σε ποιο αναφέρεσε.
Μου θύμισε λίγο τη κουβέντα με έναν φαρμακοποιό Ελλάδα που μου έλεγε για φυτικές βιταμίνες πόσο καλύτερες από τις συνθετικές κτλ κτλ, και όταν ρώτησα φαρμακοποιό που κάνει έρευνα στη Novartis αρκεί το βλέμμα που μου έριξε για να καταλάβω το πόσο μαλάκας ήμουν που πίστεψα και καλά τον ¨ειδικό".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimRHO την Δευ Αύγ 29, 2016 10:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42422
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 38840 times
Been thanked: 8426 times

Re: αξιζει το Macbook ?

Δημοσίευση από Megalos »

οντως ο eddiedimitris εχει δικαιο οσον αφορα τους χαρακτηρισμους ... θα παρακαλεσω dimRHO να χαμηλωσουμε τους τονους και να αποφευγουμε χαρακτηρισμους
που το μονο που δεν κανουν ειναι να βοηθουν στην τεκμηριωση αποψεων ..
και βεβαιως δεν χρειαζονται φανατισμοι ... σε οτιδηποτε απο εταιρειες εως θρησκειες
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
eddiedimitris
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 8:57 pm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 45 times

Re: αξιζει το Macbook ?

Δημοσίευση από eddiedimitris »

Megalos έγραψε:οντως ο eddiedimitris εχει δικαιο οσον αφορα τους χαρακτηρισμους ... θα παρακαλεσω dimRHO να χαμηλωσουμε τους τονους και να αποφευγουμε χαρακτηρισμους
που το μονο που δεν κανουν ειναι να βοηθουν στην τεκμηριωση αποψεων ..
και βεβαιως δεν χρειαζονται φανατισμοι ... σε οτιδηποτε απο εταιρειες εως θρησκειες
Εξαιρειται ο Ολυμπιακος και η Ελλας ! :smile:

Τεσπα για να το χαλαρωσουμε και επειδη ασχολουμαι με το θεμα επαγγελματικα και ετσι κι αλλιως παντα μαζι μου εχω ενα iphone και μια συσκευη android το ενα συμπληρωνει το αλλο.Αν θες σταθεροτητα-αμεσες αναβαθμισεις και ξεγνοιασια για 3-4 χρονια παιρνεις iphone...αν θες παραμετροποιηση και διαφορα παιχνιδια και πειραματα πας σε android...

Γι αυτο το note που εχω καθημερινα το εχω rootαρει μεχρι αηδιας...

Καλο βραδακι
These users thanked the author eddiedimitris for the post (total 2):
Megalos (Δευ Αύγ 29, 2016 10:27 pm) • eisenberg (Πέμ Σεπ 01, 2016 12:45 am)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4978
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4340 times
Επικοινωνία:

Re: αξιζει το Macbook ?

Δημοσίευση από gkblues »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Marine master
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2010 1:33 am
Has thanked: 27 times
Been thanked: 78 times

Re: αξιζει το Macbook ?

Δημοσίευση από Marine master »

Ως νέος χρήστης mac δεν ξέρω εάν αξίζουν ή όχι τα λεφτά που ζητούν πάντως ως λειτουργικό έχει αρκετό ενδιαφέρον να το χρησιμοποιείς. Και η μετάβαση δεν είναι και καμία επιστήμη ειδικά εάν έχεις συνηθίσει τα W10.

Ως hardware το i5 pro που πήρα είναι εντυπωσιακό και ειδικά η μπαταρία. Και έναν υπολογιστή με αντίστοιχη ποιότητα άλλου κατασκευαστή να πάρεις το χιλιάρικο δεν το γλυτώνεις.

Ήμουν τυχερός αυτη την εβδομάδα και το πήρα με έκπτωση -400 ευρω σε σχέση με αυτά που είδα στο σκρουτζ.
These users thanked the author Marine master for the post:
Megalos (Τρί Αύγ 30, 2016 9:16 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
_batman_
Δημοσιεύσεις: 2340
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 6:55 pm
Has thanked: 2873 times
Been thanked: 1921 times

Re: αξιζει το Macbook ?

Δημοσίευση από _batman_ »

dimRHO έγραψε:Κάποιος που ξέρει να ανοίξει και να κλείσει ένα παράθυρο μπορεί να δουλέψει Linux σε πανέτοιμους υπολογιστές που πουλάνε εταιρίες και παρέχουν και μια χαρά υποστήριξη. Το τι ίσχυε πριν 15 χρόνια δεν ισχύει πλέον, ίσως ακόμα στην Ελλάδα...
Άλλο παράδειγμα, από τους 7 μηχανικούς του Wireless ξέρω που φτιάχνουν τα LTE δίκτυα της DT όλοι τους οι άσχετοι έχουν Huawei και μόνο ένας κλαρινογαμπρός έχει iPhone...
Πάντα εξαρτάται αν θες αληθινό προϊόν τεχνολογίας ή μούρη.
Ένας από αυτός είχε δουλέψει και CERN στην αναβάθμιση δικτύων τους και το CERN έβαλε Huawei, αλλά ο μάγκας ο Έλληνας λέει κινέζικο=μαλακία, λες και το iPhone δε φτιάχνεται Κίνα.
Δημήτρη όντως η Huawei είναι τεράστια εταιρία αλλά μπλέκεις λάθος πράγματα, Επίσης να σου πω ότι πάλι κάνεις λάθος γιατί οι καλύτερες εφαρμογές επαγγελματικές για δίκτυα είναι στο ios... Και όχι στο Android... Επίσης να σου πω ότι καμία εταιρία με λάπτοπ δεν παρέχει υποστήριξη στο λίνουξ... στο λέω εκ πείρας γιατί μόλις έκλεισε η Dell που έφτιαχνες λάπτοπ στο site της το αγγλικό μιλάω... Δηλαδή σου είχε λίστα και έβαζες ότι ήθελες... και στο έδινε τσάμπα σχεδόν... μετά η πιο φτηνή εκδοχή ήταν να πάρεις κάτι με λίνουξ... ώστε να γλυτώσεις 150€ από τα Windows... απλά θα σου πω ότι όταν πρωτομπηκα στα ρολογια ήξερα μόνο την ρολεξ... Όταν ξεκίνησα να οδηγαω ήξερα την μερσεντες... όταν μπήκα στο χώρο του υπολογιστή άκουγα για τον στιβ και τον χακερα φίλο του που μας έκανε μαθήματα περί απάτης σε irc και σε φόρουμ... Και τώρα στα 29 μου έχω να πω ότι μόνο τυχαίο δεν είναι που αυτές οι εταιρίες ακόμα και καμία επαφή να μην έχεις της ξέρεις... δεν είναι όλα μάρκετινγκ στη ζωή... για να έχουν φτάσει εκεί μόνο από τύχη δεν έγινε... Και μιας και μιλάμε για ρολογια η ρολεξ κορυφαία... το σύστημα κορωνας τα λέει όλα... ακόμα και η βαλβίδα ηλίου παρότι την αγόρασε από άλλη εταιρία δες δόξα τυχαία δεν την πήρε... Οπότε ψάξε το καλά και δες το απλά στην Ελλάδα έχουμε μάθει να είμαστε απέναντι από την "μόδα" για να το παίζουμε ψαγμένοι...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
These users thanked the author _batman_ for the post:
Megalos (Τρί Αύγ 30, 2016 9:16 pm)
Rating: 7.69%
One breath, One dive, One shot, One life...
Απάντηση